Bondora tegemistest ja tegematajätmistest

Ühisrahastus (Bondora, Omaraha, Mintos, Crowdestate, Estateguru, Twino jne), hüpoteeklaenud ja kõikvõimalikud muud tagatiseta ja tagatisega laenud.
Taavi
Postitusi: 1526
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Kas Bondora oleks saanud säästa investoreid miljonite eurode kaotamisest?

Lugemata postitus Postitas Taavi »

2016. aasta jaanuaris kirjutas Bondora oma blogis vahva artikli pealkirjaga: "Bondora Rating has outperformed expectations: 98% of the portfolio above target return" (Minu tõlge: Bondora Rating [laenude hinnastamismudel] on ületanud ootusi: 98% portfellist on oodatust parema tootlusega)

Selle juurde käis ilus tabel, kus näidatud, kuidas kõiksugu segmendid on oluliselt parema tootlusega, kui laenude hinnastamisel oodati. (vt pilt 1)
Bondora avaldatud laenude soorituse tabel 2016. a jaanuaris.jpg
Allikas: https://www.bondora.com/blog/bondora-ra ... et-return/

Laenude sooritus täna
2022. a juulis avaldas Bondora oma regulaarse ülevaate, kus 2022. Q2 laenude sooritus on väga hea. Samuti avaldavad nad seal ajaloolisi andmeid. Selle viimase artikli pealkiri oleks võinud muidugi olla ka midagi stiilis, et ligi 98% 2015. aastal väljastatud laenuportfellist on näidanud oodatust oluliselt kehvemat sooritust. Noh, traditsiooni jätkuks või nii. Selle väidetavalt 98% üle ootuste portfelli puhul on Bondora andmetel kogutootlus praeguse seisuga 0,9% (Ratingu järgi oodati 16,4%) ja see pluss on seal ainult tänu Eesti laenudele. (Vt pilt 2)
Bondora avaldatud laenude soorituse tabel 2022. a juulis.png
Veel detailsemalt pildilt näeb ära, et Soome laenudel on ainult ühe kvartali ühe Ratingu laenud (HR) parema tootlusega, kui oodatud. Seal muidugi oli maht nii väike, et see võis ka 1-2 laenu olla. (pilt 3)
Bondora avaldatud Soome laenude soorituse tabel 2022. a juulis.jpg
Hispaania puhul nii positiivselt meelestatud olla ei saa. Siin on kõigest ühe kvartali ühe Ratingu laenude tootlus positiivne. Ülejäänutega kaotasid investorid raha. Mõningate mööndustega võiks selle 0% ka positiivseks ehk lugeda, aga... (vt pilt 4)
Bondora avaldatud Hispaania laenude soorituse tabel 2022. a juulis.jpg
Eesti puhul on pilt ilusam. Tervelt kahes kvartalis on AA ratingu laenude tootlus oodatust parem. See on siis see grupp, kus oli kaduvväike hulk laene (0,8% portfellist 2015. aasta peale). Ülejäänud segmendid jäid oodatust allapoole, kuigi eestlased on endiselt olnud üldiselt positiivse tootlusega. (vt pilt 5)
Bondora avaldatud Eesti laenude soorituse tabel 2022. a juulis.jpg
Kusjuures Slovakkia kohta sellist ilusat tabelit ei ole ja pole ka kindel, kas neid on üldse seal osakaaludes arvesse võetud.

Allikas: https://www.bondora.com/blog/2022-q2-lo ... ming-well/

Kümned miljonid kaotatud eurod?
Ka 2016. - 2019. aastal väljastatud laenudega on tänaseks Bondora hinnangul sarnane seis. 2016. - 2017. väljastatud portfell näitab tervikuna koguni negatiivset tootlust ja isegi Eesti laenude sooritus on olematu. Kui ainult oleks kuidagi 2015.-2016. aastal saanud seda ette näha, et Rating hinnastab asju vigaselt ja selles suhtes midagi ette võtta, siis oleks võinud päästa investorid kümnete miljonite eurode suurusest kaotusest.

Samas, eks see ennustamine on üks keeruline, et mitte öelda võimatu, ettevõtmine. Või oot... Kusjuures, 2015. aasta detsembris ehk juba enne seda, kui Rating Bondora sõnul 98% ulatuses ootusi ületas, toimus Ratingu muudatus, mis arvas oluliselt teistmoodi (hups?):
https://rahafoorum.ee/bondora-ratingu-mudel-v1-vs-v2

Kui ainult kuidagi keegi kuskil oleks teadnud, et need laenud on kahjumlikud ning oleks neid paremini hinnastanud ja/või turule mitte lasknud. Kümned miljonid investorite raha tuulde lastud.

Paratamatud elu keerdkäigud? Onju? Eksju?

Lähiajal läheb asi õnneks paremaks. Regulatsioonid hakkavad investoreid oluliselt rohkem kaitsma. Näiteks pead enne investeerimist juba mõnes portaalis täitma mingeid asjatundlikkuse küsimustikke. Kui vastad valesti, siis lubatakse investeerimiseks kasutada neid kahjulikumaid portaali poolt eelseadistatud tooteid...
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Vasta