Miks RahaFoorum?

Taavi Pertman räägib Investeerimisklubi koolitusel ühisrahastusse investeerimisest
Räägin Investeerimisklubi koolitusel ühisrahastusse investeerimisest.

Kui mul 2004.-2005. aastal investeerimise vastu huvi tekkis ja esimesi tehinguid tegema hakkasin, käisin koolitustel, lugesin raamatuid ja otsisin internetist investeerimisalast infot.

Paraku selgus peagi, et investeerimiskoolitustel räägiti ainult börsist. Samuti olid enamik selleteemalisi raamatuid just börsi kohta ja USAle keskenduvad. Veel vähem õnnestus leida mingit eestikeelset asjalikku infot internetist.

Minul kui kooliõpilasel oli aga investeerimiseks väga piiratud hulk raha ja peagi oli selge, et börsile investeerimine nii väikeste summade juures ei ole eriti tulus ettevõtmine.

Kui aga läksin koolitustele eelarve koostamist õppima, et investeerimiseks rohkem raha säästa, rääkisid seal tavaliselt teoreetikud.

Õpetati koostama põhjalikku eelarvet, millel igasugune eesmärk puudus ja mida, mõned esinejad ka ausalt tunnistasid, isegi nemad edukalt ei suuda järgida.

Kes see viitsib terve kuu tšekid kokku koguda, jätta meelde kulud, kus tšekki ei saanud ja siis kuu lõpus mitu tundi järjest neid oma detailsesse eelarvesse kirja panna?

Sain üsna kiiresti aru, miks keegi seda üle paari kuu tavaliselt ei tee – see meetod on kasutu ja tüütu ning ei tekita mingit harjumust.

Olles nii paljudes koolitustes pettunud, hakkasin otsima alternatiivseid võimalusi.

Noor ja rumal nagu ma olin, katsetasin kõikvõimalikke asju alates PTCdest, HYIPidest ning lõpetades boonusraha eest pokkeri mängimisega.

Peale aastatepikkust katsetamist, välismaiste blogide, psühholoogia ja majandusliku käitumise (behavioral economics) uurimist leidsin siiski viise ja võimalusi, mis aitasid mul isegi väga väikese sissetuleku kõrvalt investeerimiseks raha koguda.

Peale mitmeid täiendusi ja muudatusi, suutsin lõpuks luua eelarvestamise süsteemi, mis seda raha kogumist ja säästmist edukalt ka toetas.

Lisaks tekkis vahepeal selline uus investeerimisviis, nagu ühisrahastus, mis võimaldab investeerimist alustada kasvõi €10 kaupa kuus.

Lõpuks tundus, et asjad hakkavad vähehaaval paika loksuma.

Miks kirjutan RahaFoorumi blogi ja teen RahaRaadio podcasti?

Investeerimiskoolitus
Tutvustasin Rikkaks saamise õpiku koolitusel ühisrahastusse investeerimist.

Kuigi minu jaoks hakkasid asjad paika loksma, siis nägin pidevalt, kuidas foorumisse tulid aina uued ja uued inimesed, kes postitasid mõne oma PTC soovituslingi ja lootsid selle abil rikkust kokku hakata ajama.

Järjest enam nägin inimesi, kes olid samal teekonnal, mille ise olin mõned aastad tagasi läbi teinud ja teadsin, et see neid soovitud eesmärgile lähemale ei vii.

Seetõttu otsustasin hakata pidama RahaFoorumi blogi, et oma õppetunnid kirja panna ja aidata teistel samu vigu vältida.

Kui algselt kirjutasin peamiselt iseendale ja kommentaarides oli alati vaikus, siis viimasel ajal on lugejad mulle kirjutama hakanud, kuidas nad RahaFoorumist abi on saanud.

Minu eesmärk ei ole sulle pakkuda mõnusat õhtust lugemist, vaid olla selleks pinnuks tagumikus, mis tõukab sind toolilt püsti ja paneb investeerima juba täna.

Ma tahan anda sulle need teadmised ja võtted, mis aitavad sul ka 25% säästmismäära pealt jõuda 34%’ni ühe kuuga.

Ma tahan, et RahaFoorum oleks põhjus, miks sa homme endale “Ma hakkan kunagi investeerima” asemel saad öelda “Hakkasin eile investeerima”.

Tahan, et 7-8 aasta pärast, kui su ülemus käsib sul mingit lollust teha, mis on nii sulle kui firmale kahjulik, saaksid ilma kartmata öelda, et lähed teed parem midagi sellist, kus sa oma teadmisi rakendada ja väärtust luua saad.

Mis kõige olulisem, ma tahan, et suudaksin läbi RahaFoorumi aidata sul võtta kontroll oma elu ja finantsilise tuleviku üle, et sa ei peaks kunagi kuhugi sellist kommentaari kirjutama:

Kuidas vabaneda võlgadest? Alusta olukorra kaardistamisega.
Kommentaar postitusele, mille kirjutasin peale järjekordset SMS-laenu ohvri kirja, kes küsis nõu ja abi, aga ei olnud valmis isegi oma laenukoormuse numbreid kokku lööma.

See kommentaar on mind jätkuvalt inspireerinud edasi tegutsema, sest see on elav näide, miks need teadmised on olulised ja miks inimesed peaksid säästmise ja investeerimisega tegelema.

Me kõik arvame, et meiega midagi sellist ei juhtu, aga täpselt samamoodi arvas ka tema ja lugematu hulk teisi eestlasi. Muidu ta oleks ju selleks valmistunud ja eelnevalt säästnud.

Suuresti just sellistest juhtumitest inspireerituna püüan nii blogi kui ka RahaRaadio podcasti kaudu teha investeerimise nii lihtsaks kui vähegi võimalik ja vastata nii paljudele küsimustele kui jõuan.

Samuti just sel põhjusel olen koostanud ka Alustava investori käsiraamatu e-raamatu, mille mõte on aidata investeerimises täiesti võhikul nullist alustada ja raamatu lõpuks olla investor, kel põhitõed selged, esimesed investeeringud tehtud ja investorile vajalik mõtteviis omandatud.

Investeerimine on tegelikult väga lihtne, kui sul on sammud ees, mida teha, kuid esimese sammu pead siiski sina ise tegema.

Otsusta, kas võtad oma tuleviku eest vastutuse ja alustad investeerimisega täna või jääd lootma, et sinuga kunagi nii ei juhtu, nagu eespool oleva kommenteerijaga ning loodad oma õnnele.

Alusta investeerimisega täna

Minu isiklik eesmärk

Kui RahaFoorumi eesmärk on aidata sinul kui lugejal oma elus positiivse muutuseni ja tegudeni jõuda, siis minu isiklik eesmärk on jõuda hiljemalt oma 35. sünnipäevaks (14. november 2021.) finantsilise vabaduseni.

Selle kirjutamise hetkel tähendab, et meil on veel ca 5 aastat aega ja hetkel usun, et see on võimalik, ilma et väga radikaalselt oma elustiili muutma peaksime. Tegelikult usun, et see on võimalik kiireminigi, aga varasem kogemus näitab, et investeeringutega võib aeg-ajalt kehvasti minna, nii et olen tootluste osas pigem pessimistlik.

Finantsiline vabadus ei tähenda minu jaoks seda, et siis viskaksin jalad seina peale ja ei teeks enam midagi. Ma tean, et see ei teeks mind õnnelikuks. Pigem käiksin ehk tööl väiksema koormusega (või siis üldse mitte) ja keskenduksin nende teadmiste ja oskuste omandamisele, mida olen pikka aega tahtnud õppida, aga muude tegemiste kõrvalt ei ole jõudnud.

Samuti võtaksin ilmselt ette mitu projekti, mis on tegemiste nimekirjas, kuid mis nõuavad arvestatavat aega ja raha ning tulu on pigem mitterahaline, mistõttu hetkel ei ole neid käsile võtnud (need takistaksid finantsilise vabaduseni jõudmist ja tulemus poleks pooltki nii hea, sest mul pole aega neile keskenduda).

Lisaks pühendaksin rohkem aega RahaFoorumile ja neile lugematule hulgale ideedele ja projektidele, mis mul sellega seoses järjekorras on, aga mille tegemiseni ajapuuduse tõttu pole endiselt jõudnud.

Ja muidugi eesmärgi saavutamise puhul võtaksin tõenäoliselt väikese puhkuse ja läheksime seda Alinaga kuhugi mõnusale soojale maale tähistama mõnes ilusas kohas sukeldumisega 😉

Tähistan finantsilist vabadust sukeldumisega ilusas kohas.
Tähistamiseks teeksime ilmselt naisega edasijõudnute kursuse ära (kui vahepeal pole juba jõudnud), et võiks sügavamale minna ja käiks kuskil ilusas kohas sukeldumas.

Mis mind eesmärgi poole liikumisel aitab:

  1. Mul on selge ja konkreetne eesmärk, ma tean, kuidas selle saavutamise suunas liigun ja tean:
    – kui palju mul selle saavutamiseks igakuiselt investeerida tuleb
    – kui suurt tootlust tuleb mul nende investeeringute pealt teenida, et soovitud ajaks eesmärgini jõuda
    – kui palju mul erinevatel ajahetkedel sellel teekonnal investeeringuid olema peaks (vahe-eesmärgid, mis aitavad mul kontrollida, kas olen ikka järjel omadega)
    (Kasutan selleks lihtsaid tabeleid ja kalkulaatoreid, mille kasutamisest räägime ka e-raamatus.)
  2. Me elame küllaltki tagasihoidlikult ja ei oma vajadust osta asju sellepärast, et kellegi ees nendega uhkustada. Teisisõnu, meil on vaja suhteliselt väikest passiivset sissetulekut, et eesmärgini jõuda.
  3. Olen erinevate investeerimisvõimalustega üsna hästi kursis ja nende puhul, millega ei ole, tean, kust vajadusel leida inimesi, kes on.
  4. Mul on sarnaste väärtustega ja toetav elukaaslane.
  5. Olen oma eesmärgi korduvalt blogis välja öelnud ja hulk inimesi ootab, et ma sinna jõuaksin, et näha, kas see on ikka võimalik. Selles mõttes on mul kõrgendatud kohusetunne see eesmärk saavutada ja neile inimestele lisajulgustust anda. Ja kindlasti on hulk inimesi, kes loodavad, et ma ebaõnnestun, nii et neile tuleks jonni pärast vastupidist tõestada.
  6. Olen otsustanud, et see on minu eesmärk ja töötan selle nimel. Teisisõnu, see oli otsus, mitte unistus.

Sinu teekond

Kas tuled ja liitud minuga sel teekonnal? Või jääd lootma, et ma ebaõnnestun ja tõestan sinu piiratud uskumust, et see on võimatu?

4 replies on “Miks RahaFoorum?”

Ma loeks tegelikult väga suure huviga sellest, millises seisus sinu portfell on. (St. palju reaalselt kuus toodab.) Et kui palju sul on vaja ära teha veel selle 7 aastaga. Kui sa 50% klubis oled, siis peaks juba päris korralik kasv toimuma võrreldes minuga. 7 aastat tundub selle puhul veel isegi päris pikk aeg tähtajaks panna.

Viimasel kuul tootis portfell hetkeseisuga 64% minu minimaalsete elamiskuludega vajalikest kuu kuludest ja 37% normaalselt äraelamiseks vajalikust tasemest (kuid seda enne võlakohustusi ehk reaalsuses omajagu vähem tänu õppelaenule ja ühele teisele laenule).

Usun, et võib tõesti isegi kiiremini jõuda, aga prognoosides olen pigem üsna pessimistlik. Näiteks arvestasin vist tootluseks kusagil 5-7% aastas, inflatsioon 4% ja tulu maksustavalt. Lisaks sai eesmärk tegelikult vist isegi nii püstitatud, et mul oleks piisavalt vahendeid, et isegi 0% tootluse korral jätkuks elu lõpuni (eeldusel, et üle 100 aastaseks ei ela).

Muidugi hea, et sa välja tõid. Vahepeal on vaatevinkel veidi muutunud ja tõenäoliselt saab kiiremini tõesti. Peaksin oma tabeli mingil hetkel ümber tegema ja teistpidi ka arvutama 🙂

Võtsin omale ka esimese 5 aasta eesmärgiks jõuda nö vabaduseni, mis minu jaoks tähendab summat, millega suudan ära katta oma põhikulud. Tänased põhikulud on sellest summast umbes 60%. Kuigi see võiks juba tähendada vabadust on see siiski vaid I level IV-st, samuti on selle saavutamine veel mägede taga.
Vahe eesmärgiga tegin julmalt, et jagasin soovitud summa võrdsete osadena ära viie aasta peale. Seda rohkem peab alguses pingutama ja seda magusam on hilisem tõus. Ideaalis võiks eesmärgi isegi 1,5x saavutada.
50% klubi soovin ka järgmise aasta teises pooles saavutada. Eks aeg toob selguse. Samas ei plaani samal ajal elu nautimisest loobuda.

Väga julged eesmärgid!

See vahe-eesmärkide asi ei pruugigi nii väga hull lahendus olla, kui jutt 5-aastasest eesmärgist. Siin liitintress väga suuri ulmelist mõju vast ei tekita.

Samas kui mõni teeb näiteks 10+ aastaste eesmärkidega sellist jagamist, siis põhimõtteliselt teeb ta oma elu ikka väga raskeks (või siis hiljem on eesmärk mõttetult lihtne ja motivatsioon kaob, kui esimestel aastatel peaks edukas olema…).

Elamist ei tohiks ära unustada tõesti. Samas selliste konkreetsete eesmärkide omamine ja prioriteetide teadmine aitab sageli sellistest ebaolulisematest kuludest lahti lasta.

Kui liiga üle pingutada, siis pideva stressi ja virelemisega kaugele tavaliselt ei jõua. Hakkad veel seda investeerimiseesmärki negatiivsete emotsioonidega seostama ja jätad hoopis asja pooleli.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.