Categories
Tegemised ja mõtisklemised

2014 RahaFoorum.ee investeerimisblogis

Aasta saab juba paari päeva pärast läbi ja aastavahetus on alati hea aeg kõiksugu kokkuvõtete ja tulevikku vaatamiste tegemiseks. Seetõttu otsustasin teha väikese kokkuvõtte sellest, mis 2014. aasta teemad RahaFoorumi blogis on kõige enam lugejatele korda läinud ja kõmu tekitanud.

Üle keskmise meeldimisi/jagamisi saanud

Lihtsuse mõttes vaatasin seda peamiselt Facebooki meeldimiste järgi, kuna see peaks arvestama ka jagamisi ja tundub, et see on RahaFoorumi lugejate seas kõige populaarsem sotsiaalmeedia kanal.

1. Intervjuu alustava investori Markoga (91 meeldimist)

Marko investeerimisteekonna algus läks paljudele lugejatele korda ning tean, et nende seas oli ka üsna palju inimesi tema enda tutvusringkonnast, kes sel teemal Markoga peale seda rohkem vestelda soovisid.

2. Viral Angels ja kiiresti rikastumine (46 meeldimist)

Viral Angelsi ülevaade oli samuti üsna populaarne ning sai ka RahaFoorumi Facebooki lehel nende liikmetelt üsna mitu kommentaari. Küsisin ka täpsustavaid küsimusi, mis aitaks postituses väljatoodud kahtlusi kõrvaldada, aga kahjuks ei ole veel siiani neist ühelegi vastust antud.

3. 8 aasta pärast finantsiliselt vaba? (24 meeldimist)

Tegin vahekokkuvõtte oma seisust finantsilise vabaduse poole liikumisel ja tõin välja paar mõtet, mis selles abiks võiksid olla. Ühtlasi tuli järjekordselt välja, miks on oluline aeg-ajalt oma seis üle vaadata.

4. 78 põhjust, miks sa rahaasjades saamatu oled (21 meeldimist)

Motley Fool originaalartikli põhjal tõlgitud ja Eesti konteksti kohandatud postitus erinevatest põhjustest, miks me rahaasjades edu ei saavuta.

5. Millal tasub laenu võtta? (16 meeldimist)

Minu mõtted selle kohta, millal on laenu võtmine mõistlik ja kasulik, sellega kaasnevad ohud ning millal tuleks laene pigem vältida.

6. Kuidas börsil Eesti aktsiatesse investeerida? (14 meeldimist)

Väga hea külalispostitus Kristi Saare poolt selle kohta, kuidas börsil investeerimiseks vajalikud esimesed sammud läbi teha ja investeerimisega alustada. Rmp.ee otsustas seda artiklit ka oma blogis jagada.

7. Kuidas investeerimiskoolitustest rohkem kasu saada? (13 meeldimist)

Peale Rikkaks Saamise Õpiku koolitusel esinemist panin kirja mõned mõtted selle kohta, kuidas investeerimiskoolitustel osalemisest võimalikult palju kasu saada.

8. 7 levinud viga, mida sa eelarvestamisel teed (13 meeldimist)

Tõin välja tüüpilisemad eelarvesüsteemide puudused, mis vähemalt minu kogemuse põhjal on peamised põhjused ebaõnnestumiseks. Isiklikult olen nende vigade kõrvaldamiseks loodud süsteemi juba viimased paar aastat üsna edukalt kasutanud ja seda ka oma e-raamatus kirjeldanud.

9. Täna on mul sünnipäev – kas saaksid mulle teene teha? (12 meeldimist)

Palusin oma sünnipäeva puhul kommentaarides jagada, millist kasu keegi RahaFoorumist saanud on. Hea meel oli näha üsna palju kommentaare ja meilile tulnud kirju, kus inimestel on õnnestunud reaalselt elus midagi muuta.

10. Kuidas ära tunda binaarsete optsioonide pettust? (10 meeldimist)

Lugeja küsimus ühe binaarseid optsioone promova saidi usaldusväärsuse kohta.

9 meeldimisega oli terve hunnik postitusi:

 • Bondora+ laenud – mis elukad need on?
 • Kuidas oma ühisrahastuse portfelli tootlust arvutada?
 • Kas hajutamine on lollidele?
 • Investeerimiskoolituse lõpumüük
 • Bondora uus krediidiskooringumudel
 • 15% intressiga laenud Bondoras

RahaFoorumi inglisekeelses osas oli kõige enam meeldimisi (12) “16 tactics and strategies for P2P-lending” postitusel, kus jagasin otsusepuud, mille abil võiks ühisrahastuses omale sobiva investeerimisstrateegia leida. Jagamiste arvud on seal osade postituste all nii suured, et ma ei ole päris kindel, kas see süsteem neid ikka õigesti arvestab.

Kõige enam kommenteeritud

Kuigi võiks eeldada, et mida rohkem meeldimisi, seda rohkem vaatamisi ja seda enam ka kommentaare, siis päris üks-ühele tulemused siiski ei ole. Näiteks Markoga intervjuu sai väga vähe kommentaare.

Kommenteerima panid kõige enam järgmised teemad (siinhulgas ka minu poolt kommenteerijatele vastuseks kirjutatud kommentaarid):

 1. Täna on mul sünnipäev – kas saaksid mulle teene teha? (27 kommentaari)
 2. Viral Angels ja kiiresti rikastumine (19 kommentaari)
 3. Kuidas oma ühisrahastuse portfelli tootlust arvutada? (18 kommentaari)
 4. Mida teha, kui satud laenumaksetega raskustesse? (13 kommentaari)
 5. Kuidas börsil Eesti aktsiatesse investeerida? (13 kommentaari)

Kokku on 2014. aasta jooksul blogisse tehtud 306 kommentaari, millest nii mõnigi on oluliselt aidanud blogipostitusele lisaväärtust luua ning motiveerinud mind RahaFoorumi peale rohkem aega panustada.

Aitäh!

Kokkuvõtteks

Mul on alati hea meel näha, kui mõni postitus kogub palju jagamisi ja kommentaare, sest ühest küljest näitab see seda, et teema on oluline ja paljud lugejad said sellest kasu ning teisest küljest tähendab see, et antud postitus aitab RahaFoorumil jõuda rohkemate inimesteni ja ehk tekib investeerimise peale mõtlevaid inimesi juurde ning saame koos rohkematele inimestele selle tee alguses abiks olla.

Seega minu poolt ka väike palve sulle:

 1. Vali veel selle aasta sees mõni teema, mis sinu arvates kõige enam väärtust lõi.
 2. Jaga seda oma sõprade/tuttavate/kolleegidega (facebookis, twitteris, meilitsi, youtube videoga või kuidas iganes sinu jaoks mugavam on).
 3. Anna ka siin kommentaarides teada, milline see teema sinu jaoks oli, et saaksin sulle meilile tänutäheks saata ühisrahastuse investeerimise strateegiate e-raamatu (Bondora põhjal loodud, kuigi osa strateegiatest on ka mujal rakendatavad).

 Suur tänu veelkord, et olid sel aastal RahaFoorumiga ja loodan, et järgmisel aastal saame sinu ja teiste lugejate abiga sama kokkuvõtet teha, kuid sulgudes olevate numbrite lõpus on juba üks 0 juures.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

6 replies on “2014 RahaFoorum.ee investeerimisblogis”

Kuna olen investeerimismaailmas alles alla poole aasta aktiivne, siis on huvitav lugeda teiste inimeste reaalseid kogemusi ja intervjuusid. Sealt saab lugeda teiste vigasid ja nendest õppida, ilma et ise teeks samsuguseid. Samuti meeldib bondora tähtsamate uudiskirjade lahtiseletamine talupojakeeles ka, sest enda inglise keel pole nii hea, eriti majandusterminid jne. Lisaks sellele olen saanud siit lehelt erinevaid exceli tabeleid, mis arvutavad igasuguseid põnevaid numbreid mulle ja ilmselt ise leiutaks neid tabeleid päris kaua.

Mul on hea meel, et on õnnestunud abiks olla. Ise olen ka väga palju kasulikke mõtteid ja näpunäiteid saanud just teisi blogisid lugedes ja see on ka üks suurimaid eesmärke, miks ma seda blogi siin kirjutama üldse hakkasin. Loodetavasti õnnestub järgmisel aastal veelgi enam häid postitusi ja väärtuslikku infot siia koguda ja teistega jagada.

Panin ka lubatud e-raamatu sulle meilile.

Hakkasin rahafoorumi sisuga lähemalt tutvuma alles paar kuud tagasi, seega on siinne keskkond minu jaoks uus. Olen selle aja jooksul lugenud nii uuemaid kui ka vanemaid postitusi. Mul on väga hea meel, et Taavil on jõudu ja viitsimist sellise põhjalikkusega postitusi genereerida. Olen siit saanud vajalikku infot näiteks binaarsete optsioonide, Bondorasse investeerimise, rahapsühholoogia jpm huvitava kohta. Lisaks on huvitav lugeda isiklike investeerimiskogemuste ja investeerimisportfellide kohta Eesti oludes- seda infot välismaa foorumitest naljalt ei leia.
Sellel aastal ilmunud postitustest oli huvitav ja mõtlemapanev
lugeda näiteks: “78 põhjust, miks sa rahaasjades saamatu oled”.

Usun, et selle viimase väljatoodud postituse osas võiks teoreetiliselt iga punkti kohta ühe eraldi postituse teha, kui vaid aega ja jaksu oleks. Aga ehk sellepärast ongi hea seda postitust aeg-ajalt ikka uuesti lugeda ja meelde tuletada kõiki neid väiksemaid ja suuremaid takistusi, mis meid finantsides edukas olemisel takistavad…

Tahaksin Sulle õnne soovida eduka aasta puhul ning ühtlasi ka tänada intervjuu korraldamise eest. Tagasiside on andnud endale veel hoogu juurdegi ning tore on näha, et see ka teistele huvi on pakkunud!
Edukat uut aastat Sulle!

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: