Home » Investeerimine: raha sinu eest tööle » Laenud ja ühisrahastus » Bondorast laenupakkumine 5 minutiga
     

Bondorast laenupakkumine 5 minutiga

Bondora tegi eelmisel nädalal laenuprotsessis muudatuse, mistõttu nüüdsest on võimalik laenajal saada laenupakkumine paari minuti jooksul peale taotluse esitamist.

Laenajal tuleb:

 1. Määrata ära summa, mida laenata soovid.
 2. Täita ära küsimustik.

Peale seda saad omale laenupakkumise(d) ning kui leidsid omale sobiva, siis niipea kui selle aktsepteerid, läheb sinu laen investoritele rahastamiseks ning sul on paar päeva aega saata sinu lubatud dokumendid (soovitatav lisada niipea kui võimalik).

Kui sobivat pakkumist ei leidnud, siis millegi eest maksma ei pea ja pole ka kohustust laenu võtta (sobiva pakkumise puudumisel, vaata ka: Omaraha, Moneyzen,  TFBank).

Mida see investorite jaoks tähendab?

Sisuliselt muudab see laenaja seisukohast kogu protsessi kiiremaks, sest selle asemel, et taotlus seisaks niisama, kuni vajalikud dokumendid käes ja analüütik selle läbi jõuab vaadata, läheb laen koheselt turule.

Seega, ideaalis, kui dokumendid on kohal, saab ka laen koheselt väljastatud, kui analüütik selle läbi vaatab, sest kõik vajalikud dokumendid on juba lisatud.

Investori jaoks tähendab see seda, et:

 1. Investeeringuid tehakse eeldusel, et taotluses olev info on õige, kuigi selles on osaliselt infot, mida kontrollitakse alles hiljem. Kui info on õige, siis peale analüüsi läheb ka laen väljastamisele. Kui aga infos on vigu, läheb laen tühistamisele.
  St, investori raha võib olla ajutiselt kinni taotlustes, mis tühistatakse. See pole küll midagi uut, aga eeldada võib, et seda juhtub varasemast tihedamini.
 2. Kuna ka isikutuvastus hakkab varem peale, siis peaksid kõik tühistused toimuma kiiremini, kui varem, nii et sisuliselt on raha vähem päevi tühistamisele mineva taotluse all kinni.
 3. Lisauuendusena on tühistatud laenud minu investeeringute lehel eraldi “Vabastatud” staatuse all, mitte enam tagasimakstud laenudena kuvatud. See funktsioon on küll hetkel veel natukene visuaalis segane, aga samm õiges suunas.
 4. Muudel lehtedel ei ole neid vabastatud laene paraku veel eraldi kuvatud, nii et mõnes kohas võib see ilmselt tagasimakstud numbreid veidi liialdada endiselt.

Kuna laenajate jaoks on protsess kiirem ja mugavam, siis ilmselt võib eeldada, et kaudselt aitab see tuua ka rohkem investeerimisvõimalusi ja muidugi annab see ka pahuratele vanakooli investoritele uue põhjuse virisemiseks 🙂

Isiklikult leian, et see on üldiselt hea idee, et protsessi laenaja jaoks lihtsamaks teha ja nö samaaegselt erinevad protsessid tööle panna.

Iseenesest ei ole see ka midagi täiesti uut, sest vanasti mingi aeg minu mäletamist mööda ainult sedasi asi käiski, et laenud olid peale rahastamist veel mitu päeva krediidikontrollis. (Praeguseid taotlusi vaadates toimub see protsess paari päeva asemel paari tunni või minutiga.)

Raha võib küll jääda rohkematesse tühistatavatesse taotlustesse kinni kui varem, kuid see-eest on seal lühemat aega. Kes teab, äkki õpetab see pikemas perspektiivis ka laenajaid korrektsemalt taotlusi täitma ja siis tuleb neid tühistamisi ka vähem.

Ainus, mis mind natukene häirib, on see, et need vabastatud laenud risustavad mõningaid portfellivaateid. Need võiksid by default kõigest eraldatud ja nö peidetud olla. Need, kel soovi, võiks sealt staatuse filtri alt neid vaadata, kui millegipärast isu peaks tekkima (või väga igav on).

Samas tootluse arvutamisel ma seda infot ei kasuta, nii et mind otseselt väga ei sega. Sellist vähempraktilist statistikat (a la, kui palju laene olen väljastanud vmt) saab olema raskem mõistlikul kujul teha ja võimalik, et raamatupidamist raskendab (?).

Lisaks muidugi ka see, et kui käsitsi investeerid ja päris niimoodi pole suutnud oma kriteeriume paika panna, et saaksid ilma taotlust avamata investeeringu ära teha, siis kulutad ilmselt omajagu rohkem aega laenude peale, mis hiljem tühistatakse.

Mis sa sellest uuendusest arvad?

***

Hoia end RahaFoorumi tegemistega kursis:

9 kommentaari

 1. Comment by Jaago:

  Selles suhtes on ebareaalne, et viiest käsitsi välja antud laenust tuli tagasi kohe 4 tk. Ehk investoritele tähendab see seda, et kui enne oli kõikidel taotlejatel vajalikud dokumendid esitatud ja sa said suhteliselt kindel olla, et su raha läheb välja, siis nüüd on nii, et kui varasemalt tegid 10 pakkumist käsitsi päevas näiteks, siis nüüd pead tegema 30, sest 20 tuleb kohe tagasi. Ehk olukord muutub väga ebamugavaks.-
  Selgituseks võin lisada, et kasutan sellist strateegiat, kus portfellihaldur annab AA,A,B laene välja ja ülejäänud annan käsitsi välja nendele, kellel eeskujulik ajalugu või tundub muudmoodi usaldusväärne.

  • Comment by Taavi Pertman:

   Unustad ära selle, et ka enne tühistati laene ära, aga siis võttis see peale rahastamist nii palju aega, et üldiselt ei olnud nii hästi märgata.

   Nüüd tühistatakse kiiremini. Kuigi ilmselt ka omajagu rohkem tõesti. Sellepärast ka mainisin, et käsitsi investeerimine, kui seda niimoodi teha ei õnnestu, et sul salvestatud filtris kõik vajalikud kriteeriumid juba olemas on, võib ajakulu mõttes mitte eriti tulus olla.

   Muidugi võib ka alguse asi olla, nii et ühel hetkel on protsessid paremini optimiseeritud ja tühistatakse neid vähem, aga jah, praegu tasub sellega sedasi arvestada.

 2. Comment by Martin:

  Vaat, bondora on jätnud siin ühe asja tähelepanuta.
  Sell, et kui tuleb inimene, teeb taotluse, saab raha, esitab dokumendid ja siis tühistatakse tema taotlus, siis ta läheb järgmiseks mujale laenu küsima mitte ei hakka uut taotlust tegema.

  Kõik saavad aru et need põhjendused on ilus mull, kogu selle asja eesmärk on bondora enda töökoormuse vähendamine, mittemidagi muud.

  • Comment by Taavi Pertman:

   Tühistamisele peaksid siiski minema vaid laenud, mille puhul taotluses esitatud info ei klappinud dokumentides olnud infoga või kus dokumente ei esitatud õigeaegselt.

   Ja tõepoolest, Bondora töökoormus väheneb märgatavalt sellega, kui vaadatakse läbi vaid rahastatud taotlused. Minu teada pole seda ka keegi eitanud.

 3. Comment by MinaIse:

  Minul on Bondoras viimastel päevadel tühistatud ja väljaläinud laenude suhe kirvega 50-50%. Aga see dokumentide esitamise protsess tekitab minus küsimusi (ei ole ise Bondorast laenu taotlenud). Pidasin ennast veel mõnda aega tagasi tavakasutaja tasemel täitsa ok arvutioskajaks, kuid minul käis üle mõistuse näiteks Swedbankist kahe konto väljavõtte esitamine digiallkirjaga kinnitatult, lihtsalt samas arvutis kirjutas üks väljavõte teise .csv faili üle, ei andnud võimalust teisest kontost eraldi faili moodustada. Lahendasin probleemi nii, et võtsin teisele kontole väljavõtte ja edastasin selle teisest arvutist. See aga pani mind mõtlema, et mida teeb sellises olukorras Tädi Maali Kapa-Kohilast. Ilmselt lööb käega?! Ja kuidas see dokumentide üleslaadimine Bondorasse lahendatud on, olen näinud, et kui on laenajatelt küsitud, et miks pole sissetulekuid kinnitanud, on vastatud, et edastasin küll, ei tea, miks Bondora ei ole arvestanud (võimalik muidugi, et valetatakse). Psühholoogiliselt on see ka ikka kõva tagasilöök minu tagasihoidlikul hinnangul, kui algsete (valede) andmetega näiteks pakutakse 20% intressi ja siis see pakkumine (kuigi on tulnud investoritelt täis) tühistatakse ja öeldakse, et uus pakkumine on 35% intressiga. Kui eksimus on tulnud infotehnoloogilisest oskamatusest, paneb see küll otsima alternatiivseid variante (soodsamaid) ja Bondorast jääb halb mekk man, kuigi võimalik, et hiljem võetakse lihtsalt piiks-piiks, kuid selle taotlemine on lihtsam. Samas võimalik, et sellega on Bondora arvestanud ja see on investorite huvides. Segane jutt, kuid sellised mõtted tulid pähe :).

  • Comment by Taavi Pertman:

   Mul on see suhe vist isegi rohkem 20:80 või enamgi tühistatud laenude kasuks.

   Täiesti nõus, et see protsess võiks omajagu lihtsam ja selgem olla. Õnneks minu teada ka tegeletakse sellega.

   Investorina on mul muidugi hea meel, et need valeinfoga taotlused tühistatakse, aga laenajana jääb ilmselt praeguse seisuga see tühistamise protsess üsna segaseks. Ja muidugi need tühistatud laenud võiksid erinevatest raportite numbritest ära kaduda 🙂

 4. Comment by Martin:

  Lisaks teeb 3 osapoolt topelt tööd, bondora peab kontrollima 2 korda andmete õigsust, halval juhul isegi rohkem kordi. Investor peab tegema kordades rohkem tööd oma raha välja laenamiseks. Laenuvõtja peab esitama 2 või rohkem taotlust.
  Tahaks väga teada statistikast, mitu protsenti laene läheb otse esimesel korral välja, arvan, et see protsent on väga väike. Inimesed teevad hooletusest, oskamatusest ja ka tahtlikult ilusama pildi loomiseks vigu.
  Investori olikord on muidugi ekstra kehva, annad 5 euri välja, 2-3 päeva pärast saad selle tagasi, siis annad uuesti selle sama 5 euri välja ja saad jälle tagasi. Iga sellise ürituse vahel on ka aeg mis raha on eelmises taotluses kinni, ja vahest on see päris pikk aeg.

  Tean reaalselt inimesi, kes hetkel kannavad raha portaalist välja, sest seda pole lihtsalt võimalik välja laenata, raha ei lähe mitte niisama minema vaid teistesse platvormidesse.

  Hetkel on mul 50% rahast tagasi tulnud aga ilmselt suureneb see veel, sest paljud laenud on välja antud viimaste päevade jooksul.

  • Comment by Taavi Pertman:

   Bondora poolt vaadatakse taotlus siiski ühe korra läbi, kui selle tühistamise järel see uuesti turule läheb korrektsete tingimustega.

   Aga jah, selles osas on süsteem üsna ebaefektiivne hetkel minu arust ka jah. Samas eilses uudiskirjas toodi ka välja, et tegeletakse optimeerimisega, nii et eks näis, mis lõpuks olema saab.

 5. Comment by Martin:

  Minu arvamus on, et igasugused testimised ja optimeerimised tehakse ikka testsüsteemis mitte live, tundub kuidagi imelik, et iga uuenduse järel on leht vigu täis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga