Categories
Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine

Finantskirjaoskus ja õppematerjalid

Mõni aeg tagasi valmis mitme asutuse koostöös õpetajatele kasutamiseks terve rida õppematerjali, mille abil nad võiksid õpilastele finanstkirjaoskusega seotud teadmisi õpetada. Vaatasin need lõpuks põgusalt ka läbi.

Väga huvitav materjal iseenesest. Eriti meeldib see, et suur osa infost on tehtud niiöelda mänguliseks ja integreeritud teiste õppeainete sisse, nii et näiteks inglise keeles, kirjanduses, matemaatikas, ühiskonnaõpetuses ja keemias saab õpetada samaaegselt ainega ka finantskirjaoskuse jaoks olulisi teadmisi.

Näiteks õpilased otsivad täherägastikust näiteks inglisekeelseid sõnu, arvutavad välja keha koostisainete rahalist väärtust või käivad orienteerumas.

finantskirjaoskus ja rahatarkusSamas, mis mind pisut murelikuks teeb, on see, et jube palju räägitakse sellest, kuidas mõistlikult finantsteenuseid tarbida. See tähendab, et õpetatakse, kuidas võrrelda pankade tingimusi ja näiteks eluasemelaenu saada.

Samal ajal aga ei jäänud silma, et oleks seda arutatud, kas, millal ja millist kodu üldse osta tasuks ja mida selle juures vaadata (mis kulud sellega kaasnevad nii ostuprotsessis kui ka tulevikus jmt) ning kuidas seda otsust langetada. See on ju isegi olulisem, kui see, kust sa laenu saad. Äkki sul ei olegi seda laenu vaja võtta või kodu osta üldse?

Samamoodi räägitakse, kuidas börsile investeerida, aga ei räägita, millal see mõttekas on ja millal mitte. Lisaks veel ka arvelduskrediidist räägitakse sellise näitega, kus inimene on seda rumalalt kasutanud ja siis tuleb välja arvutada, kuidas sellest olukorrast välja saada ning kui palju see maksma läks.

Selle kohta, kuidas mõistlik inimene käituks ja millal on mõttekas arvelduskrediiti/tarbimislaenu kasutada, soovitusi ei näinud. Oli ainult protsentarvutus, kus õpiti välja arvutama, kui palju läheks maksma nutitelefoni ostmine, kui ta võtaks laenu ja kui kaua peaks koguma, kui ta otsustaks iga kuu etteantud summa kõrvale panna.

Õnneks panin tähele, et vähemalt õpetaja jaoks mõeldud juhiste all on natukene seletatud seda, et laenuga ostes oleks üsna suur intressikulu ja ei ole mõistlik. Samas jällegi ei olnud ka seal erilist põhjendust ehk nö suuremat pilti, miks siis ikkagi mõistlik ei ole.

Positiivne üllatus oli siiski see, et sellist üleliia keeruliste ja ebaoluliste mõistete õppimist oli seekord üsna vähe ja päris palju on jäetud ruumi arutelude jaoks.

Samas aga täheldasin, et eelarve koostamise harjutuses ei olnud sõnagi tuludest ega säästmisest/investeerimisest. Ühtlasi ei näinud erilist arutelu selle kohta, kuidas seda eelarve koostamist ja järgimist reaalses elus jätkusuutlikult teha ning miks. Ehk eelarve koostamine oleks justkui eesmärk omaette.

Küll on käsitletud mõnes teises harjutuses seda, kuidas kasutada eelarvet (küll ainult lühiajaliselt) selleks, et kaardistada oma kulude jaotamist ning on arutatud kolmandas kohas seda, miks säästmine ja raha kogumine suuremate kulude jaoks on oluline. Kuid sellist ühtset pilti neist kokku panna tundub kuidagi keeruline. Eriti veel õpilasel, kes teemas eriti hästi ei orienteeru.

Kuna materjalid on ka nii, et ühes vanuseklassis räägitakse ühte ja teises teist, siis võib isegi juhtuda, et säästmise olulisusest räägitakse näiteks 9. klassis ja siis eelarve koostamisest räägitakse 11. klassis. Sellisel juhul on veel eriti keeruline kahte asja otseselt kokku panna, kui õpetaja seda just teadlikult ei tee.

Muidugi pean tunnistama, et kõike materjali läbi vaadata siiski ei viitsinud ja õpetajatele mõeldud juhiseid sirvisin ka üsna vähe, nii et ehk on siiski ka selliseid kokkuvõtvaid ja mõtteviisi arendavaid tegevusi seal omajagu rohkem, kui esmapilgul tundub.

Igaljuhul siiski igati positiivne nähtus, et raha teemade õpetamise osas nähakse vaeva ja asjaga tegeletakse ning sisu kvaliteet on ka juba üsnagi heal tasemel.

Kel huvi, siis materjal ise on kättesaadav siit:

I kooliaste

II kooliaste

III kooliaste

Gümnaasium

***

Inspireerituna neist materjalidest ja sellest, et uurimuse järgi väga suur osa inimestest küsib finantsküsimustes nõu oma lähedastelt, mõtlesin, et testiks ka sinu finantskirjaoskust natukene. Ülesanne on RahaFoorumi facebooki lehel ja parimale vastajale pakun omaltpoolt välja ka väikese auhinna.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

Mis sa arvad?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.