Segadus seoses aktsiatega

Investeerimisstrateegiad, aktsiate ülevaated ja diskussioonid. Kinnisvarainvesteeringud, strateegiad ja diskussioonid.
kirsike69
Postitusi: 1
Liitunud: 09 Dets 2020, 01:41

Segadus seoses aktsiatega

Lugemata postitus Postitas kirsike69 »

Tere,

Olen noor ja mul pole varasemalt kokkupuuteid olnud finantsteemadega, aga nüüd teen koolis esitlust aktsiatest ja kui teemat läbi töötasin, siis kerkis paar küsimust esile.
Lugesin aktsiate liikidest ja eelisaktsiate teema juures oli selline lause(Eelisaktsiad võivad olla mittekumulatiivsed või kumulatiivsed.)
Kas see tähendab, et eelisaktsiaid ongi ainult kaks liiki- kumulatiivsed ja mittekumulatiivsed (sest üks teine allikas jättis mulje, et on eelisaktsiad ja sellele lisaks on veel kumulatiivsed ja passiivsed eelisaktsiaid).

Teiseks küsimuseks on, et kas fondid jagunevad kaheks: passiivsed ja aktiivsed. Ja kas passiivsete fondide teine nimetus on indeksfondid?

Kolmandaks, lugesin mitmest allikast, et eesti börsil on ainult lihtaktsiad, aga need allikad olid kirjutatud umbes 10 aastat tagasi, kas nüüd on Eesti börsil eelisaktsiaid ka?

,,Suur osa ettevõtteid ei astu kunagi börsil aktsiaid noteerima." See lause jäi arusaamatuks, et miks või kuidas nii?

Suur aitäh kõigile, kes leiavad aega, et vastata :)
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Re: Segadus seoses aktsiatega

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Päris vana teema juba küll, aga...

1. Eelisaktsiatega üldiselt kokku pole puutunud (täpsustan, börsivälistesse startupidesse investeerides puutub sellega rohkem kokku), aga eks siin ole erinevaid tingimusi. Näiteks võib eelisaktsiatel olla nö võimendusega hääleõigus (1 aktsiaga saad näiteks 50 häält) või hoopis hääleõigus täiesti puududa. Eelisaktsial võib olla fikseeritud iga-aastane dividendimakse, aga võib ka mitte olla, nagu aru olen saanud. Kui mõne eelisaktsiaga kokku puutud, siis pead ilmselt konkreetsed tingimused hoolega läbi töötama, sest tundub, et siin on omajagu mänguruumi.

2. Põhimõtteliselt võib fonde jaotada jah passiivseks ja aktiivseks ning passiivsed fondid on indeksfondid, sest need järgivad indeksit.

Suur osa ettevõtteid ei lähe börsile, sest neil pole soovi ja/või võimalust sedaviisi oma tegevuseks raha kaasata. Enamik ettevõtteid on pigem sellised väiksemat sorti. Kui sul on mingi internetipood või pakud oma OÜ kaudu teenust, siis sul ei pruugi isegi kunagi vajadust olla väljastpoolt raha kaasata. Võib olla võtad pangalaenu vahepeal millegi jaoks ja kogu lugu. Miks peaksid osa oma ettevõttest kellelegi maha müüma, kui sul hetkel lisaraha pole vaja?

Muuhulgas on börsile minekul ette nähtud konkreetsed nõuded ettevõtte suurusele (käive jms), mida paljud ettevõtted täita ei suuda. Rääkimata siis kogu protsessiga kaasnevatest kuludest.
Vasta