Categories
Tulude suurendamine: ettevõtlus, lisatöö, produktiivsus

Blogi optimeerimine – kiiruse parandamine

blogi kiirus on SEO mõttes ülioluline
Pilt: Éole Wind

Google armastab veebilehti, mida kasutajad armastavad ja seetõttu kuvatakse sellised lehed otsingutulemustes esimestena. Mida kõrgemal oled, seda suurema tõenäosusega saad Google abiga ka rohkem külastajaid.

Üks oluline osa on siinkohal veebilehe kiirusel. Mida kiiremini sinu leht laeb, seda suurema tõenäosusega kasutajad viitsivad ka seda kasutada. Kui ikka leht laeb 10+ sekundit, siis enamik inimesi annab tänapäeval alla ja paneb selle kinni.

See omakorda viib sinu lehe bounce rate’i kõrgele ja Google näeb, et sinu leht on jama ning sinna on mõttetu inimesi saata ja see otsingutulemustes eriti kõrgetel positsioonidel enam ei figureeri.

Kui sa nüüd oma lehel ka midagi müüd, siis erinevad eksperimendid ja uurimused on näidanud, et lehed, mis laevad aeglasemalt kui paar sekundit, kaotavad märkimisväärse osa oma ostjatest. Näiteks selles infographicus mainitakse, et 40% loobuvad, kui leht laeb enam kui 3 sekundit.

Rääkimata sellest, et aeglane leht vähendab kliendirahulolu ja vähendab tõenäosust, et nad su lehele kunagi tagasi tulevad.

Kuidas blogi kiirust suurendada?

Kuna ise kasutan WordPressi, siis toon välja ka mõned meetodid, kuidas selle kiirust suurendada. Kuigi enamik lahendusi on nii tehnilised, et ma isegi ei oska neid väga teha, siis õnneks on ka mõned lihtsamad sammud, millega igaüks meist hakkama peaks saama, kui vähegi arvutit kasutada oskad ja tead, kuidas oma serveris olevatele failidele ligi pääseda.

Kui oled tehniliselt taibukam, siis Google’i kiiruse tööriist annab mitmeid häid soovitusi, kuidas lehe kiirust parandada saaksid nii mobiilsetele kui ka tavakasutajatele.

Enne kui mõnda neist asjadest tegema hakkad, tee kindlasti oma kodulehe failidest (kõige lihtsam mõne FTP programmiga nt FTPRush) ja SQL andmebaasist (tavaliselt läbi oma hostingu admin paneeli phpmyadmini abil) varukoopia, et saaksid vajadusel kergesti algse seisu tagasi tekitada, kui midagi katki peaks minema.

Vaheta hostingut

Üks variant on hostingu vahetamine. See võib su lehe kiirust tuntavalt parandada. Seda eriti juhul, kui kasutad mõnda suvalisemat hostingut või kui näiteks sinu server on Eestis, kuigi põhilised lehe külastajad USAs või mujal kaugemal.

Vähenda blogi piltide suurust

blogi pilt väiksemaks
Selle pildi vähendamisest tehtud pildi suutis TinyPNG veel ~71% vähendada.

Teine üsna lihtne asi on piltide suuruse vähendamine. Mida suuremad ja kvaliteetsemad pildid, seda rohkem mälu need võtavad ja seda kauem laeb ka sinu koduleht.

St seda, et kui sa kuvad kodulehel pilti suuruses 300×200, siis sellises suuruses pilt laegi oma serverisse.

Samuti on olemas erinevad programmid, mis aitavad pildi mahtu vähendada, ilma et kvaliteet väga kannataks. Isiklikult proovisin kahte erinevat programmi, kus ühega sai .png faile vähendada ja teisega .jpg ning mõlemil juhul suutis piltide mälu vähendada ca 50%+ võrra. Samal ajal kvaliteet jäi praktiliselt samaks.

Kindlasti on olemas ka mingid vingemad tasulised programmid, aga tavainimesel neid vaevalt vaja läheb.

Mõlemad lehed on tasuta ja ei vaja millegi allalaadimist. JPEGmini puhul tuleb sul siiski tasuta kasutajaks registreeruda, kui tahad mitut pilti korraga üles laadida.

TinyPNG

JPEGmini

Pildid leiad wordpressist tavaliselt kaustast:

– wp-content/uploads/

Vähenda CSS suurust

CSS on sisuliselt fail, kus on kirjas erinevad vormistuse ja stiilireeglid, mida sinu kodulehel kasutatakse (faililaiend on .css, nagu nimi ütleb). Näiteks, kuidas pealkirju ja pilte peaks kuvama jmt.

Selle jaoks on hea kasutada programmi Winless. Saab ilmselt ka onlines kasutada, aga kui faile on palju, siis on arvutis mugavam ja kiirem.

WordPressi puhul leiad enamik CSS faile üles, kui vaatad järgmisi kaustasid:

– wp-includes/css/

– wp-admin/css/

– wp-content/themes/sinu_teema_kaust/css/

– wp-content/plugins/erinevad_pluginate_kaustad

Winless töötleb failid läbi ja vähendab nende suurust ja muudab faili nime. Sa pead failinimed originaaliga samaks muutma ja siis oma serveris vanad failid vähendatud failidega üle kirjutama.

Peale seda testi kindlasti ka, et su koduleht endiselt töötaks korralikult. Mul näiteks phpbb foorumi CSSi vähendamine lõhkus disaini täielikult ära, nii et pidin sinna vana suurema faili jätma siiski. WordPressiga probleeme ei olnud.

Vähenda JS suurust

JS ehk JavaScript on teine selline asi, mida on võimalik väiksemaks muuta. Selle jaoks saab kasutada näiteks UglifyJS programmi (online versioon siin).

Jällegi tuleb sul oma failid samamoodi väiksemaks teha ja vanad failid üle kirjutada.

Samuti ära unusta eelnevalt varukoopiat teha ja peale uuendamist serveris ka kontrollida, et leht on endiselt töökorras.

Seda etappi pole veel ise kahjuks läbi teha jõudnud, nii et ei oska kommenteerida, kui edukalt see blogi peal töötab ja mis see vähendamise protsent on, aga tegemiste järjekorras on igatahes ootamas.

Kokkuvõtteks

Kuigi suurem osa blogi kiiruse parandamiseks mõeldud samme on üsna tehnilised ja kõigile sobivaid universaalseid lahendusi ei ole või on keeruline leida, on siiski mitmeid samme, mida ka tehnilisest küljest võhikud, nagu mina, saavad teha.

Tean, et on olemas ka terve rida erinevaid plugine, mille abil peaks saama igasuguseid vingeid asju teha, mis optimeeriksid ise sinu pilte ja muid faile jne, aga paar programmi, mida usaldusväärsetest allikatest soovitati, on nüüdseks vist juba aegunud ja mul ei õnnestunud neid kuidagi tööle saada, ilma et need mu blogi ära ei lõhuks. Seetõttu ei ole ka igaks juhuks siin ühtegi neist soovitanud.

Kuigi failide mahud on üldiselt üsna väiksed (kõige suuremad failid, mis silma jäid, olid mul ca 500-600KB), siis arvestades, et igaühe pealt õnnestus ligi 50% kokku hoida, on ilmselt mõju lehe kiirusele siiski olemas.

Rahalises mõttes ilmselt ei tasu see vaev ennast ära, sest vähemalt minu blogi uuendamine on üsna mitmeid tunde nõudnud ja mingit otsest tulu selle pealt mulle hetkel vastu ei tule, kuna ma midagi ei müü, aga loodetavasti on kasutajakogemus nüüd mõnevõrra parem.

See omakorda võib viia selleni, et rohkemad inimesed loevad minu postitusi ja tulevad ka tulevikus tagasi või panevad ennast meililisti kirja ja on valmis mõnda minu tulevast toodet ostma või koolitusel osalema.

PS! Ma ei ole kindel, kas asi on selles uuendamises või milleski muus, aga panin tähele, et viimase kahe kuu jooksul on minu bounce rate kukkunud iga kuu ca 50% võrra (algselt ca 50%, nüüd alla 10%). Tegelikult arvan, et põhiline põhjus oli mujal, kuigi kiiruse ja SEO muudatused on ilmselt ka oma panuse siiski andnud.

Kas tead veel mõnda head ja lihtsat asja, mille abil saaks üsna lihtsalt oma kodulehe kiirust suurendada?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

Mis sa arvad?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.