ADR

« Back to Glossary Index

ADR (American Depositary Receipt) on Ameerika hoidmistunnistus ehk lihtsustatud viis, kuidas muuta väljaspool USAd registreeritud ettevõtte osalustega kauplemine kättesaadavaks USA investoritele.

Selle asemel, et ettevõte peaks ennast USA börsile listima hakkama või IPO korraldama, ostab mingi pank välismaal selle konkreetse ettevõtte aktsiaid ja hoiab neid enda käes.

Seejärel väljastab pank USAs ADRi, kus iga ADR aktsia (ADS ehk American Depositary Share) nö esindab justkui neid välismaal asuvaid aktsiaid. See võib olla 1:1 aktsiale või siis aktsiaosale või hoopis vastupidi võib üks ADS esindada mitut aktsiat välismaal.

ADR kaudu sa siiski juriidiliselt välismaal asuva ettevõtte osanikuks ei saa, aga saad osaleda selle aktsia hinnaliikumistes ja reeglina dividende, kui ettevõte neid maksab.

Kasutusel on ka mõiste ADS (American Depositary Share), mis tähendab konkreetselt ADRi kaudu väljastatud aktsiaid, millega investorid kauplevad, aga sageli kasutatakse seda lihtsalt ADR sünonüümina.

Erinevat liiki ADRid

ADRe saab jaotada mitmel moel. Esiteks, võib ADR olla:

  • sponsoreeritud (sponsored) – sellisel juhul väljastab pank neid koostöös välismaal asuva ettevõttega, kelle aktsiaid müüakse. Sponsor võib võtta oma töö eest tasu. Reeglina on see sümboolne summa, mis arvestatakse maha dividendidest või kui dividende ei maksta, siis investoritelt. Näiteks BABA puhul on see 2021. aastal $0,02 aktsia kohta aastas.
  • sponsoreerimata (unsponsored) – ADRe võib tekitada ka ilma eraldi kokkuleppeta selle ettevõttega, kelle osalusi selle kaudu müüma hakatakse. Sellisel juhul on need sponsoreerimata ja teoreetiliselt võivad erinevad pangad väljastada sama ettevõtte kohta erineva ADRi. Sponsoreerimata ADRid ei kauple börsil ega anna selle omanikele hääletamisõigust. Samuti ei pruugi sellised ettevõtted avaldada börsiteateid inglise keeles ega järgi SEC nõudeid.

Teine jaotus on tasemete kaupa. See kehtib ainult sponsoreeritud ADRidele:

  • Tase I (level I) – ei kauple börsil ja SEC nõuded on kõige lõdvemad. Reeglina väga spekulatiivsed.
  • Tase II (level II) – neid võib juba börsil kaubelda ja SEC nõuded on veidi karmimad.
  • Tase III (level III) – seda liiki ADRidega võib välismaa ettevõte börsilt ka raha kaasata ja peab täitma täismahus SEC raporteerimise kohustusi.

Dividendid ja valuutavahetus

ADRid kauplevad ja arvestusi tehakse USDs. See tähendab, et selle ostmiseks ei pea omama konkreetse riigi valuutat. Dividendide puhul aga konverteeritakse automaatselt panga poolt need dollariteks, mis tähendab, et sealt läheb sellega kaasnev kulu maha.

Samuti võib juhtuda, et dividendid on topeltmaksustatud ehk kõigepealt seal kolmandas riigis ja seejärel USAs.

Vt ka GDR