Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Detsember 2015 kokkuvõte

Käesolev ülevaade on sellises formaadis viimast korda. Järgmise kuuülevaate loodan teha juba omajagu teistsuguses formaadis, nii et oleks seda lihtsam jälgida ja numbriline info oleks ka pisut praktilisema väärtusega.

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugeja. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et Sul on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks ma nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja nii põhjalikult uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on ikkagi suurem vastutus ja tahtmine asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks uurima vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et loetut reaalselt enda elujärje parandamisel rakendad!

RahaFoorum.ee tegemised detsembris

Detsembris tegime RahaFoorumi lugejate seas väikese finantstarkuse küsitluse, mille tulemused võtsin ka kahe RahaRaadio saate käigus kokku. Tuleb tunnistada, et saated olid üsna pikad, nii et tasub siinse pleieriga ehk väikese kiirendusega läbi kuulata ja saad põhiinfo kätte.

Minu jaoks õnneks väga suuri üllatusi ei tulnud ja sain tõdeda, et RahaFoorumi lugejad on keskmisest eestlasest finantsilises mõttes nii teadmistelt kui ka käitumiselt peaaegu igas aspektis targemad, nii et selles osas võime kõik uhked olla.

Samas, tuli kahjuks tõdeda, et see vahe on üüratult suur ja täna oleme RahaFoorumi lugejatega veel väga väikeses vähemuses. S.t. väga palju tööd on veel teha, et ka ülejäänud eestlased finantsidega arukamalt ringi hakkaksid käima ja aru saaksid, miks see mõistlik on.

Ühesõnaga, minul on lõputult palju tööd vaja teha, et see mõtteviis ja käitumine ka ülejäänud eestlasteni viia ning sinul on vaja oma tuttavaid, sõpru, pereliikmeid vähehaaval harida, lükata selles suunas, mõnele üritusele kaasa võtta jne.

Mõni võiks siinkohal küsida, et aga miks teisi aidata? Peaasi, et endal hea elu ja varud olemas. Kui sellest ei piisa, et see oleks õige, sest keegi kunagi otsustas sind aidata ja tänu sellele sa üldse sellel teekonnal oled, siis mõtle, mis juhtub peaaegu kõigi loteriiga suuri summasid võitnud inimestega. Seda ilmselt teavad juba kõik, et praktiliselt kõik neist lõpetavad hiljem suuremates võlgades kui varem ja see rikkus kaob üsna kiiresti.

Seda osa aga teatakse ehk vähem, et neil inimestel tekib äkitselt terve rida kaugeid sugulasi ja tuttavaid ning sõbrad tahavad ka neilt kingitusi, toetust või investeeringud oma “geniaalsetesse” äriideedesse jne. Aeg-ajalt isegi nii palju, et loteriivõitja lüüakse päranduse nimel lihtsalt maha.

Kujutame nüüd ette vananeva rahvastikuga Eestit 20-30 aasta pärast, kui suurem hulk inimesi hakkab pensionile minema ja avastab, et nende pension on nüüd 30% nende senisest €700 palgast ehk €210 kuus ja neil endil säästusid pole. Kui 10% inimestest on sellises olukorras, siis ilmselt on lihtsalt kurb, kui aga 70-80-90%, mis sa arvad, kui pikalt ja mõnusalt sa oma kahekordse igakuiste kulude suuruse passiivse tuluga elu nautida saad?

Võime ju loota, et Eestis keegi su elu kallale ei tule, aga maksuseaduste muudatused on küll üsna kerged tulema. 🙂

Ühesõnaga, jagame ja harime inimesi nii palju kui võimalik. Lisaks kõigele muule, teistele õpetamise käigus õpid ka ise kõige paremini.

Muus osas saime valmis ka ühisrahastuse koolitusest tehtud videod, 14. oktoobri ühisrahastuse vebinarist panime ka videolõigud kokku ning seadsime üles privaatse liikmete ala, kus eeltellijad neid videosid omas tempos ja äranägemise järgi mõnusalt läbi töötada saavad koos abimaterjalide ja lisalugemisega.

Tehniliselt üsna tüütu ja ajakulukas tegevus, mis ühel hetkel lõi ka RahaRaadio saadete nimekirja iTunesis tühjaks, aga vähemalt õppisin jälle nii mõndagi uut ja lõpuks sai korda 🙂

E-raamatu osas leidus üks entusiastlik inimene, kes selle siiski üles leidis ja omale soetas, kuigi olin lingid enda arvates üsna hästi ära peitnud.

Samas tegin nüüd siin jõulude ajal ka üsna pika paarikümnetunnise e-raamatu uuendamise/toimetamise, mille käigus suurem osa sellest uuendamisest sai valmis, aga nüüd on vaja veel mõned keerulisemad kohad ära lahendada ja paar ajakulukamat osa valmis teha, enne kui seda uuendatuks saab pidada ja lugejatele taaskord kättesaadavaks teha.

Igaljuhul, kui oled uuendatud raamatust huvitatud, siis pane ennast ootejärjekorda, nii et saad esimeste seas teavituse, kui uuendus valmis on.

Kuu numbrites:
E-raamat “Eesmärgipärane investeerimine” uusi omanikke:1 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending” uusi omanikke:0 tk

RahaFoorumi külastatavus:

Detsember on traditsiooniliselt väiksema külastatavusega kuu, sest inimesed võtavad natukene tavapärastest tegevustest puhkust. Ise olen ka sarnane, nii et oli ka siin RahaFoorumis pisut vaiksem tavapärasest.

investeerimisblogi ja podcasti külastatavus

Detsembri populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale ja jaga häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega.

 1. November 2015 kokkuvõte (737 vaatamist)
  Novembri kuuülevaade haaras sel korral top 1 positsiooni.
 2. Kui hea on sinu finantskirjaoskus? (575 vaatamist)
  Kiire küsitlus finantskirjaoskusest, mille päris paljud RahaFoorumi lugejad ära täitsid.
 3. Performance of Bondora Rating in 2014 (analysis) (563 vaatamist)
  Aeg-ajalt kirjutan ka mõned postituse inglisekeelses blogiosas. Sel korral tegin sarnaselt eestikeelsele analüüsile ühe põhjalikuma analüüsi 2014. aastal väljastatud laenude põhjal selle kohta, kui täpne Bondora Rating selles osas olla võis ja mis tulemusi sealt investor oodata võiks. Tegelikult oli sellest analüüsist ka lihtsustatud versioon olemas, millel on üle 300 vaatamise, nii et sisuliselt võiks öelda, et see postitus oli kõige populaarsem detsembris.

Sel korral oli millegipärast tavapärasest populaarsem RahaRaadio leht, millel koguni 617 vaatamist ehk teise koha vääriline postitustega võrreldes. Sellest natukene populaarsem oli aga sootuks Foorumiosa.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki suletud grupi näol. Liituda ja oma sõpru/tuttavaid juurde kutsuda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja RahaRaadio kuulajad ning loodan, et saame selle abil rohkem ja kiiremini nii mõnegi küsimuse vastatud, mis kellelgi rahafoorumlastest tekkida võiks.

Liitu grupiga siin.

RahaRaadio tegemised

RahaRaadio saated leiad nii iTunes-ist, niisama tavalise RSS voona kui ka lihtsalt ja mugavalt läbi mängija otse kodulehelt või alla laadides. Kui oled RahaRaadio saateid kuulanud, siis oleksin igati tänulik ka väikese ausa review eest iTunesis, et tulevased kuulajad saaksid ka kiiresti ülevaate, kas neil võiks selle kuulamisest abi olla või mitte.

Nii nagu blogis, oli ka podcast tavapärasest veidi vaiksem ja kuulamisi tuli detsembris 3389. Sellegipoolest märkasin vähemalt korraks ühte RahaRaadio saadet ka top 10 saadete hulgas iTunesis, nii et regulaarsed kuulajad olid siiski kohal 🙂

Kuu populaarsemad saated:

 1. RR024 – 3 investeerimise põhitõde (528 kuulamist)
  Võtsime ette kolm investeerimise põhitõde lähtudes Warren Buffetti mõtteavaldustest. Kui sa neid kolme põhitõde järgid, siis saavutad tõenäoliselt ka investeerimisel edu.
 2. RR025 – Kuidas investeerimiseks raha leida? (458 kuulamist)
  Pealkiri seletab üsna hästi ära, millest juttu oli. Tegime saates läbi ka eesmärkide seadmiseks hea turniiriredeli harjutuse.
 3. RR026 – Finantskirjaoskus RahaFoorumlaste ja Finantsvabaduse grupi näitel osa 1 (387 kuulamist)
  Ülevaade finantstarkuse küsitluse tulemustest RahaFoorumi lugejate seas ja võrdlusest Eesti keskmisega.

Millest sooviksid järgmistes saadetes kuulda või kuidas saaksime paremini teha?

Bondora detsembri kokkuvõte

Eelmises kokkuvõttes mainitud järelturu teenustasud kanti emale tagasi, nii et sellega on korras.

Kõige rohkem tööd Bondoraga seoses oli ilmselt selle 2014. aasta laenude analüüsi tegemisega.

API investeeringud

Muus osas panime Alina kontole API tööle, aga selgus, et järjekord on selline:

 1. Oma panusega laenu täielikult rahastavad investorid – loe institutsionaalsed investorid, kes võtavad terve laenu üksi ära.
 2. Portfellihaldurid – kel rahast kahju pole ja suva, mis sellega juhtub, siis vähemalt nii palju kasu, et see kaob kontolt kiiresti. Kuigi siis võiks sama hästi ka mulle selle kanda, kui sul seda nii palju on. Annan garantii ka, et vähemalt 50% saad tagasi, kui väga pahasti peaks minema. Toidupank vmt kohad oleksid ka annetuse eest tänulikud ise-enesest.
 3. API panused.

Osaliselt teeb see API mõttetuks, sest selle kaudu investeerides on tavaliselt mõte see, et sa ehitad mingi mudeli või teed analüüse, mille põhjal valid välja sinu investeerimisstrateegia jaoks sobivamad laenud.

Samas tänane süsteem aga tähendab seda, et sinu analüüsi tulemus võib olla üsna mõttetu, sest sul on seal sees terve hunnik laene, millesse sul pole lootustki saada ja sinu tegelik tulemus ilmselt erineb analüüsis saadust tunduvalt.

API ainus kasutusvõimalus tänases olukorras on kasutada seda kui lihtsat portfellihaldurit, mis sisaldab riigi ja Bondora Ratingu filtrit. Kui seda tahad teha, siis Beeplus võimaldab seda üsna hästi ja mugavalt. Mingi põhjalikuma analüüsi ja vingema investeerimismudeli ehitamise peale täna ilmselt ajakulu ei maksa väga panna.

Kuna kasutame üsna spetsiifilisi kriteeriume, siis väga palju sellega välja ei lähe, sest laenud pannakse valdavalt portfellihaldurite poolt eelnevalt täis.

Bondora Ratingu uuendus

Detsembris uuendas Bondora ka oma Ratingumudelit V2 peale ehk algusest alates teine suurem uuendus. Kuigi Bondora ise selle kohta suurt midagi avaldanud pole peale paari pisikese kommentaari uudiskirjas, siis data põhjal tundus muudatus päris suur.

Ühest küljest tähendab see seda, et varasemate analüüside tulemusi ei saa enam väga kindlalt tuleviku laenude riski-tootluse suhtes järelduste tegemiseks taaskord kasutada.

Teisest küljest tähendab see seda, et uued laenud on taaskord niiöelda uut tüüpi laenud, mille riski-tootluse suhte osas ajalugu puudub ehk sellised, millest ma minevikus olen suuresti eemale hoidnud. Kuna see strateegia on minevikus ka väga hästi töötanud, siis on plaanis seda ka sarnaselt jätkata.

Näiteks kui vaadata nüüd uue mudeliga väljastatud laene, siis kuigi andmeid on vähe, on praegu näha, et samasuguse või kohati isegi kõrgema eeldatava kaotusmäära korral on nii mitmeski grupis intress madalamal, kui see oli enne.

Bondora laenuintressid ja eeldatav kaotusmäär
Bondora laenuintressid ja eeldatava kaotusmäär 1. november 2015 – 01.01.2016 laenutaotluste kohta. 1 ja 2 näitavad Bondora Ratingu mudelit, mida laenu hinnastamisel kasutati.

See viitab omakorda sellele, et ilmselt on mudelis tehtud muutusi ka ootamatu kaotusmäära, taastumismäära, riigi riskiteguri, laenukestvuse või investorile pakutava alfa osas. Seda infot meie kontrollida ei saa ja Bondora pole ka kommenteerinud, nii et selles osas tuleb oodata ja vaadata, mis saab.

Isiklikult ei ole varasemate laenude peal analüüse tehes näinud väga palju tulemusi, mis õigustaks ootamatu või oodatava kaotusmäära langetamist, aga ehk Bondora seletab seda loogikat kunagi oma blogis.

Tõenäoliselt saame hakata järgmise aasta keskel esmaseid järeldusi tegema ja aasta lõpus siis juba põhjalikumalt vaadata, kas läks paremini kui 2015. aasta esimese 6 kuu laenudega.

Exit eraisikukontoga

Teen vähehaaval enda eraisiku kontoga exiti ehk väljun sellest investeeringust. Ei näe selle hoidmisel enam väga suurt mõtet, kuna portfelli vaatame ja juhime Alinaga nii või naa justkui ühte tervikut ehk tema ja minu Bondora portfell kokku on üsnagi palju suurem, kui see võiks olla meie portfellist.

Samuti ei ole täna mingit erilist eelist sellest, et sul on mitu kontot (kunagi varem oli) ja investeerimisstrateegiad oleksid meil ka mõlemil kontol samad, nii et see on lihtsalt lisa ajakulu mitut kontot hallata. Sellest olen juba täiesti loobunud, et nö kattuvad laenud ühest portfellist eemaldada.

Selles valguses tegin ka järelturul veidi rohkem tegusid ja panin oma defaultinud laenud müüki, millest ca veerandist sain ka tänaseks juba lahti üllataval kombel.

Samas tegi seda olukorda veidi keerulisemaks see, et Bondora seadis müüki lisamisele nüüd millegipärast piirangu, et varasema 100 asemel võib korraga müüki panna ainult 30 laenu. Mitmesaja-tuhande laenu puhul mõistagi tüütu lisatakistus. Mul õnneks selle konto peal nii palju neid laene enam alles pole.

Eriti tüütu on muidugi punaste laenude hinnastamine. Käsitsi seda tehes võib suht lolliks minna, kui neid 100+ on vaja läbi vaadata.

Muud tegemised

Alina kontol on punaste hulk omajagu suurenenud. Osaliselt tänu järelturu ostudele, mis natukene halvasti lõppesid, aga oma osa oli ka kuu keskel toimunud parandusest, kus Bondora muutis maksepuhkust võtnud laenud hapudeks ära, kes kohati isegi 6+ kuud ühtegi intressimakset polnud teinud.

Järelturu ostude käigus avastasin ka ühe imeliku laenu, mis oli justkui üle 61 päeva viivises kui uue maksegraafiku sai, ilma et oleks defaultinud. Vaatasin ka korraks dataseti ja avastasin, et seal oli üle 80 laenu, millel CurrentDebtDays üle 61 päeva ja AD = 0 ehk polnud defaultinud. Iseenesest on see täiesti võimalik kui võlg ei ole piisavalt suur, et kahe makse jagu võlgu oleks, aga neid laene selgus, et paljudel juhtudel see ei ole probleem.

Ühesõnaga, üks asi viis teiseni ja lõpuks jõudsin järelduseni, et mingil hetkel on muudetud perioodi, mille järel laen hapuksläinuks loetakse. Bondora kasutustingimustes on default defineeritud nii:

“Default – cancellation of the respective Loan Agreement by the Operator in the event where Borrower has failed to make a scheduled payments in full under the Loan Agreement and more than one month has passed from the due date of the second repayment and if the Lender has without success granted an additional term of two weeks to Borrower for the payment of unpaid Loan Amount if not agreed differently in the Agreement or required by law in force. In case of Default the Operator shall claim for payment of whole debt (Loan Amount together with accrued Interest and fees).”

Lühidalt öeldes, tundub, et mingist ajahetkest vist detsembris muutus 60+ päeva viivises hoopis 74+ päevaks.

Uusi investeeringuid tuli paar üksikut API kaudu. Järelturul sai nii ostetud kui müüdud ja natukene võtsime ka raha minu kontolt välja, mis müükidest ja tagasimaksetest kogunenud oli.

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega
(tühistatud laenud juba maha arvestatud)
€1104.82
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tühistatud ja enneaegselt tagastatud laene)
€151.18
Teenitud intress/viivis€140.96

Omaraha detsembri kokkuvõte

Kusagil kuu keskel hakkas Omarahas laenutaotlusi sisse tulema, nii et kandsin väiksema summa juurde. Tänase seisuga tiksub vähehaaval välja ja kontol väga palju ei seisa.

Tegemist oli ka Omaraha jaoks üsna rekordilise kuuga, kus laene anti välja €729k eest. Võrdluseks oli eelmine suurim kuu oktoobris €455k peal.

Kuu numbrites:
Välja antud laene€1670.00
Tagasimakstud põhiosa (sh Laenu müük tagatisfondile)€1283.84
(€66.32)
Teenitud intress/viivis€125.39

Estateguru detsembris

Kuna raha oli omajagu kogunenud juba kontole, siis otsisin projekti, kuhu raha panna. Projekte tuli ka üsna mitu, aga kui neid lähemalt uurida, siis tundus seal päris palju ebakõlasid, nii et väga lihtne mõnda sobivat leida polnudki.

Lõpuks panin €50 J.Vilmsi 31 projekti ära. Kuigi ausalt öeldes selle projekti jaoks spetsiaalselt raha juurde kandma küll poleks hakanud.

Hilisem Hämariku tee projekt tundus üsna hämar skeem. Laenu taotleb justkui üks ettevõte, kelle tulude all on tagatisest laekuvad tulud, samas laenu saades võõrandatakse tagatis hoopis teise firma alla jne. Ühesõnaga, liiga palju küsitavusi tekkis ja ei taha väga sellistesse projektidesse raha panna.

Enne igat investeeringut tuleb ikkagi põhjalikult kogu info seal läbi töödelda ja võimalikud vasturääkivused ise selgeks saada. Selliste intresside juures aga väga ei ole see asi mõttekas €50 kaupa investeeringuid tehes. Hea viis ennast harida muidugi selles osas, milliseid kõikvõimalikke skeeme tehakse.

Kui soovid liituda ja ise järgi proovida, siis minu soovitaja koodiga liitudes teenid alguses 0.5% investeeritud summadele lisaks ja sama summa kantakse ka minule boonusena:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

P.S. Ühtlasi avastasin, et kui selle lingi kaudu nende kodulehele minna, siis soovitajakood algselt on küll olemas, aga kui lehel ringi vaatad, kaob ära. Boonuse saamiseks veendu, et kood on seal ikka alles.

Veebileht on endiselt ikka jube ebamugav kasutada ja suhteliselt keeruline on vaadata, kus ja mis summad kuhugi liikunud on. Loodetavasti on vähemalt kontoväljavõtte lehele planeeritud panna näiteks kuupäeva filter juurde kunagi.

Minu 3 projektiga saab veel käsitsi seal manööverdades hädakorral hakkama, aga rohkematega läheb juba keeruliseks.

Kuu numbrites:
Välja antud laene€50
Tagasimakstud põhiosa€0.68
Teenitud intress/viivis€0.87

Mintos detsembris

Mintoses liikus raha endiselt automaatselt laenudest tagasi ja uutesse laenudesse edasi. Positiivse uudisena tõstis Creamfinance oma laenude intress 12% pealt 13% peale, nii et tootlus peaks selle võrra siis natukene kõrgem tulema.

Negatiivse uudisena tundus Mogo uuemate laenude puhul natukene kahtlaseid asju olevat, nii et lükkasin need ajutiselt vähemalt oma portfellihaldurist välja. Kuigi ega ma ilmselt neid nii või naa ei ole saanud, sest LTV-d on läinud ulmeliselt kõrgeks ja intressid tulnud samal ajal tublist allapoole.

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega€3807.85
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tagasiostetud ja enneaegselt tagastatud laene)
€3605.76
Teenitud intress/viivis€45.03

Aktsiad detsembris

Olen pikalt rääkinud mitmetele inimestele, et tegelikult pikaajalisel investeerimisel ei ole absoluutselt vahet, millal ja millise hinna juurest sa investeerimist alustad. Eriti kui seda teha nii, et sa igakuiselt ostad ehk kasutad nö ostuhinna keskmistamise lähenemist.

Seega, võtsin julguse kokku, tegin omale LHV Kasvukonto ja võtsin selle kaudu omale natukene IVV-d (S&P500 indeksaktsia) eesmärgiga sama igakuiselt korrata.

Hind kukkus küll mõned protsendipunktid allapoole minu keskmist ostuhinda, aga väga lühiajaliselt ja ühtegi uut tehingut ei teinud.

Kuu numbrites:
IVV3.826 tk

Üleüldine portfelli ülevaade

Igakuiselt püüan anda põgusa ülevaate ka meie kogu portfelli hajutatusest ja seal toimuvast.

Portfelli jaotus

Nagu allolevalt graafikult näha, siis minu portfelli varaklasside vaheline hajutatus on üsna madal ja seda suuresti teadlikult. Osaliselt on see tingitud sellest, et mu portfell on üsna väike, teisest küljest on naise investeeringud ainult ühisrahastuses.

Muude investeeringute all kajastan teistlaadi investeeringuid, mis ei ole skaleeritavad või teistele kättesaadavad (a la erinevad projektipõhised investeeringud, laenud väljaspool portaale jmt).

Suuremaid muutusi varaklasside osas ei toimunud. Säästude osakaal veidi kasvas ja ühisrahastuse portfell kasvas ka intresside arvelt pisut.

investeerimisportfell detsember 2015

Ühisrahastuse tootlus

Nii mõnigi investor on kirvemeetodil löönud kokku teenitud intressi ja lahutanud sellest defaultinud summad ning esimese paari kuu põhjal jõudnud otsusele, et asi ei ole tulus. Samas on see umbes sama loogiline, kui esimestel kuudel peale üürikinnisvara ostmist lüüa kokku teenitud üüritulu ja lahutada maha tehtud remondikulud jmt ning selle põhjal otsustada projekti tulususe üle.

Mina kasutan tootluse arvutamiseks XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid (kui soovid õppida ühisrahastuse parema tootluse saavutamiseks vajalikke taktikaid ja strateegiaid, siis võta minuga meilitsi ühendust ja annan teada, millal e-koolitus taas uutele liikmetele avatud on) ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

ühisrahastuse tootlused - Bondora, Omaraha, Estateguru, Mintos

Taaskord üks üsna igav kuu tootluste aspektist. Mintoses on suurem osa portfellist jõudnud nüüd mingi ringi ära teha ja tootluse protsendi XIRRi mõttes ära fikseerida (XIRRi tootlus muutub ainult siis, kui on mingi makse laekunud või midagi maha kannad) ning Creamfinance intress tõusis 1% võrra, nii et tänu sellele ka ilmselt siin väike tõus.

Minu Bondora kontol taaskord tõus tingitud laenude müügist järelturul. Sel korral siis õnnestus üsna arvestatav hulk punaseid laene maha müüa. Alinal tuli aga neid pisut juurde, mistõttu ka see madalam tootlus siin.

RahaFoorumi e-raamatud

Olen väga tänulik kõigile, kes on usaldanud e-raamatu omale juba soetada. Tean, et seal on võimalik seda veel tublisti täiendada ja parandada ning saadan kindlasti ka kõigile senistele soetajatele uue versiooni, kui see valmis saab.

Tänu teile, varajastele ostjatele saan vajalikku tagasisidet, et alustavatel ja juba mõnevõrra kogenud investoritel on sellist käsiraamatut vaja ja sellest on kasu. Samuti saan just teie käest teada, mis töötas ja mis võiks paremini olla, et seda edukamalt täiendada.

Vaatame, kuidas ajakava välja mängib, aga tahaks nüüd jaanuaris selle uuendusega siiski ühelepoole saada, nii et ka need numbrid saaksid taaskord kasvama hakata.

Raamatu omanike osas on hetkel seis selline:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine207 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending166 tk
Osta alustava investori käsiraamat

Finantsiline vabadus

Minu suurem eesmärk on enne 35. sünnipäeva jõuda finantsilise vabaduseni ehk teenida passiivsete tulude pealt igakuiselt suurema summa, kui meie kulud.

Rikkuse 1. tase on passiivne sissetulek, mis kataks ära minimaalsed kulud, millega elaksid ära.

Rikkuse 2. tasemel on passiivne sissetulek piisavalt suur, et võimaldada lahedalt ära elada. Minu puhul tähendab see ka seda, et saaksin sellest juba teatud osa tavaliselt investeeringuteks kõrvale panna ehk olen arvestanud sisse väikese puhvri.

Rikkuse 3. tasemel on passiivne sissetulek nii suur, et saad 50% sellest investeeringute alla paigutada ja seejuures ülejäänud 50% on piisav, et lahedalt ära elada.

JUHHEII!! Finantsiline vabadus saavutatud!!

Tegelikult on sinna küll päris pikk tee veel minna, sest sel kuul sai ületatud vaid 1. taseme sissetulek. Samuti on antud tulemus pigem üks suur erand kui midagi enamat, nagu ka eelmisel kuul mainisin, kuna novembri intressimaksed ühe suurema laenu pealt lükkusid detsembrisse edasi ehk laekusid kahe kuu maksed korraga.

Sellegipoolest, ilus ju vaadata vähemalt 🙂

Passiivne sissetulek moodustas:
1. tasemest:105.06% (+27.11%)
2. tasemest:61.29% (+15.82%)
3. tasemest:29.42% (+7.59%)

PS! Siinkohal pean mainima, et arvestustes on lihtsuse mõttes tegemist maksueelse tuluga, mis tähendab, et tegelikkuses on see tulu veel maksustatav, nii et puhver peaks isegi suurem olema, kui praegu olen jätnud. Ühtlasi arvestan siia nö regulaarsed tulud, ühekordseid tulusid pigem mitte.

Jaanuari fookus

Eelmisel kuul võtsin ülesandeks videokoolituse jaoks keskkonna ülesseadmise ja sai see ka valmis. Teise asjana püüdsin omale rutiine luua, mis osaliselt õnnestus, aga kuu lõpus läks üsna kaootiliseks siiski.

Ühesõnaga, jaanuaris jääb endiselt fookus selle peale. Lisaks mõtlen natukene ka tervislikuma eluviisi suunas, et pisut trenni ka regulaarsemalt teha ja äkki õnnestub ka öörezhiim taaskord paika loksutada mingil hetkel kui hästi läheb.

Lisaks tuleb 15. jaanuaril Pärnus üks esitlus, loodan e-raamatu uuendamisega ühelepoole saada ja tuleb mingi hetk omajagu raamatupidamise tehinguid sisse panna, mis eelmise aasta lõpus kogunesid.

P.S. Kas oma 2016. aasta finantseesmärgi panid juba kirja?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

11 replies on “Detsember 2015 kokkuvõte”

Head uut.

Kas Sa Bondora käest pakkumisjärjekorra kohta mingeid kommentaare küsinud / saanud oled? Ma ise panin ka tähele, et tavalised API kaudu pakkujad saavad teiste ülejäägid.
Mind huvitab, kas see on neil plaanis nii jätta või on lootust mingi normaalsema süsteemi tekkimisele ka.

Mingit lisakommentaari pole kuulnud. Senine seisukoht on see järjekord olnud, nagu kirjeldasin.

Bondora puhul võid ilmselt eeldada, et kogu aeg midagi muutub, nii et miks mitte ka see mingil hetkel? 🙂

sinu rikkuse 1-3. tase. kas oled nendest kuskil täpsemalt ka kirjutanud? esimese ja teise vahe üsna pisike. ma eeldan et teine tase on umbes eesti keskmine palk?

Ei hakka veel siin otseselt kommenteerima, kuna pole jõudnud väga süveneda sellesse teemasse piisavalt.

Otsi RahaFoorumi facebooki grupist “Mogo” ja peaksid üles leidma.

Tohib äkki küsida, mis on Sinu fookus Omarahas. Kas investeerid kõikidesse 1-5a. laenudesse? Endal 1-2a. laenud liiguvad jube aeglaselt välja.

Ei investeeri kõikidesse. Pigem vaatan endiselt riski-tootluse suhet ja võtan madalama riski ja suurema tootluse kombinatsiooniga laene.

See on muidugi suhteliselt keeruliseks tehtud ühest küljest sellepärast, et intressid muutuvad vastavalt investorite huvi kasvu ja laenude hulga vähenemise ja kes teab mis muude tingimuste tõttu.

Teisest küljest aga sellega, et sisuliselt ei ole võimalik reaalset riski kuskilt näha, sest Omaraha ei kuva seda infot.

Tere, Taavi! Mis on sinu plaan 2016. aastaks Mintose platvormil? Kui saladus pole siis kui suur on su portfelliväärtus seal?

Ei oma ühegi platvormi osas 2016. aasta plaani. Tead vast isegi, kui kiiresti neis asjad muutuvad, nii et ei näe erilist mõtet sellist plaani paika panna.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: