Categories
Kiiresti rikastumise skeemid

5 reeglit investeerimispettuste ennetamiseks

investeerimispettused lõppevad suurte kaotustega

Kõikvõimalike erinevate petuskeemidega puutusin kokku juba oma investeerimisteekonna alguses ca 15 aastat tagasi. Õnneks mul tol ajal õpilasena suurt raha ei olnud, nii et isiklikud õppetunnid ei tulnud eriti kalli hinnaga omandada.

Kasu on neist õppetundidest aga siiani, sest skeemid on suures pildis endiselt samad. Fassaad on teine, läbiviijad professionaalsemad ja osavamad manipuleerijad, aga pettuse sisu ja psühholoogia on laias laastus endiselt sama.

Viimasel ajal on aga petiste aktiivsus kasvanud. Arvata võib, et rahatrüki jätkudes ja pensionirahade vabanedes see kasv ainult kogub hoogu. Seega on päris kindel, et ohvreid tuleb lähikuudel korralikult juurde.

Kui sina või mõni su lähedane selliste skeemide ohvriks langeb, on raha tagasi saamine reeglina üsna lootusetu ettevõtmine (politseile avaldus tasub siiski teha). Ennetamine on siinkohal võtmesõna.

Seetõttu panin kokku 5 lihtsat reeglit, mida järgides saab enamikku neist skeemidest väga kergesti vältida ja oma tuhandete või kümnete tuhandete eurode kaotamist ennetada.

Loe, rakenda ja aruta need mõtted ka oma (vana)vanematega läbi.

Kui sa end rahaasjades tugevamalt tunned, võid pakkuda isegi välja, et vaatate enne igasuguseid tehinguid need koos üle. Peamine, et nad ENNE raha kuskile kandmist sinuga ühendust võtaks.

Meediast läbi käinud ja minuni jõudnud juhtumite põhjal on just vanematel inimestel kõige rohkem, mida kaotada. Eriti valusaks teeb sellise kaotuse see, et tihtipeale on ka vanus nii kaugel, et enam pole aega kaotatut tagasi teenida.

Üks väike vestlus võib osutuda määravaks vanaduspõlve nautimise või vanaduspõlves virelemise vahel. Kahjuks ei ole see liialdus. Reaalselt ongi kodu müügist või kodu peale võetud laenust saadud rahad petistele saadetud. Võib ka veel kurvemini lõppeda.

Targem natukene ennetamise peale aega kulutada kui tagantjärele valusalt kahetseda.

5 lihtsat reeglit investeerimispettuste vältimiseks

1. Sa ei pea petistele vastama

Ära vasta välismaalt saabuvatele kõnedele. Kui sa just ei oota sealt kõnet, on 99%+ tõenäosusega tegemist petturitega.

Kui kogemata vastasid petturi kõnele, ära karda telefoni ära panna või enda kuuldekaugusest eemale asetada. Sa ei ole kohustatud petturi juttu kuulama.

2. Võta aega otsustamiseks

Ära kunagi otsusta raha üle kanda ega investeerida telefonikõne või esitluse ajal. Vahet pole kui veenvalt või agressiivselt sind seda tegema meelitatakse. Täna info eest ning võta omale aega rahulikult kodus mõelda ja uurida. Küsi ka targematelt nõu.

Vajadusel võid öelda, et sul on selline jäik reegel, mida sa mingil juhul ei muuda. Isegi, kui investeeringuga on äärmiselt kiire-kiire. Reeglina tähendab kiire-kiire sinu kiirelt-kiirelt rahast vabastamist. Targem on sellest võimalusest vabaneda.

3. Sinu arvuti, kontod, PINid ja paroolid on sinu ja ainult sinu omad

Ära mitte kunagi anna teistele oma arvutile või kontodele ligipääsu ega jaga oma PIN koode või paroole. Isegi kui inimene väidab, et ta on pangatöötaja, politseinik või Chuck Norris.

Chuck Norris teab su koode ise ega vaja sinult raha võtmiseks luba. Esimesed kaks ei oma aga ühtegi põhjust, miks nad seda sinu käest küsima peaksid.

4. Häid investeerimisvõimalusi pakutakse ainult tuntud investoritele

Kui sa ei ole tuntud investor, siis ei paku mitte keegi sulle häid investeerimisvõimalusi. Sellised võimalused ei raiska oma aega juhuslike inimeste peale. Neil pole reeglina selleks isegi vajadust.

Küll helistavad sulle petised ja müügimehed. Neid ühendab see, et nende pakutav investeerimisvõimalus ei lõpe sinu jaoks reeglina liiga hästi. Seega väldi.

5. Kui ei mõista, ära näpi!

Tee selgeks, kuni oskad võhikule seletada, mida sulle pakutakse ja kuidas see toimib, või ära näpi. Ei mingeid agasid ega erandeid. Nii lihtne ongi.

—–

Pettuste ohvriks langevad inimesed, kes ise teevad samme, mis võimaldavad neid petta. See on ka pettuste ohvriks langemise juures võtmeteguriks.

Jäta need sammud tegemata ja võid säästa tuhandeid või kümneid tuhandeid eurosid. Pettuste ohvriks langemist on kordades lihtsam ennetada, kui kaotatud raha pärast tagasi saada.

Kui järgid neid viit põhimõtet, on üsna suur tõenäosus, et sa investeerimispettuste ohvriks ei lange. Nende järgimine ei nõua sinult erilist ajakulu, sest üldiselt tähendab see lihtsalt millegi tegemata jätmist.

Soovid rohkem petuskeemide kohta teada? Vaata tasuta levinumaid petuskeeme tutvustavat kursust:

rahafoorum.ee/pettused

Vajad jagamiseks faili? Kasuta seda:

https://rahafoorum.ee/5reeglit

Seda faili võib muutmata kujul tasuta jagada nii meilitsi, kodulehele üles pannes, (sotsiaal)meedias jagades, sõbrale otse saates, välja printides, pilti tehes, oma telefonist näidates, videos või helis ette lugedes, zoomi kõnes näidates, torrenti kaudu, tigupostiga saata, tänavanurgal, ühistranspordis, kaubanduskeskuste ees, haridusasutustes, Riigikogus või mujal kätte anda, kolleegide lauale poetada või mõnel veel mainimata loomingulisel moel levitada.

Kas sina või mõni su lähedane on pettuse ohvriks langenud? Jaga kommentaariumis oma kogemust ja aita seeläbi teistel sama viga vältida. Kuna mul pole võimalik väidete tõekspidavust kontrollida, jäta välja inimeste ja ettevõtete nimed, lingid jms info.

3 replies on “5 reeglit investeerimispettuste ennetamiseks”

Ma ei võtnud vedu nende venekeelsete kõnede peale, kuid ühe vea ma alguses tegin, ehk vastasin neile vene keeles. Tulemuseks oli kokku üle 10 kõne erinevatelt numbritelt ja erinevatelt inimestelt, kuid lõpuks tundsin ma nad kõnekeskuse taustamüra järgi ära. Tundub, et see nende “äri” on ikka väga suurelt ette võetud, et tervet kõnekeskust helistamiseks vaja. Ja hästi ette valmistatud on nad küll ja proovisid erinevaid taktikaid, et “klienti” murda. Nt tekitasid süütunnet, et kuidas sa meie investeerimistoodetest ei ole midagi kuulnud, või siis järgmisel päeval helistas keegi teine ja soovis “tagasisidet saada” eelmisel päeval tehtud müügikõne kohta ja siis sujuvalt läks oma pudrumägede pakkumisele üle, siis veel prooviti “korrale kutsuda”, ehk kuri vene tädi tänitas, et miks ma neile vastu räägin ja igasugu küsimusi esitan, et tema nüüd paneb toru ära ja kui uuesti tagasi helistab, siis pean ma nende pakkumisega nõus olema. Veel on proovitud ähvardada, et tulevad ukse taha ja “teevad kõik mulle hästi selgeks” või et hakkavad iga poole tunni pärast erinevatelt numbritelt helistama jne. Lõpuks oli see päris inetu ja lahti sain nendest nii, et vastasin neile hästi sõbralikult aga eesti keeles. Peale seda nad proovisid veel mõned korrad ropendades ja ähvardustega, et oskan ju vene keelt küll, et miks ma siis nendega eesti keeles räägin aga lõpuks jätsid rahule. Tagant järele tarkus, et oleks pidanud nendega kohe alguses eesti keeles rääkima. 🙂

Päris vapralt oled nendega jutustanud. Mulle ikka regulaarselt helistavad, aga siiani pole kordagi oma telefonilt vastu võtnud. Rekord on siiani kolm kõnet kolme erineva riigi numbrilt umbes minuti sees.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.