Kas võlakirjadel on täna portfellis kohta?

Ühisrahastus (Bondora, Omaraha, Mintos, Crowdestate, Estateguru, Twino jne), hüpoteeklaenud ja kõikvõimalikud muud tagatiseta ja tagatisega laenud.
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Kas võlakirjadel on täna portfellis kohta?

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Klassikaline investeerimissoovitus on pensionile lähemale jõudes portfellis aktsiate osakaalu vähendada ja selle asemele võlakirju võtta.

Samas, vaadates võlakirju, siis tekib mul küsimus, et kas see soovitus tänastes oludes on ikka mõistlik?

Võlakirjaga saab teenida kahel moel
Võlakirja pealt saab tootlust teenida kahel viisil:
  • Intressimaksed
  • Võlakirja hinnatõus järelturul
Võlakirjade intressimäärad on täna pigem olematult madalal tasemel. Seda isegi enne inflatsiooniga arvestamist. Seega siit liigselt tootlust oodata ei tasu.

Võlakirja hind järelturul võib tõusta siis, kui intressid langevad. St uued võlakirjad on madalama intressiga, nii et sinu võlakiri on atraktiivsem. Täna on intressimäärad üsna rekordmadalatel tasemetel, nii et langusruumi väga palju ei paista olevat (kui just sügavale miinusesse ei lähe).

Inflatsiooni kontekstis tundub pigem realistlikum, et intressid võiksid hoopis tõusta (mõnes riigis ka juba tõusevad) ja seega sinu täna ostetava võlakirja väärtus hoopis langeb.

Lisaks, arvestades riikide ulmelisi võlakoormusi, siis tundub (ei teinud mingit süvaanalüüsi) järjest tõenäolisem, et ka suuremate riikide puhul võiks nende võlgadega miskit negatiivset juhtuda.

Mis rolli võiks võlakiri portfellis täita?
Eelneva põhjal võiks kokku võtta, et tootlust väga oodata ei maksa. Riski samas nagu oleks. Mis võiks siis võlakirja eelis olla?

Noh, üks teoreetiline eelis on ehk see, et kui börsid ja kõik muu peaks õhku lendama, siis võlakirjad äkki püsivad paremini oma hinnataseme juures? (jätame praegu kõrvale, et see õhku lendamine võib äkki just võlakirjadest ka tulla)

Samas, tootlus on nii väike, et äkki saaks sama hea tootlusega ja madalama riskiga täna hoopis pangahoiuseid kasutada? 100k ulatuses igas pangas veel tagatud ka. Või sootuks vaadata mõne muu vara suunas. Kinnisvara, kuld, HLÜd?

Kus ma oma mõttekäigus vea teen? Miks võlakirjad on ikkagi hea asi, mida isegi täna oma portfelli noppida tasuks?
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Võlakirjade risk realiseerumas

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Korduvalt räägitud võlakirjadega seotud riskid on nüüd lõpuks realiseerumas. "Konservatiivsed" pensionifondid on lühiajalise tootluse osas suurimaid languseid näitamas.
suurema võlakirjade osakaaluga II samba pensionifondide sooritus.jpg
Vana hea võlakirjadega hajutamise strateegia ei toimi liiga hästi, kui intressid on nullis.
Ühtlasi näeme ka taaskord seda, kuidas tihtipeale reklaamitud aktiivsete fondide eelis "me tõmbame languste ajal pidurit", ei ole järjekordselt tootlustes välja mänginud. (aastane periood)
agressiivsete pensionifondide sooritus aktiivsed fondid vs indeksfondid.jpg
agressiivsete pensionifondide sooritus aktiivsed fondid vs indeksfondid.jpg (45.07 KiB) Vaadatud 1509 korda
Ainsad fondid, mis on tootluste põhjal pidurit tõmmanud, on LHVl. Need küll alustasid piduri tõmbamist juba 8-9 aastat liiga vara. Tänaseks ilmselt oleks seis oluliselt parem, kui poleks seda tehtud. (3. pilt, 2013. juunist tänaseni)
aktiivselt juhitud pensionifondid vs indeksfondid pikaajaliselt.jpg
aktiivselt juhitud pensionifondid vs indeksfondid pikaajaliselt.jpg (31.67 KiB) Vaadatud 1509 korda
Ükski indeksfond sellest ajast turul pole olnud, kui LHV pidurit hakkas tõmbama, aga 2017. aastast ehk tekkimise hetkest on kõik kas sarnase tootluse kokku saanud või seda ületanud. Arvestades, et suuresti olid kogu perioodi ajal tõusvad turud, siis võid arvata, kas oleks veelgi paremas seisus või ja.
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Vasta