Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle

5 viisi investeerimiskoolitustest rohkem kasu saada

Alustava investori koolituspäev

Kui mina investeerimise vastu algselt huvi tundsin, oli selle kohta informatsiooni vähe, ja eesti keeles veel vähem. Seega käisin üsna paljudel üritustel ja investeerimisteemalistel koolitustel.

Kahjuks tol ajal palju häid koolitusi ei leidnud ja nii juhtuski, et mõnes soovitati rakendada eelarvestamise süsteemi, mida loengupidaja isegi edukalt teha ei suutnud, või räägiti, et hea oleks raha aktiivselt hallatavatesse fondidesse paigutada.

Üks huvitavamaid koolitusi oli muidugi see, kus aruka finantskäitumisena soovitati tarbimislaenuga uut telefoni või iPadi osta.

Täna on olukord midagi muud. Infot on nii palju, et uputab ja isegi Postimees jagab investeerimisnippe, kuigi nad ei paista veel kõige paremini baasasjugi hoomavat. Ka koolitusi on rohkem kui osaleda jõuaks.

Alles hiljuti rääkisime ühe RahaFoorumlasega, kuidas tal on kiusatus kogu aeg igasugustele koolitustele minna, kuigi rahaliselt ei tundu see just kõige parem idee.

Seega otsustasin, et toon välja mõned mõtted, mis minu arvates oleks hea enda jaoks enne koolitusele minekut läbi mõelda.

1. Mõtle oma eesmärk läbi

Miks sa sellele koolitusele minna ja mida sealt saada tahad? Mis on see muutus sinu elus ja tegemistes peale selle koolituse läbimist?

Kui sul mingil põhjusel ei ole kohe kuidagi võimalik lähiajal investeerida või sa ei plaanigi seda teha, siis ära raiska oma aega ja raha investeerimiskoolitustel osalemisega.

Samuti ei ole mõtet käia näiteks koolitustel, kus räägitakse Lõuna-Aafrika Vabariigi headest kinnisvaratrendidest, kui sul pole mitte mingisugust võimalust realistlikult sinna investeerida.

Mine õpi neid asju, mida sa tahad ja saad ka lähitulevikus reaalselt praktikasse panna. Kui sa tahad teada, kuidas oma elu esimene tehing ära teha, siis minegi alustajate koolitusele, mitte globaalsete trendide analüüsimise üritusele.

Niipea kui koolituselt koju tuled, hakka õpitut rakendama.

2. Osale koolitustel, kus räägivad praktikud

Kui koolituse teema läheb sinu eesmärkidega kokku, siis veendu, et esinejad ka tegutsevad enda valdkonnas edukalt. Teooriad on küll põnevad kuulata, aga olen päris mitmel korral sattunud koolitusele, kus esinejale on informatsioon ette antud, kuid ise ta enda esinemise teemast väga aru ei saa.

Sinu huvi peaks olema teada saada seda, mis reaalselt töötab, mitte mis ilusasti kõlab. Lisaboonuseks on see, kui esineja on aidanud ka teistel sarnaselt häid tulemusi saavutada.

Ainult teoreetikute koolitusi tasub pigem vältida, isegi kui need on väga odavad või lausa tasuta.

3. Rahaline ja ajaline kokkuhoid

Üks viis kaalumaks, kas koolitusele tasub minna või mitte, on mõelda, kui palju see aitab sul raha teenida. Näiteks, maksad €70 koolitusel osalemise eest ja arvutad välja, kui palju see teadmine sulle raha tagasi toob.

Minu silmis on sellel lähenemisel paar suurt puudust. Alates sellest, et seda on väga raske hinnata. Kui sa tuled meie Alustava investori koolituspäevale ja tänu sellele hakkad investeerima, siis kas peaks kogu ülejäänud elu jooksul teenitava tootluse arvutama tulu alla? Ilma osalemata sa poleks ju investeerima hakanud niipea?

Seega koolitusel osalemine oleks tulus ettevõtmine isegi ca €10 000 hinnasildi juures?

Isiklikult pean olulisemaks ajalist ja rahalist kokkuhoidu, mis koolitusel osalemine anda võib, kui seda õigesti valid. Selle asemel, et töötada läbi sadu või tuhandeid lehekülgi materjale ja kümnete või sadade tundide jagu videosid ja audiot, võid minna koolitusele ja saada selle info konkreetselt kokkupakituna ühe päevaga või paari tunniga.

Mis veel parem, see info on juba sorteeritud ja nö ebaoluline on esineja poolt välja filtreeritud. Selle asemel, et seda rämpsinfot enda eksimuste (ja raha) abil selgeks teha, võid selle raha ja aja kokku hoida ning rakendada edukalt praktiseeriva inimese kogemusi.

Kui korrutad kokkuhoitud aja oma tunnipalgaga ja liidad vigade pealt säästetud summa, saad teada, kas tegemist võiks olla sinu jaoks mõtteka koolitusega või mitte.

4. Suhtle inimestega

Kui osaled praktikute koolitusel, siis saad kindlasti ka väga palju praktilisi näpunäiteid ja mõtteid. Samas tekivad küsimused sageli alles siis, kui hakkad reaalselt investeeringut tegema.

Tore, kui sul on konspektid olemas ja praktilised teadmised koolitusel omandatud, aga investeeringu käigus tekivad sellised küsimused, mida koolitusel ei tulnud pähegi küsida ja millest konspektis pole sõnagi kirjas.

Sellepärast on sellistest koolitustest kõige enam kasu neil inimestel, kes koolituse ajal teiste osalejatega suhtlevad (kõige paremad hetked selleks on kõikvõimalikud pausid, aga eks saab ka pisut muul ajal) ja mingil määral kontakti saavad.

Kui sa nüüd hakkad oma esimest investeeringut tegema, siis on sul loodetavasti facebookis või telefonis paar inimest, kellega ka vahepeal suhelnud oled ja kes selle protsessi korduvalt läbi on teinud. Nii kui küsimus tekib on sul, kelle poole pöörduda ja loodetavasti saad väärtusliku vastuse ja ehk tuleb veel midagi olulisemat välja, millele sa isegi mõelda ei osanud, kuid mis oleks sinu jaoks kalliks maksma läinud.

Isegi kui sa ühtegi sellist inimest ei leidnud, kes sinule huvipakkuvasse varasse investeerimises kogenud on, siis võid sellegipoolest leida kellegi, kes sarnast investeeringut planeerib ning nendega koos asja arutada.

Ja muidugi kehtib ka siin vastastikkuse printsiip, nii et eriti hea on, kui sina saaksid ka teda millegagi aidata.

5. KÜSI!

See on hämmastav, kui vähesed inimesed kasutavad ära võimalust, mis neile koolitustel on antud. Kui esineja võtab küsimusi, siis kasuta seda võimalust ja küsi.

Eriti hea, kui mõtled juba enne üritust mõne küsimuse välja, millele sa konkreetse esineja vastust teada tahaksid. See on sisuliselt tasuta võimalus antud inimese käest nö kiirkonsultatsiooni saada, mida nad vahest muul juhul sulle kunagi ei teeks või küsiks selle eest roppu raha.

Kasuta seda võimalust!

Boonus – kaaslasega koolitusele

Mine koolitusele koos (elu)kaaslasega.

Üks populaarseid küsimusi mulle läbi aja on olnud see, et kuidas kaaslasega rahaasjades samale lainele jõuda. Küll on üks suur säästja ja investeerija ning teine lööb kogu raha laiaks või on sootuks teine pool arvamusel, et investeerimine on kahtlane petuvärk.

Kui sa hakkad võhikule seletama, et ta peaks investeerima, siis ei oska ta sinuga kaasa mõelda. Pigem tunneb ta, et tegemist on segase ja vastiku teemaga ning sa tahad, et ta loobuks meeldivatest asjadest, et saaksid rohkem raha kuhugi musta auku ära uputada.

Kõige lihtsam reaktsioon sellises olukorras on sulle lihtsalt vastu vaielda ja su ideed maha teha, sest kes ikka tahaks tunnistada, et nad on rumalad ja sina tead paremini? Lisaks ei oska sageli alustavad investorid ka seda mõtet eriti hästi oma kaaslastele edasi anda ja ega kaaslased ka alati ei taha neilt sel teemal midagi kuulda.

Selles osas on minu arvates ideaalne lahendus oma kaaslasega koos koolitusele minna. See aitab luua teile mõlemile mingis mõttes sarnase taustsüsteemi, sest kuulsite mõlemad sama esitlust.

Peale seda on sul palju lihtsam alustada temaga arutelu näiteks selle üle, mis lollusi Taavi koolitusel rääkis ja kuidas see teie ellu võiks kohalduda. Teema muutub neutraalsemaks, sest see ei ole idee, mida sina peale üritad suruda, vaid kolmanda osapoole mõtted, mille üle lihtsalt diskuteerida.

Kui eriti hästi läheb, siis ta võib välja pakkuda idee, mida sina oled juba mitu aastat talle maha üritanud müüa, ning arvab, et see oli tema mõte 🙂

Lisaks annab see sulle ka loodetavasti ühe inimese, kellega neil teemadel edaspidi arutleda.

Sellepärast oleme Alustava investori koolituspäevale teinud kaaslasega pileti odavamaks, et seda soodustada. Ühest küljest saad kaaslasega sarnase taustsüsteemi, mille pealt koos edasi liikuda, ja teisest küljest võib sinu kaaslane sama infot hoopis uue nurga alt näha ja sulle midagi uut edasi anda.

Kokkuvõtteks

Enne kui otsustad mõnel koolitusel osaleda, mõtle enda jaoks läbi:

  1. Mis su eesmärk on ja kas see koolitus täidab seda?
  2. Kas esinejad on omas valdkonnas ka edukad praktikud?
  3. Kas koolitusel osalemine on rahalise ja ajalise kokkuhoiu mõttes sinu jaoks tulus?

Koolitusel osaledes ole valmis:

  1. Teiste osalejate ja esinejatega suhtlema ning suhteid looma.
  2. Küsi küsimusi, kui selleks võimalus antakse.
  3. Kaalu kindlasti koolitustel osalemist koos kaaslasega. Ideaalis mõne enda jaoks lähedase inimesega, kellega tihti kokku puutud.

P.S. Veendu, et sinust ei saaks sarikoolitujat, kes käib kõikvõimalikel koolitustel, aga õpitu rakendamiseks aega ei leia. Õpitu on omandatud alles siis, kui see väljendub ka sinu käitumises.

NB! Kui sinu üks eesmärkidest on investeerimisega alustamine, siis pane ennast 18. veebruaril toimuvale Alustava investori koolituspäevale kirja. Esinejad on kõik oma ala praktikud ning eesmärk on toetada sind esimes(t)e tehingu(te)ni jõudmisel.

Tänaseks on kirjas juba üle 120 inimese, aga usun, et mahutame ka sinu ja su kaaslase veel ära, kui sa kiiresti tegutsed.

Registreeru siin

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

One reply on “5 viisi investeerimiskoolitustest rohkem kasu saada”

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: