Turvalisus kui asümmeetriline majandusharu

Raha teenimise ja RahaFoorumiga seotud jutud, mis mujale ei sobi.
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Turvalisus kui asümmeetriline majandusharu

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Turvalisus on huvitav valdkond. Kõige lihtsamini mõistetav on näiteks see, et igas kaubanduskeskuses, laos, ärihoones jne on tööl mõni turvamees (jah, mõnikord ka -naine).

Enamjaolt on nii seal kui ka kodudes olemas igasugused turvasüsteemid alates lukkudest kuni keerulisemate alarmide, kaamerate jm turvasüsteemideni.
Ja seda kõike seetõttu, et eksisteerib mingi väike arv inimesi, kes vastasel juhul tuleksid ja võiksid sealt midagi varastada. Ilmselgelt ei jõuaks nad kõiki kohti tühjaks varastada, isegi kui neil lasta, aga kaitseme siiski praktiliselt kõiki kohti. Kunagi ju ei tea, kuhu nad vargile läheksid.

Ööklubid ja peod
Samamoodi on ööklubides, kontsertidel ja pidudel turvatöötajad kohal. Jällegi, suures osas sellepärast, et mõned üksikud inimesed ei oska alkoholijoobes käituda.

Antud juhul muidugi võin omast kogemusest öelda, et vähemalt peaaegu igal klubiõhtul on seda tööd ka teha vaja suuremal või vähemal määral. Isegi kui näha pole, siis suur osa tööst on nähtavate olukordade ennetamine. See, kui sa ei näe, tähendab reeglina, et turvatöötajad on head tööd teinud.
Siiski kõik kohad peavad omale need inimesed palkama, sest väga väike protsent inimestest põhjustab nende vajaduse.

Terrorism ehk tõeline asümmeetria
Selleks, et kaitsta inimesi üsna väikese tõenäosusega, aga väga negatiivse sündmuse vastu (kui teatud piirkonnad maailmast välja jätta, kuhu mõistlik inimene niisama ilmselt ei peaks ka ronima), teeb terve maailm väga korralikke kulutusi.

Muuhulgas ei saa keegi suure pudeliga šampooni või päikesekreemi lennukisse võtta ja peab tunnikese või rohkemgi lennujaamas aega raiskama, et oma lennule jõuda. Rääkimata siis luureagentuuride poolt kuluvatest summadest ja terrorismivastase sõja kontekstis kulutatud kümnetest (või juba sadadest?) miljarditest.

Küberturvalisus
Kõige suurem asümmeetria aga on ilmselt küberturvalisusega. Sellepärast, et kusagil maailmas on mõned seltskonnad, kes võivad pahatahtlikult nii üht kui teist teha, peavad kõik ettevõtted, riigid ja inimesed tegema kulutusi küberturvalisuse nimel.

Kulutused on mitte ainult rahalised, vaid ka päris märkimisväärselt ajalised. Keegi võiks kokku arvutada, kui palju lisaaega kulub ainuüksi selle peale, et 2-faktorilise autentimisega igale poole sisse logida elu jooksul. Eriti minusugustel, kes vahepeal peavad otsima hakkama, kuhu telefon kadunud on 🙂

Ühest küljest tähendab see seda, et üks pahalane tekitab massilist majandustegevust, kuna küberturvalisusega tegelevad ettevõtted saavad korralikult tööd.

Teisest küljest aga on tegemist sellise majandustegevusega, millel on ainult väärtust seetõttu, et need pahalased eksisteerivad. Sisuliselt tõmbab see kogu majandust ja maailma arengut tagasi.

***
Mis valdkondades veel selline asümmeetria toimib, et mingi üksiku väikese teguri tõttu tekib kordades rohkem majandustegevust? Kas on ehk mõni positiivne näide olemas?

*Üks minu random imelikest mõttekäikudest taaskord...
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Vasta