Kodulaenu ennetähtaegne osaline tagasimaksmine

Ühisrahastus (Bondora, Omaraha, Mintos, Crowdestate, Estateguru, Twino jne), hüpoteeklaenud ja kõikvõimalikud muud tagatiseta ja tagatisega laenud.
sugarforme
Postitusi: 1
Liitunud: 10 Aug 2023, 11:00

Kodulaenu ennetähtaegne osaline tagasimaksmine

Lugemata postitus Postitas sugarforme »

Tere, küsin targematelt nõu.

Mul on kodulaen. Võtsin 6 aastat tagasi kui euribor 0 ja laenuraha tänu sellele suhteliselt odav.
Tänaseks oleme siis jõudnud olukorda, kus euribor ei ole enam 0.
Mind ennast häirib vaimselt see, et laenu jääk väheneb naeruväärsete summade kaupa.
Eelmine kuu maksin pangale ~80€ põhiosa ja ~360€ intresse. Makse kokku ~440€ (annuiteetgraafik)
Varasemalt oli ikka vähemalt pooleks, et 200€ intressi ja 200€ põhiosa.

Mul on võimalik laenu osaliselt ennetähtaegselt tasuda. Ühekordselt mingi suurem summa a.la 10000 €
Ja igakuiselt saaksin veel miski 500 € ringis ennetähtaegselt tagastada.
Etteteatamisel 3 kuud, sanktsioone ei rakendata. Kui kohe täna netipangas maksta siis lisanduvad 3 kuu intressid.

Võtsin ühendust ka oma laenuhalduriga - tema hakkas kohe ajama, et osaline ennetähtaegne tagastamine ei anna mingit efekti ega võitu!?!?!
Minu amatöörlikud finantsarvutused näitavad, et annavad ju küll? Iga põhiosa jääk, mis ma ennetähtaegselt tagastan tähendab minu jaoks 3 kuu intressid kulu.
Kõik mida ma ennetähtaegselt ei maksa tähendab aga intressie kuni laenu perioodi lõpuni - 24 aastat.

Minu loogika ütleb, et kõige odavam laen on see laen mida ei ole?
Kas leidub kaasamõtlejaid, kes oskaks nõu anda. Kas haldur ajab õiget juttu?
Kasutaja avatar
Taavi
Postitusi: 1518
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Re: Kodulaenu ennetähtaegne osaline tagasimaksmine

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Kirjutasin sellest alles mõni aeg tagasi ka siin:
https://www.facebook.com/groups/rahafoo ... 550558857/

Veidi sassis vormistusega copy-paste:
Ajakirjanik küsis kodulaenu ennetähtaegse tagasimakse kohta nüüdse kõrgema intressi kontekstis. Panin mõned mõtted selle kohta siis kirja.
Mõned olukorrad, kus võiks olla mõistlik enneaegselt kodulaen tagasi maksta:
  1. Alustuseks võiks läbi mõelda oma finantsseisu. Kui võimalik edasine euribori tõus tekitaks tõsiseid raskusi, siis tuleks midagi ette võtta küll. Eeldusel, et kallimaid laene, järelmakse, liisinguid ei ole, siis võib kaaluda osaliselt kiiremat tagasimakset.
  2. See pole küll majanduslikult liiga arukas variant, aga kui need laenumaksed on hakanud und häirima ja pidevat ärevust tekitama, siis võib kaaluda laenu kiiremini tagastamist. Kui see ärevus ei ole põhjustatud raskest finantsseisust, siis võiks muidugi mõnikord rohkem kasu olla hoopis ärevusega toimetuleku viiside õppimisest.
  3. Kui alternatiiv on raha igapäevasesse tarbimisse suunata, siis tasub samuti pigem laen kiiremas tempos tagastada.
  4. Kui inimese investeerimisperiood on lühike ehk mõned aastad. Mina küll seda investeerimiseks ei nimetaks, aga tänapäeval räägitakse ka paarikuise horisondiga spekulatsioonidest kui investeerimisest, nii et tuleb see stsenaarium välja tuua.
Üldiselt on pikaajaline aktsiate tootlus ajalooliselt ka sellest ca 6% intressimäärast suurem olnud. Samuti võiks ajaloost lähtudes arvata, et kõrged kodulaenuintressid ei püsi tõenäoliselt 10+ aastat nii kõrgel.
Seega kui finantsid võimaldavad ja investeerimishorisont on 10, 20 või 30+ aastat, siis näiteks madalate tasudega laiapõhjaline indeksfond tundub endiselt mõistlikum valik. Lühiajaliselt võivad küll intressid tõusta ja aktsiate tootlus kesine olla, aga pikaajaliselt kipub siiski vastupidi olema.
Ilmselgelt mitte investeerimissoovitus, nagu tundub, et tasub öelda.
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
Vasta