Categories
Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine

Eksponentsiaalne kasv…ja kahanemine

Kui sa vähegi investeerimisalase informatsiooniga kokku oled puutunud, siis tõenäoliselt oled kuulnud eksponentsiaalsest kasvust. Kuidas aja möödudes su investeering järjest kiiremini kasvab, sest iga aastaga lisandub sellele teenitud intress ja tulu, mis hakkab omakorda tulu teenima. Liitintress teisisõnu.

Graafik võiks välja näha umbes selline. Tavaliselt küll näidatakse täiuslikku eksponentsiaalse tõusu graafikut (hokikepp), aga see on natukene realistlikum. Kogu aeg oma investeeringutelt täpselt sama palju tulu teenida on suhteliselt võimatu. Lisaks on ka kaotustega aastaid.

eksponentsiaalse kasvu graafik

Sellise graafiku põhjal on vägagi kergesti visuaalselt arusaadav, miks on kasulik alustada investeerimisega juba täna ja mitte homme, aasta või paarikümne pärast. Kui investeerid pensionipõlveks, siis suurem osa investeeringu kasvust toimub investeerimisperioodi viimase veerandi jooksul. Olenemata, kas investeerid 10 või 30 aastat.

Eksponentsiaalne kahanemine

Millest aga nii tihti ei räägita, on eksponentsiaalne kahanemine. Kui räägitakse, siis peamiselt abstraktsetes matemaatika ülesannetes või liustike vähenemise kontekstis, nagu allpool olev graafik.

eksponentsiaalse kahanemise graafik liustike sulamise näitel

Samas, umbes sarnane on sinu jõukuse graafik, kui sa elad pidevalt laenudest. Ostad telefone järelmaksuga, võtad auto liisingusse, maksad poes krediitkaardiga, võtad reisimiseks ja remondi tegemiseks laenu jne.

Kui sellist graafikut oma varade ja kohustuste kohta ei tee, siis on raske seda tähele panna, enne kui asi väga hulluks läheb. Selliselt graafikult aga tuleks üsna ruttu välja, et sa pead aja möödudes oma senise elukvaliteedi ja jõukuse säilitamiseks maksma järjest suuremaid ja suuremaid summasid.

Kuidas eksponentsiaalset kahanemist vältida?

Endale aeglaselt sügava augu kaevamise vastu on üks äärmiselt lihtne, kuid enamiku jaoks mitte kõige kergem, lahendus: kui sul ei ole raha millegi ostmiseks, siis ära osta. Kogu raha enne ära, kui sa kulutust tegema hakkad.

Kui plaanid uue telefoni osta, pane iga kuu väike summa kõrvale, kuni telefoni jaoks raha koos ja alles siis osta ära. Kuna sa järelmaksuga ostes pead seda nii või naa tegema (igakuiselt maksad järelmaksu) ja suuremates summades (hinnale lisandub intress), siis on sul tegelikult võimekus selleks igati olemas.

Näiteks, kui sul on praegu mingid laenud või järelmaksud vmt, siis võiksid need kiiremas korras ära maksta. Kui see tehtud, saad juba samasuguse summa endale iga kuu säästudeks või investeeringuteks kõrvale panna. Sa tead juba, et sa saad seda teha, sest siiani oled ju teinud.

3 replies on “Eksponentsiaalne kasv…ja kahanemine”

No see kahanemine kehtib inflatsioonist kõrgemate intressimäärade puhul. Eluasemelaen, õppelaen ja autoliising on reeglina nii odav raha, et neid on pigem kasulik võtta ning enneaegselt tagasi maksta neid ka ei tasu.

Nõus, et odavat raha ei tasu alati tagasi maksta, isegi pikendaks õppelaenu perioodi, kui oleks võimalik.

Teisest küljest, alati jällegi ei tasu neid võtta. Oleneb, mida sa selle rahaga teed. Nt, kui ostad lisaks korterile omale veel suvila, mille makseks igakuiselt kolmandiku oma palgast välja käid, siis see ei ole eriti arukas tegevus, kuigi raha on odav.

Sellega võtad omalt võimaluse raha investeerimiseks. Tootlus võib ehk isegi sama olla, kui arvestad inflatsiooni mõju rahale, aga olukord on 5 aasta pärast tunduvalt erinev, kui sul on hunnik investeeringuid vs osaliselt tasutud suvila. Viimane sinu finantsilisele heaolule kahjuks eriti kaasa ei aita tavaliselt ja mingit puhvrit mustade päevade ajal sealt ka suurt loota pole.

Ehk teisisõnu, kui sa seda odavat raha kuidagi arukalt ei kasuta, siis ei ole selle kasutamine ka kuidagi kasulik, mis sest, et inflatsioon on suurem. Täpselt samamoodi, nagu sul pole mõtet osta kilojagu 75% allahindlusega naistemeiki, kui sa seda just niikuinii kogu aeg naisele ostma ei pea, sest see ei loo mingit väärtust. Hind võib küll üliodav olla, aga kokkuvõttes raiskad lihtsalt raha. Tõsi, küll veidi vähem, kui täishinnaga ostes oleks raisanud, aga point on see, et sa oleksid palju paremas seisus, kui sa seda ei ostakski.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.