Kas II sambast väljumine võib olla kasulik?

Raha teenimise ja RahaFoorumiga seotud jutud, mis mujale ei sobi.
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Kas II sambast väljumine võib olla kasulik?

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Kuigi mõistlikke stsenaariume, kus II sambast väljumine ka majanduslikult kasulik oleks, on uskumatult raske välja mõelda, siis mõned ikkagi eksisteerivad.

Üldiselt olen neist blogis juba kirjutanud, nii et kordama ei hakka, aga eksisteerib üks potentsiaalne stsenaarium veel.

Hüper- või vähemalt superinflatsioon?
Kuna I samba makseid indekseeritakse sotsmaksu laekumise ja inflatsiooni baasil, siis väga kõrge inflatsioon tähendaks, et I samba väljamaksed kasvavad samamoodi tunduvalt kiiremini.

Ühest küljest sellepärast, et inflatsioon on kõrge, aga teisest küljest võiks eeldada, et ka palgad kasvavad kiiremas tempos, mis tähendab, et numbriliselt sotsmaksu laekumine võiks justkui tõusta. Kas see samal ajal ka turgude tootlusele silmad ette näitab, on muidugi iseasi, aga arvestades, et seda allapoole ei tooda languste korral, siis äkki isegi toimiks?

Hoiatus! I samba puhul on siiski tegemist lubadusega, mitte reaalse rahaga. Isegi kui tõesti see lubadus kasvaks kiiremas tempos, kui II samba investeeringud, siis see ei tähenda, et sa ka reaalselt selliseid makseid tulevikus saama hakkad.
Samuti ei tähenda see, et sa reaalselt rohkem pensionit saaksid, sest esiteks, on meil selline asi nagu solidaarosak, mis tähendab et üle keskmise palga teenijad koguvad nii või naa väiksemat I sammast omale, kui nende "sissemakse" õigustaks. Teiseks, sinu pensioniiga võib aastaid edasi lükkuda, nii et sa ei pruugi seda raha isegi näha kunagi. Eriti kui oled juhtumisi mees.
Ja muidugi, et see asi reaalset suurt mõju omaks, peab inflatsioon ikka väga kõva hoo sisse saama. 5% jääb väga lahjaks veel. Rääkimata, et ka seda baasosa ja indekseerimise loogikat saavad poliitikud muuta...
Aga teoorias vähemalt on selline stsenaarium olemas :)


I sambast lugemist lähemalt, kes veel päris kursis pole, kuidas see toimib ja miks ma seda ponzi skeemiga olen võrrelnud:
https://rahafoorum.ee/riiklik-pension-e ... onisammas/
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Vasta