Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Aprill 2016 kokkuvõte

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugeja. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et Sul on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks ma nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja nii põhjalikult uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on ikkagi suurem vastutus ja tahtmine asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks uurima vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et loetut reaalselt enda elujärje parandamisel rakendad! Kui tunned, et oled RahaFoorumist ja RahaRaadiost edasiliikumiseks teadmisi või motivatsiooni saanud, siis palun kirjuta mulle meilile, millest kasu oli ja mis edusamme see teha aitas. Sedasi saan edaspidi paremini keskenduda neile teemadele ja tegevustele, millest lugejatel kõige enam kasu on.

Olulised märkused ülevaate kohta

Selle ülevaate raames:

 1. Graafikutel kuvame €1000 meie portfellist, mis on ühtlaselt hajutatud kogu portfelli peale ja teeb kõik tõusud ja mõõnad ning tehingud täiel määral kaasa. Ühesõnaga, see kasvab siis, kui portfell kasvab ja kahaneb samamoodi. Ühtlasi sisaldab see endas ka kõiki otseseid kui ka kaudseid kohustusi, mida oleme siin käsitlenud kui võimendust jne.
 2. Rikkuse astmed olen asendanud meie reaalsete kulutustega (esialgu küll ainult eraisiku kulud) ja võrdleme seda tulemust bilansi muutusega. Rikkuse II aste oleks siis kusagil 0% juures, kus meie kulutused oleks väiksemad, kui portfelli kasv ehk olukord, kus teoreetiliselt võiks kõik kulud katta portfellist raha välja võttes, ilma et portfell väheneks.

Ahjaa, nüüd on graafikud ka kõik google’st otse, nii et saab hiirega peale minna ja konkreetselt numbreid jõllitada ning uuenevad edaspidi ka vanades ülevaadetes, kui järgmise kuu ülevaade välja tuleb.

RahaFoorum.ee tegemised aprillis

Suures pildis oli vaikne kuu. Avastasin tänu ühele inimesele, kes “16 tactics and strategies for P2P-lending” e-raamatu ostis, et mul oli kunagisest vanast ajast ühes kohas see kogemata soodushinnaga saadavana müügil.

Kuna viga oli minupoolne, siis otsustasin õigluse mõttes võimaluse ka teistele anda ja tundub, et huvi oli täitsa olemas, sest 31 inimest kasutasid seda ära.

Aprillis ilmus ka Radari saade, kus käsitleti Kairos Technologies teemat ja küsiti minult väikest kommentaari. Kes näinud pole, saab altpoolt vaadata.

Huvitav on asja juures veel see, et Kairos on siin hiljuti vist oma promojaid aktiveerinud ja videole negativseid hääli andnud ning kommentaaridega ära uputanud.

Minu vene keele oskus on küll puudulik, aga nii palju kui uurida viitsisin, siis ühestki kommentaarist seda infot silma ei jäänud, kust siis neid tooteid ja teenuseid osta saab, mis võimaldaks neil legaalse ärimudeli järgi toimida.

Investeeringute osas sai põgusalt alustatud OÜ kaudu ühisrahastuse poole vaatamist. Esialgu veel siiski küllaltki tagasihoidlikult, aga vähemalt värav on avatud 🙂

Kuu numbrites:
E-raamat “Eesmärgipärane investeerimine” uusi omanikke:1 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending” uusi omanikke:32 tk
Osta e-raamat siit

Aprilli populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale ja jaga häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega.

 1. Kairos Technologies aitab kodus vedeledes raha teenida? (1722 vaatamist)
  Ei väsi see artikkel populaarsusest. Sel korral peamiseks põhjuseks ilmselt Kanal 2 Radari saade, kus teemat käsitleti ja mis pani rahvast seda vast rohkem guugeldama. Mitte midagi tehes sisse voolav raha tundub ikka paljudele endiselt atraktiivne ja loogiline variant…
 2. Märts 2016 kokkuvõte (750 vaatamist)
  Märtsis toimus portfellis päris palju ja mitte just ilmtingimata positiivset. Samas lõpptulemus ei olnud siiski midagi hullu otseselt.
 3. Kuidas börsil Eesti aktsiatesse investeerida? (732 vaatamist)
  Postitus, mis seletab, kuidas börsile investeerimisega algust teha ja mis sammud selleks vajalikud on. Ilmselt seoses LHV börsiletulekuga pisut taaskord aktuaalsem teema.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki suletud grupi näol. Liituda ja oma sõpru/tuttavaid juurde kutsuda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja RahaRaadio kuulajad ning loodan, et saame selle abil rohkem ja kiiremini nii mõnegi küsimuse vastatud, mis kellelgi rahafoorumlastest tekkida võiks.

Liitu grupiga siin.

RahaRaadio

RahaRaadio saated leiad nii iTunes-ist, niisama tavalise RSS voona kui ka lihtsalt ja mugavalt läbi mängija otse kodulehelt või alla laadides. Kui oled RahaRaadio saateid kuulanud, siis oleksin igati tänulik ka väikese ausa review eest iTunesis, et tulevased kuulajad saaksid ka kiiresti ülevaate, kas neil võiks selle kuulamisest abi olla või mitte.

Vist selleks, et ma liiga mugavaks ei läheks, otsustas mingi vääramatu jõud aprilli lõpus, et võiks RahaRaadio iTunesist ära kustutada. Hetkel ootan veel klienditoelt vastust, mis toimub ja mida selles suhtes ette võiks võtta, aga statistikat vaadates mõjus kuulajate arvule täitsa märgatavalt juba negatiivses suunas.

Ühesõnaga, miks peaks asjad lihtsalt minema, kui saab ka keerulisemalt ja suure ringiga, eksole…

Kuu populaarsemad saated:

 1. RR036 – Kas see oli hea investeering? (559 kuulamist)
  Kui võitsid loteriipiletiga miljoni, kas see piletiost oli siis hea otsus või mitte? Kuula minu mõtteid sel teemal RahaRaadio 36. saatest.
 2. RR037 – Millise summaga teha esimene aktsiatehing? (477 kuulamist)
  Mis summast alates oleks mõistlik üksikaktsiate ostmise peale mõtlema hakata?
 3. RR038 – Millise summaga binaarsetesse optsioonidesse investeerida? (351 kuulamist)
  Lisaks Kairose jüngritele, õnnestus ka binaarsete optsioonide paadunud fännide pahameel aprillis ära teenida selle saatega. Eks igaüks võib saate ise üle kuulata ja otsustada, kas ärateenitult või mitte.

Investeerimisportfell aprillis

Siin sektsioonis anname kiire ülevaate portfellis toimunust läbi numbrite.

€1000 portfellis

Võtab kokku portfellis oleva €1000 muutuse ajas.

Nagu graafikult näha, siis portfell kasvas tubli €27 võrra ehk tegi ligi 2.7% tõusu eelmise kuu seisuga võrreldes.

Üks oluline tegur seejuures on, et eelmisel kuul probleemsete projektide alla kantud ettevõtmisest tuli siiski esimene makse ära, nii et sealt arvestuslikult mahakantud summa vähenes ligi kolmandiku võrra. Samas järgmine makse on taaskord viivises, nii et liigseks hõiskamiseks põhjust pole.

Ühtlasi tegime päris korralikku müügitööd Bondora portfellides, kus punaste müük sai agressiivselt ette võetud ja sealt arvestatav hulk maha müüdud.

Muus osas sai aprillis tehtud pisut juhutööd, mis aitas paarikümne euro jagu kulusid ära katta ehk selle võrra vähem tuli investeeringutest tarbimisse võtta.

Varaklasside jaotus

Erinevate varaklasside liikumine portfellis.

Kuu lõpus tegime suure osa ajutistest investeeringutest rahaks ning võtsime raha välja praktiliselt kõigist ühisrahastuplatvormidest. Ainsaks erandiks on hetkel Omaraha, kuhu sai kuu alguses ca €200 kantud ja rohkem pole seal muutusi teinud.

Lisaks raha osakaalu suurendamisele tegin ühe aktsiaostu Kasvukontol ja ühe pisut suurema tehingu muude investeeringute kategoorias.

Muuhulgas oli see minu jaoks väga heaks katseks selles osas, kui suur meie portfelli likviidsus ikkagi on. Positiivse üllatusena võiks öelda, et tegelikult küllaltki hea, nii nagu investeerimise käigus ka lootsin. Sisuliselt õnnestus 15% ühisrahastuse investeeringutest 1-2 nädalaga välja võtta.

Ühisrahastusplatvormide investeeringud

Investeeringud erinevates ühisrahastusplatvormides.

Kuna kõigi teiste portaalide summad vähenesid, siis Omaraha osakaal kasvas märgatavalt, ilma et sinna eriti midagi lisanud oleks.

Bondora osas vähendasime portfelle läbi müügi korralikult, Twinost võtsin osa ajutiselt sinna paigutatud rahast välja ning Estategurust tegin esimese väljamakse ja võtsin seal tühjalt seisvad mõnikümmend eurot välja.

Tootlused

Tootluse arvutamiseks kasutan XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid (kui soovid õppida ühisrahastuses parema tootluse saavutamiseks vajalikke taktikaid ja strateegiaid ja usud, et see on seda investeeringut väärt, siis võta minuga meilitsi ühendust) ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

Bondora tootlus nii minu kui ka Alina portfellis tegi taaskord tänu järelturu müügitehingutele väikese tõusu. Alina puhul isegi päris korraliku, kuna panime punased laenud agressiivselt müüki ja tõime osa rahast koju tagasi.

Omaraha jätkas taaskord natukene allapoole suunas.

 

Protsent kuludest kaetud investeeringutega

Näitab portfelli muutuse suhet meie igapäevastesse kuludesse. Kui keskmine on 0% ja meil aktiivne tulu puudub, siis võib seda võtta kui rikkuse II taset, kus portfellist elamiskulude katteks raha võttes, portfell ei vähene. 

Kuu keskel tundus, et sel kuul küll positiivse tulemuseni ei jõua, sest oli venna sünnipäev ja veel paar sotsiaalset üritust, mis arvestatavat kulu tekitasid, aga ju siis ülejäänud kuu oli siiski piisavalt rahulik.

Hea meel on tõdeda, et taaskord oli tegemist kuuga, kus portfell kasvas rohkem kui meie sel kuul kulutasime. Tuleb tunnistada, et natukene sai ka mõttetuid ebavajalikke kulutusi tehtud, nii et saaks paremini, aga ei midagi väga katastroofiliselt hullu.

Samas toidu peale kulus kuidagi vähe see kuu ja väljas nagu ka söömas ei käinud eriti. Ei teagi, kas hinnad on langenud või lihtsalt oleme liiga tihti muude tegevuste kõrvalt söömise ära unustanud. Kahjuks oma kõhtu vaadates see viimane küll välja ei paista 🙂

Bondora aprilli kokkuvõte

Bondoras sai üsna agressiivselt väljumise suunas liigutud. Minu väike portfell kahanes poole võrra ja Alina portfellist suutsime pea kolmandiku maha müüa. Tegelikult isegi veidi rohkem, aga seda ei jõudnud veel aprilli jooksul kontolt välja kanda.

Enamus laenud on praeguseks ostjale väga hea hinnaga müügis (XIRR enamus juhtudel 30%+). Kahjuks praeguseks on kas nõudlus vähenenud või jäänud alles vähempopulaarsed laenud ja ebamõistlikult hea juurdehindlusega müüke teha väga ei õnnestu enam.

Viivises laenudega on mingi imelik teema, kus kuu aega maksega hilinenud laenusid müüakse isegi -50% hinna juures, nii et neid on normaalse hinnaga keeruline müüa. Samuti ei lähe punaste müük nii edukalt kui tahaks. Suur osa on küll kaubaks läinud, aga palju on veel alles.

Tahaks mai lõpuks veel ca 70% praegusest portfellist lahti saada, aga see ei sõltu ainult minust, sest julmalt alla mõistliku hinna juures pigem ootame paremaid aegu ja laseme laenul vähehaaval tiksuda.

Omaraha aprilli kokkuvõte

Taaskord Omarahas tootluse number kahanes ja kuigi ma seda mingil määral ootasin (väljastatavate laenude intressid on mitmeid kuid madalamad olnud, kui varasemalt olid), siis osa languse põhjusest oli selles, et viivises laene tuli juurde.

Kuigi see on ootuspärane, et suuremas portfellis on suurem hulk viivises laene, siis viimasel paaril kuul on see kasv olnud natukene suur. Ei midagi drastilist, aga piisavalt, et silma peal hoida.

19% tootlust suures pildis kurtmiseks veel põhjust ei anna 😉

Estateguru aprillis

Väga põhjalikult toimuvat ei jälginud ja meilile tulnud teavituste põhjal midagi põnevat silma ei hakanud. Kuna kontol olnud summast uueks investeeringuks ei jagunud, siis ehk oli asi ka selles.

Igaljuhul tegin Estategurust esimese väljamakse ja võtsin kontol seisnud mõnikümmend eurot välja. Otsin talle ilmselt lähiajal uue kodu.

Kui soovid Estateguruga liituda, siis minu soovitaja koodiga teenime mõlemad alguses 0.5% boonust investeeritud summadele lisaks:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

P.S. Ühtlasi avastasin, et kui selle lingi kaudu nende kodulehele minna, siis soovitajakood algselt on küll olemas, aga kui lehel ringi vaatad, kaob ära. Boonuse saamiseks veendu, et kood on ikka alles.

Mintos aprillis

Võtsime natukene raha välja, aga suures osas Mintoses midagi uut ega huvitavat ei toimunud. Portfellihaldurid teevad rahulikult oma tööd ja reinvesteerivad laekunud summasid.

Twino aprillis

Twino on taaskord hakanud intressidega katsetama. Vist saadi lõpuks investorite käitumisest aru, et pikema kestvusega laenud on kõrgema riskiga ja peaksid ka kõrgemat tootlust pakkuma.

Igaljuhul aprilli lõpus märkasin turul 13% intressiga pikema perioodiga laene ja ükspäev hakkasid isegi paar uut Taani laenu 10% intressi juures silma.

Meie portfellist võtsin kuu lõpus arvestatava osa lühiajaliselt sinna paigutatud rahast välja.

Aktsiad aprillis

Olen pikalt rääkinud mitmetele inimestele, et tegelikult pikaajalisel investeerimisel ei ole absoluutselt vahet, millal ja millise hinna juurest sa investeerimist alustad. Eriti kui seda teha nii, et sa igakuiselt ostad ehk kasutad nö ostuhinna keskmistamise lähenemist.

Seega, võtsin julguse kokku, tegin omale LHV Kasvukonto ja võtsin selle kaudu omale natukene IVV-d (S&P500 indeksaktsia) eesmärgiga sama regulaarselt korrata.

Tegin taaskord ühe ostu ära. Sel korral veidi teisiti kui seni. Nimelt tekkis mõte, et peaks indeksite hulka lisama Venemaa ja Ladina-Ameerika.

Kuna summad on hetkel väga väiksed, siis pikka ja põhjalikku uurimistööd ei teinud. Vaatasin põgusalt siit-sealt ja viskasin graafikutele pilgu peale, nii et ei saa välistada, et paari kuu pärast tunnistan, kui rumala ideega tegu oli.

Ühesõnaga, ei maksa järgi teha. Pigem on tegemist osaga minu “mängurahast”, millega teen tehinguid, mis aitavad mul huvi erinevate investeeringute vastu üleval hoida ja ühel hetkel sunnivad ehk ka neid turge paremini tundma õppima.

Nö potentsiaalse kooliraha sissemaks ehk see soovitus, mida ka teistele olen jaganud, et pane raha mängu, siis tekib huvi rohkem uurida.

RahaFoorumi e-raamatud ja videokoolitus

Inglisekeelse ühisrahastuse strateegiate ja taktikate e-raamatu kampaania oleks võinud 2 ostjat veel tuua, siis oleks ilus ümmargune number olnud, aga muidu oli isegi üle ootuste suur huvi selle vastu. S.t. ma ei oodanud, et nii paljud seda veel soetada soovivad.

Ühisrahastuse videokoolitusega liitus aprillis taaskord 4 uut tellijat. Liitu sinagi, kui veel ei ole seda teinud.

Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu uuendamisega väga suuri edusamme toimunud ei ole. See-eest sain ühest tehnilisest takistusest jagu ja ühe jupi sellega taaskord valmis, nii et natukene siiski liikumist toimus.

Raamatu ja koolituse omanikke hetkel:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine210 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending198 tk
Ühisrahastusse investeerimise videokoolitus51 tk

 

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

5 replies on “Aprill 2016 kokkuvõte”

Mul on OmaRahas sarnane asi viivises laenudega. Mitmed laenajad, kes muidu on püsinud nii umbes-täpselt vee peal, on koos kevadkuudega graafikust maha jäänud / inkassole pureda antud :p .

Lugesin Lindorff inkasso poolt tehtud uuringust, et kevaditi ongi kõige rohkem võlglasi, sest lihtsustatult öeldes vasikavaimustuses laenajad unustavad oma kohustused ära. Postimehes oli ka mingi nupp, et kevadel on lasteaedadel kõige enam probleeme lapsevanematega, kes ei maksa.

Ma olen investeerimisega ainult aasta ja 2 kuud tegelenud. Kas varasematest aastatest on Su andmetes mingeid sarnaseid jooni?

Hea tähelepanek. Bondora puhul on varasemalt kunagi välja tulnud sarnane mingi sesoonsuse efekt küll ja see on ka ilmselt hea põhjus, miks mitte lühiajaliste liikumiste peale mitte päris paanikasse kohe minna.

Omaraha osas vaatasin oma statistikat. Otseselt võrrelda ei saa, kuna mahud ja investeerimiskriteeriumid olid omajagu teistsugused sel ajal, aga tundub, et aprillis oli ka eelmisel aastal minu portfellis vähemalt kasv.

Portaali statistika põhjal olid ka sealkandis mõned tõusuga kuud, aga samas mingit konkreetset mustrit välja ei loeks vist.

Mul oleks seoses Bondoraga 2 küsimust:

1. Kui tootlus on ju iseenesest hea (üle 20% aastas), siis miks nii paljud on otsustanud väljuda? Kui tüli ei tee, võiksid sellest lausa eraldi teemas kirjutada.

2. Kuidas on üldse võimalik müüa punaseid laene, s.t. et kes neid ostab ja millise allahindlusega? Enda punaste osas võin öelda, et taastumine on täiesti olematu, sisuliselt võib selle raha kõik maha kanda.

1. Põhjus on minu arvates see, et paljud peavad kaaslaste arvamust tähtsamaks kui objektiivset reaalsust, millegipärast. Kui küsida, miks Bondorast väljud, siis tõsikindlaid ratsionaalseid argumente eriti välja tuua ei osata ja peamine põhjendus on: aga teised teevad ka.

2. Taastumine on tõepoolest olematu lühikeses perspektiivis (mõni kuu), aga pikas perspektiivis (mõni aasta) pole lugu sugugi mitte halb. Punaseid laene ostavad arvatavasti need, kellel on aega oodata. See annab ka võimaluse teenida kärsitute investorite rapsimise pealt, kes müüvad laene märksa odavamalt kui need tegelikult väärt on.

1. Ei hakka kellegi teise põhjuseid kommenteerima, eks igaüks peab ise oma investeerimisotsused läbi mõtlema.

Samas tootluse osas kommenteeriks küll nii palju, et varasem tootlus ei näita midagi tuleviku tootluse kohta. Antud näite puhul kehtib see ilmselt rohkemgi kui tavaliselt.

Veelgi enam, minu tootlus ei näita midagi teiste tootluse kohta. Minu tootlus on viimased 1-2 aastat olnud suhteliselt tipus investorite seas ja see ei tulnud lihtsalt portfellihalduriga passiivselt investeerides, nii et selle põhjal küll keegi mingeid otsuseid teha ei tohiks.

Bondora tootlus on täna tunduvalt madalamal kui seal oli võimalik saavutada varasemalt ja põhjuseid on üsna mitu. Näiteks riskipõhine hinnastamine ja väga kehva kvaliteediga laenud väljaspool Eestit 2014-2015 vahemikus.

Nii palju kui andmetest kätte olen saanud, siis esmamulje on, et Eesti laenude puhul on see veelgi vähenenud tänu inkassoteenuse kasutamisele hapude laenude puhul ja vaevalt see 7-päeva ideegi olukorda väga parandanud on, aga eks näis.

Selle tootluse allatuleku osas pole vaja isegi numbreid väga murda. Kui vaatad, kuhu suunas globaalne tootluse number on liikunud alates 2014. augustist ja arvestad, et see arvutusmetoodika võtab üsna aeglaselt ja pika viivitusega kaotuseid sisse, siis saad aru, miks vana tootluse vaatamine on üsna mõttetu selle otsuse tegemise juures.

https://www.bondora.com/en/invest/statistics

Eks vaatab, ehk teen isegi mingi postituse selle kohta ka, kuna on teisedki küsinud.

2. Punaste hinnastamine on üsna tüütu tegevus, sest need on ikka nii seinast seina kui vähegi annab. Mingit eriti ratsionaalset reeglit siin täheldanud pole ja ausaltöeldes ei viitsi ka süveneda, sest poleks seda ajakulu ilmselt väärt.

Tänase seisuga on see paras gamble nii ostja kui müüja seisukohast, sest Bondora ei kuva lehel korrektset infot ja ei ole siiani suutnud mitmete kuudega hakata kuvama inkassode tasusid.

Lühidalt öeldes müük käib sisuliselt nõuetega, mille summa reaalsuses võib olla midagi muud või mida ekstreemsematel juhtudel ei eksisteerigi üldse enam, kuna laenaja maksis laenu ära.

Ehk vastuseks sinu küsimusele, minu kogemuse põhjal tänased ostjad jagunevad suures osas kaheks (kindlasti on ka seal kahe äärmuse vahel olevaid inimesi):
1) suurem osa on tõenäoliselt kogenematud investorid, kes arvavad, et suudavad sealt kasu saada, sest vaatavad varasemate aastate keskmist taastumist ja üldistavad seda järelturul olevatele laenudele, ei ole kursis, et kuvatavad laenujäägi summad ei pruugi tõele vastata, ei tea, et väljaspool Eestit on taastumine siiani tunduvalt kehvem olnud ning ei oska arvestada raha ajaväärtusega

2) kogenud investorid, kes valivad piisavalt soodsa hinnaga laene mingite konkreetsete kriteeriumite põhjal, mis nende analüüside järgi suurema tõenäosusega paremat taastumist näitavad (ja arukamad ilmselt väldivad ka inkassosse saadetud laene või vähemalt teevad seal vastavalt mingeid arvutusi, mis piisavalt vea jaoks ruumi jätaksid).

Vanade laenude seas on näiteks selliseid, mis on hakanud igakuiselt väikseid makseid tegema, nii et kui uskuda, et sealt tuleb lõpuks ka intressi- ja viivislaekumine ära, siis võib täitsa hea tootluse kätte saada küll.

Samas selle viimase tuvastamine pole nii lihtne, kui see algselt tunduda võib ning selliste laenude leidmine selle massi seest käsitsi ei ole kindlasti väga mõistlik ajakasutus. Samuti ei ole erandiks see, et vanade laenude intressi- ja viivisnõuded on kodulehel kuvatud vales väärtuses ja tegelik nõue on tunduvalt väiksem (kas kohtus lepiti nii kokku või on “tehniline viga” stiilis teema).

Kuigi olen tänulik kõigile, kes minu omad ära ostavad, siis ei soovitaks väga ostja poolel olla 🙂

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: