Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle Laenud ja ühisrahastus

Eesti esimene ühisrahastuse koolituspäev – kokkuvõte

Eesti esimene ühisrahastusse investeerimise koolituspäev RahaFoorumi ja RahaRaadio pooltLaupäeval, 14. novembril, toimus esimene Eesti ühisrahastuse koolituspäev, mille raames võtsime ette terve rea küsimusi, mida minu käest küsitluse ja igapäevase suhtluse käigus on kõige enam küsitud.

Võtsime koolituse ka kahe kaameraga linti. Vaata ühisrahastuse koolituse videosalvestust siit.

Minu jaoks oli see esimene kord korraldada sellist 100+ osalejaga suuremat üritust, nii et korraldusliku poole pealt tuli päris mitu asja ära lahendada käigu pealt ja viimasel hetkel. Õnneks oli väga suureks abiks Karin Vinkel, kes selles osas kogenum ja ajas kõik korda, mis vaja või pommitas mind küsimustega, kui minu poolt miskit puudu või ununenud oli.

Samuti oli väga suureks abiks Alina, kes tegi kõikvõimalikud disainielemendid valmis, mis vaja (materjalide kaaned, RahaRaadio flaier, materjalide disaini ühtlustamine, kava disain jne jne).

Ühesõnaga, arvestades, et ma olen selline pigem mugav ja introvertne inimene, kes hea meelega delegeeriks kõik sellised ametlikud suhtlemised jmt tegevused, siis tuleb tunnistada, et selle ettevõtmise korraldamise käigus ei saanud siiski väga palju seda mugavust nautida 🙂

Sellegipoolest võiks kokkuvõttes öelda, et kuigi korduvalt oli tunne, et mõni tegevus on lootusetult hiljaks jäänud ning Murphyle vastavalt oli ka viimasel hetkel teatud puudujääke (lubatud 5 mikrofoni asemel saime 4 ja needki valet tüüpi), siis suures pildis läks ilmselt täitsa hästi. Loodetavasti sai kõik heli ka ikka linti nii, nagu peab.

Tahaks loota, et kõik küsimused, mille alusel ürituse kava üldse kokku sai pandud, leidsid ka endale päeva jooksul väärilised vastused. Kui mõni ei leidnud, siis olge head, pange kommentaaridesse või saatke mulle meilile.

I osa koolitusest

Enne koolitust otsustasime pakkuda väikest näksi kohvi ja tee kõrvale ning mõtlesin, et jõuan sel ajal ilusti rahulikult kõigile ka isiklikult tere öelda.

Niipea kui hakkas tulema 3-4 inimest korraga ja oli vaja mõelda mõne korraldusliku aspekti peale, oli selge, et ega ikka ei jõua küll. Nii et vabandust nende ees, kellele isiklikult tere ei öelnud. Küll aga sai sellegipoolest jällegi mõnele uuele RahaFoorumi lugejale või RahaRaadio kuulaja nimele ka nägu juurde 🙂

Muutused ja trendid ühisrahastuses

Päeva ametlikku osa alustasin mina oma ettekandega ühisrahastuses kui valdkonnas viimase 5 aasta jooksul toimunud muudatustest ning tänastest trendidest ja selle tagajärjel võimalikest tulevikumuudatustest.

Minu jaoks suurimaks muudatuseks on olnud valdkonna tohutu populaarsuse kasv. Ülejäänud trendid on sisuliselt sellega seotud: institutsionaalsed investorid/pangad, fondid, regulatsioonid jne.

Ühisrahastuses on täna toimumas väga palju huvitavat ning tuleb tunnistada, et isiklikult vähemalt täheldasin täna, et nüüd peale ettekannet tunduvad kõik uudised selle kohta omajagu põnevamad, sest mingist hasardist tingituna tahaks vaadata, kas liikumine toimub ikka endiselt selles suunas, nagu mulle tundus või millal midagi muutub.

Otsustuspuu meetodi abil investeerimine

Teise esinejana rääkis Martin-Leo Kisand otsustuspuu meetodi abil ühisrahastusse investeerimisest.

Martin kasutas oma magistritöö raames random forest tüüpi mudelit, mille abil õnnestus Bondora laenuandmete põhjal saavutada tunduvalt paremat tulemust, kui passiivne investor teeniks Ratingute järgi investeerides.

Tuleb muidugi ära mainida, et hetkel on veel tegemist teoreetilise tööga, kuna praktikas selle rakendamine on tänastes oludes üsna keeruline. Samuti on sellisel meetodil mõned teoreetilised puudused, mistõttu pikaajaline tootlus ei pruugi nii palju parem olla, kui tulemus täna näitab.

Sellegipoolest, kui Bondora lõpuks API lahendusega välja tuleb, siis avab see tegelikult uksed ka selliste otsustuspuu meetodide ja muude mudelite efektiivsemale rakendamisele, nii et kindlasti teema, millega tasub end kurssi viia.

Arutelu: Millistesse laenudesse investeerida?

Kui eelnevalt ütlesin, et selline 100+ inimesega ürituse korraldamine on minu jaoks elus esmakordne ettevõtmine, siis paneeldiskussiooni polnud ma samuti varem kordagi juhtinud.

Selles mõttes oli see minu jaoks pisut keeruline roll, kuna vestlesin justkui enda kõrval istuvate inimestega, nii et hääl oli automaatselt tavapärasest veelgi vaiksem kohe, kuigi tegelikult oleks pidanud rääkima justkui publikule. Eks Alina tüütab mind selle hääle valjususega edasi niikuinii, nii et tulevikus ehk juba paremini.

Diskussiooni käigus arutasime Jaak Roosaare, Kristi Saare ja Tauri Alasega ühisrahastusse investeerimisest pisut erinevate nurkade alt. Puudutasime nii seda, kuidas osalejad ise investeerivad kui ka seda, mida alustavad investorid võiksid teha ning millele tähelepanu pöörata.

Isiklikult mulle tundub, et selle rolliga ma seekord kõige paremini hakkama ei saanud, kuna lootsin viia arutelu sellisesse punkti, kus tuleks juba võimalikult konkreetseid küsimusi publiku enda seast. Küsimusi küll tuli, aga ühtegi sellist eriti aktiivse osavõtuga teemat üles siiski ei kerkinud.

II osa koolitusest

Kinnisvarainvesteeringute riskidest

Peale lõunat jätkasime kohe intensiivselt Peeter Pärteli etteastega kinnisvarainvesteeringute riskidest.

Kuigi Peeter ise räägib tavaliselt, et ta on ühisrahastuse vastu, siis tegelikult jäi esitlusest kõrva, et mitmed tema kinnisvarainvesteeringutest on mitme kaasinvestoriga ühiselt rahastatud 😉

Pigem tekitab temas selle investeerimisvormi osas vastumeelt kontrolli puudumine ning sellega kaasnevad mitmed riskid, mis ka esitluse käigus väga hästi välja said toodud.

Kinnisvaraprojektide ühisrahastamisega seoses võtsin mina sellest esitlusest enda jaoks põhisõnumina kaks kõige olulisemat aspekti, millele tähelepanu pöörata:

  1. Kas sa saad ja usaldad tegijaid (portaal, arendaja jmt) nii palju, et kogu see kontroll ja sellest tulenevad riskid nende kätte usaldada?
  2. Kas kinnisvaraturg üldiselt soodustab rahastatava projekti edukat tulemust?

Kui mõlemale küsimusele kindlalt jah ei suuda öelda, siis ilmselt ei tasu hetkel seda investeeringut teha. Nendele küsimustele vastamine eeldab muidugi, et sa oled üldse kursis, mis need riskid on ja mis kinnisavaraturul toimub…

Lisaboonusena veel mõte, et tasub eelistada sisuliselt eluaegse rahavooga projekte ühekordsetele arendustele.

Ühisrahastuse maksustamisest

Enne ürituse korraldamist tehtud küsitluse käigus oli just maksustamine see teema, mis tundus inimestele kõige enam küsimusi tekitavat, nii et kutsusime Margus Jõemaa advokaadibüroost GLIMSTEDT meile seda teemat selgitama.

Tuleb tunnistada, et sellest esitlusest sain ka mina lõpuks paremini selgust ja kinnitust sellele, kuidas näiteks järelturu tehingute maksustamine käib.

Suures pildis aga tuli taaskord tõdeda, et Eesti riik on antud valdkonnas maksustamise osas ikka väga investori kahjuks kaldu ning võtab maksimumi, mis vähegi annab. Isegi siis tahab riik oma osa saada, kui investor tegelikult raha kaotab.

III osa koolitusest

Kuna üritus toimus siiski minu sünnipäeval, siis kohvipausi ajal pakkusime osalejatele torti (Alina poolt ilmselt hästi välja valitud, kuna sai mitmeid kiitussõnu) ja mina üritasin võõras arvutis Apple’i süsteemiga tutvust tehes RahaFoorumi Stipendiumi tulemusi kirja panna.

Investeerimine läbi OÜ

Krista Teearu rääkis meile peale pausi natukene sellest, miks OÜ kaudu ühisrahastuses investeerimine parem on kui eraisikuna (vihje enne pausi toimunud viimasele esitlusele) ja kuidas ühisrahastuse investeeringute osas raamatupidamist teha.

Minu jaoks isiklikult kõige väärtuslikumaks osas olid ilmselt erinevate portaalide põhjal väljatoodud näited, kust vajalik info saada ja kuidas seda kajastada, mis ka materjalides on väljatoodud. Kuna tegemist on üsna uue valdkonnaga, siis ei oska ilmselt isegi paljud raamatupidajad seda kuidagi normaalselt kajastada, nii et Krista käest sai hea spikri 😉

RahaFoorumi Stipendium 2015

Saabus saatuslik aeg ja tuli võitja välja kuulutada.

Nagu öeldakse, esimene vasikas läheb ikka aia taha, seega läks ka minu esimene kokkupuude Apple’is powerpoindi slaidide ja klaviatuuri otseteede kasutamisega, nii et ei teagi, kas kuskil tuli salvestamise asemel hoopis undo funktsioon sisse, aga igatahes publikuhääletuse tulemuste slaid läks pisut nihu.

See-eest midagi hullu ei juhtunud, sest kõige olulisem tabel oli mul meeles ja seal ka kõik töötas ning korrektsed tabelid on ka RahaFoorumi Stipendiumi lehel nüüdseks ilusti üleval.

Kõik kandidaadid väärivad kindlasti tänu ja tunnustust, sest selleks, et eestlane kedagi tänutäheks kuhugi esitaks ja neid tunnustaks, tuleb ikkagi päris päris palju vaeva näha ja tööd teha. Üsna tavaline kiitus on selline tunnustav vaikus, nii et sellise tänu saamiseks on nad kõik väga hea töö ära teinud.

Sellegipoolest, võitjaid oli meil sel korral üks ning siinkohal toon välja top 3 kokkuvõtva tulemuse:

Üldkokkuvõttes:
Kristi Saare44.28%
Marko Oolo34.67%
Tõnis-Denis Merkuljev28.67%

Palju õnne kõigile kandidaatidele ja kõige enam muidugi Kristi Saarele!

RahaFoorumi Stipendium 2015 võitja Kristi Saare ja RahaFoorum.ee ning RahaRaadio eestvedaja Taavi Pertman

Mõnevõrra üllatav oli see, et üsna suures osas oli žürii ja publiku arvamus üsna sarnane ehk tipus olid suuresti samad nimed.

Investeerimisklubi ja mastermind

Ürituse lõpetasid Investeerimisklubi eestvedajad Marko Oolo ja Tõnis-Denis Merkuljev (jah, needsamad, kes eelmises punktis ka mõlemad top 3 kuulusid) mastermind (eestikeeli ajutrust) harjutusega, mille käigus tutvustati ja mängiti läbi kiirem versioon tüüpilisest mastermind kohtumisest.

Kõrvaltvaadates oli raske öelda, kui palju iga konkreetne inimene sellest harjutusest kasu sai, kuna ei kuulnud eemalt, kas räägitakse üldse teemast või lobisetakse niisama, aga igati huvitav oli vaadata, et ka 30 min hiljem käis enamikes laudades väga intensiivne vestlus.

Kuna sellise grupi olemasolule on oma edu omistanud väga paljud üle lombi tegutsevad internetiettevõtjad, siis usun, et tegemist on kindlasti väga hea harjutusega, mida ka edaspidi teha. Siis küll ehk juba konkreetsemalt sinu eesmärkidega sobivamas grupis, kui koolitusel juhuslikult saadud grupp seda polnud.

Kokkuvõtteks

Minu poolt oli tegelikult kogu see postitus kokkuvõte, nii et pikalt siia midagi lisa ei kirjutagi. Loodetavasti tulevad videod piisavalt hea heliga. Küll aga võivad osalejad siia või mulle meilile endapoolseid kommentaare jätta.

Nii selles osas, mis meeldis kui ka selles osas, mis mitte ning kindlasti ka siis, kui mõni küsimus, mis me üritusel vastamiseks eesmärgiks olime võtnud, jäi siiski sel korral vastuseta. Selle viimase vea parandaks siis loodetavasti lähiajal ära.

Telli videokoolitus siit.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

12 replies on “Eesti esimene ühisrahastuse koolituspäev – kokkuvõte”

Kahjuks ise ei jõudnud sellele koolitusel, kuigi soov oli suur. Järgmine kord ühinen teiega kindlasti.

Edu

Esimese korra kohta tuli üritus väga hästi välja.
Loodan, et teed veel selliseid koolitusi, sest huvilisi on palju ja oleksin järgmine kord ka ise kindel tulija 🙂

Lähiajal on see norm ületatud, aga eks näis, mis mõtted mõne aja pärast peas on. Peab kõik minu jaoks ebameeldivamad asjad kuidagi edukalt ära delegeerima, siis ehk võiks isegi.

Mul pani mõtte liikuma mitme koha pealt. Samuti tuli uusi ideid, mida võib proovida ja sain ühisrahastuse kohta selgema ülevaate. Kõige huvitavam oli üllatuslikult hoopis Peetri kinnisvaraäri loeng (hakkan seda rohkem uurima). Sain ka mitmeid uusi blogisid enda loendisse. Sünnipäevakook oli hästi valitud 🙂 Mulle meeldis ka see, et esimese asjana päeva alguses pakuti kohvi ja kerge marja-müsli dessert 🙂

Ei jõudnud kahjuks koolitusele seekord (soovitus järgmiseks korraks – kuupäeva peaks teatavaks tegema ikka mitu head kuud enne üritust). Aga tundub, et üritus läks korda, õnnesoovid!

Küsin ka, et kas Krista esitlust on võimalik kusagilt alla laadida vms?

Tundub, et oli põnev koolitus. Kahju, et mul osaleda ei olnud võimalik, aga jään siis videode peale lootma. Eriti ootan seda otsustuspuu meetodil investeerimise ettekannet. Tead Sa äkki, kas Martin-Leo magistritöö on kuskil internetis ka saadaval?

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: