Pettused, petuskeemid ja muidu tüngad, millest hoiduda

Kõik, mis investeerimise, raha kogumise ja säästmisega seotud, mis teistesse alafoorumitesse ei sobi.
Taavi
Postitusi: 1459
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Pettused, petuskeemid ja muidu tüngad, millest hoiduda

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Börsil ja järelevalve all olemine ei välista pettust

Veel üks näide, kuidas börsil kauplev suur ettevõte saab pettust teha ja investoritele miljardeid kaotust tuua.

Ehk siis hea meeldetuletus, et see, kui mingi asi on pikalt tegutsenud või omab mingit litsentsi või on järelevalve all või on auditeeritud või...ei tähenda automaatselt, et tegemist ei ole pettusega.

Ühtlasi muidugi ei tähenda see ka, et tegemist on pettusega. Pigem kõik need eespool mainitud tegurid vähendavad tõenäosust, et asi on pettus, aga kui ikka muud punased tulukesed kuskil vilguvad, siis tasub investeerimisotsuseid tehes pigem neid tulukesi usaldada.

Taavi
Postitusi: 1459
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Napoleon Hill oli korralik skeemitaja

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Napoleon Hilli raamat Think and Grow Rich on olnud inspiratsiooniks väga paljudele. Sealhulgas päris paljudele edukatele ettevõtjatele. Olen seda isegi kunagi lugenud ja ei saa öelda, et seal häid mõtteid poleks olnud. Kuigi omajagu uinamuina jama leidus ka muidugi.

Huvitav on aga teada, et see raamat ise põhineb korralikul pettusel ja valel ning autor oli uskumatult suur skeemitaja.


Siin pikem artikkel ka, kel huvi suurem:
The Untold Story of Napoleon Hill, the Greatest Self-Help Scammer of All Time
Taavi
Postitusi: 1459
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

5 tüüpilist investeerimispettust

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Ülevaade viiest tüüpilisest viisist, kuidas investoreid petetakse.

Taavi
Postitusi: 1459
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Levinumad petuskeemid ja kuidas neist hoiduda

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Kuna pettuste ohvrid (või sageli nende sugulased) on minu poole küsimustega pöördunud ja kõikvõimalike erinevate pettuste kohta minu käest arvamust küsitakse, siis panin kokku lühikese TASUTA online kursuse.

Seletan seal ära tüüpilisemad pettused, mille otsa sa võid sattuda, selgitan, kuidas need töötavad ja mida võiksid teha, et neid vältida.

Vaata kursust tasuta siin

Soovitan ka oma sugulastega ja tuttavatega jagada. Ennetamine on kordades lihtsam ja odavam, kui üritada tagantjärele mõnda ohvriks langenud sugulast sellest supist välja aidata. Eriti sage tundub olevat vanemas eas inimeste langemine selliste pettuste ohvriks, seega räägi neist teemadest nendega.
Taavi
Postitusi: 1459
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Kuidas kauplemisgurud / börsigurud sind petavad

Lugemata postitus Postitas Taavi »

So I showed my P&L and nobody watched my channel.
Üks kaupleja hakkas osalema erinevate "gurude" kauplemiskursustel ja teeb sellest videosid, et aru saada, miks inimesed nende kursuste eest roppu raha maksavad, kus õpetatakse börsil kaotama.

Täitsa huvitav vestlus erinevatest viisidest, kuidas inimestega manipuleeritakse kauplemisgurude poolt. Paljusid sarnaseid võtteid kasutatakse ka muudes kontekstides muidugi, nii et mööda külge maha ikka ei jookse, isegi kui kauplemine huvi ei paku.

Taavi
Postitusi: 1459
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Wirecard pettuse juhtum

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Wirecardist natukene. Sakslaste kunagine lootus ja seejärel häbiplekk.

Muidugi kui asi konteksti panna, siis tegelikult polnudki teab mis suur ettevõte. Isegi Gamestop on tipphetkel rohkem väärt olnud kui Wirecard oma tipphetkel. Vähemalt mõneks hetkeks.Wirecard on muuhulgas veel markantne näide sellepärast, et kui pettuse avastanud investorid aktsiaid lühikeseks müüsid, siis Wirecard kaebas nende peale. Seetõttu keelustati lühikeseks müük mingiks ajaks ära ja hakati lühikeseks müüjaid turumanipulatsiooni kahtlusega uurima. Hiljem muidugi selgus tegelik olukord.

Teine lugu nende tegemistest veel juurde. Lühikokkuvõte: Kui mingi ettevõtte CEO hakkab Steve Jobsi stiilis kõrge kaelusega riideid kandma, siis on ilmselt pettus.Kusjuures eelmises videos mainitud SoftBank ise selle tehinguga raha ei kaotanud. Keda huvitab, kuidas suured tegijad sedasi skeemitavad, siis siin hea video sellest.

Taavi
Postitusi: 1459
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Krüptorahadega influencerite pettused

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Krüptorahadega tehakse omajagu kõikvõimalikke skeemitamisi ja pettusi. Siin üks video, kus kiire ülevaade, kuidas nii mõndagi neist skeemidest tehakse ja kuidas inimesed tünga saavad.

Sealjuures on isegi päris suured influencerid oma nimega aidanud erinevaid sh*tcoine promoda.

Hea meeldetuletus: Kui sinu investeerimisotsus põhineb mõne kuulsuse sõnadel (eriti sellise, kes teemast mitte midagi ei tea), siis mine seisa peegli ette, pane omale sõrm meelekohale ja keeruta seda, nagu sul peas kruvid logiseksid. Sest see, mis sa just teha plaanisid, viitab, et nii on.

Taavi
Postitusi: 1459
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Investoriteliidu investorid polnudki investorid?

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Klassikaline näide, kus nö influencerid/tuntud näod promovad midagi ja seejuures tundub, et võib öelda mida iganes sülg suhu toob. Olgu see siis tegelikkusega ka kuidagi seotud või mitte. Raha eest ju ikkagi...
Investoriteliiduga seotud tuntuim "nägu" on näitleja ja riigikogu liige Üllar Saaremäe (Isamaa), kes 2019. aastal ettevõttele telereklaami tegi. Toona nimetas ta end avalikult Investoriteliidu investoriks, kes seetõttu töölepingu alusel neile ka reklaami tegi. Muu hulgas oli ta ka teise pensionisamba vabakslaskmise suur eestkõneleja.

Nüüd tunnistas Saaremäe ERR-ile, et ta pole kunagi Investoriteliidu kaudu oma raha investeerinud.

"Mu oma raha ei ole mängus. Tegin nendega [reklaami jaoks] töövõtulepingu, sain aktsiaostuõiguse, kui nad mõne aasta pärast peaks mõne ettevõttega börsile minema. Investeerinud ma veel ei ole," ütles Saaremäe. "Tegin nendega lihtsalt koostööd, sain selle eest tasu."

Kuhu ta aga oma teisest sambast vabaneva raha paigutada plaanib, kas Investoriteliitu?

"Minul ei olegi teist sammast," vastas Saaremäe.
https://www.err.ee/1608083245/politsei- ... gutsemises
Taavi
Postitusi: 1459
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Telefoniteel investeerimispakkumised on pettus

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Ikka aeg-ajalt tuletatakse mulle meelde, et kõik ei ole veel sellest kuulnud.

Kui sa ei ole oma lähedastega veel sellest rääkinud, et telefoni teel tulevad investeerimispakkumised on klassikaline ja tuntud pettus, siis ole hea, tee seda.
Ennetamine on kordades lihtsam ja sadu või tuhandeid eurosid odavam, kui tagantjärele üritada midagi kätte saada. Ja need helistajad on ikka päris osavad manipulaatorid.

Sinu lähedased puutuvad ilmselt sellise asjaga esimest korda kokku. Helistajatel on aga selleks praktikat olnud juba aastaid. Nad on tõenäoliselt kõiki vastuväiteid kuulnud ja mitte ainult korra. Kõigi nende jaoks on ilmselt olemas ka juba katsetatud viisid, kuidas neist võimalikult tõenäoliselt mööda saada.

See on nagu malemäng kogenud maletaja vastu, kui sa ei tea isegi, kuidas nupud käivad või mis mängu sa mängid.

Natuke pikema vestluse jaoks võid siit spikri ette võtta:
https://rahafoorum.ee/5-reeglit-investe ... etamiseks/
Taavi
Postitusi: 1459
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Investeerimispettuse ohvreid petetakse uuesti

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Sarnase skeemi eest olen ka varem siin hoiatanud, aga ilmselt mitte liiga palju, sest kõik ikka veel ei tea.

Kui inimene on juba pettuse ohvriks langenud, siis on tõenäosus uueks pettuseks juba suurem. Klassikaline lüke on midagi sellist, et pettuse ohvriga võetakse ühendust "pangast", "politseist", "advokaadi", "finantsjärelevalveasutuse" vmt sarnase järelevalvemaiguga asutuse poolt. Ei välista ka, et kasutatakse lihtsalt mõnda välja mõeldud asutuse nime, mis kõlab ametlikult.

Kuna nad teavad, et sa raha kaotasid ja võib olla isegi summat jms infot, siis võib tunduda, et õige asi. Alati kontrolli ametlike kanalite kaudu üle (ja ei, mitte meililt või numbrilt või kodulehelt, mida see inimene sinuga jagas).

Seejärel aga järgnevad igasugu loomingulised viisid, kuidas nad uuesti infot ja raha välja meelitavad. Antud näide on muidugi uskumatu, et ohver nii suure summa jälle välja käis, enne kui üldse taipas kellegi käest midagi küsida...

Kui inimestel nii palju raha seisab, siis ehk leiab siit mõne soodsama variandi, kuidas sellega edasi toimetada:
https://rahatasku.ee/

Kui kellelgi on reaalse elu näiteid, mille eest need "pangatöötajad"/"ametiasutused" ohvritelt raha küsivad, siis oleks huvitav kuulda. Isiklikult olen kuulnud näiteid ainult selle internetis levinud laenupakkumise kontekstis, kus tahetakse raha alates konto avamisest kuni saadava laenusumma pealt tulumaksu tasumiseni välja. Laenu ilmselgelt ei saagi.

PS! Meediast ja mulle kirjutanute kogemuse põhjal tekkinud tunne on vist ikkagi õige. Suurem osa ohvreid on ikkagi pigem vanemas eas.

Politsei- ja piirivalveameti andmeil on suurem osa kelmuste ohvreid keskeri- või kõrgharidusega. Üle poolte investeerimispettuste ohvrite on 50–69-aastased ja peamiselt mehed.

https://arileht.delfi.ee/artikkel/94080 ... -335-eurot
Vasta