Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Detsember 2016 kokkuvõte

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugeja. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et Sul on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja nii põhjalikult teemasid uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on suurem vastutus ja tahtmine asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et loetut reaalselt rakendad! Kui kirjutad meile, millest sul kasu on olnud, siis saame edaspidi paremini keskenduda neile teemadele ja tegevustele, millest lugejatel kõige enam kasu on.

Olulised märkused ülevaate kohta

Graafikutel kuvame meie portfelli, nagu oleksime 2016. aasta alguses alustanud €1000 portfelliga. See võtab arvesse kõik tõusud ja mõõnad ning tehingud täiel määral. Ühesõnaga, see kasvab siis, kui portfell kasvab ja kahaneb samamoodi.

Tegemised detsembris

Detsember möödus ootamatult kiiresti. Justkui alles algas ja siis juba sai läbi. Ei jõudnud isegi aastavahetust ootama hakata, enne kui juba kohal oli. 31. detsembril avastasin üllatunult, et aasta viimane päev käes.

Kategooriad

Tegevuste osas jõudsime ca pooled blogiartiklid uutesse kategooriatesse ja tag-idesse ümber paigutada, aga päris palju tööd on veel sellega teha. Jätkame siin muude tegevuste kõrvalt sellega uuel aastal. Värsked artiklid paigutame juba automaatselt nende kategooriate sisse.

Meililist

Samal ajal kolisime ka uue meililisti teenusepakkuja juurde, et oleks võimalik kogu meilindust veidi mugavamalt teha nii lugejate kui meie endi jaoks. Nimelt, edaspidi on võimalik põhikategooriate kaupa valida, milliste artiklite kohta teavitusi saada tahad ja milliste kohta mitte.

Päris paljud kurtsid kunagi, et ei jõua kõiki postitusi lugeda või mingid alustajate artiklid neid enam ei huvita jne. Nüüd siis natukene lihtsam valida, millist infot saada tahad. Meie eesmärk siiski tuua sinuni vaid see info, mis sinu jaoks oluline.

Ühisrahastuse checklist

Käisime detsembris väiksel pikalt plaanitud puhkusereisil, mille käigus tegin veidi ka tööd ja mõtlesin ühisrahastusportaali valimise checklisti kontseptsiooni välja. Tagasitulles võtsime ette ja hakkasime seda siis kujundama ja reaalselt kokku panema.

Suur tänu Alinale, kes selle ilusaks ära disainis ja printerisõbralikud versioonid vanakooli inimestele tegi.

P.S. Alina hakkas nüüd väikestviisi freelanceri elu õppima ja väiksemaid disainitöid tegema. Kel miskit logo, visiitkaarti, bännerit, ajakirja kaanedisaini vmt vaja teha, võtke julgelt ühendust.

Proovisin checklisti kasutamise demovideot lindistades ise läbi ja vähemalt tundus küll kõvasti lihtsam sobiva(d) portaali(d) välja filtreerida ja neile taustakontrolli teha, kui lihtsalt kaootiliselt peale vaadates.

Kuigi algselt tundus see idee peaaegu võimatuna, siis endalegi üllatuseks tuli päris hea tööriist lõpuks välja. Ootan siiski veel esimeste kasutajate tagasisidet, et vajadusel veel midagi ära lihvida ja paremaks teha, kui võimalik.

Alustava investori koolituspäev ja webinar

Postituse kirjutamise hetkel on koolitusel kirjas üle 70 osaleja. Eriti positiivne on see, et enam kui pooled osalejatest on tulemas koos kaaslasega, nii et saab hiljem omavahel teemasid arutleda ja teineteisele õpitu rakendamisel toeks olla.

Kuna aga teemasid on palju, mida käsitlema peaks ja aega kõigest üks päev, siis otsustasime, et teeme osadel teemadel enne üritust webinari, et mõne teise teemaga siis koolituspäeval rohkem aega saaks võtta.

https://www.facebook.com/events/203701513368340/

Webinaril õpime erinevaid petuskeeme ära tundma ning nende ohvriks langemist vältima. Samuti vaatame mõnda sellist pakkumist ja püüame õpitut koos rakendada.

Jagan ka enda elu esimest kokkupuudet püramiidskeemidega, millest enda teada varasemalt rääkinud pole.

Analüüsimiseks saab saite välja pakkuda siin:

https://goo.gl/forms/8vLIgZLqzpzHpIPI2

Nii webinar kui ka koolitus ise on suunatud just pigem alustavale investorile, nii et kui tead kedagi, kellel võiks sellest abi olla, siis on vägagi tervitatav, kui seda infot nendega jagad.

Täpsema info koolituse kohta leiad Facebooki üritusest siin:
https://www.facebook.com/events/198326427282827/ (otselink registreerumiseks)

Kuu numbrites:
“Eesmärgipärane investeerimine 2.0” uusi omanikke:16 tk
Ühisrahastusplatvormi checklisti uusi omanikke:10 tk
Vaata poodi

Detsembri populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsema postituse. Viska pilk peale ja jaga häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega.

 1. Pensioni III sammas – tulus investeering? (1750 vaatamist)
  Uuendasin III samba artikli ära ja arutlesin ka LHV pakutava indeksfondi variandi üle.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua Facebooki RahaFoorumi kommuuni. Liitu meiega ja küsi julgelt oma küsimusi seal.

RahaRaadio

RahaRaadio saated leiad nii iTunes-ist, niisama tavalise RSS voona kui ka lihtsalt ja mugavalt läbi mängija otse kodulehelt või alla laadides.

Kuu populaarseim saade:

 1. RR051 – Jõulud ja kingitused (624 kuulamist)
  Jõuludel kiputakse kulutama ulmelisi summasid kingituste peale, mida sageli nende saaja isegi ei taha ja mis jäävad tolmu koguma. Mõtisklesime Alinaga, miks me nii teeme ja mida võiks selle asemel proovida.
RahaRaadio lindistamisvahendid
RahaRaadio lindistamise “stuudio” uusim versioon.

Investeerimisportfell

Siin sektsioonis anname kiire ülevaate portfellis toimunust läbi numbrite.

€1000 portfellis

Võtab kokku portfelli kasvu ja vähenemise ajas.

Kuigi kulud olid detsembris tavapärasest rohkem kui 2x suuremad, siis õnnestus meil siiski portfelli 2.6% võrra kasvatada. Mitte kõige parem tulemus, aga siiski parem, kui kuu alguses oodata julgesin.

Novembris olin veendunud, et detsembris näeme negatiivsed numbrit, nii et võiks pidada isegi positiivseks üllatuseks.

Protsent kuludest kaetud investeeringutega

Näitab, kui edukalt meie portfell kasvab võrreldes meie kuludega, arvestades, et kulutame raha, mis tuleb portfellist. Näiteks, kui kulutame €1000 ja portfell samal ajal kasvab €200, siis kattis portfelli kasv 120% kuludest. Kui kulutame €1000 ja portfell väheneb €500, siis kattis portfelli kasv kõigest 50% kuludest ehk portfell kasvas €500 võrra, aga meie kulutasime samal ajal selle €500 ära ja võtsime veel €500 lisaks ära.

Väga hea meel on näha, et eelmisel kuul tehtud üleskutsele on reageeritud ja päris paljud inimesed on ennast varakult Alustava investori koolituspäevale juba kirja pannud!

Kui natukene kuludest rääkida, siis siin oli kaks kõige suuremat kuluartiklit:

 1. Maksin ühe suurema kohustuse osaliselt ära. Lähikuudel läheb sinna veel umbes samas koguses makseid.
 2. Puhkusereisi kulud.

Siia lisaks veel jõuludega seotud kulutused, aga kuna me perega otsustasime, et kingitusi sel aastal ei tee, siis see kulu kõige suurem ei olnud (mõned kingitused Alina perele ja piparkoogimets).

Alina piparkoogimets
Kui investeerimisega enam hakkama ei saa, võime piparkoogikuuski müüma hakata…

Reisi osas tõmbasime ka kulusid omajagu kokku peale seda, kui novembris ettepoole natukene vaatasin ja numbreid kokku lõin. Vaatasime plaanid üle ja tegime ümber vastavalt sellele, mis meie jaoks selle reisi puhul oluline on.

Tagantjärele mõeldes tundub täiesti selline mõte, mida igal reisil peaks tegema, aga millegipärast ei ole teinud.

Lõpptulemusena kasvas portfell küll kiiremini kui kulud, aga aasta keskmist tõmbas alla ja sihiks võetud 200% jäi väga kindlalt haardeulatusest välja. Aasta kokkuvõttes peab täpsemalt hakkama plaani paika panema, mida siis 2017. teisiti teha.

Varaklasside jaotus

Erinevate varaklasside liikumine portfellis.

Mitte mingit muutust. Aktsiaportfell tegi veidi tõusu, aga nii marginaalselt, et osakaale kuidagi ei nihutanud.

Ühisrahastusplatvormide investeeringud

Investeeringud erinevates ühisrahastusplatvormides.

Ei toimunud suurt midagi ka siin osakaaludes.

Jaanuaris Omarahas olev summa peaks vähenema, sest võtan eraisiku kontolt natukene välja, et eespool mainitud kohustuse teine pool ära maksta. Raske muidugi täpselt ennustada, kuna teisele kontole kanname samal ajal ka juurde, nii et äkki ei tulegi erinevust sisse.

Tootlused

Tootluse arvutamiseks kasutan XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

Bondoras on täna praktiliselt võimatu sellist tootlust teenida ja kindlasti ei tohiks sellise lootusega seal investeerimisega alustada. Isiklikult soovitan täna alustajatel pigem Bondorast eemale hoida, sest reaalsete numbrite mõistmine, nii enda kui ka platvormi portfelliga toimuva kohta, on kohati väga keeruline ja kohati lausa võimatu.

Kõige enam langes Omaraha tootlus. Kuigi osa sellest oli tingitud seisvast rahast (alustasin kontole väljamakse jaoks kogumist detsembris), siis vaatasin ka muid numbreid.

Tagatisfondile müük oli rekordtasemel, kuigi on sarnasel tasemel olnud ka varem ja väiksema portfelli juures. Peab edaspidi natukene rohkem silma peal hoidma, kuna samal ajal ei langenud ka viivises laenude hulk. Ei midagi katastroofilist, aga piisav, et tootluse langusele omapoolne panus anda.

 

Bondora

Bondoras panime punased suurema allahindlusega uuesti müüki. Hispaania defaultinud laene ei taheta ikka üles korjata. Paar tükki õnnestus lõpuks väga arvestatava allahindlusega ära anda (-90% kandis).

Omaraha

Tagatisfondile müük oli rekordtasemel, kuigi on sarnasel tasemel ka varem olnud. Peab edaspidi natukene rohkem silma peal hoidma, kuna samal ajal ei langenud ka viivises laenude hulk.

Võimalik, et portfellihalduris intressi tõstmine tõi portfelli riskantsemaid laene või lihtsalt hooajaline nähtus, et jõuludel lüüakse raha laiaks ja unustatakse laenumaksed ära.

Ei saa ka välistada, et Omaraha on oma krediidiskooris kriteeriume muutnud ja näiteks veidi riskantsemaid laenajaid hakanud sisse laskma või mingi uue turunduskanali kaudu toodud laenajad on riskantsemad. Mahud ju siiski oktoobrist alates olnud ca 2x kõrgemad kui varasemalt.

Hoian igaljuhul endiselt silma peal.

Estateguru

Suurt midagi kontol ei toimunud, aga avastasin poolkogemata, et mul Niguliste 8 projekti puhul on nii mõnigi makse (sealhulgas põhiosamakse) ikka mitmete päevade jagu hilinenud (kõige suurem viivitus, mis silma jäi oli 10 päeva).

Lepingu järgi ja Estateguru poolse kinnituse põhjal arvestatakse hilinenud päevade eest intressi ja peale 3-päevast viivitust hakatakse viivist arvestama. Antud juhul ei paista seda arvestatud olevat.

Lubati uurida, mis värk sellega siis on.

Minu jaoks on lõppkokkuvõttes tegemist ilmselt mõnesendise summaga, nii et väheoluline, aga minu Estateguru investeeringute puhul siis tippsündmus hetkel 🙂

Investeeri Estategurus kinnisvaraga tagatud laenudesse meie soovituskoodiga. Sedasi teenime mõlemad 0.5% boonust investeeritud summadele lisaks:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

P.S. Kui lingi kaudu kodulehele minna, siis soovitajakood algselt on küll olemas, aga kui lehel ringi vaatad, kaob ära. Boonuse saamiseks veendu, et kood oleks enne registreerumist ikka alles.

Mintos

Portfellis midagi väga ei toimunud.

Portaalis endas tekkis võimalus Tšehhi kroonides investeerida. Ilmselt laenuväljastajad soovivad enda valuutariski vähendada?

Samuti teavitati, et Hipocredit laieneb Leetu ja hakkab seal laene väljastama. Mulle isiklikult on natukene ohumärgiks see, kuidas Mintos nende tegevust positiivses võtmes kirjeldades müüb, aga unustab mainida, et tegemist on nende enda ettevõttega.

Kui isegi nii lihtsas olukorras potentsiaalset huvide konflikti välja ei taheta tuua, siis mul on raske uskuda, et seda konflikti mõnes keerulisemas olukorras ei teki.

Twino

Twino portfellihaldur töötas rahulikult ja tegi oma tööd.

Aktsiad

Portfelli koostises muutusi ei olnud. Väike dividend laekus ILFist.

Hetkel aktsiad portfellis:

 • DBXV
 • ILF
 • Tuleva algkapital

Teoreetiliselt ka II sammas, kuigi osakaalude all seda täna siin arvesse ei ole võtnud. Kui indekfondi üle kolida, siis vist võiks juba arvestama hakata?

RahaFoorumi e-raamatud ja videokoolitused

Raamatu ja koolituse omanikke hetkel:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine 2.0633 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending206 tk
Ühisrahastusse investeerimise videokoolitus71 tk
Ühisrahastuse videokoolituse alfagrupp9 tk

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

One reply on “Detsember 2016 kokkuvõte”

Mulle isiklikult mõjus juna raamatupealkiri. Eesmärgipõhine investeerimine. Siiani keskendusin vaid kasumile ja investeeringule.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: