Sõbra raha investeerimine

Kõik, mis investeerimise, raha kogumise ja säästmisega seotud, mis teistesse alafoorumitesse ei sobi.
Eduard
Postitusi: 6
Liitunud: 14 Mär 2016, 13:07

Sõbra raha investeerimine

Lugemata postitus Postitas Eduard »

Küsimus on selline, et sõber müüs vanemate maja 60.000 euri eest, ning palus mul seda raha investeerida (kuna ta ise ei tea sellest mitte midagi üldse), nimoodi et see oleks turvaline, kuid samal ajal et sellest saaks mingit kasumit ka.
Mu enda portfellis on nii aktsiad, võlakirjad, kui ka ühisrahastamise platvormid (Crowdestate, Estate Guru) ning laenuvahendajad (Mintos, Omaraha).
Mida teie soovitaksite mulle teha, et ma saaksin endale ka sellest mingit kasumit, kuid peab olema piisavalt turvaline ja enam-vähem likviidne (arvan et mitte kauem kui 2-3 aastat), ning paremini oleks kui ma saaksin talle regulaarseid väljamakseid ka teha. Kõige vähem tahaks sõbra raha kaotada :)

tänan
Taavi
Postitusi: 1574
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Re: Sõbra raha investeerimine

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Mulle tundub selle jutu põhjal, et sõbra ootused ei ole päris paigas ja ta ei teadvusta, et investeerimisega kaasneb risk. Ühesõnaga, esimese asjana teeks sinu asemel selgeks, et ta ikka saab aru, et tootlused ei ole garanteeritud ja raha võib kaotada (eriti kui horisont on selline lühikene, sest siis mõjutavad lühiajalised kõikumised seda enam). Edasine sõltub juba tema riskitasemest ja sinu teadmistest/oskustest.

Teine variant on kokku leppida nö fikseeritud intress ehk tema annab sulle laenu ja sina võtad riski enda kanda. Sellisel juhul on sinu jaoks muidugi ohtlikum see ettevõtmine, sest see on põhimõtteliselt võimendus ja kui kaotad, siis kolinaga ja kui koheselt ka tagasi ei saa maksta, siis sõprus ka ehk ohus.

Viimane on muidugi igaljuhul ohus, kui sõber riske ei teadvusta ja investeerimisest aru ei saa. Isegi kui nö teoreetiliselt teadvustatakse riske, siis kaotuse korral oled tõenäoliselt ikkagi sina süüdi, mitte see, et turg kukkus kokku ja ta soovib valel ajal väljuda.
Eduard
Postitusi: 6
Liitunud: 14 Mär 2016, 13:07

Re: Sõbra raha investeerimine

Lugemata postitus Postitas Eduard »

Taavi, sõber kardab riskida küll, sellepärast ma olen ka mõelnud, et äkki me teeme nii, et ma võtaksin temalt seda summat võlgu, mingi fikseeritud intressiga, kuid siis samuti tekkib sama küsimus - kuhu ma seda raha investeerin? Võõra inimese rahaga ei ole varem riskinud, ja seega olen natuke hirmus, enda rahaga oleks kergem, et kui läks valesti - ok, ise süüdi, unustame ära, aga sõbrale ei tahaks pärast öelda, et näe, turg läks alla, sul on nüüd 60.000 asemel 30.000 :)
Taavi
Postitusi: 1574
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Re: Sõbra raha investeerimine

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Sellepärast peadki läbi mõtlema selle investeeringu kui võimenduse kasutamise. Kas oled valmis kasutama €60000 võimendust, kuhu selle investeeriksid ja millise tootlusega (sealhulgas arvesta maha ka maksud).

Kuna sina võtaksid sellise laenulepingu puhul riski enda kanda, siis ilmselgelt peaks sinu teenitavad potentsiaalse tootluse ja temale pakutava intressi vahel olema ka üsna korralik marginaal, sest see, et sa täna arvad, et suudad näiteks 10% tootlust teenida, ei tähenda, et sa seda ka 6 kuu pärast suudaksid või et see turu languse korral realistlik oleks.

Samuti tuleks ilmselt kokku leppida ka selles, et võid raha enneaegselt tagastada (näiteks kui kaobki võimalus sellist tootlust teenida ära ja peaksid hakkama peale maksma) või vajadusel tähtaega pikendada mingitel konkreetsetel tingimustel (sellepärast tugevat lossi sisse võtta oleks üsna mõttetu, et sõber nõuab oma raha täna, mitte kahe nädala pärast, mis kuluks näiteks kasumiga väljumiseks).

Suures pildis ühesõnaga soovitan kogu see protsess enda jaoks võimalikult detailselt läbi mõelda. Kuidas ja millal talle tagasimakseid teed, kuhu investeerid, kuidas sealt raha liigub (kas saad tagasimakseteks sealt raha kätte või pead mujalt võtma, kas sellega kaasnevad mingid kulud?), kuidas väljumine lõpuks toimub? Jne jne.

P.S. Kindlasti tasub asi mingil kujul kirjaliku lepinguga ka ära vormistada. Mälu kipub kehv olema tavaliselt, eriti emotsionaalsetes olukordades :)
Eduard
Postitusi: 6
Liitunud: 14 Mär 2016, 13:07

Re: Sõbra raha investeerimine

Lugemata postitus Postitas Eduard »

Jah, lepingu tuleb kindlasti teha, eriti nii suure summaga :)
Mõtlen siis edasi
Vasta