Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle

Investeerimine ja miks peaksid seda tegema

Käesoleva postituse raames toon välja mõned populaarsemad postitused, mille teemaks investeerimine. Iga postituse kohta kirjutasin siia lühikese kokkuvõtte, nii et huvi korral saad vastaval lingil klikates juba pikemalt edasi lugeda.

Investeerimine

Investeerimine tuleviku nimel

Minu silmis on investeerimine mõtteviis, kus sa loobud mingist hüvest praegu, et tulevikus saaksid rohkem. Investeerimiseks teeb selle tegevuse just see teine pool lausest – et saada tulevikus rohkem. See ei ole tingimata seotud rahaga ja kindlasti mitte ei pea see olema seotud börsiga.

Investeerimiseks võib pidada näiteks seda, kui lähed koolitusele, kus õpid paremini ja kiiremini koristama. Sedasi võid näiteks tolmu sissehingamise arvelt ehk tervist parandada, aga palju olulisem tulu on ilmselt see aeg, mis sa koristamise pealt kokku hoiad (uuringute järgi kulutatakse elus 3-9 aastat koristamisele).

 1. Eksponentsiaalne kasv ja vähenemine
  Kindlasti oled kuulnud sellest, kuidas investeerides eksponentsiaalne kasv aitab sul lõpuks suuri summasid kokku saada. Kas oled ka kuulnud eksponentsiaalsest kahanemisest, mis on tarbimisega seotud?
 2. Investeerimine on riskantne
  Selles postituses räägin pisut laiemalt, mis asi investeerimine on. Investeerimine ei tähenda börsi. See on ennekõike mõtteviis, mida saab rakendada peaaegu igas eluvaldkonnas. Mõtete illustreerimiseks kasutasin hulgaliselt pilte, graafikuid ja näiteid.
 3. Investeerimine – vaimne tulu ja rahaline kasum
  Mõtisklesin pisut selle üle, miks me rahalisi investeeringuid teha ei julge, aga emotsionaalseid investeeringuid teeme pidevalt, olenemata kui kahjulikud need on. Hea meelega kuulaks Sinu arvamust sel teemal.
 4. Miks investeerida juba noores eas?
  Noorena tundub sageli, et sellises eas ei ole mõtet investeerimise peale mõtelda. See on midagi, mida teevad vanemad inimesed. Kirjutasin sellest, miks peaksid tegelikult tõsiselt kaaluma juba noores eas investeerimist ning miks sul see suure tõenäosusega eriti edukalt ei õnnestu, kui sa seda edasi lükkad.
 5. Miks peaksid investeerima rohkem kui lihtsalt pensionifondi?
  Mõnikord võib jääda mulje, et kui ma pensionifondi juba niikuinii panen iga kuu palgast raha, siis milleks mulle veel lisaks investeerimine? Kas oled muidu kursis, et koos riikliku pensioniga hakkad sa pensioni saama kuskil 32-41% ulatuses oma senisest sissetulekutest? Ehk siis kui teenisid €700 kuus, siis pension saab olema kuskil €224 – 287 euro vahel. Seda muidugi ainult juhul, kui oled pidevalt töötanud, seda tööd ametlikult teinud ning kõik pensionisüsteemiga hästi läheb.
 6. Kuidas saada rikkaks
  Investeerimine on mõtteviis. Sisuliselt on see praeguse hüve edasilükkamine, et tulevikus rohkem saada. Psühholoogilised eksperimendid näitavad, et selline omadus ja võime seda teha, on tugevalt edukusega seotud.
 7. Pensioni III sammas – tulus investeering?
  Iga aasta lõpus kuulsin pankadelt reklaamloosungeid, kuidas pensioni III sammas on ülihea investeering, sest sealt saab tulumaksu tagasi. Kirjutasin samal teemal pisut teisest vaatevinklist ja selle investeeringu tulususest pikas perspektiivis. Sellest ei maksa mingeid lõplikke järeldusi teha, aga lootsin, et ehk aitab natukene tasakaalustada pankade propagandat.
 8. Pikaajaline investeering oma ajaplaneeringusse
  Tegin kunagi sellise arvutuse, kui palju sellisel keskmisel inimesel üldiselt niiöelda vaba aega on, millega midagi asjalikku peale hakata. Kindlasti saad siit nii mõndagi mõtteaineks.
 9. Milline on sinu investeeringute efektiivsus?
  Investeeringu puhul on üks olulisi kriteeriumeid selle efektiivsus. Kas sa vaatad regulaarselt oma investeeringud ja nende efektiivsuse üle? Siinkohal ei mõtle ma ka ainult rahalisi investeeringuid.
 10. Riiklik pension ja isiklik pensioniks kogumine
  Kas tead, kui palju sa peaksid igakuiselt investeerima, et tulevikus enda soovitud suurusjärgus pensioni saada?

Pildi autor: Alan Cleaver

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: