Maailmamajanduses möllab täiuslik torm?

Raha teenimise ja RahaFoorumiga seotud jutud, mis mujale ei sobi.
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Maailmamajanduses möllab täiuslik torm?

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Maailmamajanduses on n-ö täiusliku tormi tingimused ilusti paigas. Allpool viidatud videos mainib kolme olulist tegurit:
  • Covid pandeemia.
  • Finantside koomale tõmbamine (intressimäärade tõstmine ja keskpankade bilansi vähendamine)
  • Kaupvarade hindade hüppeline tõus.
Poliitikute lollused
Video kokkuvõttes ta sellele ei viita, aga mina lisaks siia juurde veel poliitikute ja keskpankurite rumalad sekkumised ja otsused. Alates siis sellest, et juba üle 10a on sisuliselt üritatud takistada ühelgi ettevõttel pankrotistuda ja ühegi inimese palgal langeda. Selle käigus on massiliselt raha trükitud, igasugu saastasid varasid kokku ostetud ja kõikvõimalikke rumalusi tehtud. Nende rumaluste tagajärgi on seejärel uute rumalustega üritatud päästa (sest eelmine sekkumine läks ju nii hästi).

Sealhulgas makstud toetusi kõigile suvaliselt, et ikka lisatarbimist toetada. Neist olen varasemalt juba päris pikalt kirjutanud, nii et kordama ei hakka. Näiteks siin: Kuni videos välja toodud Sri Lanka näiteni, kus järjekordselt üks keenjus poliitik midagi välja mõtles...

Covidi mõjus olulised tegurid
Lisaks täiendaksin covidi kontekstis mõju olulisust sellega, et paljudel juhtudel sai igasuguste maavarade ja kaupade tootmine piiratud. Oluliselt sai piiratud ka logistika.

Samal ajal riiklikud toetusmeetmed ja kohatine suvaline rahakülv tekitas suuremat nõudlust kaupade järele, kui varasemalt. See tähendab, et koormus nii tootmisele kui ka logistikale tõusis märkimisväärselt ajal, kus selle võimekus kannatas covidi ja erinevate piirangute tõttu. (teenuste tarbimine langes ja osaliselt läks see raha samuti kaupade peale, kuna rahvas istus kodus ja ilmselt kõik raha meme stockidesse ja krüptosse ei mahtunud...)

Selle kohta jagasin ka facebooki grupis paari head graafikut, aga kuna fb otsing ei toimi, siis ei saa hetkel viidata.

Kaupvarade hinnatõus
Kaupvarade hindade tõusus mängib kindlasti olulist rolli kõik see eelnev kui ka praegune Venemaa sõda ja sellest tulenevad sanktsioonid, eksportimise raskused, ebakindlus jms.

Kõik see kajastub meil siin kõrgemates hindades. Milles muuseas meie kohalike poliitikute roll on marginaalne. Kui keegi üritab tänast hinnatõusu mõne meie poliitiku kaela ajada, siis mulle tundub, et ta on kas demagoog või lihtsalt rumal. Jah, meie poliitikud teevad rumalaid otsuseid suure regulaarsusega, aga nad ei ole nii võimekad, et globaalseid hinnatõuse organiseerida. Nende roll saab selles olla vaid marginaalne. Kõige otsesema mõjuga võis ehk olla pensionireform, mis sai ka üsna hästi ajastatud. Kahtlustan, et sellegi mõju on tänasele hinnatõusule suuremas pildis pigem väike. Küll saame seda pensionisüsteemis kunagi tulevikus valusalt tunda.

Kes kannatab kõige enam?
Samas, teinekord, kui tanklas veidi vähem kütust paaki lased või poes suurt arvet kirud või elektriarvel nulle kokku loed... Tasub siiski võtta hetk ja olla ka veidi tänulik. Meil kajastub see kõik kõrgemates hindades. Meil on sageli võimalik teha valikuid, mis meie kulusid vähendavad ja seeläbi seda mõju leevendavad.

Paljudes kehvemal järjel kohtades aga kajastub see selles, et koolides jäävad eksamid ära, kuna pole paberi ja tindi jaoks raha. Tanklates ja poodides võid päevade kaupa järjekorras passida, ilma et midagi saaks. Riigikord on ebastabiilne, tänavatel on rahutused ja tulevik on ebakindel. Või meie jaoks praktiliselt täiesti hoomamatu nähtusena - inimesed tunnevad nälga. Ei, mitte sellist, et pole hommikust saati juba 3h midagi söönud ja lemmiksöögikoht pole veel avatud.

Sellist, kus pead otsustama, kas võtad ka tänasest õhtusöögist ühe väikse ampsu või jätad kõik lastele ja loodad, et paari päeva pärast saab jälle midagi hamba alla. Samal ajal mõeldes, kas pead hiljuti maetud lapse kõrvale ka teise matma või lähevad asjad enne paremaks. Eeldusel muidugi, et jaksad üldse mõtelda selliste asjade peale, kuna pole juba tükk aega normaalselt süüa saanud ja on pakilisemaidki muresid.

/ rant over /



Sellised mõtted igatahes selle teema peale. Võta või jäta.
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Brasiilias 15% rahvastikust raskusi toidu hankimisega?

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Poleks arvanud, et Brasiilias nii hull seis. Ca 15% elanikkonnast on toiduga raskustes. Võrdluseks, Eestis oli 2020. seisuga absoluutses vaesuses 2,2% elanikkonnast (võimalik, et see on tõusnud, aga uuemat statistikat pole). See ei tähenda automaatselt, et inimene kannatab nälga. Lihtsalt selline protsent inimesi teenib väga madalat sissetulekut. Näiteks kõige suurem osakaal absoluutses vaesuses inimesi on noorte 18-24 aastaste seas (4%) ehk tõenäoliselt suur osa on tudengid, kes ei käi või käivad väikse koormusega tööl.
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Vasta