Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle

Aeg pension LHV fondidesse kolida???

Rääkisin juba tükk aega tagasi, et kui tuleb mõni krahh, siis LHV hakkab oma pensionifonde kui parimaid reklaamima. Seda siis põhjusel, et nad ei hinda suurt osa oma pensionifondide varasid reaalajas ümber.

Olen varasemalt LHV pensionifondide varade ümberhindamisest natukene siin juttu teinud.

Ja ongi seda hiljuti näha saanud meedias. Sealhulgas kodukal räägitakse 5a ettenägelikkusest kinnisvara tõusu osas.

Kuvatõmmis LHV kodulehelt juulis 2022.

Kuigi ometi on LHV pensionifondid indeksfondidest oluliselt kehvema tootlusega nii 3a kui ka 5a perioodi peale (sh peale seda hiljutist langust; tegelikult ka pikema perioodi peale, aga ma ei viitsi jälle käsitsi arvutusi tegema hakata).

II samba agressiivsemate pensionifondide tootlused 2022. 7. juuli seisuga. LHV L ja LHV XL fondides ilmselt ei ole kogu turgude langust veel arvesse võetud.
Allikas: Pensionikeskus

Kehvemad on nad nii 5a kui 10a perioodil ka teistest aktiivselt juhitud agressiivsetest fondidest, mis eelduslikult seda kinnisvaraturu tõusu ette ei näinud.

Kolm põhjust LHV pensionifondiga liituda?!?

Lisaks tuli meili peale hea promokiri kolme põhjusega, miks tasuks oma pensionirahad LHVsse kolida.

I “Peame kriisidele vastu”

Nagu mainitud, siis täna on seda vastupidamist võimatu hinnata, kuna fondidest suur osa on börsiväline vara ja selle turuhinda ümberhindamise protsess on väga hägune. Pole siiamaani aru saanud, kuidas ja kui tihti nad seda teevad, aga graafikut vaadates vist mitte liiga tihti.

Küll kirjutati:

Meie klientide vara oli eelmise suurema majanduskriisi ajal võrreldes konkurentidega paremini kaitstud ja me pingutame selle nimel, et see oleks nii ka tulevikus.

Allikas: LHV turunduskiri “Õige aeg tuua oma II sammas LHV-sse”

Mis on ilmselt tõsi, arvestades, et Eesti aktiivselt juhitud pensionifondid on maailmas oma kehvade tulemuste poolest pikalt hiilanud. Indeksfondiga võrreldes aga kukkus ka LHV pensionifond 2008. aasta krahhi ajal oluliselt rohkem.1

Küll võib tolle aja kiituseks öelda, et enne ja peale krahhi suutsid LHV fondijuhid mõnda aega indeksit ületada. Kahjuks on see ületamine ainult sinna minevikku ka jäänud.

Viimased kümmekond aastat on isegi teised aktiivselt juhitud pensionifondid LHV agressiivsematele fondidele ära teinud. Indeksist rääkimata (seda siis koos praeguse langusega, mida LHV fondides ilmselt pole veel täielikult kajastatud, aga teistes fondides on).

II “Parim pikaajaline tootlus”

Kui eelmist punkti lugesid, siis saad aru, et siin on ka loominguline mõtlemine käsil. “Pikaajaline” on defineerimata mõiste, nii et reklaamis tuleb valida periood, mis sellise väite jaoks sobiks.

LHV kodulehel veel 2017. aastal kasutatud pilt.

Tükk aega oli selleks perioodiks 10 aastat. Siis aga juhtus jama, sest hea tootlusega aastad olid nii kauges minevikus, et teised fondid kippusid mööda minema. Seega võeti kasutusele 15 aastat. Tauri Alas on selle hetke ilusti jäädvustanud oma blogis.

Noh, nüüd on ajad jälle edasi läinud ja LHV fondide tootlused endiselt kehvavõitu olnud. Seega on seekord kirjas selline jutt:

Meie jaoks on pensioniraha investeerimise eesmärk võimalikult suur pikaajaline tootlus. On põhjust tunda rõõmu, sest selle eesmärgi saavutamine on meil hästi õnnestunud: meie tulemused on viimase 20 aasta parimad*.

Allikas: LHV turunduskiri “Õige aeg tuua oma II sammas LHV-sse”

Kusjuures see võrdlus on ka omamoodi huvitav, kuna vaadatakse ainult fonde, mis on eksisteerinud pensionisüsteemi algusest peale. LHV L ja XL on aja jooksul vastavalt seadusele ka strateegiat agressiivsemaks teinud (lubatud rohkem aktsiaid), aga teised pangad on pigem selleks uued fondid loonud.

Seega XL ja L justkui ei võrreldagi selliste fondidega, millega oleks asjakohasem võrrelda. Kui oled oma kaaluklassi ainus, siis esikoha võiks ju ikka kätte saada küll. Iseenesest oleks veel 15a võrdlus ka toiminud.

Muidugi kõige asjakohasem võrdlus oleks indeksiga, aga seda võrdlust ei kannata vist endiselt ükski aktiivselt juhitud pensionifond.

III “Päriselt hajutatud riskidega pensionifond L”

Mul on raske oma sõnadega seda kirjeldada, seega tsitaat meilist:

Oleme LHV suurima pensionifondi L varad investeerinud nii börsil kaubeldavatesse varadesse kui ka kinnisvarasse, erakapitali ja kulda, samuti kulda kaevandavatesse ettevõtetesse ning Eesti ettevõtete võlakirjadesse.

Allikas: LHV turunduskiri “Õige aeg tuua oma II sammas LHV-sse”

Hajutamist saab vaadata mitme nurga alt. Üks asi on tõesti tekstis kirjeldatud jutt, et võtad erinevat liiki varasid ja nii börsil kui ka börsiväliselt. Kuigi kuld ja kullakaevandus läheb üsna sarnasesse auku muidugi.

Regionaalne hajutatus

Teine asi on aga varade hajutamine piirkonniti erinevate majanduste vahel. LHV L fondi varadest on peaaegu 35% Eestise paigutatud.

LHV Pensionifond L on ligi 35% ulatuses investeeritud Eestisse.
Allikas: LHV koduleht.

Kas see on hajutatud? Ma julgeks öelda, et mitte. Eriti arvestades Eesti ja Eesti majanduse suurust (või väiksust). Võin ju rahakotis sularaha mitme erineva sahtli vahele ära hajutada, aga kui rahakott kaotsi läheb, olen endiselt kõigest ilma.

45% LHV L varadest on seotud Baltikumiga?

Kui Baltikum juurde võtta, siis kisub see osakaal vist koguni 45%ni. (Liitsin juurde fondi asukohariigi järgi osakaalud, aga see pole 100% täpne, kuna näiteks East Capital Baltic Property Fund on Luksemburgis ja jäi välja.)

Hajutatus varade vahel

Samuti võib hajutatust vaadata selles osas, et kui suur osakaal fondi varadest on näiteks ühes varas (või ka korreleeritud varades). Lühidalt fondi varadest:2

  • ~12% kullale panused (+ veidi muid maavarasid)
  • ~17%+ kinnisvarapanused (valdavalt Baltikum)
  • ~23% võlakirjad (valdavalt Eestiga seotud)
  • ~19% alla 50 erinevas aktsias (valdavalt Baltikumis ja Põhjamaades, USA aktsiad alla 3%), pluss 2,5% euroala pangandussektori aktsiafond
  • ~24% erakapitalifondid (sisusid ei viitsi uurima hakata)

Võrdluseks mõni indeksfond, mille varad jagunevad tuhandete erinevate aktsiate vahel üle maailma erinevates riikides, sektorites ja piirkondades.

Minu kui harimatu võhiku ilmselgelt ekslik järeldus oleks, et tegemist on pigem suhteliselt ühte piirkonda ja paari valdkonda kontsentreeritud portfelliga.

Kokkuvõttes

Reklaamsõnumites kannatab vist kahjuks igasugu juttu rääkida. Vaadata tasub siiski reaalset statistikat ja aruandeid. Kui vajad pensionifondi valimisega abi, siis leiad minu abistavad mõtted selle kohta siit või Alustava investori käsiraamatust.

Viited

1 Lähtun LHV fondi soorituse puhul Andres Viisemanni tabelist siin artiklis: https://tuleva.ee/intervjuu/kas-lhv-tulemus-parem-indeksifondidest-intervjuu-andres-viisemanniga/

2 Allikas: LHV L 31.05.2022. aruanne

2 replies on “Aeg pension LHV fondidesse kolida???”

Tuleb meelde kuidas LHV krüptokauplemise enda klientidele avas 2021 novembris kui tipust krahhima hakkas.

Samuti rohefondi hakkasid (tillukese algkapitaliga tehtud esialgse tõusu järel) ka suuremalt promoma 2021 alguses kui megahead numbrid olid ette näidata, 2020 oli epic boom rohes. Sealt muidugi allamäge, väga keeruline isegi nende tulemusi leida…

Kinnisvara promoda 2022 juulis… tule Ansip appi! Siin ju veresaun tulemas. Bloodbath incoming!

LHV, mineviku tõusu pealt algajaid tapalavale promoda ei pruugi olla optimaalne pikaajaline strateegia.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.