Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Aasta 2015 kokkuvõte

Oleks justkui aeg teha juba jaanuari kokkuvõtet, aga avastasin, et 2015. aasta kokkuvõte on veel täitsa võlgu. Teised blogijad ladusid neid siin jaanuari alguses juba kiiruga ritta, aga näed siis, mina va laiskvorst jätsin täiesti hooletusse selle kokkuvõtte tegemise.

Igaljuhul, võtsin selle võla ette, vaatasin oma eelmise aasta eesmärgid 2014. aasta kokkuvõtte alt üle (ausaltöeldes ei mäletanud neist pooltest midagi) ja vaatame siis, kuidas läks.

Enne kui nende eesmärkideni lähme, siis põgusalt ka kiire pilk, kuidas RahaFoorumil läinud on suures plaanis:

2015. aasta eesmärgid

Kohustuslik kokkuvõtlik osa tehtud, nüüd saame minna 2015. aastaks seatud eesmärkide juurde.

1. Tegutsen fokusseeritumalt ja ütlen sagedamini ei

Tuleb tunnistada, et selles osas on endiselt väga pikk maa minna ja vabalt võib ka sellel aastal selle taaskord sihiks öelda. Kuigi ütlesin nii mõnelegi asjale ei (sealhulgas ka oma igakuisele sissetulekule ja 50% klubile lõpuks) ja loobusin omajagu asjadest ning annetasime isegi natukene riideid ära, siis see on oskus, mis endiselt vajab väga tugevalt lihvi.

Fookuse osas pean samuti tunnistama, et on perioode, kus see oli väga hästi paigas, aga rohkem on siiski olnud neid, kus ta on kümnes suunas korraga laiali. Kui mingit konkreetset tähtaega peale ei suru, siis kipub see hajuma.

Teoreetiliselt on teema selge, aga praktiliselt ei ole suutnud veel piisavalt hästi ja stabiilselt kahjuks seda rakendama asuda uuesti.

Annaksin hindeks 3/5.

2. Suurendan oma investeerimisportfelli vähemalt 2x

Tehtud! Piinlik on taaskord tunnistada, et ma tegelikult ei mäleta, kui suur see portfell sel hetkel parasjagu oli, aga usun, et kirjutasin selle omale kuhugi kindlasse kohta üles (kui vaid teaks, kus see koht oli 😀).

Suurusjärkusid vaadates aga võin öelda, et eesmärk sai täidetud küll.

5/5

3. Jõuan rikkuse 1. tasemeni

Noooh…sisuliselt nagu jõudsin detsembris vähemalt. Arvestades, et 1. eesmärki nii entusiastlikult taga ajasin, et sissetulekust loobusin, siis ilmselt ei püsi seal küll väga pikaajaliselt esialgu.

Ettevõtte alt ühisrahastusse investeerimist ei alustanud 2015. aastal siiski.

Ütleme, et 4/5.

4. Teeme sukeldumiskursuse järgmise taseme ära

Plaanisime küll Taisse minna ja seal ära teha, aga paraku selgus, et ainus aeg, millal oleksime saanud sinna ajaliselt minna, ei olnud sukeldumiseks just kõige parem periood, nii et lükkasime asja edasi.

0/5

5. Uuendan Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ära ja jõuan sellega vähemalt 300 inimeseni

No see on nüüd küll kõige piinlikum. Kui tol korral oli soov seda uuendada, et mõned teemad paremaks muuta, siis aasta lõpus võtsin selle müügist maha, kuna tundsin, et mõned osad e-raamatust on aegunud ja ei peegelda enam eriti tänast olukorda.

Vähemalt olen e-raamatu nüüdseks ühe korra täielikult läbi vaadanud ja sisu osas üle käinud ning siit-sealt jupiti täiendusi teinud. Samuti on edasiseks väike to-do list ees veel (sealhulgas loodan, et Alinal tekib ühel hetkel kooliasjade kõrvalt rohkem aega natukene ilusamad joonised sinna disainida) ja plaanis veel e-raamatuga kaasaskäiv ressursside leht kodukale tekitada, et edaspidi ei tekiks vajadust mingi pisiasja aegumise pärast kogu raamatut uuendama hakata.

Ühesõnaga, edusamme on veidi tehtud, aga oleks võinud kindlasti rohkem. Samas seda eesmärki seades ei plaaninud ma veel ka aasta lõpus vebinari ja koolitust korraldama hakata.

300 inimeseni samuti ei jõudnud, kõigest 207, nii et peaaegu 100 inimest puudu eesmärgist.

Selle eest üle 1/5 anda ei raatsiks.

6. Loon Bondora näitel ühisrahastuses investeerimise strateegiate ja taktikate e-kursuse

Sellega sain suhteliselt aasta esimeses pooles ka nö beetaversiooni ka valmis. Paraku tuleb tunnistada, et tegemist oli rumala ideega, sest teemast huvitunuid oli suhteliselt vähe.

Samuti võtsin algselt sinna inimesi ainult tingimusel, et nad annavad mulle tagasisidet, et saaksin selle paremaks teha, enne kui laiemale avalikkusele ligipääsu võimaldan. Siiani pole kelleltki erilist tagasisidet saanud, mistõttu tuleb järeldada, et kas oli asi nii keeruline, et keegi ei saanud aru või nii igav, et ei viitsitud väga läbi töötada.

See sisaldab küll 8 erinevat moodust, kuidas ühisrahastuses oma tulu suurendada võiks. Ise olen neist nii mõndagi erinevates portaalides edukalt kasutanud ja minu arvates on nad ka üsna detailselt lahti seletatud, aga jah, ilmselt hindasin inimeste huvi siinkohal täiesti valesti.

Kuna eesmärk oli see ära teha, siis 5/5. Eesmärk ise muidugi sai seatud põhjendamatult, nagu välja tuleb. Vähemalt õppisin selle käigus nii mõndagi uut.

Boonuseesmärk: RahaFoorumi kommuunis vähemalt 500 liiget

See eesmärk sai tublisti ületatud ja tänaseks on lausa üle 800 liikme RahaFoorumi facebooki grupis koos.

5/5

Kokku: 23/30.

Vähemalt üle poole, asi seegi. Eriti arvestades, et ma ilmselt jaanuari lõpuks enam ei mäletanud täpselt, mida ma seal kokkuvõttes kirjutasin, vaid sihtisin lihtsalt teatud suure pildi suunas oma tegemistega.

2016. aasta fookus ja eesmärgid

Nii nagu ka eelmisel aastal kirjutasin, siis mingeid konkreetseid eesmärke ma varaklasside, teenitavate summade jne osas seadma ei hakka, sest see sõltub lihtsalt jube palju sellest, mis meie ümber parasjagu toimub.

Kui oleksin eelmise aasta alguses kirjutanud, millistesse ühisrahastusportaalidesse investeerin ja kui palju, siis tõenäoliselt poleks ma neist eesmärkidest peaaegu ühtegi ära täitnud, sest olukord on vahepeal muutunud drastilisemalt kui ma ettegi oleks osanud kujutada.

Sel korral võtan pigem ette suurema pildi fookused või sihid, kui konkreetsemad eesmärgid.

1. Tervis

Enne Bondorasse tööle minemist oli mul mingi enam-vähem regulaarne trenni harjumus sees, aga nagu uues kohas ja uute tegemiste puhul ikka, oli nii palju mõelda ja teha, et ajutiselt ei jäänud trenni jaoks kuidagi aega.

Eks see oli juba tol korral teada, et see on halb idee, aga nii ta läks. 2016. aastal panen natukene rohkem fookust sellele, et tekitada regulaarsem trenniharjumus uuesti ja rohkem liigutada.

2. Suhted

Töö, RahaFoorumi ja RahaRaadio kõrvalt jäi kohati aega nii väheks, et väga midagi muud nagu ei jõudnudki teha. Sõpradega sai eelmisel aastal kohati ikka piinlikult harva kokku saadud ja suheldud.

Kuigi olen loomult introvert, siis võiks nagu ikka rohkem aega sõprade seltsis veeta kui enda ja nende sünnipäevadel ainult. Ja esimest vaevu viitsin üldse korraldadagi 🙂

3. Teen rohkem asju, mida naudin

Kuigi ilukirjanduse lugemine, ajaloo podcasti kuulamine või mingil üsna suvalisel teemal loengu vaatamine on asjad, mis mind otseselt minu soovitud eesmärgi suunas liikuda ei aita, on tegemist asjadega, mille tegemist ma aeg-ajalt üsna palju naudin, nii et jätan neile oma plaanides ruumi.

Tahan sel aastal teha ka mõne pisut pikemat sorti matka ja nautida looduses olemist veidi.

Samuti võiks selle aasta sees rohkem oma tegemistest pilte teha, et oleks kunagi tulevikus ka lihtsam huvitavaid aegu ja tegemisi meenutada. Siiani olen selle liigselt mälu ülesandeks usaldanud.

Inspiratsiooniks võiks olla Derek Siversi põhimõte: “It’s either HELL YEAH! or no.” Ma pole kindel, kas mul päris nii palju luksust on võimalik omale lubada, et kõigi tegemiste osas sedasi mõelda, aga vähemalt sihiks selles suunas vähehaaval.

4. RahaFoorum / RahaRaadio isemajandavaks

Siiani olen siia blogisse ja muudesse tegemistesse sadu või ehk isegi tuhandeid tunde panustanud ja plaanin seda ka edaspidi teha. Mida ma aga väga pikalt jätkata ei tahaks, on tuhandete eurode panustamine iga-aastaselt, et seda kõike üleval pidada ja hallata.

Ilmselt saan paarist kohast natukene kulusid ka kokku tõmmata, aga kindlasti ei saa üle ega ümber sellest, et tuleb leida midagi, millest lugejad/kuulajad piisavalt väärtust saaksid, et oleks valmis selle eest ka maksma. Vastasel juhul hakkab see I taseme rikkus kiiremini kaduma kui ettegi julgeks kujutada 🙂

5. Aidata mitu korda rohkematel inimestel jõuda reaalsete sammude ja tulemusteni

Oleme mõnikord poolnaljatlevalt rääkinud, et eesmärgiks peaks olema iga teine eesti pere finantsilise vabaduseni liikuma aidata. Natukene olen sellele teemale ka mõtelnud ja tegelikult peaks see täiesti võimalik olema ning ilmselt isegi lihtsam, kui esialgu tundub.

Kuna eestlased üldjuhul on tagasisidega üsna koonrid ja blogist/podcastist saadud kasust ja reaalsete tegudeni jõudmisest kuulen peamiselt alles siis, kui mingi küsimus mulle esitatakse, siis on tänast mõju suurust üsna raske hinnata. Üldjuhul eeldan, et minuni jõudnud tänukirjad võib mingi kordajaga läbi korrata. Selle põhjal on veel pikk tee minna.

Igaljuhul olen vähehaaval mõtteid mõlgutamas selles suunas, kuidas sellest 70 000 külastajast 700 000 külastajat teha ja paarisaja inimese asemel paar või paarkümmend tuhat reaalsete tegudeni aidata.

Kas see nüüd 2016. aastaga juhtub, kuidas seda täpselt saavutada võiks ja kelle abiga me seda ette võiks hakata võtma, jääb esialgu veel lahtiseks 🙂

Kuidas sinu 2015 möödus ja mis 2016. aasta olulisemaks fookuseks saab?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

2 replies on “Aasta 2015 kokkuvõte”

Head eesmärgid! Selle iga teise eestlase finantsilise vabaduseni liikumisega peaksid küll ettevaatlik olema, muidu kukuvad Bondora, Omaraha jmt. asjad Su portfellis kokku, kui keegi enam sellistel tingimustel laene ei võta 🙂 Jõudu!

Ei kaoks nad kuhugi. Intressid tuleksid ehk allapoole, aga koos defaultidega ja laenamise põhjused muutuksid arukamaks 😉

Pluss, teine pool oleks endiselt laenamas 😀

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: