Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Detsembri ja 2014. aasta kokkuvõte

Püüan igakuiselt ülevaate anda sellest, kuidas mul investeerimisega läheb, mis seisus 50% klubiga olen ja mis olid suuremad tegemised selles vallas. Teen seda osaliselt selleks, et ise ennast paremini kursis hoida oma seisuga ja edu/ebaeduga ning selleks, et anda lugejatele veidi parem ülevaade, mille põhjal investeerimisotsuseid teen ja millesse investeerin. Ühtlasi püüan anda ka väikese ülevaate, mis RahaFoorumis ja minu portfellis toimub ning mida edaspidi plaanin.

Loodetavasti saad selle käigus minu vigadest ja õigetest otsustest midagi ka endale kõrvataha panna ning mõistad, et tegelikult ei ole see investeerimine nii keeruline, kui esialgu tundub.

Investeeringute osas arvestan minu isiklikku, ettevõtte ja naise portfelli kui meie ühist pere portfelli, sest eesmärk on neil kõigil sama. Ühtegi tarbimiseset ega enda tarbeks ostetud vara oma investeeringute all ei arvesta (telefonid, autod, arvutid jmt ei kvalifitseeru varadeks).

50% klubi osas on arvestuses vaid eraisikuna teenitud tulu. Ettevõtlustulud on siiani jäänud ettevõttesse ja kvalifitseeruvad sisuliselt säästude ja investeeringute alla. Samuti ei arvesta ma sisse summasid, mis on säästetud mingi suurema kulutuse jaoks tulevikuks (a la reisiraha).

RahaFoorumi osas annan ülevaate e-raamatuga seotud müügist ja põhilistest tegemistest, mis sel kuul käsil olid.

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugejate seas. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et lugejatel on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks ma ka nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja neid nii põhjalikult uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on ikkagi kuidagi suurem vastutus ja tahtmine sageli asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks uurima vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et ka loetut reaalselt enda elujärje parandamisel rakendad!

RahaFoorum.ee tegemised detsembris

Suures pildis oli detsember üsna vaikne selles osas, et väga palju plaane ellu viia ei jõudnud. Sellegipoolest jõudsin kahele lugejaküsimusele vastuse kirjutada ning inglisekeelses blogiosas sain lõpule defaulti arvutamise nüanssidest rääkiva postitusteseeriaga.

Ühtlasi õnnestus lõpuks mitu kuud tagasi alustatud väike projekt lõpule viia, mille käigus kirjutasin väikse e-raamatu erinevatest investeerimisstrateegiatest ühisrahastuses (Bondora näitel, kuigi nii mõnigi neist on ka muudel platvormidel täitsa rakendatav). Ühtlasi sai e-raamatule täienduseks ja sissejuhatuseks loodud üks vinge decision-tree, mille abil võiks iga investor leida tema jaoks sobivaimad investeerimisstrateegiad.

Loogika oleks siis selline, et selle infograafiku abil leiad omale sobivad strateegiad ning e-raamatust loed vajadusel põgusalt, mida see endast kujutab ning kui tundub huvitav strateegia, siis hakkad seda teemat juba lähemalt uurima.

Mulle isiklikult idee meeldib ja paarilt lugejalt sain ka üsna positiivselt meelestatud tagasisidet ja häid mõtteid. Ühtlasi oli see infograafiku meisterdamine naisele heaks harjutuseks.

Samas ei ole see väga populaarseks saanud (muidugi pole ka väga palju selle promomisega tegeleda jõudnud), nii et kardan, et ülehindasin ehk natukene seda hulka inimesi, kellele selline asi huvi võiks pakkuda. Võimalik, et mingi hetk proovin seda natukene teise nurga alt veidi enam promoda, aga eks näis, kas on mõtet.

Vähemalt minu jaoks oli selle kirja panemine nö mõtete organiseerimiseks ja erinevate võimaluste läbimõtlemiseks vägagi kasulik ja naine sai ka disainimist praktiseerida. Isiklikult muidugi usun, et igal ühisrahastusega tegeleval investoril oleks selle e-raamatu läbitöötamisest vähemalt nii palju kasu, et oma tegevust veidi selgemini mõtestada ja enda hetke lähenemiste osas plusse ja miinuseid selgemaks saada. Kes teab, ehk leiad isegi midagi uut ja kasulikku.

Hind on igatahes krõbedalt sümboolne, nii et kui sul eelarves leidub €1.99, siis soovitan järgi vaadata ja olen tänulik, et toetad meie reisifondi 😉

Lisaks töötasin ühe suurema projekti alustamisega, mis on samuti seotud ühisrahastuses investeerimisega ja millest saab sisuliselt midagi koolituselaadset, kus käsitlen esialgse seisuga 8 viisi, kuidas oma tootlust on võimalik mõjutada (jällegi Bondora näitel, kuigi nii mõnigi kontseptsioon on ilmselt ka mujal rakendatav), iga viisi puhul seletan lahti, miks ja mis moel see tootlust mõjutab ning kirjeldan ka viise, kuidas seda rakendada ja plaanis on luua ka paar väikest tabelit, mille abil igaüks saaks omale vajalikke analüüse teha ilma erilise vaevata.

Esimesed osalejad on kirjas ja osalustasu maksnud, sisu osas plaan on ka enam-vähem valmis ning esimesed lõigud sisust ka viimast lihvi ootamas, kuid jaanuaris tuleb tõsiselt asjaga tööle hakata ja kõigi eelduste kohaselt ka videosid lindistama asuda.

Kui sulle tundub, et asi võiks huvi pakkuda ja tahad nö varase liitujana eelisseisus osaleda, siis pane mulle kiri meilile (otse või kontaktivormi kaudu) ja räägin lähemalt.

Kuu numbrites:
E-raamat “Eesmärgipärane investeerimine” uusi omanikke:5 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending” uusi omanikke:37 tk

RahaFoorumi külastatavus:

Huvitaval kombel oli külastatavus päris suurel osal ajast tavapärasest suurem ja kuni detsembri viimase nädalani oli viimase 30 päeva külastuste arv üle 10000, kuid pühade ajal tundub, et inimesed siiski tegelesid puhkamisega või olid entusiastlikult järgmise aasta jaoks plaane koostamas.

RahaFoorumi külastatavus 12.2014.

Detsembri populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale ja oleksin tänulik, kui häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega jagaksid.

  1. Viral Angels ja kiiresti rikastumine (1193 vaatamist)
    Üks lugeja küsis, mis ma arvan sellisest võrkturundusskeemist. Kuna tegemist oli üsna mitmenda korraga, kui selle kohta küsiti, siis otsustasin lõpuks ka veidi põhjalikumalt asja uurida ja panin oma mõtted ja avastused kirja. RahaFoorumi facebooki lehele tuli ka vastukommentaar Viral Angelsi esindajalt, kus küsisin ka lisaküsimusi ja valitutele neist küsimustest ka VA esindaja vastas (isiklikult küll ei saanud päris küsimustele vastuseid, nii et jään algse seisukoha juurde, aga eks igaüks otsustab ise, mis oma rahaga teeb). Mind teeb ettevaatlikuks see, et vastused on väga osavalt suures osas küsimuse tuumast kõrvale hiilinud ja müügitekstina kirja pandud. Eriti aga see lause, mis Angel Investments puhul on kuidagi väga vale koha peal, kui räägitakse firmast, millesse Viral Angels oma raha ja energiat väidetavalt ingelinvestorina panustab: “Praeguses arengu staadiumis pole mõtet ettevõtet hinnata.”
  2. Novembri kokkuvõte ja portfelliülevaade (495 vaatamist)
    Otsustasin alustada igakuise ülevaate kirjutamisega ja see oli ka detsembris vaatamiste poolest populaarsuselt teisel kohal.
  3. Lugeja küsimus: Binary options (485 vaatamist)
    Teist kuud järjest istub kolmandal kohal jällegi lugeja küsimus binaarsete optsioonide kohta. Kusjuures, sel korral isegi rohkemate vaatamistega, kui novembris.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan (esmapilgul ütleks, et üle 30 on ootel), siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki suletud grupi näol. Liituda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja nende sõbrad/tuttavad ning loodan, et saame selle abil rohkem ja kiiremini nii mõnegi küsimuse vastatud, mis kellelgi rahafoorumlastest tekkida võiks.

Nii mõnigi neist on selline, mille puhul blogipostitust üksinda ei ole mõtet teha, kuna vastus on lühike, aga kuna vormi kaudu ei ole kõik oma meili jätnud, siis muud moodi ka neile küsimustele vastata ei saa. Seetõttu oleks see grupp ideaalne ka selliste küsimuste vastamiseks.

Liitu grupiga siin.

PS! Muidugi on oodatud ka kõikvõimalikud muud arutelud ja mõttevahetused 😉

Bondora detsembri kokkuvõte

Bondoras investeeringute hulk jälle kasvas ning seoses müügi tõttu suurema summa vaba raha tekkimisega külastasin üle pika aja ka järelturgu, kust soetasin omajagu positiivse makseajalooga hea hinnaga laene. Sisuliselt ostsin järelturult ühe kuuga rohkem laene, kui varasemalt 4 aasta jooksul kokku.

Ühtlasi juhtus sel kuul nii, et tagastatud põhiosa oli ulmeliselt suur, aga seda peamiselt seetõttu, et negatiivse eeldatava tootlusega laene tühistati päris massiliselt, mis on üsna selge, kui vaadata, et laekunud intressimaksed olid väiksemad, kui novembri. Seetõttu on ka välja antud laenude hulk petlikult suur.

Detsembris üldiselt võib oodata tavapärasest vähem makseid, kuna kuu lõpus laekuvad maksed lükatakse suuresti jaanuarisse, kuna pühade ajale jäävad maksepäevad lükatakse edasi.

Enne riskipõhise hinnastamise tekkimist tegin väiksemaid investeeringuid ka käsitsi esmaturul sellistesse laenudesse, mille intress oli kõrgem, kui see Bondora Ratingu põhjal riskipõhise hinnastamise puhul saaks olema. Ehk teisisõnu, kui Ratingud edukalt tootlust ennustavad, siis paigutasin raha investeeringutesse, mille tootlus on kõrgem, kui edaspidi samasuguste investeeringute puhul hakkab olema.

Lisaks jätsin omale tööle osad vanad isePakkujad, mille jätan mõneks ajaks jooksma ja vaatan, kuidas nendega läheb. Tõenäoliselt need varsti enam eriti investeeringuid ei saa, kui paljud investorid uue portfellihalduri peale üle lähevad, aga ehk on selleks ajaks ka datasetis Ratingud olemas ja pilt mõnevõrra selgem, et kuhu kõige tulusam rahasid edaspidi paigutada on.

PS! Kui sul on vanad isePakkujad töös, siis arvesta, et kui jätad need tööle, siis saad tõenäoliselt edaspidi riskantsemaid laene rohkem, kui varem. Eriti juhul, kui kasutasid seadistustes intressi, mis oli nt 18% või kõrgem.

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega
(tagastatud laenud juba maha arvestatud)
€4288.27
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tühistatud ja enneaegselt tagastatud laene)
€1531.39
Teenitud intress/viivis€154.20

Omaraha detsembri kokkuvõte

Detsembris oli Omarahal mingi jõulukampaania ja läks ka tavapärasest natukene rohkem raha välja, nii et kandsin sinna veidi raha juurde ja üle pika aja olen nüüd jällegi rohkem sisse kandnud, kui välja võtnud sellest portaalist.

Teine põhjus, miks raha viimasel ajal veidi paremini välja läheb, on ilmselt see, et Omaraha jõudis nüüd mingi aeg eelmise aasta lõpus ka selle olukorrani, et olid sunnitud suuremate summadega panustajate summat piirama €300 peale. Ühesõnaga, varasemalt panid suuremate summadega investorid laenud täis ja väiksematele suurt midagi ei jäänud.

Kui seal ka edaspidi peaks saama piisavalt hea intressiga raha välja laenata, siis ilmselt panen sinna lähikuudel natukene veel raha juurde ja vaatame, mis saab. Senine tootlusearvutus näitab igatahes täitsa häid tulemusi.

Mulle endiselt ei meeldi nende juures see, et järelturgu ei ole, nii et soovi korral väljumine on võimatu, aga väidetavalt selle aasta jooksul peaks tulema. Eks näis, kas ka tuleb või mitte.

Kuu numbrites:
Välja antud laene€730.00
Tagasimakstud põhiosa€74.95
Teenitud intress/viivis€30.57

Estateguru detsembri kokkuvõte

Novembris lisasin uue portaalina portfelli Estateguru, kus on võimalik ühisrahastuse käigus anda laene kinnisvara tagatisel.

Detsembris õnnestus Pae korteril rahastust saada ja seega on ka üks minu €50 pakkumistest edukalt rahastatud projekti paigutatud. Paraku ei saa siiski välja antud laenude alla summat kirjutada, sest pakkumine on endiselt veel broneeritud ja läheb käiku alles millalgi jaanuari alguses.

Teine €50 ootab turule uusi taotlusi, sest aastalõpp oli selles osas üsna vaikne ja praegu on turul tühjus. Ühtlasi õnnestus oma broneeringu all olnud raha pealt esimesed sendid teenida.

Nagu ka eelmisel kuul ütlesin, kui just lähiajal mingit huvitavat lisandust sinna ei teki, siis suuremaid summasid sinna lisama ei hakka, sest hetkel tasuvamaid kohti, aga pikas perspektiivis hoian just tagatisega laenude väljastamise võimaluse osas silma peal.

Kui soovid liituda ja ise järgi proovida, siis minu soovitaja koodiga liitudes teenid 0.5% oma esimesel aastal investeeritud summadele lisaks ja sama summa kantakse ka minule boonusena:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

Kuu numbrites:
Välja antud laene€0
Tagasimakstud põhiosa€0
Teenitud intress/viivis€0.46

Aktsiaportfell detsembris

Siin suurt midagi põnevat silma ei jäänud, kuigi polnud ka väga palju aega midagi konkreetsemat otsida. Seega aktsiaportfellis on hetkel tühjus, kuigi lähikuudel võiks selles suunas ka rohkem mõtelda.

Kuu numbrites:
tk

50% klubi detsembris

Kui sa ei tea, mis 50% klubi on, siis sisuliselt tähendab 50% seda, et sa investeerid/säästad vähemalt poole oma sissetulekust oma parema finantsilise tuleviku nimel. Olgu selle eesmärgiks siis finantsiline vabadus, elamisväärne pension, lastele jäetav pärandus või hoopis mõne heategevusliku ettevõtmise jaoks fondi loomine.

Otsustasin 2014. aasta algusest 50% klubiga liituda ja oma edusamme/ebaedu selles osas jälgida. Varasemalt eriti sellele tähelepanu ei pööranud ja investeerisin ilma selletagi üsna suure osa oma sissetulekutest, isegi kui need olid väikesed. Samas tuleb tunnistada, et teadlikult selle jälgimine on aidanud siiski rohkem investeerida, kui ilma oleksin teinud.

Kulude osas olin üsna graafikus ja sain üsna kuu lõpus olin isegi 51% peal. Siis tekkis aga suurem summa, mis läheb kõik investeerimiseks, kuid detsembris ei hakanud seda kiiruga kuhugi investeerima. Ühesõnaga juhtus nii, et tänu sellele ei jäänud nüüd ei detsembris ega 2014. aasta kokkuvõttes siiski päris 50% klubisse.

Kulutatud raha hulgast olid investeeringud siiski üle 50%, aga ma eelistan seda arvestada kontol olnud raha põhjal, sest seisev raha ei ole kõige parem raha.

Kuu numbrites:
Investeeringute osakaal kuludest36.31% (-17.52%)

Säästud/Reisiraha detsembris

Olen juba mõnda aega mõtelnud, et tahaks teha naisega ühe pikema sukeldumisreisi näiteks kuhugi Aasiasse. Kuna lennupiletid on ilmselt üsna kallid (see-eest elamine jm odavam kui Euroopas), siis oleks tegemist üsna korraliku ühekordse kuluga.

Lihtne viis oleks laenu võtta ja siis seda igakuiselt pärast tagasi maksta, aga loodetavasti on nüüdseks juba kõigil lugejatel selge, mille jaoks laenu võtta tasub ja milleks mitte.

Iga võetud laen, kui see pole arukal eesmärgil võetud, kahjustab sinu finantsolukorda ja teeb sinu tarbitud asja/kogemuse tunduvalt kallimaks, kui see tegelikult on. Kui suudad pärast maksta laenumakseid, suudad ka praegu panna samas summas raha kõrvale ja saada see raha palju kiiremini kokku, kui laenu makstes (intressi ja lepingutasusid ei pea kogumisel tasuma).

Seetõttu otsustasin selle eesmärgi nimel igakuiselt panna väikse summa omale SEB digikassaga seotud kogumishoiusele. Lisaks panen sinna oma rahast €2 iga müüdud e-raamatu pealt, et motiveerida ennast ka sellega veidi rohkem tegelema, et see rohkemate inimesteni jõuaks.

Kuu numbrites:
Säästude osakaal portfellis3.84% (+0.17%)
Reisiraha kogutud vajalikust summast20.41% (+4.21%)

Üleüldine portfelli ülevaade

Igakuiselt püüan anda põgusa ülevaate ka meie kogu portfelli hajutatusest ja seal toimuvast.

Portfelli jaotus

Nagu allolevalt graafikult näha, siis minu portfelli hajutatus on üsna madal ja seda suuresti teadlikult. Osaliselt on see tingitud sellest, et mu portfell on üsna väike, teisest küljest on naise investeeringud ainult ühisrahastuses (nagu vähemalt praegusel hetkel on ka kõige mõistlikum alustava investori jaoks) ja kolmandaks, on see instrument siiani suutnud pakkuda tunduvalt paremat tootlust, kui alternatiivid ja seda üsna väikese vaevaga.

Eeldan, et Bondoras lisatud krediidimudeli ja riskipõhise hinnastamise tõttu tuleb lähikuudega sealne tootlus märgatavalt allapoole, sest turult kaovad vähemalt mingil määral praegused ebaefektiivsused ära. Mõnes mõttes on see hea, sest sealne osakaal portfellist on juba üsna suur ja mõistlik oleks ka mujale hajutada rohkem ja see teeb selle omajagu lihtsamaks.

Sellest lähtuvalt jätsin küll oma vanad portfellihaldurid Bondoras tööle, aga eeldan, et need enam nii palju investeeringuid kätte ei saa, kui varem ning lähiajal sinna väga palju raha juurde ei kanna.

2015. aastal on plaanis veidi suurendada oma hajutatust ühisrahastuse siseselt, kuid peamine fookus on pigem teiste varaklasside osakaalu suurendamisel. Näiteks tahaks hakata vaikselt looma väikest aktsiaportfelli dividendiaktsiatest ning väikestviisi olen ka kinnisvara soetamise võimalusi uurima hakanud.

Samas on ka aktsiate ja kinnisvara osas kohati tunne, et mõlemad on justkui mulli tipus ja edaspidi võivad ainult allapoole tulla (a la 180 € kuus üür 5 ruutmeetrise korteri eest ei ole ju normaalne). Ühesõnaga, heade võimaluste leidmine on ilmselt raskem, kui ta kehvadel aegadel oleks, aga samas jällegi rahastuse osas on olukord jällegi parem, kui langusperioodidel. Kui leian hea võimaluse ja arvutused ka seda soosivad, siis loodan ka 2015. aastal oma esimese(d) kinnisvaratehingu(d) ära teha.

Muude investeeringute all kajastan teistlaadi investeeringuid, mis ei ole skaleeritavad või teistele kättesaadavad (a la erinevad projektipõhised investeeringud, laenud väljaspool portaale jmt).

RahaFoorumi investeerimisportfell 2014 detsember

 

Ühisrahastuse tootlus

2. jaanuari seisuga oli minu ühisrahastuse portfelli maksueelseks annualiseeritud tootluseks 23.13%, kusjuures tõusu tõid ilmselt jällegi peamiselt Bondora järelturul tehtud müügitehingud.

Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Bondora ja omaraha tootlus 2014
Tootlus on arvutatud Bondora ja Omaraha portfellide peale kokku.

Kuna strateegiad erinevates portfellides on erinevad ja tegelikult oleks oluline näha ka erinevust erinevate platvormide vahel, siis otsustasin esimest korda ka tootlused oma tabeli abil eraldi välja arvutada. Ühtlasi aitab see hästi illustreerida ka seda, et värskete portfellide (alla 1-2 aasta) tootluse arvutamine konservatiivse meetodiga annab üsna ebatäpseid tulemusi.

Nii mõnigi investor on kirvemeetodil löönud kokku teenitud intressi ja lahutanud sellest defaultinud summad ning esimese paari kuu põhjal jõudnud otsusele, et asi ei ole tulus. Samas on see umbes sama loogiline, kui esimestel kuudel peale üürikinnisvara ostmist lüüa kokku teenitud üüritulu ja lahutada maha tehtud remondikulud jmt ja selle põhjal otsustada projekti tulususe üle.

Ühesõnaga, loodetavasti aitab ülevaade erinevate portfellide tootluste osas natukene aimu saada ka sellest, milliseid tootlusnumbreid selle arvutuse abil võiks värskema portfelli puhul oodata.

Kõigi näitajate puhul toon välja konservatiivse tootluse. Pane tähele, et Alina portfellis on viivises ja 60+ viivises laenude osakaal kokku 6.7%, mis on üsna hea tulemus, kuid kuna tegemist on üsna noore portfelliga, siis tootluse näitaja on madal (arvestatav osa 2014. aasta esimeses pooles väljastatud laenude defaultidest on juba juhtunud, aga intressidest on hetkeks laekunud vaid väike osa, kuna paljud laenud on kuni 5-aastase perioodiga ja taastumist pole sisuliselt toimunud).

Erinevate ühisrahastusplatvormide tootlus

Hetkel tundub Omaraha tootlus veidi parem, kui Bondoras, aga samas on sealne portfell üsna väike, tegin seal investeerimises päris pika pausi 2014. aastal ja ilmselt arvestatav osa sellest tootlusest tuli varasemast ajast, kui seal läksid laenud välja ulmeliselt kõrgete intressidega.

Ühesõnaga päris üks-ühele seda tootluse näitajat tuleviku osas plaanide tegemiseks võtta ei julgeks. Samas kui laenud välja lähevad, siis vähehaaval suurendan ehk ka sealset portfelli.

 

RahaFoorumi e-raamatud

Olen väga tänulik kõigile, kes on usaldanud e-raamatu omale juba soetada. Tean, et seal on võimalik seda veel tublisti täiendada ja parandada ning saadan kindlasti ka kõigile senistele soetajatele uue versiooni, kui see valmis saab.

Tänu teile, varajastele ostjatele saan vajalikku tagasisidet, et alustavatel ja juba mõnevõrra kogenud investoritel on sellist käsiraamatut vaja ja sellest on kasu. Samuti saan just teie käest teada, mis töötas ja mis võiks paremini olla, et seda edukamalt täiendada.

Kui selliseid varajasi julgeid ostjaid ei oleks, siis ei tuleks ilmselt ka kunagi järgmist versiooni ja täiendusi, sest tunduks, et vajadust pole. Aitäh veelkord kõigile, kes on e-raamatu omale soetanud ja seal lehel või minule otse ka tagasisidet jätnud ning oma edusammudest rääkinud!

Kahjuks tuleb tunnistada, et detsember oli muude ettevõtmiste kohapealt nii kiire kuu, et Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu kallal väga palju edusamme teha ei jõudnud. Ilmselt ei jõua ka jaanuaris sellele väga palju aega pühendada, kuigi mõnel hommikul enne tööd ehk natukene siiski.

Sellegipoolest õnnestus detsembris Bondora põhjal tehtud ühisrahastuse investeerimisstrateegiate ja taktikate e-raamat valmis saada ja üles panna.

Raamatu omanike osas on hetkel seis selline:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine98 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending37 tk

 

Osta alustava investori käsiraamat

 

 

50% klubi

Olin edukalt 50% klubis kuni detsembri lõpuni ja siis tekkis veidi suurem summa, mis lükkas mind graafikust välja ja mida lihtsalt põhimõtte pärast kiirustades investeerima ei hakanud.

Ühesõnaga, tegelikkuses on ka see investeerimise jaoks kõrvale pandud, kuid kuna reaalset tehingut pole teinud, siis paraku jäin sel korral aasta kokkuvõttes 50% klubist välja. Eks 2015. aastal püüan paremini.

50% klubi tähendab, et investeerid vähemalt 50% oma sissetulekutest.

Kuna olen juba paar aastat järjepidevalt eelarvet koostanud, siis otsustasin ka aasta kokkuvõttes vaadata, mille peale meie raha kõige enam kulub.

50% klubi puhul on suurim kulutus investeerimine.
Meie 50% klubi eelarve.

Nagu näha, siis reaalselt tehtud kulude põhjal on investeeringute osakaal üle 50% siiski. Muus osas vaadates võib teha järelduse, et transpordi rea võin oma eelarvest välja võtta, kuna sinna suurt raha ei kuluta. Samuti on ilmselt ebaoluline rida Jook, mille kunagi ammu lisasin, kui käisime sõpradega tihedamini pubis õlut joomas ja märkasin, et kuidagi palju raha kulub sedasi.

Kui kusagilt veel midagi kokku saaks hoida, siis ilmselt Maiustused/Väljas söömise realt, kuhu panen kirja ka töölõunad kohvikus. Teoreetiliselt ei oleks väga keeruline eelmisel õhtul õhtusöögiks suuremat portsjonit teha ja see tööl mikrolaineahjus soojaks lasta. Ilmselt väheneks kulu selles osas omajagu ja ausaltöeldes oleks ka toit tunduvalt parem 🙂

Samas aeg-ajalt käime naisega hiinakas söömas ja sellest ei hakka loobuma, nii et mingi osa sellest reast jääb alles nii või naa. Mõned maiustused võib ehk ostmata jätta küll.

Üsna suur osa kuludest on ka meelelahutuse all, aga selles on oma osa faktil, et sellele reale lisame ka näiteks reisikulud (suvine Malta reis) ja oma sünnipäevade tähistamised, mis kokkuvõttes on üsna korralik summa. Teoreetiliselt oleks siit realt võimalik kulusid vähendada küll, aga ilmselt me seda siiski ei tee.

Tean, et päris paljud soovitavad elada väga minimaalsetes tingimustes, et saavutada finantsiline vabadus võimalikult ruttu jne ja ma olen üldiselt nõus, et ei ole mõtet raha raisata igasugu vidinate ja jama peale (nagu ka eelarvest tegelikult näha, siis kui riideid vaja pole, siis pole vaja ka neid osta…ja suvel ostsime näiteks terve hunniku kvaliteetseid kasutatud triiksärke 1-1.5€ tükk).

Teisest küljest aga olen seda meelt, et kui sa kulutad liiga palju energiat ja aega, et igat viimset senti kokku hoida, siis sul ei jää enam energiat ega aega selleks, et oma tulusid suurendada ega ka motivatsiooni seda edukalt teha, kui sa keelad omale kõik meeldivad tegevused. Elada võiks säästlikult (ka siis, kui rahaline seis seda ei nõua), kuid samas siiski ikkagi elada.

 

Finantsiline vabadus

Minu suurem eesmärk on enne 35. sünnipäeva jõuda finantsilise vabaduseni ehk teenida passiivsete tulude pealt igakuiselt suurema summa, kui meie kulud.

Rikkuse 1. tase on passiivne sissetulek, mis kataks ära niiöelda minimaalsed kulud, millega elaksid ära. Enda puhul panin selle summa siiski natukene kõrgemaks, kui praegused minimaalsed kulud, sest tahaksin jätta ka väikese puhvri (tootlused kõiguvad kohati üsna palju jmt), et ei oleks sellist igakuist edasi-tagasi kõikumist, kus ühel kuul saavutan taseme ja teisel kuul jälle olen alla selle.

Rikkuse 2. tasemel on passiivne sissetulek piisavalt suurt, et võimaldada lahedalt ära elada. Minu puhul tähendab see ka seda, et saaksin ka sellest juba teatud osa tavaliselt investeeringuteks kõrvale panna ehk taas olen arvestanud sisse väikese puhvri.

Rikkuse 3. tasemel on passiivne sissetulek sisuliselt nii suur, et saad 50% sellest investeeringute alla paigutada ja seejuures ülejäänud 50% on piisav, et lahedalt ära elada. Olen ka siia väikese lisapuhvri lisanud.

Passiivne sissetulek detsembri seisuga moodustab:
1. tasemest:54.46% (-2.60%)
2. tasemest:31.77% (-1.52%)
3. tasemest:15.25% (-0.73%)

PS! Siinkohal pean mainima, et arvestustes on lihtsuse mõttes tegemist maksueelse tuluga, mis tähendab, et tegelikkuses on see tulu veel maksustatav, nii et puhver peaks ehk isegi veidi suurem olema, kui praegu olen jätnud.

2015. aasta eesmärgid

Kuigi mulle üldiselt meeldib eesmärke seada (selles tingituna ka üsna põhjalik eesmärkide seadmise osa Eesmärgipärase investeerimise e-raamatus), siis eelistan seda pigem teha suure pildi mõttes.

Ehk mul on olemas suur eesmärk jõuda enne 35. sünnipäeva finantsilise vabaduseni ja see tähendab seda, et passiivne sissetulek on suurem kui minu kulud. Samas ei ole mul sellist spetsiifilist eesmärki, et ma pean selle passiivse sissetulekuni jõudma läbi ühisrahastuse või läbi Bondora või üürikinnisvara vmt.

Ma ei sea selliseid eesmärke sellepärast, et need on minu jaoks pigem nagu vahendid, mille abil oma eesmärgini jõuda, kui eesmärgid iseenesest. Need on heal juhul ehk mingid to-do listi osad, mis võivad vahepeal muutuda ja vahetuda.

Seetõttu ei taha ma võtta ka omale eesmärgiks näiteks soetada omale mingi perioodi jooksul kindlasti üürikinnisvara. Kui ikka numbrid ei klapi, siis eesmärgi täitmise pärast kehva tehingut tegema ei hakka. Mis sest, et ma tahaks seda siiski teha ja loodetavasti leian ka 2015. aasta jooksul sellise(d) tehingu(d), kus numbrid on minu jaoks piisavalt head ja klapivad.

Ühesõnaga, mul on 2015. aastaks veidi suurema pildi eesmärgid. See, milliste vahenditega need saavutada õnnestub, on juba omaette teema ja tõenäoliselt ka muutub aasta jooksul.

1. Tegutsen fokusseeritumalt ja ütlen sagedamini ei

Olen viimasel ajal jälle järjest enam märganud, kuidas tegemised kuhjuvad ja ei jõua kuidagi kõike valmis, mida tahaks. Selles mõttes püüan 2015. aastal igal kuul võtta fookusesse ühe suurema projekti ja põhienergia selle alla panna ning kus võimalik, erinevaid protsesse lihtsustada, et väiksema vaevaga rohkem tehtud saada.

Ühtlasi otsustasin taaselustada paar aastat tagasi tehtud väljakutse igapäevaselt millestki oma elus loobuda. See tähendab, et ütlen mõnele ideele ei, kustutan mõned lugemisjärjekorras olevad postitused ära, kingin mõned oma raamatud kellelegi teisele, viskan vana kola minema jne.

Idee on oma elu lihtsustada ja segavaid faktoreid vähendada ning eelmine kord oli mõju päris positiivne. Ühtlasi loob see igaks päevaks ühe küllaltki lihtsa “to-do” punkti, millele on kerge linnukene kirja saada ja nö hea tunne kätte saada, mille pealt edasi liikuda. Muidugi eelmise korra kogemus näitas, et kolmandal nädalal läks asi juba veidi raskemaks, aga see on seda siiski väärt.

Lisaks aitab see kasvõi kaudselt kaasa sellele, et keskenduksin rohkem selle 20% tegemiste peale, mis on kõige olulisemad, sest esimesena loobume ikka ebaolulisematest asjadest ja tegemistest.

Kui sinu plaanidesse mahub, siis soovitan ka proovida. Ja kui oled regulaarne teleka vaataja või uudiste lugeja, siis soovitan alustada sellest loobumisega 😉

2. Suurendan oma investeerimisportfelli vähemalt 2x

See võib küll tunduda suur eesmärk, aga arvestades, et mu portfell on tegelikult suhteliselt väike (sisuliselt nagu üks lõplikult väljaostetud üürikorter) ja kui ka edaspidi õnnestub mingi ime läbi praegusele tootlusele isegi ligilähedale jõuda, siis ei tohiks see eriti ületamatu olla.

Sellest tulenevalt tuleb mul suurendada ka igakuiselt investeeritavat summat. Ideaalis saan seda teha läbi suurema tulu, aga halvimal juhul on vähemalt osaliselt võimalik seda teha ka kulude vähendamise abil.

Loodetavasti õnnestub mul seda teha ka läbi mõne üürikinnisvara lisamise oma portfelli.

3. Jõuan rikkuse 1. tasemeni

Kui praeguse seisuga on ca 50% esimesest tasemest käes, siis 2x suurema portfelliga võiks ikkagi esimese tasemeni jõuda küll. Muidugi eelduslikult ühisrahastuse tootlus siiski lähiajal langeb, aga ehk mitte päris nii palju.

Kui hästi läheb, õnnestub ehk isegi ettevõtte alt ühisrahastusse investeerimist alustada ja seeläbi pikaajaliselt tootlust siiski suurendada.

4. Teeme sukeldumiskursuse järgmise taseme ära

2014. suvel tegime naisega Maltal sukeldusmiskursustel ühe taseme ära, mis võimaldab kuni 12m sügavusel instruktoriga sukelduda. Nüüd tahaks ka järgmise osa ära teha, mis võimaldab sügavamal käia ja põnevamaid asju näha. Selleks alustasin ka reisiraha kogumist, et seda mõnes mõnusas sukeldumiskohas teha.

Ideaalis tahaks 2015. suve jooksul ära käia, nii et peab kas reisifondi pandavaid igakuiseid summasid suurendama, mõne hea sooduspakkumise leidma või suuremas koguses e-raamatut müüma, et vajalik summa kokku saada.

5. Uuendan Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ära ja jõuan sellega vähemalt 300 inimeseni

See on sisuliselt ka üks põhjustest, miks ma seda 1. eesmärki üldse siin mainisin, kuna olen nii pikalt juba tahtnud selle kallal töötada ja päris palju ideid on juurde tulnud, kuidas ja millega seda täiendada. Samas olen ainult väga väikeste ajalõikude kaupa selleni jõudnud, sest kogu aeg on muud projektid ees.

Loodan igatahes selle aasta esimeses pooles juba e-raamatu ära uuendada ja sinna nii mõndagi uut ja kasulikku lisada.

6. Loon Bondora näitel ühisrahastuses investeerimise strateegiate ja taktikate e-kursuse

Olen sellesse juba üsna arvestatava hulga aega ja energiat pühendanud ning eeldan, et vähemalt kuu-kaks tuleb seda veel teha, enne kui see korralikult valmis saab. Sellegipoolest on see minu jaoks vähemalt üks huvitavamaid projekte, mis ma viimasel ajal ette olen võtnud, kuna nõuab minult jällegi päris paljude uute asjade õppimist (alates lehe ja materjali ülesseadmisest kuni videode jmt tegemiseni).

Kindlasti saab see olema täiskohaga töötamise ja muude tegemiste kõrvalt üks vägagi raske projekt, aga minu jaoks väga kasulik kogemus ning osalejatele väärtuslikuks materjaliks ja juhiseks ühisrahastuses investeerimisel.

Kui soovid varase liitujana kampa lüüa, siis võta ühendust ja räägime lähemalt.

Nagu näha, siis tegelikult on juba selliste suurema tasandi eesmärkide puhul neid päris palju ja iga eesmärgini jõudmiseks tuleb veel omakorda mitmeid väiksemaid lühiajalisi eesmärke seada jne. Kuigi nii mõnigi neist eesmärkidest on üsna ambitsioonikas, siis usun siiski, et need ei ole ületamatud.

Tean vähemalt iga eesmärgi puhul 1-2 viisi, kuidas seda saavutada võiks. Need võivad küll muidugi mitte töötada, aga see on siiski parem koht, kust alustada, kui täielik teadmatus.

Boonuseesmärgina tahaks ka RahaFoorumi kommuuni vähemalt 500 RahaFoorumi lugejat kokku saada ning seal igapäevaseid aktiivseid arutelusid, küsimusi ja vastuseid näha. Paraku kardan, et mul isiklikult spetsiaalselt selle grupi kasvatamisega tegelemiseks eriti aega ei jää (pean juba ei ütlema asjadele:) ).

 

Jaanuari fookus

Nende uute eesmärkide võtmes seangi omale jaanuaris lähtuvalt 2. eesmärgist fookuseks 6. eesmärgi ehk e-kursuse materjali loomise ja ülesseadmise, millega olen küll juba varasemalt alustanud, kuid tahan selle kuuga tublisti üle keskpunkti jõuda ja enamik teadmisi kättesaadavaks teha.

Kuna päris paljud tegevused selle protsessi käigus on sellised, mida pole kunagi varem teinud, ja nagu senine kogemus näitab, siis ei oska ka alati neid ette näha, siis on üsna keeruline hinnata, kui palju selline ettevõtmine aega võiks võtta. Kui kellelgi on mõni hea võte või mõte, kuidas ilma liigse vaevata tundmatute asjade tegemise ajakulu prognoosida, siis võiks kommentaarides teada anda.

Igatahes soovin sulle edu ja loodan, et 2015 tuleb põnev ja kiirete edusammude aasta nii sinu finantsides kui ka RahaFoorumis.

Mis on sinu jaoks sel aastal kõige olulisem eesmärk?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

4 replies on “Detsembri ja 2014. aasta kokkuvõte”

Põnev lugemine, Taavi! Hea, et väikses Eestis ikka leidub sellistel teemadel blogipidajaid, mis on väga motiveerivad. Ise panin ka paika 2015 eesmärgid, jaotasin valdkondadeks: tervis, suhted, töö, hobid. Hobide alla kuulub ka investeerimine. Lisaks igakuisele raha eraldamisele investeeringuteks sai peaeesmärgiks kirja pandud enda teadmiste täiendamine igapäevaselt investeerimise ja finantside valdkonnas. Üldiselt igal hommikul varem ärgates ja eraldi aega eraldades erinevaid artikleid, blogisid või raamatuid lugedes. Kokkuvõtteks laiem silmaring ja teadlikkus vähendab riske ja avab võimalusi.
Lisaks eesmärkidele sai kirja pandud 2014 saavutused. Hea on aastale tagasi vaadata ja kokkuvõtteid teha 🙂

Kokkuvõtteid on tavaliselt tore teha siis, kui tulemused on head. Ehk parem on tegelikult tegutseda, et saaks aasta lõpus jälle häid kokkuvõtteid teha 🙂

Selles osas on kindlasti õigus, et kui loed ja teemadega ennast kursis hoiad, siis tekib võimalusi rohkem, kui kasutada jõuab. Kui lihtsalt niisama unistada, siis tundub ka sageli, et ei olegi justkui kuhugi investeerida.

Igatahes suur tänu, et oled RahaFoorumi lugejate seas ja ehk ka mõnda artiklit sõprade/tuttavatega jaganud.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: