1. leht 1-st

Bondora järelturg

Postitatud: 12 Sept 2017, 08:09
Postitas ma6
Viimasel ajal on Bondora järelturul müügis hulgaliselt 0 % juurdehindlusega 20 € (just täpselt 20 €) Eesti laenuosakuid, mis esmapilgul tunduvad olevat täiesti normaalsed (nii palju kui üle 30% intressiga laen üldse normaalne olla saab). Sealjuures on tegu täiesti uute laenudega, kus tihti ka laenaja krediidiskoor maksimaalne. Vanasti oleks sellistele tormi joostud, nüüd ripuvad järelturul.
Investor saaks ju soovi korral Portfoli Pro või API seadistustes juba eelnevalt välistada taoliste laenude sattumise oma portfelli. Ometi lastakse automaadil toimetada, kuid hiljem laenud müüakse.
Kas keegi teab põhjust, miks müüakse? Mis nendel laenudel "viga" on, kus on konks?

Re: Bondora järelturg

Postitatud: 19 Sept 2017, 08:11
Postitas ma6
Ise küsin - ise vastan. Suur osa müügis olevatest laenudest on väljastatud sarilaenajatele ehk neile, kel juba mõni Bondorast võetud laen all tiksumas. Samas on uus intress eelmisest laenust oluliselt kõrgem, mis peaks kompenseerima kasvanud riski. Või siiski ei kompenseeri? Kas keegi on viitsinud ajaloolise statistika põhjal välja arvutada?

Re: Bondora järelturg

Postitatud: 19 Sept 2017, 08:30
Postitas ma6
Küsimus taandub tegelikult sellele, kas mõni investor loodab laene müües Bondora skoorimismudeli üle kavaldada. Paraku on seda raske uskuda, sest omavad investorid ju laenaja kohta oluliselt vähem andmeid, kui neid on Bondora kasutuses. Seega pmst peaksid need järelturu laenud olema täiesti "seeditavad".

Re: Bondora järelturg

Postitatud: 19 Sept 2017, 13:28
Postitas ma6
Niih, väike andmeanalüüs tehtud. Selgus hoopiski et ... sarilaenajate maksekäitumine on parem kui uustulnukatel! Tõsi, taastumine jääb esmalaenajaile alla, kuid kokkuvõttes ei peaks korduvlaenajaid vältima. Seda enam on järelturul toimuv arusaamatu.
Teema vist ammendunud ning admin võiks selle monoloogi ka kustutada.

Re: Bondora järelturg

Postitatud: 23 Sept 2017, 19:24
Postitas Taavi
Korduvlaenajatega ka see jama, et kui portfellis juba olemas, siis vähendab hajutatust. Ehk võib ka lihtsalt sellest tingituna müük olla. Või siis korjatakse laen tervikuna ära ja müüakse juppe maha, kuni alles nii palju, kui investor soovib hoida.

Bondora Ratingu täpsusesse väga palju ei panustaks. See ajalooliselt ikka üsna pange pannud. Tänagi tundub eeldatav taastumismäär nii mõnelgi juhul kuuluvat pigem ulmevaldkonda, kui tegelikkusega kooskõlas olevat. Muidugi ma pole viitsinud enam viimased paar aastat ühtegi analüüsi teha, nii et ehk on paremaks midagi läinud. Ei teagi, kas need üldse inakssotasude süsteemi ka arvesse võtavad või mitte.

Re: Bondora järelturg

Postitatud: 25 Sept 2017, 10:09
Postitas ma6
Taavi kirjutas: 23 Sept 2017, 19:24 Korduvlaenajatega ka see jama, et kui portfellis juba olemas, siis vähendab hajutatust. Ehk võib ka lihtsalt sellest tingituna müük olla. Või siis korjatakse laen tervikuna ära ja müüakse juppe maha, kuni alles nii palju, kui investor soovib hoida.
Need tegurid võivad tõepoolest ka müügi põhjusteks olla.

Isiklikus portfellis on tänaseks punaseid taastunud 47% (ise arvutan), millega võiks isegi rahul olla, kui selleks poleks kulunud ilmatu aeg, sest esimesed investeeringud tegin 2009 a.
Viimastel aastatel olen olnud väljumisrežiimil, kuid tänast Bondorat ja laenupakkumisi vaadetes tundub, et võiks nagu uuesti proovida. Kasvõi portfelli hajutamise mõttes, sest vähemasti ei kaasne siin Buyback Guarantee platvormidele omased riskid.

Re: Bondora järelturg

Postitatud: 25 Sept 2017, 10:23
Postitas Taavi
ma6 kirjutas: 25 Sept 2017, 10:09 Isiklikus portfellis on tänaseks punaseid taastunud 47% (ise arvutan), millega võiks isegi rahul olla, kui selleks poleks kulunud ilmatu aeg, sest esimesed investeeringud tegin 2009 a.
Vanad laenud, mis väljastati enne 2013-2014 perioodi, taastusid päris hästi tõesti. Siin on paar põhjust, miks see nii võis olla:
1. Tegemist oli ainult Eesti laenudega ja need on nii ajalooliselt kui minu teada ka täna parema taastumisega kui muud laenud. Põhjus osaliselt ehk ka selles, et need on keskmiselt madalama riskiga olnud.
2. Tol ajal kasutati taastamiseks kohtut ehk laenud läksid kohtusse ja kohtutäitur tegeles nende sissenõudmisega. See on tublisti efektiivsem kui viimastel aastatel kasutatud inkassode süsteem, mis on kulukas ja ei taasta suurt midagi.
3. Alates 2009. aastast on majandus pigem tõusujoones läinud ehk töökohti on juurde tulnud ja palgad on tõusnud. Seega tundub ka loogiline, et taastumine on pigem hea olnud. Kas usud sama trendi jätkuvat ka järgneva 5+ aasta jooksul?

Ehk lühidalt, mineviku taastumist ei saa kindlasti kasutada võrdluseks tuleviku taastumise jaoks. Veel vähem saab Eesti laenude taastumise põhjal järeldusi teha teiste riikide laenude kohta.

Lisaks veel see täiesti läbipaistmatu sissenõudmistasude süsteem, mis juba tutvustamisel selle 15% tasumäära juures ei olnud arvutuste põhjal tulus, aga mille tulemused olid kõvasti kesisemad kui lubatud ja mille tasude määr tõusis ka ootamatult 35% kanti. Ei teagi, kui palju see täna nüüd on lõpuks.
ma6 kirjutas: 25 Sept 2017, 10:09 Viimastel aastatel olen olnud väljumisrežiimil, kuid tänast Bondorat ja laenupakkumisi vaadetes tundub, et võiks nagu uuesti proovida. Kasvõi portfelli hajutamise mõttes, sest vähemasti ei kaasne siin Buyback Guarantee platvormidele omased riskid.
Mida buyback guarantee riskide all silmas pead täpsemalt?

Re: Bondora järelturg

Postitatud: 25 Sept 2017, 12:07
Postitas ma6
Ka hilisemate laenude võlamenetlusest leiab termineid "kohus" ja/või "kohtutäitur". Ilmselt siiski mingi osa laene kohtusse ka jõuab.

Võlahalduskulu on seni maha võetud peamiselt kogunenud viivistelt, vähem intressist, põhiosa kallale pole vist veel mindud. Muidugi oleks parem, kui see laenaja poolt välja makstud raha jõuaks hoopis investori kontole.
Võlahalduskulude maha arvamisele vaatamata kasvab vähemalt minu portfellis viiviste kogusumma üsna jõudsalt, mistõttu selle pärast väga ei põe. Eks määravaks saab lõpuks ikkagi tootlus, mis hetkel minu portfellis enne makse ca 12% (ise arvutan), kuigi pea 2/3 portfellist on punased.
Taavi kirjutas: 25 Sept 2017, 10:23 Mida buyback guarantee riskide all silmas pead täpsemalt?
On päris kindel, et halbade aegade saabudes ei suuda täna BBG-d pakkuvad platvormid sellega pikalt jätkata. Jääb kaks võimalust: heal juhul lõpetatakse lihtsalt BBG maksmine ja investorid kaotavad osa oma rahast, halval juhul pannakse pillid kotti ja investorid kaotavad kõik. Muidugi oleneb palju ka lepingute sisust jne. Paraku on siin palju tumedat maad ja määramatust.
Bondora puhul peaks asi olema selge. Halbade aegade saabudes muutub tootlus ajutiselt ilmselt negatiivseks, kuid laenuosad jäävad alles ning mõne aja pärast on lootust august taas välja ronida. Või ma eksin?

Re: Bondora järelturg

Postitatud: 25 Sept 2017, 12:36
Postitas Taavi
ma6 kirjutas: 25 Sept 2017, 12:07 Ka hilisemate laenude võlamenetlusest leiab termineid "kohus" ja/või "kohtutäitur". Ilmselt siiski mingi osa laene kohtusse ka jõuab.

Võlahalduskulu on seni maha võetud peamiselt kogunenud viivistelt, vähem intressist, põhiosa kallale pole vist veel mindud. Muidugi oleks parem, kui see laenaja poolt välja makstud raha jõuaks hoopis investori kontole.
Jah, nii mõnigi neist jõuab ka lõpuks kohtusse. Nüüd vist hakati neid isegi rohkem kohtusse viima, sest Bondora sai ise ka aru, et inkassosüsteem ei toimi. Erinevuseks on siiski see, et investor maksab selle kohtus käimise eest. Varasemalt kattis need kulud Bondora ja nõudis laenajalt sisse.

See, et sulle mahakirjutamisi viiviste ja intressidena kuvatakse, ei tähenda, et see ka juriidiliselt nii tingimata oleks. Minule teadaolevalt on vähemalt Eestis seaduse järgi nõue, et esimesena tuleb makseid arvestada põhiosa katteks. Võid muidugi Bondoralt uurida, kas neile kehtivad mingid muud seadused nüüd peale uue süsteemi juurutamist.

Ja suures pildis tegelikult ei ole ka lõpptulemuse mõttes vahet, kust ja millest see maha kirjutatakse. Laenud taastuvad xx% ja kui sellest võetakse 35% maha, siis lõpptulemus on nii või naa kehvem. Ma ei ole näinud mitte ühtegi infokübetki, mis näitaks, et see süsteem on varasemaga võrreldes ligilähedalegi taastumas nii palju, et katta ära see 35%.

Sa peaksid vaatama seda tulemust umbes nii, et kui varasemalt taastus näiteks 50% ja täna on taastunud 10%, siis tegelikult on tänaseks jõutud 10% / 0.65 = ca 15% rahast kätte saada, millest 5% oled sa ära andnud ja mida sa kunagi ei näe. Täpselt sama 50% taastumismäära saavutamiseks peaks enne tasusid taastumine olema 77%.

Tegin kunagi uue süsteemiga taastumisest põgusa analüüsi siin:
https://rahafoorum.ee/bondora-taastumismaarad/

Vaadates Bondora avalikku statistikalehte, siis tundub esmapilgul, et ega aastaga vähemalt 2015. protsentides väga palju muutunud ei ole.
ma6 kirjutas: 25 Sept 2017, 12:07 On päris kindel, et halbade aegade saabudes ei suuda täna BBG-d pakkuvad platvormid sellega pikalt jätkata. Jääb kaks võimalust: heal juhul lõpetatakse lihtsalt BBG maksmine ja investorid kaotavad osa oma rahast, halval juhul pannakse pillid kotti ja investorid kaotavad kõik. Muidugi oleneb palju ka lepingute sisust jne. Paraku on siin palju tumedat maad ja määramatust.
Bondora puhul peaks asi olema selge. Halbade aegade saabudes muutub tootlus ajutiselt ilmselt negatiivseks, kuid laenuosad jäävad alles ning mõne aja pärast on lootust august taas välja ronida. Või ma eksin?
Mintoses on tõesti mõned laenuväljastajad, kelle puhul on sinul investorina nõue laenuväljastaja, mitte laenu vastu. Sellises olukorras läheb sinu nõue koos laenuväljastajaga rentslisse.

Enamikel juhtudel aga peaks olema siiski nii, et sinul on nõue konkreetse laenaja vastu, nii et laenuväljastaja pankroti korral on sul täpselt samamoodi nõue konkreetse laenu vastu, nagu Bondoras. Iseasi, kuidas see kõik reaalselt välja hakkab nägema, kui asjad hapuks lähevad.

Kirjutasin tagatisfondide osas pikemalt siin:
https://rahafoorum.ee/tagatisfondid-tag ... ahastuses/

Bondora osas ei ole ma viitsinud viimastel aastatel enam numbreid analüüsida, aga seal ei olnud auku kukkumiseks isegi mingit krahhi tarvis. Said niisamagi hakkama üsna edukalt. Vaata kasvõi nende enda statistikalehte, kus ca 10% pikaajalistest investoritest teenib Bondora ülimalt optimistliku arvutuse järgi negatiivset tootlust.

Selles mõttes on tagasiostugarantiiga laenuväljastajatel investoritega tublisti suurem ühine huvi, et valesti hinnastades lendavad ka nemad õhku. Bondoral on üsna ükskõik, kas ja mida väljastavad, nemad teenivad ikka.

Selline ilma musta kastita mudel muidugi on investori seisukohalt selgem ja mingis mõttes ka parem, aga konkreetselt Bondora track record pigem minu hinnangul ei soosi sinna raha paigutamist.

Re: Bondora järelturg

Postitatud: 25 Sept 2017, 13:24
Postitas ma6
Njah, tõsi ta on, et Bondora on palju vassinud ning kogu pilt ei ole kahjuks selge ka praegu.

Re: Bondora järelturg

Postitatud: 25 Sept 2017, 14:05
Postitas ma6
Taavi kirjutas: 25 Sept 2017, 12:36 Mintoses on tõesti mõned laenuväljastajad, kelle puhul on sinul investorina nõue laenuväljastaja, mitte laenu vastu. Sellises olukorras läheb sinu nõue koos laenuväljastajaga rentslisse.
Ja veel, äkki jagad infi, millise laenuväljastaja juures jääb nõue tema, kuid mitte laenvõtja vastu? Üks oli minu teada Lendo, aga kes veel?

Re: Bondora järelturg

Postitatud: 02 Nov 2017, 08:03
Postitas ma6
Nagu karta võis, on järelturult ostetud uued laenud osutunud oluliselt halvemateks (viivises 25%) samal perioodil Portfolio Pro kaudu soetatud laenudest (viivises 8%). Kuigi ostu hetkel näisid laenud mõlemast allikast võrdse kvaliteediga, selgus siiski, et ega asjata laene maha müüda. Küll aga jäi arusaamatuks, millise info põhjal müügiotsused tehakse, sest portaalis kuvatav ei peegelda kuidagi laenu ja laenaja halba kvaliteeti. Siit võib järeldada, et mingil seltskonnal on ligipääs rohkemale informatsioonile ning loomulikult on nad osavad seda teiste investorite arvel ära kasutama. Igal juhul sain oma õpetunni kätte ning lõpetasin järelturult uute laenude ostmise.

Kas Bondora on siiski loobumas inkassofirmade teenustest?
Allikas: https://www.bondora.com/blog/3-step-col ... y-process/

Re: Bondora järelturg

Postitatud: 02 Nov 2017, 10:05
Postitas Taavi
Kui palju sul neid laene siis on, et niimoodi põhjapanevat järeldust teed? Kui see pole just sadades, siis kõrgema riskigrupi puhul võib tulemus ka täiesti juhuslik olla.

Aga jah, Bondora jagab oma dataseti, mille põhjal saab analüüsida ja veidi paremaid valikuid teha. Iseasi, kui palju neist valikutest kasu on, kui tagantjärele tingimusi muudetakse ja mingeid lisatasusid pannakse oma äranägemise põhjal.

Re: Bondora järelturg

Postitatud: 02 Nov 2017, 12:10
Postitas ma6
Testperioodil on järelturult ostetud 63 uut (ilma ühegi tagasimakseta) rohelist Eesti laenu, neist 61 tk D ja 2 tk E reitinguga. Neist on tänaseks kollased 16 tk, kusjuures 23 laenu ei ole esimese maksetähtajani jõudnudki ehk olukord halveneb kindlasti oluliselt veelgi.
Portfolio Pro on samal ajal soetanud 52 Eesti laenu, valdavalt samuti D reitinguga. Kollaseks on läinud vaid 4, selajuures 22 laenu ei ole esimese maksetähtajani jõudnud.
Lõplike järjelduste tegemiseks on vist tõesti andmeid vähe, kuid nii palju annab siit vast ikka välja lugeda, et järelturul edasi tegutseda ei oleks arukas.

Dataseti sai jah kunagi üksajagu analüüsitud ning selle põhjal ka laene valitud, mistõttu n.ö vana portfelli tootluse üle väga ei kurda. Kahjuks ei ole täna laenude juures laenaja kohta kuigi palju informatsiooni.

Re: Bondora järelturg

Postitatud: 02 Nov 2017, 12:30
Postitas Taavi
D ja E rating on suht kõrge riskiga grupp. 63 või 52 ei ole kindlasti piisavalt suur valim, et midagi selle põhjal lõplikult järeldada. Eriti kui vaatame veel viivises, mitte hapuksläinud laene ja nii varases staadiumis, mitte näiteks 1-2+ aasta pärast.

See ei välista muidugi seda, et sul õigus on ja need laenud ongi sitasti hinnastatud ja riskantsemad mingi kriteeriumi alusel. Rating on üsna palju puusse pannud varasemalt ja põgusalt vaatlusel, millist taastumismäära seal eeldati, ütleks sisetunne, et pannakse ka täna omajagu puusse.

Samas see kogus laene sinu arvamust ka ei kinnita.