Categories
Aktsiad, börs ja omakapital

“Aruka investori taskuraamat” – Jack Bogle

RahaRaamatuKlubi kolmanda raamatuna lugesime Jack Bogle’i teost “The Little Book of Common Sense Investing” (Eestikeelsena: “Aruka investori taskuraamat”).

Kes tahab aru saada, miks indeksfondidesse investeerimine on üldiselt hea mõte olnud, siis 10. aastapäeva väljaande eessõna võtab selle väga hästi kokku. Järgnevalt paar mõtet sellest.

Indeksfondidesse investeerimisest

Lihtne matemaatika ja ajaloolised andmed näitavad, et aktsiatesse investeerides on võitvaks strateegiaks madalate kuludega kogu aktsiaturu omamine.

Selleks sobib ideaalselt laiapõhjaline indeksfond. Indeksfond kõrvaldab üksikaktsiate ja sektorite valimisega kaasneva riski. Sellist investeeringut ostes ja igavesti hoides, teenid oma õiglase osa tootlusest.

Lisaks tehakse passiivse juhtimisega fondides oluliselt vähem aktsiate oste ja müüke, mis tähendab, et tehingutasud ja maksukulud on madalamad.

Jaeinvestorite tootlustest ja investeerimisvigadest

Tüüpilise investori tootlus on ajalooliselt jäänud keskmiselt 2% keskmisele turu tootlusele (indeksile) alla. Ehk 9,1% aastatootluse asemel on jaeinvestorid teeninud umbes 7% aastas.

Aktiivsest investeeringute juhtimisest võidavad eelkõige Wall Street, fondijuhid ja maaklerid.

Seejuures üks tüüpilisemaid vigu, mida väikeinvestorid teevad, on investeeringute valimine mineviku tootluse põhjal. Peale väga hea tootlusega perioodi kipub raha massiliselt just sellistesse fondidesse voolama.

Paraku järgneb sellistele perioodidele sama tüüpiliselt ka reversion to the mean ehk turust oluliselt kehvema tootlusega periood. Lühiajalise minevikutootluse põhjal fondi valimine on sageli investeeringutele saatuslik.

Samas, pikaajalise tootluse järgi fondi valimine ei lõpe ka eriti tihti hästi. Esiteks, see tulemus võib olla endiselt juhusliku õnne tagajärg. Teiseks, fondijuhid ei tööta oma ametis liiga pikalt.

Kui ajaloolisi andmeid on kogunenud piisavalt pika perioodi jagu, et nende põhjal võiks kaaluda midagi otsustada, on senine fondijuht kas töölt lahkunud või lähiaastatel seda plaanimas.

Veidi kriitikat raamatu suunal

Ülejäänud raamat vaatab üldjoontes sama asja, millest eessõnas juttu, umbes 20 erineva nurga alt lähemalt. Iseenesest huvitav ülevaade teemast, aga paar asja jäid natukene häirima:

  1. Ta mainib korduvalt, et sa ei saa ennustada tulevikku, kui sa ei tea, miks minevikus asjad olid nii, nagu need olid. Eelkõige juhib tähelepanu, et minevikutootluse põhjal investeerimine on jabur mõte.

    Samal ajal aga võtab minevikust keskmise P/E suhte ja ütleb, et see peaks ka tulevikus selline olema. Põhjendamata hetkekski, miks peaks. Ometi on see USA näitel pigem ajalooliselt vaikselt tõusnud.

    Ainuüksi erinevates sektorites on ajalooliselt erinevad P/E tasemed, seega tunduks ju ka loogiline, et see suhe muutub, kui sektorite osakaalud turul muutuvad. Või olen millestki väga valesti aru saanud?
  2. Isegi olukordades, kus seda polnud vaja, üritas ta endiselt justkui kaalukaussi veelgi enam indeksfondide suunas kallutada. Näiteks ühes peatükis rääkis, kuidas 0,25% tasude erinevus on jube oluline.

    Mingis järgmises peatükis aga 46-aastase perioodi peale paari aktiivselt juhitud fondi 2% aastas indeksfondi ületamine oli “marginaalne” võit.

    Ei saanud selle vajadusest aru. Arvestades, et 90%+ fondidest niigi jäid haledalt alla ja isegi need üliedukad fondid olid vist viimased 10+ aastat indeksile alla jäänud. Numbrid räägivad juba piisavalt hästi, ilma et peaks pilti kuidagi veel kehvemas valguses tahtlikult maalima.

Eks neid asju oli veel, mis siin-seal häirisid või kus küsimused õhku jäid, aga nende osas peab ilmselt mitu tundi neid raamatuklubi arutelusid järgi vaatama. Suures pildis olid siiski huvitavad vaatenurgad.

Tõenäoliselt kõige soodsamalt saad raamatu tellida läbi Book Depository (minu soovituslink): https://rahafoorum.ee/commonsensebogle

Kolm tärni peamiselt sellepärast, et raamatus oli liiga palju kohti, kus autor tundus manipuleerivalt kaalukaussi enda argumendi suunas kallutavat. Mis sest, et andmed toetasid juba niigi väga tugevalt indeksfondi kaudu investeerimist.

Raamatut julgen soovitada inimestele, kes soovivad täpsemalt aru saada, miks laiapõhjaline passiivne indeks on hea investeerimisstrateegia. Kes aga soovib teada, kuidas indeksfondidesse investeerida, võiks pigem läbida selle online kursuse.

Vaata ka minu teisi raamatute ülevaateid siit.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.