Küsimus kahe ettevõtte peale korteri ostmisest

Ühisrahastus (Bondora, Omaraha, Mintos, Crowdestate, Estateguru, Twino jne), hüpoteeklaenud ja kõikvõimalikud muud tagatiseta ja tagatisega laenud.
MambaMan
Postitusi: 16
Liitunud: 04 Jaan 2016, 22:59

Küsimus kahe ettevõtte peale korteri ostmisest

Lugemata postitus Postitas MambaMan »

Tere Rahafoorumi liikmed,

Sooviks teise ettevõttega rahad kokku panna ning osta kahe peale korter, mida siis hiljem ka välja üürida, et lisaks teenida üüritulu.

Oletame, et mõlemad panevad 50% vajalikust kapitalist ehk mõlemal 50% osalus ja üürikorter teenib tootlust 10% aastas. Korter soetatakse teise ettevõtte nimele.

Kuidas peaks antud tehingut kajastama ettevõttena? Koostööleping vms?
Millised võimalused on üürikorteri üüritulu välja maksta teisele ettevõttele?
Lisaks oletame, et korter müüakse hiljem 1.5 kordse hinnaga maha, siis kuidas seda ettevõttena kajastada? Sest näiteks 25000 50% osaluse asemel on hind hiljem osaluse hind 37500.

Loodetavasti saate mu mõtetest aru, aitäh kõigile vastajatele!
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Re: Küsimus kahe ettevõtte peale korteri ostmisest

Lugemata postitus Postitas Taavi »

1. Kas kahe ettevõtte omanikud on erinevad või mingil põhjusel soovid enda kahe ettevõtte vahel seda jagada?
2. Ei saanud nüüd aru, kas tahad osta kahe ettevõtte nimele või teise ettevõtte nimele? Antud juhul kirjutasid siin: "Korter soetatakse teise ettevõtte nimele." Kumb siis?
3. 50/50 tundub reeglina ikka väga halb idee. Nii ettevõtluse kui ka ühisomandi mõttes. Loob automaatselt võimalused nö kinni kiilumisteks ja lõpututeks vaidlusteks...üks tahab remonti teha, teine ei taha, üks tahab maha müüa, teine ei taha, üks tahab üüri tõsta, teine ei taha...
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
MambaMan
Postitusi: 16
Liitunud: 04 Jaan 2016, 22:59

Re: Küsimus kahe ettevõtte peale korteri ostmisest

Lugemata postitus Postitas MambaMan »

Osalus oleks kahe ettevõttega, üks kuulub minule ja teine teisele inimesele.
Korter ostetakse teise isiku ettevõtte nimele.
Tegelikult on minu osalus väiksem kui 50%, aga kuna tahaks täpselt teada saada, kuidas sellist asja ametlikult ajada, siis tõin 50/50 näite.

Aga nagu nöedud, siis tahaks ametlikult asja ajada.
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Re: Küsimus kahe ettevõtte peale korteri ostmisest

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Pean tunnistama, et ei saanud su küsimusest endiselt aru, seega küsisin RahaFoorumi kommuunis abi:

https://www.facebook.com/groups/rahafoo ... 652378162/

Minule teadaolevalt "nimel" ja "kuulumine" on sama asi. Ehk siis selline olukord, kus kuulub meile mõlemile, aga on teise nimel, ei saa olla loogiline, kui seda ametlikult teha tahad. A la, kui sina annad €500 ja naine paneb €500 ja tema kontol ostate selle €1000 eest aktsiaid, siis need on tema nimel ja tema omad. Teil omavahel võib ju mingi suusõnaline kokkulepe olla, et pool on sinu, aga tegelikult ju sinul mingit õigust nendega toimetada ei ole enam?

Seal üleval lingil pakuti ühe lahendusena välja registreerida uus firma, milles siis osalus ja õigused vastavalt jagada ning selle ettevõtte alla see kinnisvara osta. Sõltuvalt, millega teie mõlemi ettevõtted tegelevad, võib see ka ilmselt veidi turvalisem valik olla, kuna ebaõnnestumine ühes projektis ei tõmba teist kaasa.

Soovitaksin konsulteerida spetsialistiga, aga ma pole kindel, kust sa sellise spetsialisti leiad ehk peale notari, kui tehingut tegema lähete.
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
lumos
Postitusi: 71
Liitunud: 18 Mär 2007, 11:29

Re: Küsimus kahe ettevõtte peale korteri ostmisest

Lugemata postitus Postitas lumos »

Võimalus, on ka see, et korter jagada omand osadeks ehk siis, 1/2 kuulub ühele firmale ja 1/2 kuulub teisele firmale ja nad üürivad korterit koos välja, see kehtib niikaua kui firmad suudavad omavahel sõbralikult koostööd teha.

Toon mõned näited.
1. Firmad saavad üksteisega teha rendi lepingu, oma 1/2 osa välja üürimiseks, ehk siis üks firma maksab teisele selle eest, et ta saab kasutada teise 1/2 osa. See võimaldab kummalgi firmal üürida välja oma osa ilma teiselt nõusolekut saamata. Probleem on selles kuidas jõuda kokkuleppele, missugune osa korterist kuulub kellele.
2. Teine võimalus on kaasosalus.Kus korter kuulub võrdsel määral mõlemale firmale, ilma konkreetset osa omamata. Kus Firmad saavad korteri välja üürida aga mõlemad peavad otsustega nõus olema, Kasum läheb siis jagamisele vastavalt osale ja lepingutele.

Müümisega on sama, kui on kaasosalus, siis mõlemad peavad müügiga nõus olema ja raha läheb jagamisse. Kui on omand osalus, siis üks pool võib enda osa maha müüa ilma teiselt nõusolekut saamata. Aga kes ikka tahab osta 1/2 korterist ?

Loodan, et said oma vastuse. Aga nagu Taavi ütles kontakteeru spetsialistiga või notariga. Või otsi taolisi lahendusi internetist.
Priit
Postitusi: 1
Liitunud: 13 Apr 2017, 13:57

Re: Küsimus kahe ettevõtte peale korteri ostmisest

Lugemata postitus Postitas Priit »

Variant on ka anda laenu teisele firmale , kus tagatiseks on see korter. Intress veel välja mõelda. Ja kuidas toimub kulude ja tulude jaotus. Et kas üks firma teeb teisele arveid, kui kulutab. Ja siis teine teeb arve kui on tekkinud kasum? Aga kui asi ainult ühe nimel, siis on nii palju võimalusi teine lohku tõmmata, et ma ise sellist riski ei võtaks (v.a. juhul kui just minu firma nimel see korter on).
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Re: Küsimus kahe ettevõtte peale korteri ostmisest

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Priit kirjutas: 13 Apr 2017, 14:02 Aga kui asi ainult ühe nimel, siis on nii palju võimalusi teine lohku tõmmata, et ma ise sellist riski ei võtaks (v.a. juhul kui just minu firma nimel see korter on).
See on jah paraku nii, et suured sõprused ja isegi peresuhted on sageli selliste lepingute tagajärjel ära lagunenud. Selles mõttes tasub eelnevalt mõelda, kas ja kuidas selliste olukordade vastu ennast kaitsed. Eriti kui sa ka vähemusomanik oled.
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
MambaMan
Postitusi: 16
Liitunud: 04 Jaan 2016, 22:59

Re: Küsimus kahe ettevõtte peale korteri ostmisest

Lugemata postitus Postitas MambaMan »

Jätaks hetkel probleemiks tekkinud riski välja.
Ka mulle on see teema täiesti uus ja võõras, siis vabandan ette, et küsimused võivad olla kehvasti küsitud, aga loodetavasti saate aru,

Konkreetne näide:
Ettevõtted tahavad rahad kokku panna ja osta korterit, mida alguses välja üürida ja hiljem maha müüa.

Korteri kogukulu 40 000 eurot.
Ettevõte nr 1 rahastab 38 000 eurot ehk 95%, ettevõte nr 2 rahastab 5% ehk 2000 eurot.

Korter teenib kuus üüritulu 333 eurot ehk aastas 4000€.
Sellest 5% ehk 16,65 eurot kuus teeniks ettevõte nr 2.


Kuidas oleks kõige mõistlikum sellist asja ametlikult ajada?

Laenuleping? Ettevõte nr 2 annab laenu ettevõttele nr 1 laenu X% aastas? Mis saab juhul kui korter maha müüakse?
Koostööleping? Ettevõtted loovad ja allkirjastavad koostöölepingu, kus on kirjas palju keegi midagi saab ja muud nüansid?
Luuakse uus ettevõte korteri haldamiseks? Ettevõte nr 1 osalus 95%, nr 2 osalus 5%?
lumos
Postitusi: 71
Liitunud: 18 Mär 2007, 11:29

Re: Küsimus kahe ettevõtte peale korteri ostmisest

Lugemata postitus Postitas lumos »

Ma arvan, et kõige mõistlikikum ja riskivabam variant on Luua uus ettevõte. Koostööleping on küll hea aga see ei maanda võimaliku ühe firma pankrotiga seotud riske. Kuigi ühe korteri üürimiseks tundub, et uue firma loomine on natuke liiga suur investeering aga kui loodetakse ka müügi tuluga kasumit teenda siis on see kõige mõistlikum.

Laenu lepingutega firma sselt ma jännanud ei ole seega jäävad teadmised puudulikuks.
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Re: Küsimus kahe ettevõtte peale korteri ostmisest

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Uue firma loomisel soovitaks ka leida mõni asjatundja, kellega konsulteerida või minimaalselt vähemalt guugeldada erinevaid keisse, intervjuusid jne. Eriti kui sina vähemusosanik oled. Teoreetiliselt erinevates linnades peaks olema mingi selline tasuta juriidiline abi või isegi netis vist oli paar keskkonda, kus juriidilist laadi küsimusi tasuta küsida sai. Soovitan uurida ja võid ka siin jagada, kui mingi vastuse kätte saad.

Muidugi kui sinu summa on sinu jaoks suhteliselt väike, siis ei maksa üle pingutada. Saad halvimal juhul siis lihtsalt teada, kui hea sõber/äripartner oli ja võtad seda kui head õppetundi.

Teisest küljest muidugi, kui plaanis selline pikemat sorti koostöö teha ja tulevikus summasid suurendada, siis jällegi pärast on keerulisem lepinguid muutma hakata, kui ohjad ka teise inimese käes.
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
MambaMan
Postitusi: 16
Liitunud: 04 Jaan 2016, 22:59

Re: Küsimus kahe ettevõtte peale korteri ostmisest

Lugemata postitus Postitas MambaMan »

Teema jätkuks kirjutaks, et hetkel läheb kõik plaanide päraselt.
Otsustasime, et kaks korda aastas võiks "intressid" välja maksta ning esimene makse toimus juba aprilli keskel.
Mahla korteri tootlus on ~9% aastas. Minu "osa" korterist ja üüritulust on 5,43% ehk 16,05€ kuus.
Süsteem on selline, et laenu andsin välja 4% laenuintressiga ja ülejäänud "osa" saamiseks pakun teenust. Minu ettevõte pakub “üürikorralduse vahendusteenust”. Kokku teenis minu väikene 5,43% osalus 10 kuuga 160,5 eurot. Koostasin arve, kus peal "üürikorralduse vahendusteenus" ning summa pea 100€. Ülejäänud tiksub laenuintressi kaudu. (NB! Mõned arvud ei pruugi olla täpsed!)

Siiamaani pole veel paremat varianti osanud välja mõelda, kui teil on ideid, siis ma olen üks suur kõrv!
Muidugi on võimalik uus ettevõte luua, aga see nõuaks lisakulutusi. Võib olla tulevikus.
Vasta