Kas börsiekspertide, kauplemisgurude jt tegelaste ennustusi tasub usaldada?

Investeerimisstrateegiad, aktsiate ülevaated ja diskussioonid. Kinnisvarainvesteeringud, strateegiad ja diskussioonid.
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Kas börsiekspertide, kauplemisgurude jt tegelaste ennustusi tasub usaldada?

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Järgmine kord, kui mõni ekspert, guru või muidu facebookis enesekindel tegelane räägib, kuhu börsid tulevikus liikuma hakkavad, milliseid aktsiaid osta võiks, millistest aktsiatest eemale peaks hoidma, millal börsile siseneda ja väljuda jne, küsi endalt, miks see inimene peaks seda infot teadma?

Mis faktid toetavad seda, et see inimene on haruldane, nagu ükssarvik ja tema ennustused väärivad sinu tähelepanu?

Kui vaadata erinevaid aastakümnete jooksul tehtud uurimusi, siis pilt on peaaegu alati umbes selline:
  • Finantsväljaannete, majandusteadlaste ja muude ekspertide ennustused on sama head või halvemad börside suuna ennustamises kui juhuslikult genereeritud pläma.
  • EPS (earnings per share) ennustustes on mõned analüütikud teistest täpsemad. Eelkõige konkreetses sektoris aastatepikkuse kogemusega analüütikud. Reeglina aga ala- või ülehinnatakse.
  • Ostu- ja müügisoovitused ei ole eriti hea tabavusprotsendiga. Kuigi analüütikute poolt kollektiivselt konsensuslikult soovitatud aktsiate sooritus on veidi parem. Praktikas on raske selle põhjal õigeaegselt osta, sest institutsioonid teavad soovitust enne selle avaldamist pluss potentsiaalne võit pole reeglina piisavalt suur, et kauplemisega kaasnevaid teenustasusid tingimata tasa teha.
  • Analüütikute ostusoovituste puhul on olnud ka perioode (nt 2000-2001), kus kõige enam soovitatud ja kõige vähem soovitatud aktsiate tootluste vahe oli 20% aasta kohta (soovitused jäid 7% turule alla). Samas on ka täheldatud, et need analüüsimajad, kus ostusoovituste osakaal on väiksem, kipuvad olema neis soovitustes täpsemad.
  • Valdav enamus fondijuhtidest jääb indeksile alla. Mõned on küll edukamad ja suudavad isegi indeksit lüüa, aga peale tasudega arvestamist jäävad ikkagi reeglina alla. Hea sooritus on ka harva ajas püsiv.
  • Väga väike osa päevakauplejatest suudab pisut pikema perioodi peale kasumit teenida (räägime pigem 1% kauplejatest või alla selle kui üle). Valdav enamus kaotab raha. Seejuures tublisti üle poole kauplejatest kaotavad kogu kauplemiseks kasutatud raha ära.
Info jagaja võib olla väga tark ja oma ala ekspert, aga ennustamisoskust tal sellegipoolest üldjuhul pole. Selline jutt võib küll äge ja tore info olla, aga praktikas on see peaaegu alati lihtsalt infomüra.

Lisalugemiseks ka üks uurimus:
How well do financial experts perform? A review of empirical research on performance of analysts, day-traders, forecasters, fund managers, investors, and stockbrokers
Vasta