toetusrahad ettevõtjatele

Kuidas alustada ettevõtlusega? Kuidas saada ettevõtjaks? Kuidas oma tulusid suurendada? Ettevõtlus vs palgatöö jne
Kasutaja avatar
pippen
Postitusi: 201
Liitunud: 10 Okt 2006, 18:04

toetusrahad ettevõtjatele

Lugemata postitus Postitas pippen »

Viimasel ajal on kuidagi suurenenud nende foorumlaste hulk, kes mulle pm-e saadavad ja ettevõtlustoetuste kohta uurivad. Kuna ma olen seda infot mõnedes teistes teemades väga kaootiliselt kajastanud, siis võtan ennast nüüd kokku ja teen selle kohta eraldi teema. Praegu just paras aeg ka, sest järgmise 6 aasta kohta on erinevate toetuste tingimused enam-vähem selged.

Ehk on abiks nendele, kes plaanivad ettevõtlusega lähiaastatel alustada, ega ei ole mõtet ainult oma raha firmasse sisse panna kui äri alustamiseks/arendamiseks saab mujalt tagastamatut abi ;)

Alustuseks käiks üle nn. stardiabi toetused, nende vastu siin huvi kõige suurem:

1) Tallinna Stardiabi
Toetust saab Tallinnas tegutsev firma, mis ei ole vanem kui 2 aastat. Firma omanikeks võivad olla ainult eraisikud ja töötajate arv peab jääma alla 20. Toetust saab masinate ja seadmete ostuks. Kontoritehnika ja mootorsõidukite puhul toetatakse ainult liisingu esimest sissemakset (kuni 25% asja hinnast).

Toetust saab kuni 100 000 krooni, ise peab projekti maksumusest katma 1/3. Nt. kui masin maksab 120 000, siis ise paned ainult 40 000 ja toetust saad 80 000.

Taotlusvoorude tähtajad 2008:
29. veebruar 2008 kell 14.00
25. aprill 2008 kell 14.00
19. september 2008 kell 14.00

2) EAS Starditoetus
Toetust saab väljaspool Tallinna tegutsev firma, mis on kuni 12 kuud vana. Firma omanikest vähemalt 75% peavad olema eraisikud, toetus on mõeldud eelkõige teenuseid pakkuvatele, stabiilse müügituluga firmadele.

Toetatavad kulud:

- seadmed ja masinad
- firma kodukas (kuni 10 000.-)
- firma põhitegevuseks vajalik rakendustarkvara

Toetuse suurus on kuni 50 000 krooni, ise peab projekti kogumaksumusest katma 25%. Mootorsõidukite puhul toetatakse taas esmast sissemakset (kuni 25% sõiduki maksumusest), kusjuures seda toetatakse kogu ulatuses. Lambist näide, kui tahad pizzatakso käima panna, siis saad toetusraha eest auto liisingu sissemakse tehtud.

Taotlemine toimub jooksvalt, nii kaua kuni raha jätkub.

3) EAS Kasvutoetus
Muud tingimused samad EAS Starditoetusega, ainult et firma võib olla kuni 24 kuud vana ja toetus on mõeldud tootmisega tegelevatele firmadele, millel on suur kasvupotentsiaal. Toetuse summa on kuni 200 000 krooni ja firma omafinantseering peab olema vähemalt 50%. Toetatavad kulud on ka samad ja taotlemine samuti jooksvalt.

Kui just väga konfidentsiaalne info ei ole, siis võiks siin teemas konkreetsete ideede kohta küsida (kas see idee saaks toetusraha).
Kasutaja avatar
pippen
Postitusi: 201
Liitunud: 10 Okt 2006, 18:04

Re: toetusrahad ettevõtjatele

Lugemata postitus Postitas pippen »

Ma ei tea, palju siin foorumis põllumajandushuvilisi on, aga kuna seda sektorit peetakse lähiaastatel väga kiirelt kasvavaks ja paljud Eesti suurärimehed on hakanud põllumajandusega tegelema, siis ilmselt midagi seal varsti toimuma hakkab. Igal juhul avati just üks toetusprogramm noortele põllumajandusettevõtjatele, mis pani mind ennastki mõtlema, et peaks ka äkki mingi väikse astelpalju, seene või mustikakasvatuse bisnessi püsti panema :mrgreen:

Igal juhul selle toetusega on nii, et raha saab kuni 625 000 krooni põllumajandusega alustamiseks (või siis võib-olla kuni 18 kuud sellega tegelenud), raha saab pmst kohe pärast toetuse saamise otsust kätte ja tuleb 2 aasta jooksul ära kulutada. Väga palju toetusraha kasutamist ei piirata, ainult nii palju et peab olema ikka otsesel põllumajandusettevõtte alustamisega seotud ja vähemalt 50% rahast peab minema hoonete renoveerimiseks või seadmete ostmiseks.

Ahjaa, taotlusvooru selle aasta tähtaeg on 10 märts. ja kui kellelgi on mõni hea idee või kogemused põllumajandusest, aga üksi ei viitsi asja ette võtta, siis võib vabalt minuga ühendust võtta, mind hakkas see valdkond täitsa tõsiselt huvitama...

EDIT: Selle kuu parim uudis toetuste koha pealt on see, et avaldati kanepisordid, mille turustamiseks toetust jagatakse, kõik kanepit kasvatama :D
overdose

Re: toetusrahad ettevõtjatele

Lugemata postitus Postitas overdose »

Kuidas selle põllumajandustoetusega täpsemalt on, kui palju on omafinantseering? Kas omafinantseering võib olla materjaalne ehk siis põllumaa või muu põllumajandusega seotud vara?
Kasutaja avatar
pippen
Postitusi: 201
Liitunud: 10 Okt 2006, 18:04

Re: toetusrahad ettevõtjatele

Lugemata postitus Postitas pippen »

overdose kirjutas: Kuidas selle põllumajandustoetusega täpsemalt on, kui palju on omafinantseering? Kas omafinantseering võib olla materjaalne ehk siis põllumaa või muu põllumajandusega seotud vara?


Sellel põllumajandustoetusel ei nõuta omafinantseeringut üldse.
overdose

Re: toetusrahad ettevõtjatele

Lugemata postitus Postitas overdose »

Aga kui mul näiteks seisab paarkümmend hektarit põllumaad ja ma tahaks sinna astelpaju istandust rajada, kas on selleks võimalik toetust taotleda, ja mis on taotluseks üldised tingimused? Nagu ma aru saan siis see aasta enam taotlust esitada ei saa :|
Kasutaja avatar
pippen
Postitusi: 201
Liitunud: 10 Okt 2006, 18:04

Re: toetusrahad ettevõtjatele

Lugemata postitus Postitas pippen »

overdose kirjutas: Aga kui mul näiteks seisab paarkümmend hektarit põllumaad ja ma tahaks sinna astelpaju istandust rajada, kas on selleks võimalik toetust taotleda, ja mis on taotluseks üldised tingimused? Nagu ma aru saan siis see aasta enam taotlust esitada ei saa :|


No toetust on võimalik küsida põhiliselt masinate ja seadmete ostmiseks, ei ole astelpaju äriga nii kursis ja ei tea mis investeeringuid seal vaja on. Aga põhimõtteliselt just sellise asjade jaoks tõesti see toetus mõeldud on. Põhiline tingimuse on see, et 5 aasta pärast pead sa saama oma astelpaju ärist tulu vähemalt 80% toetuse summast. Ehk kui sa 2009 saad 100 000 toetust, siis 2014 pead marjade realiseerimisest saama vähemalt 80 000 krooni, muidu tuleb toetus tagasi maksta. Muid suuri konkse seal ei olegi.
overdose

Re: toetusrahad ettevõtjatele

Lugemata postitus Postitas overdose »

kas siis nagu istikuid ei saagi selle raha eest osta? Ja ntx pinnaseuuringuid vms teha? Mis asutus seda toetust jagab üldse, ma lähen uurin sealt ise täpsemalt järgi :)
Kasutaja avatar
pippen
Postitusi: 201
Liitunud: 10 Okt 2006, 18:04

Re: toetusrahad ettevõtjatele

Lugemata postitus Postitas pippen »

overdose kirjutas: kas siis nagu istikuid ei saagi selle raha eest osta? Ja ntx pinnaseuuringuid vms teha? Mis asutus seda toetust jagab üldse, ma lähen uurin sealt ise täpsemalt järgi :)


Kõiki põllumajandustoetusi jagab Eestis PRIA
tonks

Re: toetusrahad ettevõtjatele

Lugemata postitus Postitas tonks »

Mul paar küsimust selle kohta:
Kas EASi starditoetust oleks võimalik saada ka õpilasfirmale ja kas seda antakse ka firmale, mis tahab tegeleda (raamatute) trükkimisega trükikulutuste kompensatsiooniks?
Millistest kohtadest oleks võimalik veel saada starditoetust? Eelistatud oleksid sellised kohad, kus on võimalikult väike omakapital nõutud :D

Aitäh tähelepanu eest :lol:
Kasutaja avatar
pippen
Postitusi: 201
Liitunud: 10 Okt 2006, 18:04

Re: toetusrahad ettevõtjatele

Lugemata postitus Postitas pippen »

tonks kirjutas: Mul paar küsimust selle kohta:
Kas EASi starditoetust oleks võimalik saada ka õpilasfirmale ja kas seda antakse ka firmale, mis tahab tegeleda (raamatute) trükkimisega trükikulutuste kompensatsiooniks?
Millistest kohtadest oleks võimalik veel saada starditoetust? Eelistatud oleksid sellised kohad, kus on võimalikult väike omakapital nõutud :D

Aitäh tähelepanu eest :lol:


Õpilasfirma ei ole juriidilises mõttes ettevõte ja starditoetust taotleda ei saa. Trükikulutuste kompensatsiooniks starditoetust ka ei saa, see on mõeldud ainult masinate ja seadmete ostmiseks. Seega ainult siis, kui firma ostab ise raamatute trükkimiseks masina ja sellega trükib, saab toetust.

Omakapitali asemel mõtlesid ilmselt omafinantseeringut, EAS Starditoetuse puhul on see 25%, seega päris väike. Tööturuametist saab vist ilma omafinantseeringuta mingi stardisumma, aga siis pead enne mõnda aega töötuna kirjas olema.
Kasutaja avatar
pippen
Postitusi: 201
Liitunud: 10 Okt 2006, 18:04

Re: toetusrahad ettevõtjatele

Lugemata postitus Postitas pippen »

Ei ole küll otseselt toetus vaid laen, aga tänases turusituatsioonis kulub alustavale ettevõtjale kindlasti ära (vist ei ole sellest veel foorumis kirjutanud):

EAS/KredEx Stardilaen
Stardilaenu saavad taotleda kuni 12 kuud tagasi registreeritud ettevõtted, mille omanikeringi ei kuulu off-shore firmad. Maksimaalne Stardilaenu summa on 500 000 krooni ja laenu tasumise tähtaeg on kuni 60 kuud. Laenu tagatisteks on ettevõtte omaniku isiklik käendus 30% ulatuses laenusummast, ülejäänud osa käendab KredEx. Intress peaks üldjuhul jääma vahemikku 10-14% aastas.

Väga mõnus on muide kombineerida omavahel EAS Kasvutoetust ja Stardilaenu, küsid 200k toetust ja 500k laenu ning saadud laenu saad Kasvutoetuse juures nõutava omafinantseeringuna (200k) ette näidata. 700k algkapitali olemas ja oma raha 0 sisse pandud :mrgreen:
kriss15
Postitusi: 11
Liitunud: 29 Dets 2008, 22:37

Re: toetusrahad ettevõtjatele

Lugemata postitus Postitas kriss15 »

aga kas sellist toetust kah jagatakse, et tahan endale metsa istutada, maalapp olemas kuhu taimed kasvama panna aga raha pole mille eest taimi osta.
Vasta