RahaFoorumi statistikas anomaalia?

SEO, promovõtted, facebook, youtube, monetiseerimine, veebianalüütika, reklaam, kaasturundus, affiliate marketing
Taavi
Postitusi: 1607
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

RahaFoorumi statistikas anomaalia?

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Mõni aeg tagasi avastasin RahaFoorumi külastatavuses väikese anomaalia.
RahaFoorumi külastatavus.PNG
Nagu pildilt näha, siis külastatavus on vähenenud ligi 25% ja unikaalsete kasutajate külastusprotsent on veel rohkem alla tulnud.

Samal ajal on aga pageviews ehk külastajate poolt vaadatavate lehtede hulk kasvanud 34%. See tähendab, et külastajaid on neljandiku jagu vähem kui kuu aega tagasi, aga külastatakse kokkuvõttes kolmandiku võrra rohkem. See tähendab, et iga inimene vaatab keskmiselt ligi 80% rohkem lehti, kui varem ehk 4 lehe asemel 7.

Bounce rate on seetõttu ka tugevalt langenud. Kes veel ei tea, siis bounce rate näitab seda hulka inimesi, kes tulid sinu kodulehele ja lahkusid ilma, et nad sealt mõnele järgmisele lehele oleksid läinud.
Kuna see sisaldab endas ka inimesi, kes näiteks tulevad lehele, loevad ühe blogipostituse lõpuni ning lahkuvad, siis on see blogidel tavaliselt üsna kõrge ja ei tähenda tingimata, et su lehele satuvad ainult inimesed, kes ei ole teemast huvitatud.

Kuigi seda võiks tõlgendada positiivse nähtusena, et RahaFoorum on ebakvaliteetsest liiklusest lahti saanud ja olemasolev liiklus on tugevalt kvaliteetsemaks läinud, siis päris nii lilleline see asi vist siiski ei ole. Kuigi osaliselt võib ka asi selles olla.

Siiski, mul on sellele anomaaliale paar võimalikku seletust:
1. See võib olla vähemalt osaliselt tingitud sellest, et lisasin otsingumootoritesse mingi aeg tagasi uued sitemapid ja sellest lähtuvalt saab google näiteks anda täpsemaid otsingutulemusi inimestele ja siia satuvad need, kes tõesti otsisid seda, mida siit leida võib. See oleks pikas perspektiivis ehk positiivne nähtus ja võiks vast tulevikus kaasa tuua ka liikluse kasvu, kui suudan ka edaspidi neile inimestele pakkuda seda, mida nad siit otsisid.
2. See on suuresti tingitud lihtsalt sellest, et lisasin landing paged e-töötoa ja meililisti jaoks. Inimesed klikivad neile rohkem ja seega kasvabki külastatavate lehtede arv nii üleüldiselt kui ka inimese kohta. Samuti väheneb bounce rate, sest lihtsalt blogiposti lõpuni lugemise ja lahkumise asemel nad klikivad ka mõnel lingil ja külastavad järgmist lehte.

Viimane variant seletaks ära ka seda, et lehel veedetud aeg ei ole märkimisväärselt palju pikenenud. Ega seal landing pagedel ei ole enne esmaspäeva olnud väga palju lugemismaterjali, et seal pikalt istuda, nii et jällegi tundub loogiline.

See ei ole küll nii positiivne, kui nendest andmetest esmapilgul lootsin järeldada, aga positiivne vähemalt osaliselt. Sain vähemalt kinnitust, et inimesed loevad postitusi ja reageerivad ka seal olevatele linkidele/call-to-actionitele.

Muidugi viimase kinnituseks on juba ka see, et meililist on ca kuu ajaga kasvanud peaaegu 100% võrra ;)

Ühesõnaga, mõtlesin, et see on hea näide sellest, kuidas statistikast võib esmapilgul teha valesid järeldusi, kui ei tea selle taga olevat tausta ja ei vaata tervikpilti korraga.
Kui kellelgi on mõnda sarnast head näidet, siis õppematerjalina kindlasti igati teretulnud. Või on kellelgi teine tõlgendus sellele statistikale? Igaks juhuks mainin ka ära, et see ei ole tingitud ühestki ühekordsest anomaaliast (a la, sait oli maas või mingi päev oli ebatavaliselt suur külastajate arv).

Vasta