Andke algajale investorile nõu

Investeerimisstrateegiad, aktsiate ülevaated ja diskussioonid. Kinnisvarainvesteeringud, strateegiad ja diskussioonid.
invest
Postitusi: 7
Liitunud: 11 Apr 2018, 20:42

Andke algajale investorile nõu

Lugemata postitus Postitas invest »

Tere.
Ma plaanin hakata palgast iga kuu 500 euri kõrvale panema ja seda investeerima (dividendiaktsiate fondidesse), dividendid reinvesteeriksin. See on minu jaoks realistlik summa, mida suuda kõrvale panna. Planeerin seda teha 20-30 aastat, realistlikult pigem 20-25 aastat. Peale seda soovin erru minna ja hakata dividendidest elama. Kuna ma ei jaga investeerimisest suurt midagi, siis küsin vastust kahele minu jaoks olulisele küsimusele:

1. Lugedes LHV investeerimisõpikut, jäi silma Rain Lõhmuse väide (viide -https://fp.lhv.ee/academy/investmentguide/346#mark01), et aktsiate (täpsemalt USA aktsiate, aga ma ei saa aru, miks näiteks Euroopa aktsiatega peaks teistmoodi olema) keskmine tootlikkus on 12% aastas. Minu küsimus - kui palju kogenud investorite kogemuse järgi aktsiate tootlikkus on? See 12% tundub mulle ausalt öeldes kaugelt liiga hea. On see reaalne, või Lõhmus teeb lihtsalt reklaami?

2. Hetkel tegin endale LHV kasvukonto, aga seal on dividendifonde vähevõitu. Kust saaks hankida dividendiaktsiate fonde? Mis kontod ma kuhu tegema peaks?

Vabandused, kui küsimused rumalad tunduvad, andke algajale andeks. :D
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Re: Andke algajale investorile nõu

Lugemata postitus Postitas Taavi »

1. See 12% oli pikaajaline tootlus teatud perioodil. Sõltuvalt valitud perioodist tuleb see number väiksem ehk koos viimaste aastatega pigem 10% või alla selle. Lähima 10+ aasta jooksul eeldatakse veelgi väiksemat tootlust, aga eks see ennustamine on selline tänamatu töö. See number on ka kogutootlus, mitte dividenditootlus. Dividenditootlus suurtel turgudel keskmiselt pigem hea kui 2-3% kanti. Balti börsil on parem olnud, aga risk ka vastavalt kõrgem.

USA tootlus on vähemalt suurel osal ajaloost tõesti olnud parem paljudest teistest turgudest. See ei tähenda, et ta tingimata seda tulevikus oleks.

2. €500 kuus puhul on üsna tõenäoline, et Kasvukonto ei ole sinu jaoks sugugi kõige soodsam ja mõttekam valik. Vajadusel saad ka kord kvartalis näiteks €1500 eest tehinguid teha. Soovitan erinevate teenusepakkujate hinnakirju vaadata. Sealhulgas ka LHV hinnakirja otse ostes, mitte läbi Kasvukonto (vaata nii ostu-müügi kui ka halduskulusid).

Kui plaanid kasutada investeerimiskontot, siis mis põhjusel just dividende maksvaid fonde sihid?
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Re: Andke algajale investorile nõu

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Siin üks võimalus arvutada USA S&P 500 indeksi ajaloolist tootlust erinevatel ajaperioodidel nii reinvesteerimisega kui ilma.

https://dqydj.com/sp-500-return-calculator/
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
invest
Postitusi: 7
Liitunud: 11 Apr 2018, 20:42

Re: Andke algajale investorile nõu

Lugemata postitus Postitas invest »

Tänud vastuse eest!

Mis vahe on dividenditootlusel ja kogutootlusel?

Aktsiafondidesse soovin investeerida selle pärast, et hajutada riske. Ei osa ise ostuks aktsiaid valida. Seetõttu ei julge ka midagi huupi osta. Kuna aktsiafonde käitlevad ikkagi professionaalid, siis sealt peaks ka pidevat kasvu loota olema.
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Re: Andke algajale investorile nõu

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Dividenditootluse puhul arvutad seda, kui suur on dividendimakse sinu investeeringu suhtes. Kogutootluse puhul arvestad ka aktsiahinna kasvu.

Küsimus ei olnud selle kohta, miks aktsiafondidesse (eeldan, et pigem madala kuluga indeksfonde pead silmas?) investeerida soovid, vaid et miks just dividendiaktsiatesse?
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
invest
Postitusi: 7
Liitunud: 11 Apr 2018, 20:42

Re: Andke algajale investorile nõu

Lugemata postitus Postitas invest »

Ma olen asjast niiviisi aru saanud, et dividendiaktsiate puhul on omaniku enda asi, kas ta võtab need (dividendid) rahas välja või reinvesteerib. Tavaaktsiate puhul saab raha ainult siis, kui aktsia maha müüa. Kuna muu eesmärgiks oleks hakata teenima passiivset tulu, siis dividendiaktsia oleks mulle sobilik lahendus, kuna ma ei tahaks aktsiaid müüa, vaid hoida.
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Re: Andke algajale investorile nõu

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Dividendid on kasum, mis võetakse ettevõttest välja ning selle võrra kukub reeglina ka aktsiahind peale väljamakset. Sina saad dividendi, selle pealt lähevad üldjuhul maksud maha ja kui tahad, võid selle siis reinvesteerida. Kui ettevõte dividende ei maksa, siis jääb see raha ettevõttesse lihtsalt.
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
invest
Postitusi: 7
Liitunud: 11 Apr 2018, 20:42

Re: Andke algajale investorile nõu

Lugemata postitus Postitas invest »

Nii. Olen nüüd üle 6 kuu järjest investeerinud ja igal palgapäeval 500 euri eest Eesti dividendiaktsiaid ostnud. Mul on portfellis Tallinna Vesi, Tallinna kaubamaja (kumbki u 40%) ning Tallinna Sadam ja Merko Ehitus (kumbki umbes 10%). Alguses sain panna natukene suurema summa. Hetkel on portfelli koguväärtus kopikad alla 5000 euro. Kahjuks olen 300 euroga miinuses ja kõigi aktsiate keskmine on kukkunud. Kuna summad ei ole väga suured, siis ei ole rohkem portfelli hajutanud, ehk paari aasta pärast vaatab. Esimese kuue kuu kohta on kerge pettumus. Samas pikas perspektiivis ei tohiks see suurt tähtsust omada. Näis, palju kevadel dividende tuleb. Oleksin rahul 6% tootlusega, loodan loomulikult rohkem :). Positiivne on see, et igal palgapäeval on vastav investeering tehtud ja olen sellega ära harjunud. Kiusatust portfelli maha müüa ei ole olnud. Sõltuvalt kuust läheb aktsiatesse u 35-40% tulust. Palk on mul keskmiselt 1250 kätte, kõigub mingil määral. Kevadeks peaks portfelli väärtus (kui langus ei jätku) olema 7500 euro kanti ja dividende loodaks siis saada kokku 500 euro kanti, mille plaanin reinvesteerida koos oma regulaarse maksega. Pikas perspektiivis paistab strateegia toimivat :) On mingisuguseid soovitusi mulle tulevikuks? Midagi korrigeerida?
Kaidokangur1
Postitusi: 3
Liitunud: 07 Jaan 2020, 11:58

Re: Andke algajale investorile nõu

Lugemata postitus Postitas Kaidokangur1 »

Tere! Mul on üks küsimus ka, kui algaja poolt kogenutele. Nimelt kui Tallinna börsi ettevõtte dividendimäär on nt 5% ja USA börsi ettevõtte oma samuti 5%, kas see tähendab, et USA ettevõttelt saab aastas 20% ja Tallinna omalt ikka 5% - sest Tln börsi ettevõte maksab dividende 1x aastas, USA oma 4x aastas? Tänud ette selgitamast!
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Re: Andke algajale investorile nõu

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Kaidokangur1 kirjutas: 07 Jaan 2020, 12:03 Tere! Mul on üks küsimus ka, kui algaja poolt kogenutele. Nimelt kui Tallinna börsi ettevõtte dividendimäär on nt 5% ja USA börsi ettevõtte oma samuti 5%, kas see tähendab, et USA ettevõttelt saab aastas 20% ja Tallinna omalt ikka 5% - sest Tln börsi ettevõte maksab dividende 1x aastas, USA oma 4x aastas? Tänud ette selgitamast!
20% dividenditootlus oleks eriti tore. Dividendimäära vaadatakse ikkagi aasta jooksul makstud/makstavate dividendide baasil. Kas see makstakse 1, 4 või 12 osas, ei ole siinkohal väga oluline.
Kaidokangur1
Postitusi: 3
Liitunud: 07 Jaan 2020, 11:58

Re: Andke algajale investorile nõu

Lugemata postitus Postitas Kaidokangur1 »

Tänan!
Kaidokangur1
Postitusi: 3
Liitunud: 07 Jaan 2020, 11:58

Re: Andke algajale investorile nõu

Lugemata postitus Postitas Kaidokangur1 »

Kuidas suhtuda Tln Kaubamaja aktsiasse? Otsin normaalset kasvu- ja ühtlasi dividendiaktsiat. Balti börsi kohta, mulle tundub, näitab Kaubamaja mõlemat...
Vasta