Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Märts 2015 kokkuvõte

Püüan igakuiselt ülevaate anda sellest, kuidas mul investeerimisega läheb, mis seisus 50% klubiga olen ja mis olid suuremad tegemised selles vallas. Teen seda osaliselt selleks, et ise ennast paremini kursis hoida oma seisuga ja edu/ebaeduga ning selleks, et anda lugejatele veidi parem ülevaade, mille põhjal investeerimisotsuseid teen ja millesse investeerin. Ühtlasi püüan anda ka väikese ülevaate, mis RahaFoorumis ja minu portfellis toimub ning mida edaspidi plaanin.

Loodetavasti saad selle käigus minu vigadest ja õigetest otsustest midagi ka endale kõrvataha panna ning mõistad, et tegelikult ei ole see investeerimine nii keeruline, kui esialgu tundub.

Investeeringute osas arvestan minu isiklikku, ettevõtte ja naise portfelli kui meie ühist pere portfelli, sest eesmärk on neil kõigil sama. Ühtegi tarbimiseset ega enda tarbeks ostetud vara oma investeeringute all ei arvesta (telefonid, autod, arvutid jmt ei kvalifitseeru varadeks).

50% klubi osas on arvestuses vaid eraisikuna teenitud tulu. Ettevõtlustulud on siiani jäänud ettevõttesse ja kvalifitseeruvad sisuliselt säästude ja investeeringute alla. Samuti ei arvesta ma sisse summasid, mis on säästetud mingi suurema kulutuse jaoks tulevikuks (a la reisiraha).

RahaFoorumi osas annan ülevaate e-raamatuga seotud müügist ja põhilistest tegemistest, mis sel kuul käsil olid.

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugejate seas. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et lugejatel on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks ma ka nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja neid nii põhjalikult uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on ikkagi kuidagi suurem vastutus ja tahtmine sageli asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks uurima vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et ka loetut reaalselt enda elujärje parandamisel rakendad!

RahaFoorum.ee tegemised märtsis

Postituste osas oli märts üsna vaikne kuu. Hirmutasin natukene inimesi tüüpiliste vigadega ühisrahastuses ja jagasin oma mõtteviisi investeerimisel. Küll aga sai tehtud päris palju tööd kulisside taga ja RahaFoorumi facebooki kommuunis oli huvitavaid arutelusid nii ühisrahastuse kui ka aktsiatesse investeerimise teemal.

Muuhulgas sai ka veebilehte natukene optimeeritud ja korrastatud. Tähelepanelikumad ehk märkasid, et peamenüüst ja ka parempoolsest menüüst on omajagu valikuid ära kadunud. Sisuliselt tegin ka paar tehnilist muudatust, mis peaksid lehe kiirust paremaks tegema, aga tundub, et tuleb ühel hetkel siiski võtta käsile ka kogu disaini muutmine, sest kahtlustan, et see praegune disain takistab aeg-ajalt lehe laadimist endiselt.

Samuti selgus facebooki kommuunis, et üsna paljusid häiris see meililisti pop-up, mis millegipärast iga kord ette hüppas, kuigi seadistasin ta enda arust teisiti, ja mis mu meililistiga seotud kulusid kogu aeg üles üritas viia sellega, et inimesed ennast kirja panid. Ühesõnaga muutsin nende ilmumise sageduse ka omajagu väiksemaks. Kuna mu eesmärk on siiski aidata võimalikult paljud inimesed reaalsete tegudeni ja meililist on selleks üks parimaid viise, siis tõenäoliselt katsetan selle sageduse ja seadistustega, et leida nö optimaalne lahendus.

Katsetasin ka paari uut asja, aga need tulid esialgu nii jubedalt välja, et ei julgenud avaldama hakata. Pean veel omajagu vaeva nägema nende kallal, aga loodetavasti saan ühel hetkel siiski ka need sinuni tuua.

Seekord tegin ka täiesti arvestatava investeeringu iseendasse ja ostsin ühe kalli koolituse, mis aitab mul ühisrahastuse e-koolitust edukamalt valmis ehitada ja loodetavasti professionaalide kogemusest õppida. Nüüd on vaja vaid välja mõelda, kuidas edukalt tasakaalustada uue materjali loomist ja samal ajal õppimist, kuidas seda tegelikult tegema peaks. Igatahes usun, et professionaalide kogemusest õppimine aitab mul osalejate jaoks tunduvalt enam väärtust luua, kui iseseisvalt suudaksin, nii et see investeering on seda väärt.

E-raamatu osas oli rekordkuu, mille peamiseks eestvedajaks olid naisinvestorid, nii et suur tänu teile kõigile! Loodan, et saate sealt omale vajaliku info kätte ning kindlasti ootan ka meilile küsimusi ja tagasisidet selles osas.

Kuu numbrites:
E-raamat “Eesmärgipärane investeerimine” uusi omanikke:29 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending” uusi omanikke:0 tk

RahaFoorumi külastatavus:

Külastatavus on jällegi varasemast natukene suurem, kuigi ei midagi väga drastilist. Sellegipoolest olen tänulik kõigile, kes on võtnud vaevaks RahaFoorumi postitusi näiteks sotsiaalmeedias jagada. Napilt jäi 13000 külastusest puudu, aga see-eest tuli 7000 kasutajat täis.

RahaFoorumi lugejad 2015 märtsis

Märtsi populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale ja oleksin tänulik, kui häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega jagaksid.

  1. 14 tüüpilist alustajate viga ühisrahastuses investeerimisel (1653 vaatamist)
    See postitus sai vist siiani rekordarv vaatamisi ühe kuu jooksul. Kogusin kokku peamised vead, mida inimesed ühisrahastusse investeerimisel teevad ja püüdsin anda mõtteid selles osas, kuidas neid vigu edaspidi vältida.
  2. Veebruar 2015 kokkuvõte (796 vaatamist)
    Tundub, et on juba justkui traditsiooniks saamas, et teisel kohal on minu eelmise kuu ülevaade, mis kinnitab jällegi, et inimestele meeldib piiluda teiste rahakotti ja lugeda nende tegemistest.
  3. Millise mõtteviisiga peaks investeerimist õppima? (546 vaatamist)
    Võrdlesin kahte põhimõtteliselt erinevat viisi, kuidas inimesed investeerimise õppimisele lähenevad ja kuidas minu arvates oleks mõistlik seda teha.

Üsna populaarne oli ka Bondora tuludeklaratsiooni õpetus ja endiselt tunti huvi Viral Angelsi postituse vastu.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki suletud grupi näol. Liituda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja nende sõbrad/tuttavad ning loodan, et saame selle abil rohkem ja kiiremini nii mõnegi küsimuse vastatud, mis kellelgi rahafoorumlastest tekkida võiks.

Nii mõnigi neist on selline, mille puhul blogipostitust üksinda ei ole mõtet teha, kuna vastus on lühike, aga kuna vormi kaudu ei ole kõik oma meili jätnud, siis muud moodi ka neile küsimustele vastata ei saa. Seetõttu oleks see grupp ideaalne ka selliste küsimuste vastamiseks.

Juba üle 100 inimese on grupiga liitunud ja päris mitu lugeja küsimust ka seal nii minult kui teistelt liikmetelt vastuseid saanud.

Liitu grupiga siin.

PS! Muidugi on oodatud ka kõikvõimalikud muud arutelud ja mõttevahetused 😉

Bondora märtsi kokkuvõte

Märts oli Bondoras üks huvitav kuu. Näiteks oli minu tagastatud põhiosa summa 15x suurem, kui see tavaliselt on, kuna mu vana isePakkuja töötas kuu esimesel poolel täistuuridel ja panustas ohtralt laenudesse, mis said tühistatud. Naljakas on muidugi see, et kontol olnud vaba raha hulk oli üsna väike, nii et ma ei taha mõeldagi, milline see number suurema summa puhul oleks tulnud 🙂 Ühesõnaga ei näe mõtet seda tagasimakstud põhiosa summat siin kuvada.

Kuna isePakkuja sealt suurt enam midagi asjalikku kinni ei püüdnud, siis panin selle umbes nädal enne selle lõpetamise teadet ise kinni ära ja proovisin pisut käsitsi panustamist. Selle mõttetus sai ka üsna ruttu selgeks, kui praktiliselt kõik valitud laenud ära tühistati. Eks näis, mis saab nüüd selle uue uuenduse puhul, kus väiksemate andmemuutuste puhul taotlust enam ära ei tühistata. Seni olen igatahes ka käsitsi investeerimisest suhteliselt eemale hoidnud.

Bondoras juhtus mul ka väike õnnetus. Ei tea, kas asi oli selles, et sales cart ei salvestanud minu määratud juurdehindlusi ära või selles, et allkirjastamise leht jooksis paar korda kokku, aga kuidagi juhtus nii, et panin suure hunniku laene 0% juurdehindlusega müüki ja minutitega oli €650 eest laene kahjumiga müüdud.

Ülejäänud õnnestus õnneks turult enne õnneks ära võtta, aga õppetund oli päris hea ja mingil määral andis ka ehk kinnitust, et kui ikka väga on tahtmist väljuda, siis ilmselt mingi hinna eest saab küll.

Kuna kontole jäänud summa oli suur, siis võtsin ka üle mõne aja järelturu ette ja leidsin sealt omale terve rea laene, mis tundusid esialgse strateegia põhjal üsna hea kraamina, aga eks aeg näitab, kui hästi see strateegia töötab. Kui kõik hästi läheb, siis lähiajal tuleb tootlus omajagu allapoole, tänu väikesele makstud juurdehindlusele ja teenustasudele, kuid pikas perspektiivis peaks see-eest kõrgemaks minema.

Lisaks otsustasin katsetada ka viivises laenudest vabanemist, nii et sai üsna mitu laenu täitsa korraliku allahindlusega maha müüdud (seejuures ka laene, mis enne müüki ilusti makse ära tegid). Lõpptulemusena on vähemalt lühiajaliselt allpool olevas graafikus minu pessimistlik tootlus tehislikult kasvanud, sest liigutasin viivise realt müügiga numbreid aktiivsete laenude reale. Reaalsuses tegi Bondora tootlus siiski jällegi väikese allapoole liikumise, kuigi viivises laenude hulk tänu müügile vähenes.

Tootlused on Bondoras omajagu allapoole tulnud ja realistlik tulevikutootlus praegu investeerides on samuti minu jaoks natukene liiga madal. Portfellihalduriga investeerides olen ka pigem seda meelt, et üle C grupi investeerides on tootlus liiga madal, et seda riski väärt oleks (C puhul olen veel äraootaval seisukohal) ja AA-B puhul on lihtsalt tootlus väiksem, kui ma tahaks oma raha pealt teenida ning mahud üsna väikesed, et ainult sinna selliseid summasid paigutada, mida tahaks.

Sellest lähtuvalt esialgu sinna raha juurde panna ei kavatse. Kui ühel hetkel näen, et mõni teine strateegia võimaldab siiski saada sellist tootlust, nagu soovin ja on katab ära sellega võetava riski, siis võin taas rohkem sinna panustama hakata, aga seniks olen pigem äraootaval seisukohal, võtan raha välja, kui seda liiga palju koguneb (tegin märtsis üle pika aja ka väikese väljakande) ja vaatan, mis sellest käsitsi panustamisest saab nüüd.

Hea võimalus hakata raha koguma, et siis börsi või kinnisvara suunas võimaluste osas silmad lahti hoida.

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega
(tagastatud laenud juba maha arvestatud)
€1657.33
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tühistatud ja enneaegselt tagastatud laene)
€-
Teenitud intress/viivis€245.42

Omaraha märtsi kokkuvõte

Omarahal oli märtsi lõpuosas nõudluses mingi imelik hüpe, nii et seekord sai natukene rohkem laene väljastatud kui varasemalt. Natukene mängisin ka sealsete investeerimisseadistustega, aga muidu oli üsna vaikne ja passiivne kuu.

Mulle endiselt ei meeldi nende juures see, et järelturgu ei ole, nii et soovi korral väljumine on võimatu ja viimaste foorumipostituste põhjal tundub, et see pole ka enam väga lähiaja plaanides siiski, nii et väga suureks sealset summat ajada ei plaani.

Kuu numbrites:
Välja antud laene€1020.00
Tagasimakstud põhiosa€210.93
Teenitud intress/viivis€53.47

Estateguru märtsi kokkuvõte

Sel kuul laekus ka teisest projektist esimene intressimakse ilusti ära ja mõlemad projektid maksavad siiani korrektselt. Lisandus ka muid projekte, kuid esialgu ei ole plaanis sinna raha lisada, nii et aeg-ajalt lihstalt vaatan neid teavitusi niisama teoreetilisest huvist.

Suuremaid summasid sinna lisama ei hakka, sest hetkel tasuvamaid kohti, aga pikas perspektiivis hoian just tagatisega laenude väljastamise võimaluse osas silma peal.

Kui soovid liituda ja ise järgi proovida, siis minu soovitaja koodiga liitudes teenid 0.5% oma esimesel aastal investeeritud summadele lisaks ja sama summa kantakse ka minule boonusena:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

Kuu numbrites:
Välja antud laene€0
Tagasimakstud põhiosa€0
Teenitud intress/viivis€1

Aktsiaportfell märtsis

Selles osas ei teinud midagi.

Kuu numbrites:

50% klubi märtsis

Kui sa ei tea, mis 50% klubi on, siis sisuliselt tähendab 50% seda, et sa investeerid/säästad vähemalt poole oma sissetulekust oma parema finantsilise tuleviku nimel. Olgu selle eesmärgiks siis finantsiline vabadus, elamisväärne pension, lastele jäetav pärandus või hoopis mõne heategevusliku ettevõtmise jaoks fondi loomine.

Otsustasin 2014. aasta algusest 50% klubiga liituda ja oma edusamme/ebaedu selles osas jälgida. Varasemalt eriti sellele tähelepanu ei pööranud ja investeerisin ilma selletagi üsna suure osa oma sissetulekutest, isegi kui need olid väikesed. Samas tuleb tunnistada, et teadlikult selle jälgimine on aidanud siiski rohkem investeerida, kui ilma oleksin teinud.

Sel kuul tegime väikese lisainvesteeringu ja kasutasime selleks ka ajutiselt oma reisifondi. Kõigi eelduste kohaselt peaks aprillis üks investeering ära lõppema ja siis paneme vähemalt osaliselt selle raha reisifondi tagasi ja ajapikku ka ülejäänud summa ehk sisuliselt võtsime nö lühiajalist laenu oma reisifondist.

Mõned hilisemad kuud võivad seetõttu natukene kannatada jälle 50% klubi mõistes, kuid suurt vahet pole, sest selle arvelt oli see kuu jällegi edukam.

Kuu numbrites:
Investeeringute osakaal eelarvest59.35% (+46.85%)

Säästud/Reisiraha märtsis

Olen juba mõnda aega mõtelnud, et tahaks teha naisega ühe pikema sukeldumisreisi näiteks kuhugi Aasiasse. Kuna lennupiletid on ilmselt üsna kallid (see-eest ehk elamine jm odavam kui Euroopas), siis oleks tegemist üsna korraliku ühekordse kuluga.

Lihtne viis oleks laenu võtta ja siis seda igakuiselt pärast tagasi maksta, aga loodetavasti on nüüdseks juba kõigil lugejatel selge, mille jaoks laenu võtta tasub ja milleks mitte.

Iga võetud laen, kui see pole arukal eesmärgil võetud, kahjustab sinu finantsolukorda ja teeb sinu tarbitud asja/kogemuse tunduvalt kallimaks, kui see tegelikult on. Kui suudad pärast maksta laenumakseid, suudad ka praegu panna samas summas raha kõrvale ja saada see raha palju kiiremini kokku, kui laenu makstes (intressi ja lepingutasusid ei pea kogumisel tasuma).

Seetõttu otsustasin selle eesmärgi nimel igakuiselt panna väikse summa omale SEB digikassaga seotud kogumishoiusele. Lisaks panen sinna oma rahast €5 iga müüdud e-raamatu pealt, et motiveerida ennast ka sellega veidi rohkem tegelema, et see rohkemate inimesteni jõuaks.

Sel korral jäi siis e-raamatute müügi pealt reisifondi lisatav raha nö võlana üles ja väljavõetud summa tõttu kukkus ja kogutud protsent täitsa nullilähedaseks. Hakkame seda vähehaaval sinna tagasi panema lisaks igakuisele maksele. Eesmärk on see ca 2 kuu jooksul sinna tagasi paigutada, kuigi otsustasime, et sel aastal teeme siiski mingi väiksema ja odavama reisi, kuna graafikud on sellised, et natukene keeruline sobival ajal seda soovitud Aasia reisi ette võtta.

Lisaks vähenesid säästud omajagu seetõttu, et otsustasime seda osaliselt investeerida iseendasse ja läbi koolituste ennast veidi harida.

Kuu numbrites:
Säästude osakaal portfellis2.19% (+0.07%)
Reisiraha kogutud vajalikust summast3.83% (-32.90%)

Üleüldine portfelli ülevaade

Igakuiselt püüan anda põgusa ülevaate ka meie kogu portfelli hajutatusest ja seal toimuvast.

Portfelli jaotus

Nagu allolevalt graafikult näha, siis minu portfelli hajutatus on üsna madal ja seda suuresti teadlikult. Osaliselt on see tingitud sellest, et mu portfell on üsna väike, teisest küljest on naise investeeringud ainult ühisrahastuses (nagu vähemalt praegusel hetkel on ka kõige mõistlikum alustava investori jaoks) ja kolmandaks, on see instrument siiani suutnud pakkuda tunduvalt paremat tootlust, kui alternatiivid ja seda üsna väikese vaevaga.

Eeldan, et Bondoras lisatud krediidimudeli ja riskipõhise hinnastamise tõttu tuleb sealne tootlus märgatavalt allapoole. Mõnes mõttes on see hea, sest sealne osakaal portfellist on juba üsna suur ja mõistlik oleks ka mujale hajutada rohkem ja see teeb selle omajagu lihtsamaks.

2015. aastal on plaanis veidi suurendada oma hajutatust ühisrahastuse siseselt, kuid peamine fookus on pigem teiste varaklasside osakaalu suurendamisel. Näiteks tahaks hakata vaikselt looma väikest aktsiaportfelli dividendiaktsiatest ning väikestviisi olen ka kinnisvara soetamise võimalusi uurima hakanud.

Samas on ka aktsiate ja kinnisvara osas kohati tunne, et mõlemad on justkui mulli tipus ja edaspidi võivad ainult allapoole tulla (a la 180 € kuus üür 5 ruutmeetrise korteri eest ei ole ju normaalne). Ühesõnaga, heade võimaluste leidmine on ilmselt raskem, kui ta kehvadel aegadel oleks, aga samas rahastuse osas on olukord jällegi parem, kui langusperioodidel. Kui leian hea võimaluse ja arvutused ka seda soosivad, siis loodan 2015. aastal oma esimese(d) kinnisvaratehingu(d) ära teha.

Muude investeeringute all kajastan teistlaadi investeeringuid, mis ei ole skaleeritavad või teistele kättesaadavad (a la erinevad projektipõhised investeeringud, laenud väljaspool portaale jmt).

Kuigi rääkisin eelmises kokkuvõttes raha kogumisest, siis sellest suurt midagi välja ei tulnud hetkel, sest tekkis jällegi investeerimisvõimalus ja paigutasime selle raha hoopis ära. Küll aga on plaan endiselt enam-vähem sama 🙂

Bondorasse enam mõnda aega raha ei lisa, kuna ootan ära, mis seis sellega olema saab ja ka juba eespool mainitud põhjustel nin Omarahasse paigutan igakuiselt veel mingi summa, mille seal välja saab anda (eriti suurte mahtudega seal väljastada vist ei õnnestu siiski).

Suurimaks muutuseks on säästude vähenemine ja muude investeeringute kasv paari protsendi võrra.

RahaFoorumi 2015. märtsi investeerimisportfell

 

Ühisrahastuse tootlus

Kuna strateegiad erinevates portfellides on erinevad ja tegelikult oleks oluline näha ka erinevust erinevate platvormide vahel, siis otsustasin tootlused iga platvormi ja portfelli osas eraldi välja arvutada. Ühtlasi aitab see hästi illustreerida ka seda, et värskete portfellide (alla 1-2 aasta) tootluse arvutamine konservatiivse meetodiga annab üsna ebatäpseid tulemusi.

Nii mõnigi investor on kirvemeetodil löönud kokku teenitud intressi ja lahutanud sellest defaultinud summad ning esimese paari kuu põhjal jõudnud otsusele, et asi ei ole tulus. Samas on see umbes sama loogiline, kui esimestel kuudel peale üürikinnisvara ostmist lüüa kokku teenitud üüritulu ja lahutada maha tehtud remondikulud jmt ja selle põhjal otsustada projekti tulususe üle.

Ühesõnaga, loodetavasti aitab ülevaade erinevate portfellide tootluste osas natukene aimu saada ka sellest, milliseid tootlusnumbreid selle arvutuse abil võiks värskema portfelli puhul oodata.

Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Mainin igaks juhuks ka ära, et kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Ei tohiks eeldada, et uue investorina hakkad sarnast tootlust teenima. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid, mille kohta teen hetkel ka väikest e-kursust (kui koolitus oma ühisrahastuse tootluse suurendamise osas pakub huvi, siis võta minuga meilitsi ühendust).

Bondora, Omaraha ja Estateguru tootlus 2015. märtsis

Kuigi graafik näitab, et minu Bondora tootlus suurenes, siis see on peamiselt siiski tingitud ainult sellest, et müüsin viivises laene allahindlusega maha ehk realiseerisin kaotuse kohe praegu, mitte ei jäänud taastumist ootama. Reaalselt see tootlust väga tõsta ei pruugi siiski.

Alina konto on jooksnud üldiselt üsna passiivselt ja seekord siis on tekkinud ohtralt viivises ja 60+ päeva viivises laene juurde, nii et annualiseeritud tootlus kukkus allapoole nulli. See pole küll sellise värskema portfelli puhul midagi ootamatut (loe antud peatüki alguses olevat seletust) ja seal on ka natukene rohkem riski võetud Eesti siseselt (kõikvõimalikud 600-900 krediidiskooriga laenajad), kuid selline number on natukene halb vaadata siiski. Kui arvestada, et viivises laenud tulevad ka tagasi, siis näitab praegu kusagil 13% ligi tootlust, nii et lootus pole veel kadunud 🙂

Omaraha tootlus liikus jälle nõksu ülespoole ja see on tõenäoliselt tingitud sellest, et viimastel kuudel väljaantud laenud jõudsid oma esimese makseni. Estategurus on samamoodi tootlus tõusnud just seetõttu, et lõpuks jõudis makseni ka teine leping, nii et sain ka sealt oma sendid kätte.

Hetkel tundub Omaraha tootlus parem, kui Bondoras, aga samas on sealne portfell üsna väike, tegin seal investeerimises päris pika pausi 2014. aastal ja ilmselt arvestatav osa sellest tootlusest tuli varasemast ajast, kui seal läksid laenud välja ulmeliselt kõrgete intressidega.

Ühesõnaga päris üks-ühele seda tootluse näitajat tuleviku osas plaanide tegemiseks võtta ei julgeks. Samas kui laenud välja lähevad, siis vähehaaval suurendan ka sealset portfelli endiselt.

 

RahaFoorumi e-raamatud

Olen väga tänulik kõigile, kes on usaldanud e-raamatu omale juba soetada. Tean, et seal on võimalik seda veel tublisti täiendada ja parandada ning saadan kindlasti ka kõigile senistele soetajatele uue versiooni, kui see valmis saab.

Tänu teile, varajastele ostjatele saan vajalikku tagasisidet, et alustavatel ja juba mõnevõrra kogenud investoritel on sellist käsiraamatut vaja ja sellest on kasu. Samuti saan just teie käest teada, mis töötas ja mis võiks paremini olla, et seda edukamalt täiendada.

Kui selliseid varajasi julgeid ostjaid ei oleks, siis ei tuleks ilmselt ka kunagi järgmist versiooni ja täiendusi, sest tunduks, et vajadust pole. Aitäh veelkord kõigile, kes on e-raamatu omale soetanud ja seal lehel või minule otse ka tagasisidet jätnud ning oma edusammudest rääkinud!

Eesmärgipärase investeerimise osas oli järjekordselt rekordkuu ja hea meel on näha, et see number siin kasvab ja jõuan ikka rohkemate inimesteni. Loodetavasti siis ka kõik saavad sellest kasu, et reaalselt mingi muudatus oma elus ellu viia.

Bondora taktikate ja strateegiate e-raamat aga paraku erilist huvi ei ole vist tekitanud, nii et võiks vist öelda, et selle kokkupanek oli kahjuks suuresti raiskuläinud aeg ja energia.

Raamatu omanike osas on hetkel seis selline:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine154 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending39 tk

 

Osta alustava investori käsiraamat

 

 

50% klubi

Liigume vähehaaval taas 50% suunas. Kui mingi aeg tagasi kirjutasin, et raha saaks kokku hoida selle arvelt, et võtaksin tööle kodust toidu kaasa, siis märtsis minu mäletamist mööda ka tegin seda peaaegu terve kuu mõnede üksikute eranditega.

Küll aga jõudis kohale, et ma ei teinud seda mitte selle eesmärgiga, et raha kokku hoida, vaid iga kord, kui ma sööklas söömas käisin, tuli meelde, et kodus valmistatud toit on siiski märgatavalt parema maitsega lihtsalt.

50% klubi tähendab, et investeerid vähemalt 50% oma sissetulekutest.

Tean, et päris paljud soovitavad elada väga minimaalsetes tingimustes, et saavutada finantsiline vabadus võimalikult ruttu jne ja ma olen üldiselt nõus, et ei ole mõtet raha raisata igasugu vidinate ja jama peale.

Teisest küljest aga olen seda meelt, et kui sa kulutad liiga palju energiat ja aega, et igat viimset senti kokku hoida, siis sul ei jää enam energiat ega aega selleks, et oma tulusid suurendada ega ka motivatsiooni seda edukalt teha, kui sa keelad omale kõik meeldivad tegevused. Elada võiks säästlikult (ka siis, kui rahaline seis seda ei nõua), kuid samas siiski ikkagi elada.

 

Finantsiline vabadus

Minu suurem eesmärk on enne 35. sünnipäeva jõuda finantsilise vabaduseni ehk teenida passiivsete tulude pealt igakuiselt suurema summa, kui meie kulud.

Rikkuse 1. tase on passiivne sissetulek, mis kataks ära niiöelda minimaalsed kulud, millega elaksid ära. Enda puhul panin selle summa siiski natukene kõrgemaks, kui praegused minimaalsed kulud, sest tahaksin jätta ka väikese puhvri (tootlused kõiguvad kohati üsna palju jmt), et ei oleks sellist igakuist edasi-tagasi kõikumist, kus ühel kuul saavutan taseme ja teisel kuul jälle olen alla selle.

Rikkuse 2. tasemel on passiivne sissetulek piisavalt suurt, et võimaldada lahedalt ära elada. Minu puhul tähendab see ka seda, et saaksin ka sellest juba teatud osa tavaliselt investeeringuteks kõrvale panna ehk taas olen arvestanud sisse väikese puhvri.

Rikkuse 3. tasemel on passiivne sissetulek sisuliselt nii suur, et saad 50% sellest investeeringute alla paigutada ja seejuures ülejäänud 50% on piisav, et lahedalt ära elada. Olen ka siia väikese lisapuhvri lisanud.

Peamiselt Bondorast laekunud madalama tulu tõttu on ka protsent veidi kukkunud. Samas kui kõik läheb eelduste kohaselt, siis järgmisest kuust peaks see jällegi omajagu tõusma.

Passiivne sissetulek moodustas:
1. tasemest:70.71% (-3.78%)
2. tasemest:41.25% (-2.21%)
3. tasemest:19.80% (-1.06%)

PS! Siinkohal pean mainima, et arvestustes on lihtsuse mõttes tegemist maksueelse tuluga, mis tähendab, et tegelikkuses on see tulu veel maksustatav, nii et puhver peaks ehk isegi veidi suurem olema, kui praegu olen jätnud.

 

Aprilli fookus

Tuleb tunnistada, et märtsis oli liiga palju nö “tulekahjusid” ja ootamatuid tegemisi ning eesmärgiks seatud tegevused jäid kuidagi fookusest välja lõpuks, nii et väga suuri edusamme seal ei saavutanud.

Seega mõtlen, et võtan aprillis natukene vabamalt ja püüan millalgi ca nädal aega vabamalt võtta ja töö kõrvalt puhata ning siis loodetavasti taastatud fookusega juba mõnusamalt edasi minna.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

6 replies on “Märts 2015 kokkuvõte”

See Märtsikuu hüpe omarahas võib olla just tingitud sellest Bondora jamast, mul on praeguseks kulunud kuu aega, et oma eelmist sissekannet ära investeerida. Isepakkujat ausalt öeldes kardan. See on pakkunud A ratinguga laenu, mille vaba raha kuu lõpus oli -190 eur. Bondora foorumisse panin pildi sellest….

Tühistatud laenude hulk on ilmselt kuskil 70-80% kanti. Täiesti masendav. Ma ei imestaks, kui need kel on võimalus ka OR poole pöörduda, seda tegid.

Ma ausaltöeldes ei teagi mida nüüd peale hakata. Juurde küll ei taha kanda Bondrasse, kui seal laenud üksteisejärel läbi kukuvad. Isepakkuja peaks aitama sel juhul, aga see kuhu see teinekord pakub on täiesti masendav ja seetõttu on minu silmis see meetod oma usaldust kaotanud….

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: