Home » Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine » Kiiresti rikastumise skeemid » Püramiidskeemid
 

Püramiidskeemid

Püramiidskeem on ärimudel, kus osalejatele makstakse selle eest, et nad toovad järgmisi osalejaid. Ainus sissetulek on järgmiste osalejate maksed, mistõttu ühel hetkel enam ei ole võimalik järgmisi osalejaid leida ja viimased liitujad jäävad kahjumisse.

Püramiidskeemid on paljudes riikides seadusevastased. Sellegipoolest meenutab nii mõnigi võrkturunduse skeem püramiidskeemi.

Skeemi ülesehitus

Klassikaline püramiidskeem moodustub täpselt nagu püramiid. Esimene inimene liitub ja maksab ühekordse tasu. Seejärel leiab ta teisi “kliente”, kes läbi tema programmiga liituvad ja omakorda teevad oma ühekordse sissemakse. Nende sissemaksete pealt teenib esimene liituja oma vahendustasu.

Nüüd leiavad need kliendid omakorda enda alla inimesi, kes samuti liituvad ja teevad oma esimese makse. Seekord teenib nii esimene liituja kui ka see inimene, kes uue “kliendi” programmi tõi. Ja protsess jätkub samamoodi edasi.

Erinevad skeemid pakuvad erinevate tasemeteni vahendustasusid. Mõnel juhul makstakse ainult enda kutsutud sõprade liitumise pealt raha ja mõnel juhul võidakse isegi 10 taset allpool liitunute eest mingi summa teenida.

Tavaliselt selliste skeemide puhul “äril” muud sissetulekud peale liitumistasu puuduvad ehk muud äritegevust (investeerimine, toodete või teenuste müük vmt) ei tehta.

“Eight-Ball” mudel

Üks pisut teistsuguse ülesehitusega püramiidskeemi mudel on “Eight-Ball”. Selles skeemis peab iga inimene leidma enda alla 2 inimest. Need 2 inimest peavad mõlemad enda alla leidma järgmised 2 inimest ning need veel omakorda enda alla 2 inimest.

Kui see ring saab täis, siis kõige esimene liituja, keda kutsutakse mõningatel juhtumitel “kapteniks”, saab oma raha kätte ning lükatakse püramiidist välja. Eelmine püramiid tehakse kaheks uueks püramiidiks ja esimese “kapteni” alla liitunud kasutajad muutuvad nüüd ise “kapteniks”. Skeem jätkub sedasi, kuni lõpuks enam liitujaid ei ole ja viimased jäävad jällegi kahjumisse.

Sageli võivad programmi alustajad ka sedasi petta, et panevad mitu enda võltskasutajat esimestele tasemetele ja saavad sedasi mitme “kapteni” eest raha endale, enne kui mõni reaalne liituja midagi teenib.

Muud mudelid

Maatriksid

Lisaks ülaltoodutele on ka lugematul hulgal erinevaid maatriksprogramme, mis läbi erinevate valemite proovivad vähemalt väidetavalt süsteemi jätkusuutlikkumaks muuta, kuid lõppkokkuvõttes on siiski samuti samamoodi püramiidskeemid.

Seos võrkturundusega

Mitmed püramiidskeemid kasutavad ära võrkturunduse mudelit, et oma olemust varjata. Kõige kergem on neid ära tunda selle põhjal, kui osalejate põhiline tulu tuleb selle pealt, et nad leiavad enda alla uusi liitujaid/müüjaid, mitte toodete müümisest klientidele.

Tavaliselt on sellistel juhtudel toode või teenus lihtsalt formaalsuseks, mida müüakse ainult nö liitumistasu eest müüjatele endile.

Reaalsed juhtumid

Kunagi liikusid ringi sellised pisut süütumad variandid püramiidskeemist, kus saadeti üksteisele posti teel postkaarte. Seal tuli saata postkaart kõige ülemisel real olevale inimesele, kustutada see inimene nimekirjast ja lisada enda info kõige alumisele reale.

Kuigi püramiidskeem on suhteliselt vana pettus, langevad sellegipoolest siiamaani päris paljud inimesed selle ohvriks. Loodetavasti aitab see postitus vähemalt mõnel inimesel seda viga vältida.

Lisalugemist võid leida:

http://en.wikipedia.org/wiki/Pyramid_scheme

Hoia end RahaFoorumi tegemistega kursis:

5 kommentaari

  1. Comment by Märten:

    Hea teema, millele tähelepanu tõmmata. nimedest ka – peamised püramiiditajad olen siia kirja pannud, ehk mõnel tuleb tuttav ette http://rahagramm.blogspot.com/2013/04/puramiidskeemid-vorkturundus.html

  2. Comment by Lihtinimene:

    LYONESS PETUSKEEM või siis Lyoness püramiid. Kas on kogemusi?

  3. Ping from Viral Angels ja kiiresti rikastumine - RahaFoorum:

    […] sa ei tea, mis asi võrkturundusskeem (MLM, multilevel marketing) on, siis sisuliselt on see püramiidskeem, kus liikmed leiavad enda alla liitujaid, et nende pealt raha teenida ning kuhu on juurde loodud […]

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga