Categories
Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine

Eelarve koostamine ei tohiks olla eesmärk

Päris mitmel juhul olen täheldanud, et eelarve koostamisel pööratakse päris palju tähelepanu sellele, kuidas seda teha. Võetakse ette uhke tabel, pannakse kõik kulud ja tulud erinevatesse lahtritesse kirja ja tehakse plaane järgmiseks kuuks lähtudes eelmistest kuudest.

Kui see nüüd planeeritult ka õnnestub, siis on vähemalt esialgu kindlasti lõbu ja põnevust kui palju. Mõnikord lausa nii palju, et eelarve koostamine jääbki eesmärgiks omaette.

Küsimusele: “Miks sa eelarvet koostad ja järgid?” võib vastuseks saada ehk midagi sellist, et hea on teada oma kulutusi või see on finantsiliselt tark käitumine või midagi muud sellist üldist.

Sisuliselt aga ütleb see ainult seda, et selle inimese jaoks on eelarve koostamine eesmärgiks omaette.

Eelarve on vahend

Õnneks siiski paljud inimesed saavad ka aru, et eelarve on tegelikult vahend millegi saavutamiseks.

Need on inimesed, kes kasutavad eelarvet, et koguda raha näiteks mustade päevade tarvis, pensionipõlve jaoks kõrvale panemiseks või mõne suurema ostu tegemiseks või laste tuleviku kindlustamiseks või…ühesõnaga, neil on mingi konkreetne või pisut hägusem eesmärk ja eelarve on abivahend selle saavutamiseks.

Tüüpilisemad lähenemised on need, kus pannakse mingi protsent palgast pensioni tarbeks, mingi protsent mustade päevade tarbeks, mingi osa suuremate kulutuste jaoks jne. See sõltub juba konkreetsemalt inimesest, tema vajadustest ja eelarve koostamise süsteemist, mida ta järgib.

Samas olen päris kindel, et suurem osa ka neist inimestest ei tea tegelikult, kas ja mis ajaks nad üldse oma soovitud eesmärgi saavutavad, kui nad sellisel moel raha kõrvale panevad.

Sa võid ju küll panna 10% oma palgast igakuiselt kõrvale, et pensionipõlves normaalsel kombel ära elada, aga kui see 10% on liiga vähe? Kas sa tahaksid seda teada saada pensionieas, kus sul suurt midagi enam muuta ei õnnestu või pigem juba täna, kus sul on võimalik selles suhtes ka midagi reaalselt ette võtta?

Mis on sinu eesmärk?

Sellepärast tulekski eelarve koostamist alustada hoopis eesmärgist.

Võiksid endalt küsida:

  • Mida sa saavutada tahad?
  • Kui palju sul selleks raha vaja on?
  • Mis ajaks sul seda raha vaja on ehk kui kaua on sul aega koguda?
  • Kui palju peaksid igakuiselt raha kõrvale panema, et seda eesmärki ellu viia?

Siin tasub ka rakendada põhimõtet, et raha läheb sul tõenäoliselt planeeritust rohkem vaja ja aega on tänu kõikvõimalikele ootamatustele sul planeeritust vähem.

Seega, kui ka oled omale mingi igakuise summa välja arvutanud, siis arvesta, et see number peaks tegelikult suurem olema.

Alles siis, kui sul on eesmärk paigas ja vajalikud summad teada, on mõtet hakata eelarvet koostama. Siis juba selliselt, et see aitaks sul ka soovitud eesmärki saavutada.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

One reply on “Eelarve koostamine ei tohiks olla eesmärk”

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: