Kas rahal saab likviidsusriski esineda?

Kõik, mis investeerimise, raha kogumise ja säästmisega seotud, mis teistesse alafoorumitesse ei sobi.
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Kas rahal saab likviidsusriski esineda?

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Loeme RahaRaamatuKlubis hetkel "Investeerimisedu põhimõtted" ja seal oli üks tabel erinevate riskide teemal. Likviidsusriski juures oli kommentaar, et see ei kehti raha puhul. Iseenesest justkui õige, et kuna kõigi varade väärtust justkui mõõdetakse rahas, siis selle müümine näiliselt pole teemaks.

Küll mulle tundub, et seda mõtet saab veidi laiemalt vaadata. Ka raha ei pruugi saada mõistliku aja jooksul "maha müüa" ehk mõne teise vara/asja vastu vahetada. Võib olla on selle riski jaoks mingi teine nimi, mitte likviidsusrisk, aga olemuselt tundub mulle suht sama nähtus siiski.
Mõned näited ainult hilisemast ajaloost:
  • Ukraina põgenikel polnud väga edukalt võimalik oma raha eurodeks vahetada. Mingi hetk oli minu teada ainus valuutavahetus meil Tavid, kes grivnasid ostis ja sedasi päris halva kursiga.
  • Nii mõnelgi ukrainlasel olid raha mõnes Vene pangas, mille kaart enam ei toiminud ja kust ühel või teisel põhjusel raha väga edukalt kätte ei saanud.
  • Venemaal ei saa oma rubladega päris paljusid asju osta või see on oluliselt piiratud (sh teisi valuutasid). Sealhulgas ei saa isegi rublades piiriüleselt kõiki tehinguid teha, sest on piirang summale, mida üle piiri tohib kanda (vt praeguseid Vene laenukontorite probleeme Mintoses).
  • Hiina ja Liibanoni näited, kus oma raha pangast kätte ei saa (kuigi ok, Hiinas vähemalt oli see mingi investeerimistoode vist justkui).
  • Mõnikord võib raha nii väärtusetuks muutuda ja selle väärtus nii kiiresti langeda, et keegi ei soovi sulle selle vastu midagi anda (vt Venetsueela rahatähtedest meisterdatud käekotte jms).
  • Ajutiselt ja lokaalselt võib sarnane probleem tekkida ka looduskatastroofide, laiapõhjalisemate elektrikatkestuste jms olukordade ajal. Siis ei saa selle rahaga lihtsalt midagi peale hakata. Eriti kui see pangakontol istub.
Vähemalt üks hiljutisem näide oli veel, mis mul kirjutamise käigus meelest läks, aga kaugemast ajaloost leiab neid rohkemgi.

Mis sa arvad, kas neid näiteid võiks likviidsuse probleemideks pidada või on see mingi teise nimetusega risk? Milliseid näiteid veel oskad lisada?
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Vasta