1. leht 3-st

Pettused, petuskeemid ja muidu tüngad, millest hoiduda

Postitatud: 18 Juul 2021, 11:08
Postitas Taavi
Börsil ja järelevalve all olemine ei välista pettust

Veel üks näide, kuidas börsil kauplev suur ettevõte saab pettust teha ja investoritele miljardeid kaotust tuua.

Ehk siis hea meeldetuletus, et see, kui mingi asi on pikalt tegutsenud või omab mingit litsentsi või on järelevalve all või on auditeeritud või...ei tähenda automaatselt, et tegemist ei ole pettusega.

Ühtlasi muidugi ei tähenda see ka, et tegemist on pettusega. Pigem kõik need eespool mainitud tegurid vähendavad tõenäosust, et asi on pettus, aga kui ikka muud punased tulukesed kuskil vilguvad, siis tasub investeerimisotsuseid tehes pigem neid tulukesi usaldada.


Napoleon Hill oli korralik skeemitaja

Postitatud: 18 Juul 2021, 14:51
Postitas Taavi
Napoleon Hilli raamat Think and Grow Rich on olnud inspiratsiooniks väga paljudele. Sealhulgas päris paljudele edukatele ettevõtjatele. Olen seda isegi kunagi lugenud ja ei saa öelda, et seal häid mõtteid poleks olnud. Kuigi omajagu uinamuina jama leidus ka muidugi.

Huvitav on aga teada, et see raamat ise põhineb korralikul pettusel ja valel ning autor oli uskumatult suur skeemitaja.


Siin pikem artikkel ka, kel huvi suurem:
The Untold Story of Napoleon Hill, the Greatest Self-Help Scammer of All Time

5 tüüpilist investeerimispettust

Postitatud: 18 Juul 2021, 14:54
Postitas Taavi
Ülevaade viiest tüüpilisest viisist, kuidas investoreid petetakse.


Levinumad petuskeemid ja kuidas neist hoiduda

Postitatud: 18 Juul 2021, 14:57
Postitas Taavi
Kuna pettuste ohvrid (või sageli nende sugulased) on minu poole küsimustega pöördunud ja kõikvõimalike erinevate pettuste kohta minu käest arvamust küsitakse, siis panin kokku lühikese TASUTA online kursuse.

Seletan seal ära tüüpilisemad pettused, mille otsa sa võid sattuda, selgitan, kuidas need töötavad ja mida võiksid teha, et neid vältida.

Vaata kursust tasuta siin

Soovitan ka oma sugulastega ja tuttavatega jagada. Ennetamine on kordades lihtsam ja odavam, kui üritada tagantjärele mõnda ohvriks langenud sugulast sellest supist välja aidata. Eriti sage tundub olevat vanemas eas inimeste langemine selliste pettuste ohvriks, seega räägi neist teemadest nendega.

Kuidas kauplemisgurud / börsigurud sind petavad

Postitatud: 18 Juul 2021, 15:00
Postitas Taavi
So I showed my P&L and nobody watched my channel.
Üks kaupleja hakkas osalema erinevate "gurude" kauplemiskursustel ja teeb sellest videosid, et aru saada, miks inimesed nende kursuste eest roppu raha maksavad, kus õpetatakse börsil kaotama.

Täitsa huvitav vestlus erinevatest viisidest, kuidas inimestega manipuleeritakse kauplemisgurude poolt. Paljusid sarnaseid võtteid kasutatakse ka muudes kontekstides muidugi, nii et mööda külge maha ikka ei jookse, isegi kui kauplemine huvi ei paku.


Wirecard pettuse juhtum

Postitatud: 18 Juul 2021, 15:07
Postitas Taavi
Wirecardist natukene. Sakslaste kunagine lootus ja seejärel häbiplekk.

Muidugi kui asi konteksti panna, siis tegelikult polnudki teab mis suur ettevõte. Isegi Gamestop on tipphetkel rohkem väärt olnud kui Wirecard oma tipphetkel. Vähemalt mõneks hetkeks.



Wirecard on muuhulgas veel markantne näide sellepärast, et kui pettuse avastanud investorid aktsiaid lühikeseks müüsid, siis Wirecard kaebas nende peale. Seetõttu keelustati lühikeseks müük mingiks ajaks ära ja hakati lühikeseks müüjaid turumanipulatsiooni kahtlusega uurima. Hiljem muidugi selgus tegelik olukord.

Teine lugu nende tegemistest veel juurde. Lühikokkuvõte: Kui mingi ettevõtte CEO hakkab Steve Jobsi stiilis kõrge kaelusega riideid kandma, siis on ilmselt pettus.



Kusjuures eelmises videos mainitud SoftBank ise selle tehinguga raha ei kaotanud. Keda huvitab, kuidas suured tegijad sedasi skeemitavad, siis siin hea video sellest.


Krüptorahadega influencerite pettused

Postitatud: 18 Juul 2021, 15:47
Postitas Taavi
Krüptorahadega tehakse omajagu kõikvõimalikke skeemitamisi ja pettusi. Siin üks video, kus kiire ülevaade, kuidas nii mõndagi neist skeemidest tehakse ja kuidas inimesed tünga saavad.

Sealjuures on isegi päris suured influencerid oma nimega aidanud erinevaid sh*tcoine promoda.

Hea meeldetuletus: Kui sinu investeerimisotsus põhineb mõne kuulsuse sõnadel (eriti sellise, kes teemast mitte midagi ei tea), siis mine seisa peegli ette, pane omale sõrm meelekohale ja keeruta seda, nagu sul peas kruvid logiseksid. Sest see, mis sa just teha plaanisid, viitab, et nii on.


Investoriteliidu investorid polnudki investorid?

Postitatud: 19 Juul 2021, 09:20
Postitas Taavi
Klassikaline näide, kus nö influencerid/tuntud näod promovad midagi ja seejuures tundub, et võib öelda mida iganes sülg suhu toob. Olgu see siis tegelikkusega ka kuidagi seotud või mitte. Raha eest ju ikkagi...
Investoriteliiduga seotud tuntuim "nägu" on näitleja ja riigikogu liige Üllar Saaremäe (Isamaa), kes 2019. aastal ettevõttele telereklaami tegi. Toona nimetas ta end avalikult Investoriteliidu investoriks, kes seetõttu töölepingu alusel neile ka reklaami tegi. Muu hulgas oli ta ka teise pensionisamba vabakslaskmise suur eestkõneleja.

Nüüd tunnistas Saaremäe ERR-ile, et ta pole kunagi Investoriteliidu kaudu oma raha investeerinud.

"Mu oma raha ei ole mängus. Tegin nendega [reklaami jaoks] töövõtulepingu, sain aktsiaostuõiguse, kui nad mõne aasta pärast peaks mõne ettevõttega börsile minema. Investeerinud ma veel ei ole," ütles Saaremäe. "Tegin nendega lihtsalt koostööd, sain selle eest tasu."

Kuhu ta aga oma teisest sambast vabaneva raha paigutada plaanib, kas Investoriteliitu?

"Minul ei olegi teist sammast," vastas Saaremäe.
https://www.err.ee/1608083245/politsei- ... gutsemises

Telefoniteel investeerimispakkumised on pettus

Postitatud: 20 Juul 2021, 23:09
Postitas Taavi
Ikka aeg-ajalt tuletatakse mulle meelde, et kõik ei ole veel sellest kuulnud.

Kui sa ei ole oma lähedastega veel sellest rääkinud, et telefoni teel tulevad investeerimispakkumised on klassikaline ja tuntud pettus, siis ole hea, tee seda.
Ennetamine on kordades lihtsam ja sadu või tuhandeid eurosid odavam, kui tagantjärele üritada midagi kätte saada. Ja need helistajad on ikka päris osavad manipulaatorid.

Sinu lähedased puutuvad ilmselt sellise asjaga esimest korda kokku. Helistajatel on aga selleks praktikat olnud juba aastaid. Nad on tõenäoliselt kõiki vastuväiteid kuulnud ja mitte ainult korra. Kõigi nende jaoks on ilmselt olemas ka juba katsetatud viisid, kuidas neist võimalikult tõenäoliselt mööda saada.

See on nagu malemäng kogenud maletaja vastu, kui sa ei tea isegi, kuidas nupud käivad või mis mängu sa mängid.

Natuke pikema vestluse jaoks võid siit spikri ette võtta:
https://rahafoorum.ee/5-reeglit-investe ... etamiseks/

Investeerimispettuse ohvreid petetakse uuesti

Postitatud: 23 Juul 2021, 12:03
Postitas Taavi
Sarnase skeemi eest olen ka varem siin hoiatanud, aga ilmselt mitte liiga palju, sest kõik ikka veel ei tea.

Kui inimene on juba pettuse ohvriks langenud, siis on tõenäosus uueks pettuseks juba suurem. Klassikaline lüke on midagi sellist, et pettuse ohvriga võetakse ühendust "pangast", "politseist", "advokaadi", "finantsjärelevalveasutuse" vmt sarnase järelevalvemaiguga asutuse poolt. Ei välista ka, et kasutatakse lihtsalt mõnda välja mõeldud asutuse nime, mis kõlab ametlikult.

Kuna nad teavad, et sa raha kaotasid ja võib olla isegi summat jms infot, siis võib tunduda, et õige asi. Alati kontrolli ametlike kanalite kaudu üle (ja ei, mitte meililt või numbrilt või kodulehelt, mida see inimene sinuga jagas).

Seejärel aga järgnevad igasugu loomingulised viisid, kuidas nad uuesti infot ja raha välja meelitavad. Antud näide on muidugi uskumatu, et ohver nii suure summa jälle välja käis, enne kui üldse taipas kellegi käest midagi küsida...

Kui inimestel nii palju raha seisab, siis ehk leiab siit mõne soodsama variandi, kuidas sellega edasi toimetada:
https://rahatasku.ee/

Kui kellelgi on reaalse elu näiteid, mille eest need "pangatöötajad"/"ametiasutused" ohvritelt raha küsivad, siis oleks huvitav kuulda. Isiklikult olen kuulnud näiteid ainult selle internetis levinud laenupakkumise kontekstis, kus tahetakse raha alates konto avamisest kuni saadava laenusumma pealt tulumaksu tasumiseni välja. Laenu ilmselgelt ei saagi.

PS! Meediast ja mulle kirjutanute kogemuse põhjal tekkinud tunne on vist ikkagi õige. Suurem osa ohvreid on ikkagi pigem vanemas eas.

Politsei- ja piirivalveameti andmeil on suurem osa kelmuste ohvreid keskeri- või kõrgharidusega. Üle poolte investeerimispettuste ohvrite on 50–69-aastased ja peamiselt mehed.

https://arileht.delfi.ee/artikkel/94080 ... -335-eurot

Petised teevad enne helistamist põhjaliku eeltöö

Postitatud: 23 Juul 2021, 12:12
Postitas Taavi
Kahjuks paywalli taga, aga tundub asjalik artikkel:
https://maaleht.delfi.ee/artikkel/94049 ... mida-oelda

Ettevõtlus"gurud" internetis inimestele hõlptulu lubamas

Postitatud: 25 Juul 2021, 17:10
Postitas Taavi
Jason Calacanis ka jõudnud Coffeezillaga vestlema. Video lõpus mainis, et tal plaan, kuidas korraga hunnik scammereid maha võtta. Loodetavasti jõuavad enne septembrit selle plaani siis ellu viia ja selliselt, et ka siinmail mõju tunda annab.


Krüptoraha pettus Save The Kids

Postitatud: 28 Juul 2021, 21:35
Postitas Taavi
Üks põhjalikum ülevaade suuremast krüptoraha pettusest, mis pidi reklaami järig olema heategevusprojekt, aga tundub, et oli hoopis korralik pump and dump skeem.

Re: Pettused, petuskeemid ja muidu tüngad, millest hoiduda

Postitatud: 31 Juul 2021, 11:40
Postitas Taavi
Kiiresti rikastumise skeemidest natuke.

"Staarkaupleja" oli tegelikult petis

Postitatud: 05 Aug 2021, 20:23
Postitas Taavi
Kui mõnikord tundub imelik, et inimesed lasevad ennast petta mingil kauplemisgurul, siis tegelikult on isegi suured pangad samamoodi omale tünga lasknud teha. Aeg-ajalt isegi väga pikalt ja väga valusate tagajärgedega, nagu näiteks sellest videost näha.

Petised kommentaarides

Postitatud: 06 Aug 2021, 10:53
Postitas Taavi
Petised teesklevad kommentaarides tuntud ja usaldusväärseid inimesi ja pakuvad "häid investeerimisvõimalusi".

Vaatasin kunagi isegi James Jani videode all seda "Pinned by James Jani" tegelast, et mis mõttes ta mingit krüptoscammi promob. Võttis ikka paar hetke aega, enne kui aru sain, et see on fake kasutaja nimi, mitte mingi kinnitatud (pinned) kommentaar.


Scammerid läksid omavahel tülli

Postitatud: 06 Aug 2021, 13:23
Postitas Taavi
Mõnikord aitavad scammerid ise enda pettusele otsa peale teha. Nad võiksid seda tihedamini harrastada minu arvates.


Bernie Madoffi ponzi skeem

Postitatud: 06 Aug 2021, 13:40
Postitas Taavi
Lühikene ülevaade Bernie Madoffi pettusest. Selle kohta olemas ka päris häid pikemaid dokumentaale, kellel rohkem huvi ning isegi täitsa hästi tehtud hollywoodi film (kõik detailid ilmselgelt ei olnud tõesed, aga laias laastus siiski küllaltki ok).


Otsustusvõimetu häkker varastas $600 miljoni eest krüptot?

Postitatud: 15 Aug 2021, 16:20
Postitas Taavi

Re: Pettused, petuskeemid ja muidu tüngad, millest hoiduda

Postitatud: 18 Aug 2021, 21:55
Postitas Taavi
Pealinn kirjutas mõni aeg tagasi pettustest ühe mõnusa loo. Küsisid ka minu käest mõned kommentaarid.
https://pealinn.ee/2021/04/05/politsei- ... ba-rahale/

Pankade poolt korda saadetud pettused

Postitatud: 12 Sept 2021, 20:29
Postitas Taavi
Pangad juba aastaid oma klientide huvide ees(t) seisnud.

Kuidas telekamängudega mulli tekitatakse

Postitatud: 14 Sept 2021, 21:38
Postitas Taavi
Huvitav video, kus selgitab, kuidas telekamängude hinda manipuleeritakse nii, et jääks mulje, nagu need oleks ülihea tootlusega investeering. Kõik ikka ei ole kuld, mis hiilgab.

Instagrami modellid õpetavad börsikauplemist

Postitatud: 20 Sept 2021, 23:09
Postitas Taavi
Tuleb välja, et nii mõnigi Instagramis paljastavaid pilte jagav naisterahvas on tegelikult väga edukas kaupleja, kes muuhulgas soovib ka sinule seda kauplemist õpetama hakata. Tagasihoidliku mõnesaja dollarilise tasu eest muidugi.

Mida muud sa oma fotoshootide vahel ikka teed, kui mõned 20%+ tootlusega kauplemistehingud?


NFT turu Opensea töötaja kauples siseinfoga

Postitatud: 21 Sept 2021, 19:45
Postitas Taavi
Töötaja sai siseinfoga päris korraliku kasumi. Ei teagi, kui kurb ta selle vallandamise pärast oli, kui siseinfo korraliku summa kokku aitas kühveldada.

Kristo Käärmann või Kaja Kallas annab sulle hunniku raha?

Postitatud: 01 Okt 2021, 16:21
Postitas Taavi
Üks kahtlane petuskeem on juba tükk aega ringi käinud erineval kujul, aga see vist ei ole liiga levinud. Sellegipoolest hea teada, sest tundub ka läbi facebooki reklaamide ringlevat.
kahtlane pettuste leht.PNG
Nii palju kui aru olen saanud, siis skeem toimib umbes nii:
  • Facebookis või kuskil reklaamitakse mingit klikimagnetist pealkirja, mis lubab kiiresti rikastumist. Olen täheldanud, et see levib ka selle klassikalise skeemiga, kus su "sõber jagab" mingit postitust ja märgib sinu seal ära (koos 80+ teise inimesega). Kui sinna klikid, siis saad vist võimaluse oma kontole ligipääse jagada ja see spämmrobot kirjutab ka sinu nimel samasuguseid postitusi, kus su sõbrad ära märgib.
    pettus facebookis.png
  • Kui lähed sinna lehele, siis vastu vaatab midagi sellist, nagu pildil näha. Mõni aeg tagasi rääkis näiteks Kristo Käärmann mingitest ise rahaga täituvatest pangakontodest vmt jamast. Ehk see tuntud tegelane ja teema võivad ilmselt mingil määral haakuda parasjagu populaarsete/aktuaalsete teemadega. Wise minu arust kaasas tol ajal suure hunniku raha või plaanis börsileminekut ja oli meedias.
  • Mis siin täpsemalt edasi saama hakkab, seda pole soovinud katsetama hakata. Igaljuhul saad kõikvõimalikele linkidele seal klikkida ja mingeid andmeid neile jagada. Ei välistaks, et seal mingit pahavara sulle pakutakse või siis mingisuguseid sensitiivseid andmeid neile jagada saad.
PS! Ilmselt on see kas sarnane või seotud selle skeemiga, kus näidatakse mingi kuulsuse videot ja väidetakse, et ta jagab meeldivaks märkijatele raha vmt. Ka neist käis kunagi Käärmann läbi.

Kuidas aru saada, et see on pettus?
  • Kasuta aju ja mõtle natukene. Need teemad on seal nii jaburad, et peaks päris kiiresti aru saama, et kahtlane asi.
  • Veebiaadress ise on mingi arcangelis.....info. Ehk juba ainuüksi sellest võiks aru saada, millega tegu. Aadress tõenäoliselt muutub pidevalt, aga mõte on selles, et tegemist on mingi kahtlase veebiaadressiga.
  • Veebisait antud juhul näitab, et see on Harju Elu koduleht, aga ilmselgelt isegi veebiaadressi vaadates ei ole.
  • Kui kuskile klikkides hakatakse sinu käest mingisuguseid andmeid küsima, siis on juba päris kindel ohumärk. Kuigi sellistel lehtedel oleks targem üldse mitte kuhugi klikkida igaks juhuks.