Ethereumi Merge uuendus

Kõik, mis investeerimise, raha kogumise ja säästmisega seotud, mis teistesse alafoorumitesse ei sobi.
Taavi
Postitusi: 1526
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Ethereumi Merge uuendus

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Ethereum läks 15. septembril üles proof-of-stake mudelile, mis tähendab, et enam ei kaevandata seda graafikakaartide või spetsiaalse riistvaraga, mis kasutab massiliselt elektrit. Proof-of-stake mudeli puhul tuleb tehingute kinnitamiseks ära lukustada mingi kogus ETHi ja jooksutada tarkvara, mis siis selle kinnitamisega tegeleb. Aga lihtsalt töö tegemise nimel enam ressursse ei raisata. Keskkonna vaatevinklist on see vägagi teretulnud uuendus. Kas aga ka krüptovarade vaatevinklist?

Proof-of-stake on rikaste mängumaa
Tunnistan, et ma ei ole väga süvitsi nende süsteemi tehnilises pooles tuhnida veel viitsinud, nii et kõiki nüansse ei tea. Suures pildis aga tundub, et kehtib ikkagi põhimõte, et mida rohkem stake'd (mida suurema koguse ETHis n-ö ära lukustad), seda rohkem uusi ETHsid selle tegevuse eest teenid.
See peaks siis tähendama, et teoreetiliselt kõige suurema summa stake'nud osapool saab piisavalt pika aja jooksul enamuse ETH omanikuks. Seal on erinevaid süsteeme, mis seda natukene ajakulukamaks võiksid muuta, aga noh, teoorias tundub endiselt justkui tehtav.

Sealjuures ei pea sa olema kõige suurem ETH omanik, vaid sa pead lihtsalt kõige enam stake'ma. Need ETHd, mida ei stake'ta, sinuga tasudeks jagatavatele ETHdele ei konkureeri. Väga suur osa inimesi põhimõtteliselt ei saagi osaleda, sest minimaalselt tuleb mängu panna 32 ETH (hetkeseisuga veidi alla 44 000 €). Saad liituda küll mõne "pooliga", aga siis toetad suures plaanis seda suurt tegelast oma panusega.

Detsentraliseeritus (või illusioon sellest)
See kõige suurema osaleja kätte kogunev enamus ei ole ka liiga utoopiline stsenaarium ilmselt. Hetkeseisuga kuulub näiteks top 7 osapoolele 2/3 ethereumist. Suuremad osapooled on erinevad krüptobörsid jms keskkonnad, kus inimesed oma krüptovara hoiavad. See tähendab, et kui mõni neist osapooltest soovib midagi pahatahtlikku korda saata, siis on selleks oluliselt lihtsam võimalust leida, kui Bitcoini proof-of-work lahenduse korral.
https://decrypt.co/109901/big-firms-dom ... validation

Samamoodi tähendab see ka seda, et kui mõni järelevalveasutus ütleb, et selle inimese käest läbi käinud ETHga ei tohi tehinguid teha, siis tuleb neil ainult paari asutuse juhile see korraldus anda ja tõenäoliselt enam need tehingukorraldused läbi ei lähe.

Tõsi, ETH pole kunagi väga detsentraliseeritud olnud ja siin varemgi tehinguid tagasi pööratud jne. Nüüd lihtsalt siis on ilmselt ka Buterini kõrval mingitel Pelosidel ja teistel tegelastel kergem krüptoga toimuvat soovi korral mõjutada. Ja neil on ka õigus siseinfo põhjal tehinguid teha, nii et... 🙂

PS! ETH puhul on mingi mehhanism, mis justkui võimaldab vähemusel enamuse soovi üle kirjutada. Pole liiga detailselt sellest veel aru saanud, aga kõlab nagu väikese aktivistidest huvigrupi vali kisa, mis enamuse soove varjutab. Kas saab ka seda ETH puhul pahatahtlikult ära kasutada, ilma enamust omamata?

Proof of Stake ja exchange'des istuva krüpto kasutamist n-ö ülevõtmiseks on ka varasemalt kasutatud Steem krüptoraha puhul. Tõsi, seda ei saa päris üks-ühele üle tuua ETH konteksti selles osas, et ETH puhul ei ole seda delegaatide süsteemi samal kujul. Küll saab teoreetiliselt muid asju teha endiselt.
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Vasta