Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle

Emotsionaalne otsus

Emotsionaalne otsus

Teadlased on avastanud, et kui meid valdab parasjagu mingi emotsionaalne seisund (näiteks viha), siis need emotsioonid mõjutavad ka teistes olukordades meie käitumist sellele vastavalt.

Kui keegi tekitas tööl viha, siis koju jõudes endiselt vihane olles võime ennast teiste peal välja elada ja käituda, nagu nemad oleks meie viha põhjuseks, kuigi nemad ei ole sellega kuidagi seotud.

See on tõenäoliselt kõigile teada, et meie suhtlemine sellisel moel emotsioonide poolt mõjutatud on ja ilmselt on nii mõnigi kogenud, kuidas see meie suhted ära võib rikkuda.

Samas, tuleb välja, et isegi kui emotsioonid on üle läinud, siis on küllaltki suur tõenäosus, et ka järgmine kord käitume selles olukorras samamoodi, nagu me emotsionaalses seisundis käitusime. Isegi kui meil seda emotsiooni enam ei ole.

Näiteks võime järgmisel päeval töölt koju jõudes ikkagi ennast teiste peal välja elada või nende suhtes halvasti käituda, kuigi me seekord vihased ei ole.

Emotsioonid ja otsus

Seda mõju tekitab protsess, mille abil meie otsused sünnivad. Nimelt meil on kalduvus otsused langetada suuresti selle põhjal, milline oli sellises olukorras meie varasem otsus. Loogika on siinkohal see, et kui ma varem sellises olukorras olen sedasi otsustanud, siis see on tõenäoliselt olnud mõistlik otsus.

Seega, kui emotsionaalne seisund mõjutab mingit otsust (käituda mingil viisil), mis selles seisundis tundub mõistlik, muutub see otsus meie jaoks nö verstapostiks, mille põhjal järgmine kord sellises olukorras käituda. Olenemata, kas see viha või muu emotsioon, mille põhjal selline otsus sündis, ka nüüd olemas on või mitte.

Lühemalt öeldes, tugevate emotsionaalsete seisundite ajal langetatud otsused võivad mõjutada seda, kuidas me tulevikus sellistes olukordades otsuseid langetame ja käitume.

Emotsionaalne seisund ja investeerimine

Kujutle nüüd ette olukorda, kus sa oled otsustanud tuleviku tarbeks hoiupõrsasse raha koguda. Su sõber kuuleb sellest ja ütleb, et kogumine on mõttetu, investeerimine on õige viis tuleviku kindlustamiseks.

Sõbra jutt tundub mõistlik, nii et tulebki otsus investeerida. Kuna sa investeerimisest veel midagi ei tea, koolituste eest raha ei raatsi maksta, sest googlest saab ju niikuinii kõik tasuta teada, otsustadki iseseisvalt uurima hakata.

Google juhatab su mingi High Yield Investment Program kodulehele, kus on kirjas, kuidas ettevõte tegeleb aktiivse Forex päevasisese kauplemisega ja tulusa investeerimisega ning soovib kaasata lisakapitali, et oma kasumeid kiiremini kasvatada. Kuna neil on aastatepikkune kogemus ja lollikindel kauplemissüsteem, siis riskid on madalad ja tulud on neil kõrged, nii et sina kui tulevane investor võid saada 150% tulu ühe päeva eest.

Kuna pakkumine on igati ahvatlev, otsustad kõik oma säästud sinna ära investeerida.

Järgmisel päeval küsid teenitud suured rahasummad oma kontole ja jääd ootama. Möödub päev, möödub teinegi…lõpuks on nädal möödas ja ikka veel raha pole. Vaikselt on juba mure ja kahetsus tekkinud otsuse suhtes. Möödub veel 2 päeva ja veebileht kaob ära. Nüüdseks oled aru saanud, et kõik su kogutud säästud on läinud ja tegid väga rumala otsuse. See tekitab kõikvõimalikke negatiivseid emotsioone alates kurbusest ja kaotusvalust kuni viha ja raevuni välja. Võtad vastu otsuse, et investeerimine on riskantne, ei tasu ära ja ainult lollid tegelevad sellega.

Raha, investeerimine, otsus

Suure tõenäosusega jääb see otsus mõjutama edaspidi sinu käitumist ka heade ja tulusate investeerimisvõimaluste korral, mis sest, et tegemist on hoopis uue ja teistsuguse olukorraga. Seega kaotad enda ühekordse rumaluse tõttu head võimalused tulevikus.

Loo moraal on ehk see, et enne kui investeerima hakata, tuleb ennast sel teemal harida ning võimaluste ja riskidega kurssi viia, et hiljem emotsioonide ajel langetatud otsus oleks võimalikult põhjendatud, kuna selle mõju võib olla üsna pikaajaline.

Vahest oleks ka nii mõnelgi juhul märksa mõistlikum oodata ja maha rahuneda, enne kui midagi otsustame ja tegema hakkame. Tõenäoliselt tuleb otsus hiljem targem ja head suhted püsivad kindlamini ning õnnestub ka terve hulk kaotusi vältida ja raha säästa.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: