Baumoli palgaboonusest ja elukvaliteedist

Raha teenimise ja RahaFoorumiga seotud jutud, mis mujale ei sobi.
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Baumoli palgaboonusest ja elukvaliteedist

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Huvitav artikkel sellisest nähtusest nagu Baumoli palgaboonus (Baumol's wage bonus või siis Baumol's cost disease). Baumol leidis, et kui teiste ametite tasu tõuseb, siis peab ühel hetkel hakkama ka sellistel ametitel rohkem maksma, kus produktiivsus pole tõusnud. Vastasel juhul nad võiksid töökohta vahetada tasuvama vastu. Teisisõnu, kui ühes valdkonnas produktiivsus tõuseb, siis see toetab palgatõusu teistes valdkondades.

Omalt poolt näen siin mängus ka teistpidist aspekti (edasi lugedes avastasin, et ta viitab sellele hiljem). Kui klientide rahakotid paisuvad, siis puhtalt pakkumise-nõudluse tõttu tekib olukord, kus kliendid maksavad teenuse eest rohkem. Artiklis oleva viiulimängija näitel on kontsertipiletite arv piiratud, mistõttu pileti hind seatakse tasemele, kus tõenäoliselt enamik neist maha õnnestub müüa. Seega on ka töötajatel õigustatud ootus rohkem tasu saada. Nad teevad küll sama tööd ehk mingil kujul tööühikuid mõõtes pole produktiivsus tõesti tõusnud. Samas, selle eest saadav tulu on tõusnud ehk käibe/kasumi järgi mõõtes tõusis produktiivsus küll. Kas on võimalik, et Baumol lihtsalt vaatas valet mõõdikut produktiivsuse hindamisel? (Tunnistan, et ei ole tema teooriat allpool viidatud artiklist kaugemale uurinud.)

Sellest tulenevalt ei tundu mulle ka liiga usutav, et näiteks IT sektori produktiivsuse kasv mõjutaks väga laotöötajate palka positiivses suunas. Laotöötaja ei saa tingimata programmeerijaks minna ja programmeerijad ei maksa laoteenuse eest rohkem kui teised ehk tegemist ei ole reeglina piiratud koguses teenusega. Kui programmeerijad hakkavad hästi palju kaupu tellima, siis võetakse lihtsalt laotöötajaid juurde või kaupade tarneajad pikenevad, mitte ei tõsteta hinda lakke, nii et vaesemad ei saa enam omale kaupu tellida.

Küll võiks see laotöötajate palku mõjutada seeläbi, et rikkam elanikkond tellib rohkem kraami, see tõstab nõudlust ja käivet ning võib mingil määral inflatsiooni ja/või produktiivsuse kasvu (laotöötaja saab suurema osa ajast kaupu komplekteerida) kaasa tuua. Kuna elamiskulud ja/või ettevõtete käibed tõusevad, siis on ka laotöötajatel põhjendatud ootus palgatõusu küsida.

Muuhulgas on artiklis huvitav mõttekäik selle kohta, miks pikaajaliselt inflatsiooni alusel võrdluste tegemine on keeruline ning miks väide, et elustandardid on täna paremad või halvemad, on sageli päris subjektiivne. Isiklikult julgen siiski autoriga nõustuda ja väita, et olenemata mõne asja osas elustandardite langusest, elavad täna peaaegu kõik oluliselt mugavamat, luksuslikumat ja võimalusterohkemat elu, kui inimesed sadakond aastat tagasi. Küll ei tähenda see paraku, et enamus inimesi sellepärast eluga rohkem rahulolevamad oleks.

https://fullstackeconomics.com/why-agat ... not-a-car/
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Vasta