Home » Tulude suurendamine: ettevõtlus, lisatöö, produktiivsus » GPT programmid
 

GPT programmid

Ülevaade

Get Paid To

GPT ehk Get Paid To programmid on üks enimlevinud viise, kuidas internetis teenimist alustatakse, kuna see ei nõua omapoolset investeeringut, on lihtne kasutada ja investeeringut tegemata tundub riskitase madal. Tegu on erinevat liiki programmidega, kus makstakse mingi tegevuse sooritamise eest. Näiteks registreerud kuskil lehel läbi kellegi referral lingi (Paid to Sign Up – PTS), loed mingil lehel artikleid (Paid to Read – PTR), täidad küsitlusi (Paid Surveys), saadad külastajaid mingile lehele (Paid to Promote – PTP), kasutad mingit otsingumootorit (Paid to Search – PTS) loed e-maile (Paid to read E-mails) ja kõige levinum variant on see, kus klikid linkidele ja vaatad reklaame (Paid to Click – PTC). Sellest viimasest me antud artiklis ka kõige rohkem räägime.

Tegu on juba aastaid olemas olnud ärimudeliga, mis on kogunud märgatavalt populaarsust. Viimastel aastatel on PTC lehti tekkinud nagu seeni peale vihma ning ärimudel on muutunud ja edasi arenenud. Seoses selle populaarsusega on ka kerkinud erinevate petturite lehtede hulk (edaspidi scam saidid).

Teenimisvõimalused

Antud lehtede konteptsioon on üldistatult järgnev. Sina registreerud PTC leheküljel, kui vabatahtlik reklaami vaataja. Reklaamijad ostavad sinna lehele reklaami, et sina seda vaataksid ja loodetavasti siis ka ostaksid või kasutama hakkaksid. Selle reklaami vaatamise eest maksab PTC leht sulle osa oma teenitud tuludest. Kui oled piisavas koguses reklaame vaadanud ja vastava summa kokku kogunud, saad oma raha välja võtta mõne makseprotsessori kaudu. Selle äri algusaastatel oli ka tšeki võimalus küllaltki levinud.

Lisaks enda tehtud klikkidele, saab enamikes PTC lehtedes raha ka teiste kasutajate klikkide eest, kelle sina oled oma referral lingi kaudu lehele toonud. See ongi põhiline sissetulekuallikas sellistel lehtedel, kuna üksinda klikkides on reklaamide arv piiratud ja vajalike summade kogumine võtab kaua aega.

Kui ei suuda ise nii palju inimesi lehele meelitada, kui tahaks, pakutakse ka võimalust osta või, nüüdseks juba PTCdes populaarsemaks ja jätkusuutlikumaks võimaluseks osutunud, rentida omale referrale, kes siis samamoodi sulle raha teenivad.

Suuremate summade teenimiseks on paljudel PTC lehtedel olemas ka võimalus osta omale kõrgemate tasudega liikmelisus (upgraded membership või lihtsalt upgrade). Mõned lehed pakuvad mitmeid tasemeid, mõned vaid ühte. Mõned pakuvad kõrgemat tasu enda tehtud klikkide eest, mõned referralite klikkide eest ja mõned mõlemat. Samuti on palju muid erinevaid kaasnevaid nüansse sõltuvalt leheküljest, nagu näiteks preemiaks antavad tasuta reklaamivõimalused või muud kingitused, väljamakse limiidid, erinevad referralite hinnad jne.

Lisaks klikkimise eest teenimisele pakuvad paljud PTC lehed ka muid teenimisvõimalusi nagu näiteks erinevad kampaaniad, loteriid, PTS (mõlemad variandid), PTR, PTP, ostmisvõistlused ja mis kõik veel kellelegi pähe tuleb.

Ohud

Kuna tegu on populaarse ärimudeliga, siis on kohal ka petturid. Kõige labasem petuskeem on see, kus lubatakse üüratuid summasid klikkide ja meilide lugemise eest (alates mõnedest dollaritest kuni sadade ja tuhandete dollariteni kliki eest). Sellised lehed on eksisteerinud juba pikemat aega ning neist on internetis koostatud ka erinevaid scam liste, aga ometi leidub inimesi, kes seal klikivad ja teatud summa täis kogunud, teevad investeeringu, et oma teenitud miljoneid kätte saada. Paraku aga näevad nad ainult oma tehtud ülekannet enda konto väljavõttes ja loodetavasti õpivad sellest midagi.

Samas petetakse ka muude kohtade pealt. Tänapäeval on juba saanud peaaegu kirjutamata reegliks, et suurem osa reklaame on saidiomaniku enda omad, sest reklaamijad on aru saanud, kui ebatulus koht see reklaamimiseks on, kuna paljud külastajad on võltsid robotid, mitte õiged külastajad ja tõenäoliselt seal reklaamitavaid külmkappe ja muud kraami ei osteta. Samamoodi müüakse nii mõneski saidis roboteid ka referraliteks.

Kõige levinum stsenaarium on aga siiski see, kus keegi PTC lehed avastanud tegelane mõtleb, et oleks lahe omada enda lehte. Ostab või varastab kuskilt scripti, paneb lehe püsti ja läbimõtlematult paneb lehele oma reklaamid, klikihinnad, ref kliki hinnad, upgrade hinnad jne. Teeb oma lehele kuskil promo ja leiab ehk isegi hunniku kasutajaid, kes klikivad ja ostavad liikmelisust ja referrale ning kõik tundub uhke. Lõpuks aga tuleb välja, et kontseptsioon oli läbimõtlemata ja väljamakseid küsitakse rohkem, kui sissemakseid tuleb ja ei suuda enam kasutajatele nende välja teenitud summasid maksta. Väljamaksed venivad ja hakatakse lehte scamis süüdistama, mistõttu enam lehele ei investeerita ning lõpuks leht kaob või jääbki scamiks, kuna lihtsalt ei ole võimalik kuidagi võlgasid tasuda.

Teine variant eelnevaga sarnasest stsenaariumist on muidugi ka pahatahtlik petturlus, kus pannakse samamoodi leht püsti, aga seekord läbimõeldult, tehakse promo, makstakse algul kasutajatele ja kui kasutajad on piisavalt palju lehte investeerinud, enam väljamakseid ei tehta või tehakse, aga ainult valikuliselt, et süstida kasutajatesse usku ja anda sinisilmsematele põhjust veel investeerimiseks.

Kasutatavad makseprotsessorid

Levinumad makseprotsessorid PTC programmides on AlertPay ja PayPal. Viimasel ajal on aga hakanud PayPal selliste lehtede kasutust piirama. Tõenäoliselt põhjusel, et väga paljud PTC lehed on scamid ja on tekitanud PayPalile palju tööd raha tagasinõudmisega seotud vaidluste tõttu. Seega on soovitatav hetkel kasutada pigem AlertPay võimalust.

Loe ka minu väikesest PTC eksperimendist ja järeldustest.

One Comment

Jaga oma arvamust!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.