Categories
Tegemised ja mõtisklemised

August 2015 kokkuvõte

Püüan igakuiselt ülevaate anda sellest, kuidas mul investeerimisega läheb, mis seisus 50% klubiga olen ja mis olid suuremad tegemised selles vallas. Teen seda osaliselt selleks, et ise ennast paremini kursis hoida oma seisuga ja edu/ebaeduga ning selleks, et anda sulle veidi parem ülevaade, mille põhjal investeerimisotsuseid teen ja millesse investeerin. Ühtlasi püüan anda ka väikese ülevaate, mis RahaFoorumis ja minu portfellis toimub ning mida edaspidi plaanin.

Loodetavasti saad selle käigus minu vigadest ja õigetest otsustest midagi ka endale kõrvataha panna ning mõistad, et tegelikult ei ole see investeerimine nii keeruline, kui esialgu tundub.

Investeeringute osas arvestan minu isiklikku, ettevõtte ja naise portfelli kui meie ühist pere portfelli, sest eesmärk on neil kõigil sama. Ühtegi tarbimiseset ega enda tarbeks ostetud vara oma investeeringute all ei arvesta (telefonid, autod, arvutid jmt ei kvalifitseeru varadeks).

50% klubi osas on arvestuses vaid eraisikuna teenitud tulu. Ettevõtlustulud on siiani jäänud ettevõttesse ja kvalifitseeruvad sisuliselt säästude ja investeeringute alla. Samuti ei arvesta ma sisse summasid, mis on säästetud mingi suurema kulutuse jaoks tulevikuks (a la reisiraha).

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugejate seas. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et lugejatel on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks ma ka nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja neid nii põhjalikult uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on ikkagi kuidagi suurem vastutus ja tahtmine sageli asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks uurima vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et ka loetut reaalselt enda elujärje parandamisel rakendad!

RahaFoorum.ee tegemised augustis

Ilmselt võib alustada sellest, et august oli üsna tegus kuu, nii et pean juba ette ära hoiatama, et võib taaskord veidi pikem kokkuvõte tulla.

Stipendium

Kõige tähtsama uudisena kuulutasin augustis välja RahaFoorumi Stipendiumi 2015, mille käigus annan ühele Eesti rahvast finantsilise vabaduse suunas aidanud inimesele 2014. aasta keskmise palga. Ideest kirjutasid ka Kuulutaja ja Äripäev, mis tõi kaasa nii mõnegi huvitava looga kandidaadi lisandumise.

Kui sina enda kandidaati veel lisanud pole, siis ole hea, tee seda ülevaloleva lingi kaudu võimalikult ruttu, et tähtaega maha ei magaks.

Üritused

Augustis oli ka üsna mitu üritust. Alates Investeerimisklubi poolt korraldatud investorite suvepäevaga (Jaak tegi sellest ka mõnusa lühikokkuvõtte), kus rääkisin raha psühholoogia teemal ja sai vabamas õhkkonnas alustavate ja juba edasijõudnumate investorite seltskonnas aega veedetud.

Kes esitluse slaide tahab näha, siis sain suvepäevade tagasisidest natukene innustust ja on plaanis samal teemal ka vähemalt üks RahaRaadio saade linti võtta, nii et pane aga julgelt RahaRaadio omale iTunesi tellimuste sekka.

Lisaks rääkisime ühisrahastusse investeerimise erinevatest strateegiatest Investeerimisklubi üritustel osalejatega nii Tartus kui Tallinnas.

Ühtlasi jätkasime ka vähehaaval ettevalmistusi novembris toimuva ühisrahastuse koolituspäeva jaoks, kuhu esimesed huvilised on juba kirjas.

Blogi ja RahaRaadio

August oli ka selles mõttes huvitav kuu, et vahepeal ei olnud mul ca nädal aega võimalust väga internetti saada, kuid õnneks õnnestus siiski nii blogi kui ka RahaRaadio saadetega ettenähtud režiimis püsida.

E-raamatute osas alustasin lõpuks väikestviisi selle uuendamisega. Küll muude tegevuste kõrvalt ehk see ei ole mul endiselt esimene prioriteet. Samal ajal avastasin ka, et kui juba uuendada, siis peaks seal ikkagi omajagu rohkem täiendusi tegema kui lihtsalt paari fakti muutma, nii et läheb sellega siiski rohkem aega.

E-raamatute müügi osas oli kuu üsna vaikne seekord ja uue omaniku leidis omale 6 eksemplari. Kõigile hilisejatele ostjatele saadan kindlasti ka uue versiooni, kui see lähiajal valmis peaks saama (pigem jääb siiski järgmisesse aastasse), nii et selles mõttes ei maksa huvitunutel seda hetke ootama jääda. Praeguse versiooni abiga saab ka väga hästi juba tegutsema asuda.

Kuu numbrites:
E-raamat “Eesmärgipärane investeerimine” uusi omanikke:6 tk

RahaFoorumi külastatavus:

Kui juuli oli rekordkuu, siis august oli lihtsalt hea kuu. Ühtegi rekordit ei purustanud, aga päris suure hulga ajast oli külastatavus üsna kõrge. Senikaua, kuni lugejad näevad, et postitused on head ja kasulikud ning jagavad neid seega ka teistega, võiks sama muster kindlasti ka jätkuda.

Ehk minu poolt suur tänu kõigile, kes on RahaFoorumi postitusi jaganud ja teistele soovitanud! Mida rohkemate inimesteni jõuame, seda suurem on mul ka motivatsioon siin enne ja peale tööd neid postitusi luua ja paremaid lähenemisi välja mõelda.

august 2015 rahafoorum

Augusti populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale ja oleksin tänulik, kui häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega jagaksid.

August oli huvitav selles mõttes, et ühtegi väga tugevalt silmapaistvat postitust nagu ei olnudki, vaid loeti lihtsalt väga palju erinevaid postitusi, aga top 3 sellegipoolest:

 1. Kas tead kedagi, kes vääriks €821,94? (763 vaatamist)
  Kuulutasin välja RahaFoorumi Stipendiumi Eesti finantshariduse edendajale.
 2. Juuli 2015 kokkuvõte (582 vaatamist)
  Traditsiooniliselt oli taas üks populaarsetest postitustest minu kuu ülevaade portfellist ja tegemistest.
 3. Kuidas autoga lisaraha teenida? Autolevi (488 vaatamist)
  Kirjutasin võimalusest, kuidas oma autot välja rentides oleks võimalik lisaraha teenida.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki suletud grupi näol. Liituda ja oma sõpru/tuttavaid juurde kutsuda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja RahaRaadio kuulajad ning loodan, et saame selle abil rohkem ja kiiremini nii mõnegi küsimuse vastatud, mis kellelgi rahafoorumlastest tekkida võiks.

Liitu grupiga siin.

RahaRaadio tegemised

RahaRaadio saated leiad nii iTunes-ist, niisama tavalise RSS voona kui ka lihtsalt ja mugavalt läbi mängija otse kodulehelt või alla laadides. Kui oled RahaRaadio saateid kuulanud, siis oleksin igati tänulik ka väikese ausa review eest iTunesis, et tulevased kuulajad saaksid ka kiiresti ülevaate, kas neil võiks selle kuulamisest abi olla või mitte.

RahaRaadio kuulamiste hulk on jätkanud jõudsalt kasvamist. Nüüdseks on algusest peale kuulatud natukene alla 8000 korra (ainult täielikud allalaadimised ja kuulamised) ja sellest üle 3000 augustis (juuliga võrreldes peaaegu 40% kasv). Loodame, et sügise tulekuga kasvab see arv veelgi.

Ühtlasi saime ka esimese review iTunesis kasutajalt Mandariin. Suur tänu!

RahaRaadio tagasiside

Kindlasti on sinul ka oma arvamus, nii et ole hea, jäta see siia.

Kõige populaarsemad saated augustis:

 1. RahaRaadio 008 – Investeeringute hajutamine. Miks ja mille vastu? (517 kuulamist)
  Seekord rääkisime ühisrahastuse näitel natukene hajutamisest. Mis asi see on, millal seda teha ja mille vastu mingi hajutamine aitab või ei aita.
 2. RahaRaadio 010 – Kas sinu portfell ei ole liiga riskantne? (504 kuulamist)
  Priit küsis kunagi, kas minu portfell ei ole mitte liiga riskantne, kui mul ühe portaali osakaal sellest nii suur on. Rääkisin oma mõtetest sel teemal ja miks minu portfell parasjagu selline oli tol hetkel.
 3. RahaRaadio 009 – GPT, Surf ja HYIP (424 kuulamist)
  Läksime natukene ajas tagasi ja vaatasime erinevaid rahateenimisskeeme, mis minu investeerimisteekonna algusaegadel olid üsna populaarsed. Tõin välja, millega tegu, kuidas minul nendega läks ja mõned õppetunnid sellest “mängimisest”.

Hea meel on näha, et kuulajate hulk aina kasvab, mis viitab, et see formaat on vähemalt teatud sihtgrupi jaoks oluline.

Millest sooviksid järgmistes saadetes kuulda või kuidas saaksime paremini teha?

P.S. Kuna tellisin saadetele transkripti, siis sellega kaasnes omajagu kulusid. Otsustasin vähemalt lühiajaliselt seda enam mitte teha, sest tundus, et kirjalikul kujul lugemise osas oli huvi võrdlemisi väike, et nii suurt lisakulu õigustada. Kui aga keegi on nõus teiste lugejate heaolu nimel vabatahtlikult transkripte tegema (kuulduste järgi võtab keskmiselt ca 2h saate kohta) ja saateid teistest varasemalt kuulama, siis võta kindlasti minuga meilitsi ühendust (taavi[ät]rahafoorum.ee).

Bondora augusti kokkuvõte

Augustis enamus ajast ei leidnud oma kriteeriumitele vastavaid taotlusi eriti ja raha kogunes kontole, seega sai taaskord natukene raha välja võetud.

Kuu lõpus aga kui tuli Bondora uudis muudatustest, siis tekitati nii palju paanikakisa, et lootsin meile järelturult mõned head investeeringud leida. Tegime siis sissemakse uuesti ja mõned laenud ka leidsime, aga tundub, et:

 • investorid kisasid vist rohkem, kui reaalselt väljuda üritasid,
 • püütakse müüa üsna kõrge juurdehindlusega ehk ei panustata kiirele exitile või
 • on jube palju ostjaid, kes kõik head diilid meie eest ära on noppinud.

Tuleb tunnistada, et mõne laenu eest maksime ilmselt isegi üle, aga nii mõnegi hea investeeringu siiski sai ka. Muus osas hoian ikka aeg-ajalt järelturul silma peal, aga muus osas ilmselt hakkab raha taas kogunema, kuniks API lahendus kättesaadavaks muutub ja sellega ka midagi teha saab (loe: kas sellega midagi teha oskan 🙂 ).

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega
(tühistatud laenud juba maha arvestatud)
€1018.25
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tühistatud ja enneaegselt tagastatud laene)
€259.87
Teenitud intress/viivis€171.35

Omaraha augusti kokkuvõte

Kandsin jälle väikese summa sisse, aga välja see eriti edukalt ei läinud. Sisuliselt seisab peaaegu sama suur summa endiselt kontol kuu lõpuseisuga.

Tahaks süüdistada investoreid, kes on oma intressid nii alla ajanud, et ma ei saa enam sisse ja ei sooviks ka nii madalalt laene enam väljastada, aga samas kui kodukalt mahte vaadata, siis ilmselt on viga vähemalt osaliselt ka selles, et ega Omaraha väga laene ei väljasta kui nii võtta.

Foorumist olid ka esimesed uudised kuulda Slovakkiaga eksperimenteerijatelt, et ei paista tulemused kõige positiivsemad tulema. Portaali statistika näitab augusti lõpu seisuga kollases ligi €44k ja kuna kollaseks said vaid varasemalt väljastatud laenud minna, siis teeb see juulikuu lõpu seisuga portfellist pisut üle 40% kollases.

Ühesõnaga, tundub järjekordne hea näide, miks on mõistlik strateegia oodata esialgseid tulemusi, mitte iga uue võimaluse peale koheselt tormata. Jään oma algse otsuse juurde ja sealseid laene ei näpi.

Augustis toimusid ka mõned müügid tagatisfondile ehk osad laenud läksid omadega pankrotti. Põgusalt viskasin pilgu peale ja tundub, et ostuhinnaks tuli 69.5% seekord. Intressi laekus sel kuul natukene vähem kui eelmisel, aga eelmine kuu oli ka mingi anomaaliaga tavapärasest kõrgem.

Üks ootamatu üllatus oli ka augustis see, et kui kunagi oli võimalik oma portfellihalduris seadistada, kas soovid ettevõtete laenudesse investeerida või mitte, siis ühel hetkel kadus see linnuke sealt ära ja kõik investeerivad nüüd automaatselt ka neisse laenudesse. Positiivsest küljest on minu portfelli kuu aja jooksul püütud ainult 1 selline laen, nii et esialgu ei ole hullu.

Järgnevatel kuudel ilmselt raha juurde ei kanna, sest ilmselgelt see ei lähe välja ja kui läheks, siis nii madalate intressidega, et ei ole enam huvi seda riski võtta. Kui õnnestub varasem raha reinvesteerida, siis välja võtma veel ei hakka.

Kuu numbrites:
Välja antud laene€1140.00
Tagasimakstud põhiosa (sh Laenu müük tagatisfondile)€857.53
(€75.52)
Teenitud intress/viivis€113.30

Estateguru augusti kokkuvõte

Eelmisel kuul ütlesin küll, et kui mõni huvitav projekt tuleb, siis panustaksin isegi, aga magasin sellekordse projekti taaskord maha. Intressid laekusid ilusti minu mõlemast investeeringust korrektselt ja sain ka oma paar euri soovitusraha. Mitte midagi muud põnevat ei toimunud.

Kui soovid liituda ja ise järgi proovida, siis minu soovitaja koodiga liitudes teenid 0.5% oma esimesel aastal investeeritud summadele lisaks ja sama summa kantakse ka minule boonusena:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

Kuu numbrites:
Välja antud laene€0
Tagasimakstud põhiosa€0
Teenitud intress/viivis€1.08

Mintos augustis

Eelmisel kuul 31-60 päeva viivises olevad laenud jõudsid oma õnneliku lõpuni ja osteti Mogo poolt tagasi koos intressimaksega. Ei oska öelda, kas see intressimakse ka nüüd täiesti korrektselt sai tasutud, sest investeeringud sai ju tehtud kusagil keset kuud, nii et arvestus pisut keerulisem, aga mingit intressi nad igatahes maksid.

Nüüdseks on ka juba mõned uued sellised laenud portfellis olemas, nii et ootame taaskord siis seda müügihetke või taastumist koos viivistega.

Uudisena toodi turule nüüd ka Capitalia ettevõtetele antavad laenud ja teade, et Mintos soovib kolida UK-sse ja taotleb omale FCA käest litsentsi. Iseenesest positiivne, kui Läti regulatsiooniga seotud riski aitab vähendada.

Ettevõtete laene ega kinnisvaralaene seal portaalis isiklikult ei ole vaadanud ega ilmselt ka plaani niipea seda teha, nii et see Capitalia uudis väga kõrva kergitama siiski ei pannud.

Negatiivse kogemusena peab välja tooma, et intressid on veelgi langenud. Nüüdseks on olukord selline, kus isegi üle 80% LTV laenude intress on alla 12%.

Mintoses üle 80% LTV laenu intress alla 12%

Kui seal investeerimist alustasin, siis oli ehk kõige suurem LTV, mis silma jäi, kusagil 74% kandis ja sedagi ca 13-14% intressi juures.  Tundub, nagu tõmmataks investori tootlust koomale ja pannakse selle eest ka järjest rohkem riski võtma (tõsi küll, hetkel on küll tagasiostugarantii, aga kui Mogo ei suuda tagatist realiseerida, siis suurendab see ka investori riski).

Ühesõnaga, kui asi paremaks ei lähe, siis olen sisuliselt exiti suunal liikumas. Nii kiire pole, et kahjumiga müüma hakkaks midagi, aga intresside allakäiguga kaasa ka ei plaani sõita väga.

Avastasin ka ühe vea moodi asja. Nimelt ei saa ka järelturult osta midagi väiksemas summas kui €10, mis võib tähendada, et järelturu kaudu exit on raskendatud, kui investeeringud on väiksemate summade kaupa tehtud.

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega€127.09
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tühistatud ja enneaegselt tagastatud laene)
€106.82
Teenitud intress/viivis€12.15

Aktsiad augustis

Olen pikalt rääkinud mitmetele inimestele, et tegelikult pikaajalisel investeerimisel ei ole absoluutselt vahet, millal ja millise hinna juurest sa investeerimist alustad. Eriti kui seda teha nii, et sa igakuiselt ostad ehk kasutad nö ostuhinna keskmistamise lähenemist.

Samas ise istusin ja mõtlesin pidevalt, et S&P500 on ikka mõttetult kõrgel ja hinnad on kõik laes, nii et veel on liiga vara osta. Seega augustis sain lõpuks aru, kui jabur see on, sest ega ma niikuinii seda õiget hetke ära ei taba.

Ei teagi, kumb variant parem oleks, kas see, et magan järgmised 100% tõusu maha oma head ostukohta oodates või et ostan täna väikese summa eest enne korrektsiooni ja kaotan osa investeeringust lühiajaliselt ära.

Seega, võtsin julguse kokku, tegin omale LHV Kasvukonto ja võtsin selle kaudu omale natukene IVV-d (S&P500 indeksaktsia) eesmärgiga sama igakuiselt korrata.

Ajastus oli väga hea, sest sain selle paar päeva enne neid mõnusalt punaseid päevi kätte ja postituse kirjutamise päeva seisuga on see kõigest ~6% miinuses.

Mis aga sellise strateegia juures positiivne, on see, et mind tegelikult see kõikumine absoluutselt ei huvita ega mõjuta. Kui midagi, siis pigem jälgisin neid uudiseid huviga, lootes, et hind jõuab järgmise ostu ajaks ikka võimalikult palju kukkuda, et saaks soodsamalt juurde osta.

Sisuliselt oleks minu jaoks ideaalne stsenaarium, kui see hind näiteks järgmised 3-4 aastat muudkui kukuks järjest, et saaksin aina odavamalt oma portfelli täiendada ja siis hakkaks ülesmäge rallima, et minu varase “pensioni” ajaks võiks sealt juba mõne hea ostukoha leida ja osa sellest portfellist edaspidiseks mujale paigutada.

Kuu numbrites:
IVV1.315 tk

50% klubi augustis

50% klubi tähendab seda, et sa investeerid/säästad vähemalt poole oma sissetulekust oma parema finantsilise tuleviku nimel. Olgu selle eesmärgiks siis finantsiline vabadus, elamisväärne pension, lastele jäetav pärandus või hoopis mõne heategevusliku ettevõtmise jaoks fondi loomine.

Taaskord on näha, kuidas varasemalt kogutud raha aitab siiski sihil püsida. Tegime küll augustis mõned suuremad kulud ära, aga kuna selleks oli varasemalt juba raha kõrvale pandud, siis väga suurt mõju eelarvele ei omanud.

Suurem mõju tuleb siiski septembris, sest ei alustanud säästmist ilmselgelt piisavalt vara, aga vähemalt august on veel ilusa tulemusega.

Kuu numbrites:
Investeeringute osakaal eelarvest52.44% (+1.60%)

Säästud/Reisiraha augustis

Olen juba mõnda aega mõtelnud, et tahaks teha naisega ühe pikema sukeldumisreisi näiteks kuhugi Aasiasse. Kuna lennupiletid on ilmselt üsna kallid, siis oleks tegemist korraliku ühekordse kuluga.

Lihtne viis oleks laenu võtta ja siis seda igakuiselt pärast tagasi maksta, aga loodetavasti on nüüdseks juba kõigil lugejatel selge, mille jaoks laenu võtta tasub ja milleks mitte.

Iga laen, kui see pole arukal eesmärgil võetud, kahjustab sinu finantsolukorda ja teeb tarbitud asja/kogemuse tunduvalt kallimaks. Kui suudad pärast maksta laenumakseid, suudad ka praegu panna samas summas raha kõrvale ja saada see raha palju kiiremini kokku, kui laenu makstes (intressi ja lepingutasusid ei pea kogumisel tasuma).

Seetõttu otsustasin selle eesmärgi nimel igakuiselt panna väikse summa omale SEB digikassaga seotud kogumishoiusele.

Reisi jaoks hakkasime taas raha koguma, aga seekord veidi väiksema summa kaupa iga kuu. Küll aga panime tavapärasest suurema summa kõrvale rahana investeeringute jaoks, et ühel hetkel, kui Interactive Brokersi miinimumsumma kokku saab, siis kolime ehk aktsiainvesteeringutega sinna üle või kui varem mõni väga huvitav võimalus peaks tekkima, siis seda ära kasutada.

Kuu numbrites:
Säästude osakaal portfellis5.64% (-0.98%)
Reisiraha kogutud vajalikust summast0.00% (-23.94%)

Üleüldine portfelli ülevaade

Igakuiselt püüan anda põgusa ülevaate ka meie kogu portfelli hajutatusest ja seal toimuvast.

Portfelli jaotus

Nagu allolevalt graafikult näha, siis minu portfelli varaklasside vaheline hajutatus on üsna madal ja seda suuresti teadlikult. Osaliselt on see tingitud sellest, et mu portfell on üsna väike, teisest küljest on naise investeeringud ainult ühisrahastuses.

Jätkan endiselt ühisrahastuse portfelli riskitaseme vähendamist, kuid peamine fookus on pigem teiste varaklasside osakaalu suurendamisel.

Muude investeeringute all kajastan teistlaadi investeeringuid, mis ei ole skaleeritavad või teistele kättesaadavad (a la erinevad projektipõhised investeeringud, laenud väljaspool portaale jmt).

Rahasse läks sel kuul tavapärasest rohkem, tegin üle pika aja ka taas ühe aktsiaostu ja ühisrahastuses sai natukene rahasid ümber liigutatud ühest portaalist teise. Graafikul peale raha osakaalu suurenemise midagi väga drastilist toimunud pole.

IVV, Bondora, Omaraha ja raha osakaalud portfellis

 

Ühisrahastuse tootlus

Nii mõnigi investor on kirvemeetodil löönud kokku teenitud intressi ja lahutanud sellest defaultinud summad ning esimese paari kuu põhjal jõudnud otsusele, et asi ei ole tulus. Samas on see umbes sama loogiline, kui esimestel kuudel peale üürikinnisvara ostmist lüüa kokku teenitud üüritulu ja lahutada maha tehtud remondikulud jmt ning selle põhjal otsustada projekti tulususe üle.

Mina kasutan tootluse arvutamiseks XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid (kui soovid õppida ühisrahastuse parema tootluse saavutamiseks vajalikke taktikaid ja strateegiaid, siis võta minuga meilitsi ühendust ja annan teada, millal e-koolitus taas uutele liikmetele avatud on) ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

2015 aasta ühisrahastuse tootlused RahaFoorumi portfellis

Mintos on endiselt tänu minu ülikonservatiivsele arvutusele tublisti miinuses, kuigi -90% pealt tõusis nüüd seis -50% peale. Reaalsuses ei tohiks tänu tagasiostugarantiile see minu tootlust mõjutada ja keskmine tootlus Mintoses peaks jääma kusagile 13% kanti enne makse.

Bondora portfellide tootlused tõusid peamiselt tänu mõnele järelturul tehtud müügile. Kõigi eelduste kohaselt on Alina tootlus järgmisel kuul siiski kukkunud, kuna tema portfelli oleme üsna mitu uut laenu soetanud väikese juurdehindlusega.

Omaraha osas eeldan, et tootlus kukub veelgi. Peamiselt tingituna minu konservatiivsemast investeerimisstrateegiast.

 

RahaFoorumi e-raamatud

Olen väga tänulik kõigile, kes on usaldanud e-raamatu omale juba soetada. Tean, et seal on võimalik seda veel tublisti täiendada ja parandada ning saadan kindlasti ka kõigile senistele soetajatele uue versiooni, kui see valmis saab.

Tänu teile, varajastele ostjatele saan vajalikku tagasisidet, et alustavatel ja juba mõnevõrra kogenud investoritel on sellist käsiraamatut vaja ja sellest on kasu. Samuti saan just teie käest teada, mis töötas ja mis võiks paremini olla, et seda edukamalt täiendada.

Raamatu omanike osas on hetkel seis selline:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine198 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending46 tk
Osta alustava investori käsiraamat

 

50% klubi

Kuni kuu lõpuni ei olnud eriti kindel, kas ikka saame sinna 50% suunas või mitte, aga saime ja isegi natukene üle selle. Aasta kokkuvõttes oleme siiski 0.4% võrra alla 50%-klubi.

Arvestades, et järgmine kuu ilmselt tuleb ka selles võtmes omajagu kehvem, siis tundub, et aasta lõpus võib selle eesmärgi saavutamine isegi juba pisut keeruliseks minna. Tõotab igatahes huvitav tulla.

meie 50% klubi augustis

50% klubi tähendab, et investeerid vähemalt 50% oma sissetulekutest.

Tean, et päris paljud soovitavad elada väga minimaalsetes tingimustes, et saavutada finantsiline vabadus võimalikult ruttu jne ja ma olen üldiselt nõus, et ei ole mõtet raha raisata igasugu vidinate ja jama peale.

Teisest küljest aga olen seda meelt, et kui sa kulutad liiga palju energiat ja aega, et igat viimset senti kokku hoida, siis sul ei jää enam energiat ega aega oma tulude suurendamiseks ega ka motivatsiooni seda edukalt teha. Elada võiks säästlikult (ka siis, kui rahaline seis seda ei nõua), kuid siiski ikkagi elada.

Finantsiline vabadus

Minu suurem eesmärk on enne 35. sünnipäeva jõuda finantsilise vabaduseni ehk teenida passiivsete tulude pealt igakuiselt suurema summa, kui meie kulud.

Rikkuse 1. tase on passiivne sissetulek, mis kataks ära minimaalsed kulud, millega elaksid ära.

Rikkuse 2. tasemel on passiivne sissetulek piisavalt suur, et võimaldada lahedalt ära elada. Minu puhul tähendab see ka seda, et saaksin sellest juba teatud osa tavaliselt investeeringuteks kõrvale panna ehk olen arvestanud sisse väikese puhvri.

Rikkuse 3. tasemel on passiivne sissetulek nii suur, et saad 50% sellest investeeringute alla paigutada ja seejuures ülejäänud 50% on piisav, et lahedalt ära elada.

Kui eelmisel kuul tegime sissetuleku osas mõnusa tõusu, siis sel korral oli omajagu hoopis langust. Kurb on küll vaadata, kui eesmärgi suunas toimub tagurpidi liikumine, aga investeerides on see üks neist asjadest, millega tuleb ära harjuda.

Täna liigud edasi, homme kaks sammu tagasi, aga pikas perspektiivis ei ole neil lühiajalistel liikumistel vahet, kui lõppkokkuvõttes siiski edasi liigud.

Passiivne sissetulek moodustas:
1. tasemest:79.12% (-5.46%)
2. tasemest:46.16% (-3.18%)
3. tasemest:22.15% (-1.53%)

PS! Siinkohal pean mainima, et arvestustes on lihtsuse mõttes tegemist maksueelse tuluga, mis tähendab, et tegelikkuses on see tulu veel maksustatav, nii et puhver peaks ehk isegi veidi suurem olema, kui praegu olen jätnud. Ühtlasi arvestan siia ainult nö regulaarsed tulud, ühekordseid tulusid pigem mitte.

Septembri fookus

Kui august oli tegus ürituste kuu, kus muuseas otsustasin ka õlle joomisest määramata ajaks loobuda, siis september saab ilmselt olema taaskord protsessidele keskendumise kuuks.

Püüan mingi hetk veidi aega maha võtta ja suuremas pildis läbi mõelda, kuidas kogu seda majandamist siin efektiivsemalt korraldada, sest ideid ja plaane, kuidas paremini teha ja lugejatele/kuulajatele rohkem väärtust luua, on lihtsalt nii palju, et samamoodi jätkates lihtsalt ei jõua neid kuidagi ellu viia.

Muuhulgas olen hakanud vähehaaval omale uuesti mingitlaadi hommikust rutiini looma. Kunagi midagi ka oli ja see oli üsna abiks, aga see on millalgi märkamatult jalutama läinud, nii et proovin uuesti.

Kas sul on mingitlaadi hommikune rutiin, mida sa järgid?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

10 replies on “August 2015 kokkuvõte”

Bondora “Välja antud laene koos järelturult ostetutega (tagastatud laenud juba maha arvestatud) €1018.25”
Kas tegemist on summaga mis oled augustikuus sisse maksnud? Kui suur on Bondora portfell?

Vaatasin, et peaks selle “tagastatud” osa ehk ümbersõnastama sõnaga “tühistatud”.

Tegemist on sisuliselt augustis esmaturul tehtud ja järelturult ostetud laenude summaga, mis kokkuvõtte tegemise hetkeks ei ole tühistatud ega enneaegselt tagastatud.

T6nn .. see ju matemaatika
Bondora 8600,-
omaraha 5600,-
mintos 1300,-
estguru 100,-

+- 200 euri :=

Mind huvitab rohkem mis sul need muud investeeringud on 13 800.-

Bondoras on minul tekkinud probleeme Soome laenajatega. Kas sa oskad kommenteerida, kuidas Soome võlglastega asju aetakse ja kas neilt üldse on lootust mingitki raha saada.
Üldiselt olen panustanud ainult kontrollitumatesse laenudesse, aga suurt vahet pole. Viivisesse lähevad ka bondoora reiting B, C ning maksekäitumine A1000 ja kinnitatud andmetega laenud.

Mulle jääb mulje, et järjest rohkem laenavad bondorast need, kes ei kavatsegi võetud laene tagasi maksta.

Minule teadaolevalt peaks ikka kõigiga suhteliselt sama muster olema sissenõudmisel.

Seda, kui palju ja kui edukalt punastest laenudest raha taastub, näeb ilmselt alles paari aasta pärast. Ajalugu vaadates on Eesti laenud näitel taastumine suuremas ulatuses hakanud ikka alles kusagil 1-1,5 aastat peale hapuks minemist.

Kusjuures jätsin samuti alkoholi ning sigaretid määramata ajaks kõrvale. Seda mitte selle populaarse kaine septembri pärast vaid sõber tahab olla aasta kaine, et see tal paremini õnnestuks (et ta võimalikult hilja murduks) tegin ettepaneku võistelda selles, vaadata kumb kauem vastu peab. Eelmisel aastal alustasin kainet perioodi suve lõpus ning kokku tuli u. 3 kuud, täpselt ei mäleta sest ma ei uhkelda sellega kõigi ees. Tahtsin lihtsalt teada kui suurt rolli alkohol mängib mu elus, kaua suudan olla ilma. Lõpetasin selle tookord kuna soovisin reisil kohalikku õlut maitsta 😉 Kasu polnud ainult alkohli pealt kokku hoitud ressursid vaid ka see, et hiljem ei ole isu nii tihti ka tarbida, isegi harjumus vahest lemmikõlut kodus nautida kadus.

Need ühe kuu kampaaniad on selles mõttes toredad, et paljude jaoks on see vist harv kaine periood. Küll aga on need suhteliselt halva lõpptulemusega, sest mulle vähemalt on jäänud mulje, et see lõpetatakse tihtipeale suure pauguga, et vahepeal tarbimata jäänud alkohol tasa teha.

Ma olen loobunud tervislikkuse ja/või produktiivsuse seisukohast pigem kui selliste kampaaniate raames.

Seal on erinevaid pakette. Seal 20-ndate esimeses pooles olevatele inimestele oli kirjas 3000 USD, aga mõni väidab, et üldse ei ole miinimumnõuet justkui.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: