Home » Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine » Kiiresti rikastumise skeemid » Börsipettused
 

Börsipettused

Üks börsil levinud petuskeeme on rämpsaktsiate promomine eesmärgiga nende hinda tõsta ja enda aktsiad kasumiga maha müüa.

Mikromahtudega aktsiad

Mikromahtudega aktsiad (microcap stocks, penny stocks, pink sheet stocks) on aktsiad, mille hind jääb alla $1, aktsiate hulk on suhteliselt väike ja tavaliselt puudub ka eriline likviidsus (st ostetakse ja müüakse suhteliselt vähe, mistõttu on tavaliselt keeruline oma aktsiaid kiiresti maha müüa).

Need aktsiad erinevad tavalistest aktsiatest selle poolest, et nad ei ole kohustatud enda ettevõtte kohta erilist infot avalikustama, neil puuduvad minimaalsed nõuded (varade, aktsionäride hulga jmt kohapealt) ning nendega kaasneb tavaliselt suurem risk, kuna neil ei pruugi olla valmis toodet ega erilist majandustegevust.

Mikromahtudega aktsiate pettus

Kõige nende tegurite tõttu tehakse nende aktsiatega sageli pettusi.

Põhimõtteliselt näeb skeem välja selline, et petis ostab omale odava hinnaga suure koguse mingit penny stocki kokku. Selle ostmise käigus võib tõenäoliselt ka hind juba tõusta, kuna kauplemismahud on tavaliselt madalad.

Seejärel saadetakse laiali hunnik e-maile, mis viitavad aktsia tõusule ja ütlevad, et ettevõte on äärmiselt heas seisus ning aktsiahind rallib veel kordades ülespoole, nii et just praegu on parim hetk seda osta.

Teiste variantidega võidakse ka käia foorumites erinevate nimede alt postitusi tegemas, ostetakse aktsia ostusoovitusi “iseseisvatesse” investeerimisteemalistesse uudiskirjadesse, helistatakse ja tehakse aktiivmüüki, avaldatakse pressiteade, kus valetatakse ettevõtte majandustulemuste vmt aktsiahinda mõjutava info kohta ja mõnikord isegi helistatakse ja jäetakse võõraste inimeste automaatvastajatele sõnumeid sellisel moel, nagu oleks kogemata valele numbrile helistatud ja sõbrale siseinfo põhjal ostusoovitust jagatud.

Selleks hetkeks loodetakse leida terve hunnik inimesi, kes loodavad kiirelt rikkaks saada ja hakkavad seda aktsiat kokku ostma. Samal ajal hind muudkui tõuseb ja kui huvi on piisavalt suur, hakkab petis oma aktsiaid järjest kõrgema hinnaga maha müüma.

Petise jaoks parimal juhul õnnestub tal kogu oma aktsiapakk võimalikult kõrge hinnaga maha müüa ja seeläbi korralik kasum välja petta. Suurem osa pettuse ohvriks langenutest aga jäävad oma põhjendamatult kalli hinnaga ostetud aktsiate otsa istuma ja kui hästi läheb, saavad mitmeid kordi madalama hinnaga lõpuks aktsiad maha müüdud.

Alternatiivne petuskeem

Alternatiivina võidakse ka aktsiaid lühikeseks müüa (lihtsalt öeldes laenatakse sellisel juhul aktsiaid ja müüakse need maha lootuses, et tulevikus saab odavama hinnaga sama koguse aktsiaid tagasi osta ning laenatud aktsiad kasumiga tagastada).

Sellisel juhul aktsiate promomise asemel levitatakse nende kohta negatiivseid uudiseid ning tehakse kõik, et hinda allapoole viia.

Ülejäänud osa skeemist on põhimõtteliselt sama, mis eespool juba kirjeldatud.

Lisalugemist

http://en.wikipedia.org/wiki/Microcap_stock_fraud

http://en.wikipedia.org/wiki/Pump_and_dump

http://www.sec.gov/investor/pubs/microcapstock.htm

http://www.otcpinkstocks.com/pink_sheet_stock_fraud.html

http://www.ehow.com/how_2081793_spot-stock-scams.html

Registreeru webinarile

22. novembril toimub webinar: Kuidas oma lastele raha koguda?

Registreerumine on tasuta. Enne webinari saadame sulle meeldetuletuse ja lingi, kust saad webinariga liituda.

Me ei saada sulle spämmi. Kogume, kasutame ja kaitseme sinu andmeid vastavalt oma Privaatsuse Põhimõtetele. Võid igal ajahetkel listist lahkuda. Powered by ConvertKit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.