Kui suur meelerahufond ja millal jälle investeerida võiks?

Kõik, mis investeerimise, raha kogumise ja säästmisega seotud, mis teistesse alafoorumitesse ei sobi.
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Kui suur meelerahufond ja millal jälle investeerida võiks?

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Ajakirjanik küsis, kui suur peaks tänasel päeval meelerahufond olema ja millal võiks jälle julgemalt investeerima asuda. Ei oska öelda, mis lõpuks artiklisse jõudis, aga kiiruga jõudsin talle vastata nii:
Kirjutasin kunagi meelerahufondi kohta eelmise kriisi statistika põhjal väikese analüüsi ja mõned mõtted, millest lähtuvalt võiks meelerahufondi suurust vaadata. Ehk saad sealt mõne idee:
https://rahafoorum.ee/meelerahufond-mis ... as-koguda/

Üldjoontes, kuna meelerahufond võiks olla x kuu kulude suurune, siis kulude kasvades peaks ka meelerahufondi vastavalt suurendama. Olenemata, kas meil on majanduslangus või buum. Seda siis enda kulude põhjal, mitte abstraktse statistikast saadud inflatsiooninumbri alusel.

See, kui julgelt investeerida võiks, sõltub väga palju konkreetse inimese olukorrast ja strateegiast. Kui vundament on tugev ehk korralik meelerahufond olemas, sissetulek suhteliselt kindel, kohustusi vähe, siis näiteks pikaajalise investeerimisstrateegiaga võiks täna aktsiaturul täitsa julgelt hea hinnaga võimalusi otsida. Kui oled 20-ndates või 30-ndates ja investeerid pensionieaks, siis täna on näiteks juba omajagu soodsam laiapõhjalisi indeksfonde osta, kui aasta aega tagasi. Lühiajalised mõneaastased hinnakõikumised on sellisel juhul suuresti infomüra. Kui aga tahad paari aasta pärast pensionile minna või raha kuhugi paigutada, et seda 1-2 aasta pärast kodu ostuks kasutada, siis peaks ilmselgelt ettevaatlikum olema ja oma raha mitte paigutama varadesse, mille väärtus võib paari aasta jooksul poole ära kaotada. Samuti ei tasu investeerida raha, mida sul vaja läheb või mille kaotamine võiks finantsseisule väga valusalt mõjuda.

Kuigi ka need reeglid kehtivad pidevalt, mitte ainult olukorras, kus tundub, et äkki võib turgudel veel langust näha. Ehk kui investeerid raha, mida sul niipea vaja ei ole ja mille kaotamine jalgu alt ei löö ning investeerid vastavalt oma strateegiale arukatesse investeeringutesse (kus numbrid klapivad), siis pole väga vahet, mis aeg parasjagu on. Kui aeg on konkreetse strateegia järgi investeerimiseks kehv, siis numbrid lihtsalt ei klapi ja ei investeerigi. Kui aga mõte on turu lühiajalist liikumist ette ennustada, tippe ja põhje ajastada, siis räägime juba pigem spekuleerimisest või parimal juhul kauplemisest, mitte investeerimisest. See kipub pikemaajaliselt õnnestuma nii vähestel, et enamikul ei ole isegi mõtet oma aega ja raha selle peale kulutada.

Inimesed tahavad kogu aeg teada, mida peaks täna spetsiaalselt kuidagi teisiti tegema, kui kõigil muudel aegadel. Tänane tundub alati kuidagi erilisem aeg võrreldes muude aegadega. Ajalooliselt aga tagasi vaadates, ei ole see tänane väga palju kõigest muust nii väga erilisem olnud midagi. Homne tundub homme sama eriline. Teisisõnu, minu tagasihoidlik arvamus kipub ikka olema, et pikaajalise ajaloo põhjal loodud lähenemisi ei ole vaja ega ole isegi mõistlik pidevalt lühiajaliste sündmuste põhjal ümber mõelda. Järgida võiks samu põhimõtteid, mida alati. Noh, eeldusel, et põhimõtted pole olnud "kõik punasele", "to the moon!" ja "YOLO".

Lisaks minusugusele huvilisele on seal ka eksperdid kommenteerinud:
https://rikas.geenius.ee/rubriik/uudis/ ... esteerida/
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Vasta