Krüptovarade puhul lasub vastutus turvalisuse eest puhtalt sinul (ehk seiklusi krüptomaailmast)

Kõik, mis investeerimise, raha kogumise ja säästmisega seotud, mis teistesse alafoorumitesse ei sobi.
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Krüptovarade puhul lasub vastutus turvalisuse eest puhtalt sinul (ehk seiklusi krüptomaailmast)

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Marko Oolo jagas oma kaotusega lõppenud kogemust ja õppetunde sellest. Paraku on see täna endiselt krüptomaailma reaalsus.
https://oolomarko.ee/postmortem-krupto- ... -suuruses/

Selles nn tsentraliseeritud finantsmaailmas kaitsevad seadused, finantssektori IT tegelased, politsei- ja järelevalveasutused tõenäoliselt 90%+ pahalaste rünnakute vastu. Reeglina meil pole isegi aimu, et mingid rünnakud kuskil käivad. Inimese enda ülesanne on need viimased 10% kaitsta (ära anna oma ID-kaardi PINe inimestele, ära kanna petistele raha üle, ära vaheta oma pensionisammast kallima vastu sellepärast, et kaubanduskeskuses müügiinimene rääkis ilusat juttu jne...)

Krüptomaailmas on aga pigem vastupidine seis. 90%+ turvalisusest on sinu ülesanne ja selle ülejäänu eest hoolitsevad siis mingid teenusepakkujad, walletid vms lahendused (mis ka tihtipeale turundusjuttudes oma tegemisi ja turvalisust oluliselt ilustavad). Ehk põhimõtteliselt võistled enda kaitsmisega kõigi oma muude tegemiste kõrvalt tegelastega, kelle ainus tegevus ongi välja mõelda, kuidas sinult seda raha kätte saada.

Sealjuures on ka tihtipeale plokiahelas ilusti näha, kus ja kui palju raha on ehk su "pangakontol" on n-ö klaasist seinad. Pahalased saavad vaadata, kust, kuhu, kui palju, kui tihti, mis kellaaegadel, mis päevadel jne sa oma rahasid liigutad. Säästab pahalastele oluliselt aega, sest ei pea "vaeste" peale oma energiat raiskama. Seega võib neil juba enne sinu kontole sisse logimist olla väga selge pilt ees, mis raha ja kus asub, kuidas seda sealt välja liigutada ja millal sa üsna tõenäoliselt mõnda aega oma kontol midagi ei tee ja loodetavasti ka ei märka. Täiesti võimalik, et oligi juba eelnevalt Marko portfell ära kaardistatud ja pandi peale sisselogimist mingi scriptijupiga asjad kerge vaevaga liikuma.

Ehk Marko järeldusega nõus. Kui krüptosse tahta mingitki suuremat summat panna, siis tuleb turvalisuse osas korralik overkill teha ehk terve hulk samme, mis tunduvad juba ülearuse paranoiana (aga ilmselt ei ole). Seejärel tuleb muidugi kogu see üleliigne turvalisus natukene ära lõhkuda sellega, et oma lähedastele selgitada või väga selged ja lihtsad juhised jätta, kuidas sealt vajadusel raha ikkagi kätte saab, kui sinuga midagi juhtub...

Või siis kasutada mõnda neist tsentraliseeritud finantssektori teenusepakkujatest ja jääda arvestatavast osast krüptomaailmast kõrvale.
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Ka krüptovarade puhul saab sinu varasid ära võtta

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Krüptoraha on demokraatlik raha, mis kaotab ära vajaduse usaldada mingisuguseid kahtlaseid vahemehi (jah, pangad, teie poole vaatan) ja ei lase kellelgi sinu varasid ära võtta ega külmutada (jah, pangad, järelevalveasutused, poliitikud!).

Noh, vähemalt senikaua, kuni keegi su paroole kätte ei saa, mõnda walletit ära ei häki, sa ise paroole ära ei kaota, kõvaketas walletiga õhku ei lenda, mõni custodial vm krüptoteenus su raha ära ei võta/külmuta või pankrotivaradena seda õhku ei lase, sa seda kogemata valele aadressile ei saada, sa mõne teenuse eest makset ei tee, kes sind siis üle laseb/su raha konfiskeerib, keegi sulle double spendinguga tünga ei tee, sa sinu walletisse saadetud pahavara kogemata ei ava/kustuta vmt, keegi su telefonis olevast walletist raha omale ei kanna, mõni kurikael sind jõuga ei sunni raha ära andma (ja ta teab, kui palju sul seda on), laps su füüsilist walletit kätte ei saa ja sellega midagi põnevat korda ei saada jne.
Kui need üksikud erandid kõrvale jätta, siis on raha väga turvalises kohas.

Noh, vähemalt senikaua, kuni me räägime näiteks Bitcoinist JA seal enamus ei otsusta, et sinult peaks midagi ära võtma (nagu kunagine Ethereumi otsus tehinguid tagasi keerata) JA kui ma mõtlen enamus, siis mitte tingimata ei pea see isegi enamus olema, vaid enamus mingist väiksemast suurema mõjuvõimuga segmendist selles ökosüsteemis. Kui me aga läheme Bitcoinist kaugemale, siis unusta kõik see kahtlaste litsentsiga pankade ja riigiasutuste usaldamise küsimus ära. Siis pead usaldama mingisuguseid teisi tegelasi, kelle tegemiste üle keegi järelelvalvet ei tee ja kes võivad kõiksugu põnevaid lükkeid ette võtta, kui vähegi huvi tekib. Veel üks hiljutine "hea" näide ühe detsentraliseeritud finantsvaldkonna (DeFi) krüptotokeni poolt, kus otsustati, et ühe suure vaala $20 miljonine panus tuleks üle võtta ja kui krüpto liiga palju kukub, siis tema eest ta positsioon vaikselt likvideerida.

https://finance.yahoo.com/news/solana-d ... 15368.html

Meenutab väga nagu mingit asja, mida kogu krüptovärk pikalt ja vürtsiste sõnadega maha on teinud...tradfi vist on see popp termin selle jaoks? Kuigi tõsi, ühtegi litsentsi kellelgi sellise asja tegemiseks ei ole ja keegi järelevalvet otseselt ei tee, nii et eks ta tegelikult ikkagi on täiesti teistsugune asi.
Hääletus sai tehtud tervelt ca 1% omanike osalemisega, nii et vägagi demokraatlik ja detsentraliseeritud ettevõtmine veel seejuures.

Aga kui need eelnevad näited kõrvale jätta, siis muidu ei saa kindlalt keegi su raha ära võtta, kui sa seda krüptos hoiad. Või kui tõsiselt mõtlema hakata, siis võimalik, et üks...

PS! Jah, Solend on mingi mõttetu token. Kõigest $67 miljonit market capi järgi. Ainult 10 milli suurem kui Eesti Ekspress ja praktiliselt sama suur kui DelfinGroup.
PPS! Rahvas sai pahaseks ja tehti teine hääletus veel, nii et enam ei ole vaja äkitselt Solendi õhkulendamise vastu kaitsta ja vaalalt vara ära võtta. Mis ei muuda muidugi mõtet, et seda saab endiselt teha. Sealhulgas teiste krüptovaradega.
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Irooniline krüptomaailm...

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Veidi irooniat krüptomaailmast veel. Küll varsti hakkab jälle raketina rallima ja siis on kõik taas ideaalne, aga seniks...

Üks järjekordne krüptolahendus (n-ö sild erinevate krüptode vahel), mis reklaamib ennast muuhulgas turvalise ja detsentraliseerituna, on langenud varguse ohvriks. Ilmselt tänu mingile turvaaugule nende programmis või protsessides. Pahalased panid pihta $100 miljoni jagu krüptot. Kuna krüpto aitab kaitsta selle vastiku tsentraliseeritud valitsemiskorra, järelelvalveasutuste, keskpankade jms vastu, siis Harmony leppis olukorraga ja lähevad eluga edasi, eks?

Nope. Nagu juba traditsiooniks on saanud, tänase maailmakorra lammutamise nimel töötavad krüptoettevõtmised kipuvad ikka ja jälle pöörduma selle tsentraliseeritud ja jubeda valitsemiskorra suunas abi saama, kui mingi jama tekib. Nii ka seekord otsiti FBI välja, toodi juristid mängu ja proovitakse läbi erinevate exchange'de koostöös selle raha kasutamist blokeerida ja võimalusel n-ö ära külmutada. Asi, mille vastu kaitseks krüpto sai justkui loodud ja mille vastu pidi kaitsma, on see õlekõrs, millest ohvrirollis esimesena haaratakse.

See on ikka parajalt irooniline, kuidas ridamisi erinevad krüptoprojektid mõtlevad, et tänased reeglid on täielik jama. Seejärel sõidavad valusalt vastu seina ja avastavad, et peaks kehtestama mingid reeglid ja looma süsteemid, mis sarnanevad sellele, mis täna muus maailmas juba kehtivad. Tihtipeale on need reeglid ja süsteemid seal isegi täpselt samal põhjusel, kuna kunagi juba sõideti selle seina vastu ja otsustati, et rohkem pole vaja. Aga krüptos vaja ikka jalgratast leiutada ja kõik ämbrid uuesti läbi kolistada.
https://www.msn.com/en-us/entertainment ... ar-AAYPGgE

PS! Detsentraliseeritud ei tundu esmapilgul selle Harmony juures ka just eriti palju midagi olevat peale selle reklaamjutu vist. Kui nad muidugi kaotusi kõigi kasutajate vahel ära ei "detsentraliseeri".
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Detsentraliseeritud finants, mitte nii detsentraliseeritud?

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Nagu tellimuse peale tuli Patrick Boyle'lt üsna sarnasesse suunda video, kus räägib samuti detsentraliseeritusest või selle puudumisest krüptovarades:
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Harmony turvaaugu eest hoiatati juba tükk aega ette

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Siin veidi aega tagasi viidatud Harmony $100 miljonilise kaotuse potentsiaalse turvariski eest hoiatati juba aprillis ette. Turvariski eest, mis varasemalt korduvalt mujal kaotusteni viinud. Omanikke see vist väga ei huvitanud või siis ei saadud sellest aru. Positiivne on see, et vähemalt hoiatajat ei sõimatud vist FUDi külvamise eest, nagu muidu kombeks tundub olevat.
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Krüptoregulatsioon ja privaatsus

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Vana uudis küll juba, aga päris suur samm selle stsenaariumi suunas, millest Bitcoini ja plokiahela videokõnes rääkisin. Kui iga suurema tehingu puhul on teada, kes tehingu tegi, siis pole enam palju minna, et kõik tehtud tehingud teada saaks. Võimalik, et inimesi ei huvita privaatsus üldse, aga see tundub ikka päris halb stsenaarium, kui peaks kunagi krüptos saama ka reaalselt asjade eest tasuda. Iga suvaline tegelane võib siis ühel hetkel plokiahelad ette võtta ja vaadata, millal, kellega, kus olid, millal sind tõenäoliselt kodus pole, kus sa ringi liigud, kui palju sul raha on jne jne. Petiste, pahalaste ja spämmerite unistuste maailm. See seadus küll otseselt seda infot avalikuks ei tee, aga mida rohkem kohti tuleb, kus seda infot kogutakse, seda kergemini see ka ühel hetkel lekib.
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Vasta