Bitcoinil puudub inflatsioon?

Kõik, mis investeerimise, raha kogumise ja säästmisega seotud, mis teistesse alafoorumitesse ei sobi.
Taavi
Postitusi: 1378
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Bitcoinil puudub inflatsioon?

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Kunagi ammu juba kirjutasin sellest, aga topelt ei kärise, kuna siiani seda argumenti kasutatakse siin-seal. Teatud seltskond räägib, et Bitcoin on deflatsiooniline vara ehk Bitcoinil pole inflatsiooni.* Samas kui fiat valuutal on korralik inflatsioon, sest seda trükitakse lõputult juurde.**

Rahavarude järgi defineeriti inflatsiooni kunagi iidsetel aegadel tõesti, aga tänapäevaks on see definitsioon juba ammu aegunud. Täna tähendab inflatsioon hinnatõusu (võid ka lugeda: raha ostujõu langust), olgu siis selle põhjuseks rahatrükk, kaupade puudus või midagi muud.

Selle definitsiooni järgi võib Bitcoin olenevalt perioodist olla vägagi inflatsiooniline või deflatsiooniline. Põhjus väga lihtne, praktiliselt mitte ühtegi hinda ei määrata bitcoinides. Kui Bitcoini hind sinu igapäevase valuuta suhtes kukub, siis on tegemist inflatsiooniga. Kui Bitcoini hind sinu igapäevase valuuta suhtes tõuseb, siis on tegemist deflatsiooniga.*** (Siia lisandub selle valuuta, nt EUR, inflatsioon/deflatsioon.)

Seega Eestis elades on BTC aastane inflatsioon olnud negatiivne ehk umbes -10% (aastatootlus 20% kanti ja aastane inflatsioon eurodes ehk hindade tõus 10% lähedal). Samal ajal 1 kuu inflatsioon on olnud ca 20%, kuna BTC hind on kolinal kukkunud. See on juba kordades suurem inflatsioon kui eurol.

Lühidalt: Bitcoini inflatsioon on oluliselt volatiilsem kui eurodel või dollaritel ja võib väga lühikese ajaga väga tugevalt ühes või teises suunas kõikuda.

*See konkreetne seltskond kasutab seda väidet muidugi ka veidi valesti. Deflatsioonilise vara argument laiemas plaanis ei olnud minu teada mitte see, et Bitcoinil ei ole inflatsiooni, vaid see, et pikema aja jooksul hakkab Bitcoinide hulk vähenema. Ehk vana inflatsiooni definitsiooni järgi ühel hetkel tulevikus rahavaru on n-ö deflatsiooniline. Hind ehk ostujõud ehk inflatsioon selle kaasaegse definitsiooni järgi võib siiski endiselt mida iganes teha sõltuvalt BTC pakkumise ja nõudluse tasakaalust.

**Iroonilisel kombel räägiti seda eriti valjult 2017. aasta buumi ajal. Samas, perioodil 2012.-2017. lõpp tõusis euroala rahavaru M3 kokku ca 25%, M2 ca 30%. Bitcoinide hulk tõusis sama ajaga enam kui 100%.

***Bitcoini puhul inflatsioonist rääkimine ei pruugi muidugi üldse asjakohane olla, arvestades, et Bitcoinides kaupu ja teenuseid reeglina ei hinnastada. Kas El Salvadoris hinnastatakse, teab keegi?
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Vasta