Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Jaanuar 2015 kokkuvõte

Püüan igakuiselt ülevaate anda sellest, kuidas mul investeerimisega läheb, mis seisus 50% klubiga olen ja mis olid suuremad tegemised selles vallas. Teen seda osaliselt selleks, et ise ennast paremini kursis hoida oma seisuga ja edu/ebaeduga ning selleks, et anda lugejatele veidi parem ülevaade, mille põhjal investeerimisotsuseid teen ja millesse investeerin. Ühtlasi püüan anda ka väikese ülevaate, mis RahaFoorumis ja minu portfellis toimub ning mida edaspidi plaanin.

Loodetavasti saad selle käigus minu vigadest ja õigetest otsustest midagi ka endale kõrvataha panna ning mõistad, et tegelikult ei ole see investeerimine nii keeruline, kui esialgu tundub.

Investeeringute osas arvestan minu isiklikku, ettevõtte ja naise portfelli kui meie ühist pere portfelli, sest eesmärk on neil kõigil sama. Ühtegi tarbimiseset ega enda tarbeks ostetud vara oma investeeringute all ei arvesta (telefonid, autod, arvutid jmt ei kvalifitseeru varadeks).

50% klubi osas on arvestuses vaid eraisikuna teenitud tulu. Ettevõtlustulud on siiani jäänud ettevõttesse ja kvalifitseeruvad sisuliselt säästude ja investeeringute alla. Samuti ei arvesta ma sisse summasid, mis on säästetud mingi suurema kulutuse jaoks tulevikuks (a la reisiraha).

RahaFoorumi osas annan ülevaate e-raamatuga seotud müügist ja põhilistest tegemistest, mis sel kuul käsil olid.

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugejate seas. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et lugejatel on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks ma ka nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja neid nii põhjalikult uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on ikkagi kuidagi suurem vastutus ja tahtmine sageli asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks uurima vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et ka loetut reaalselt enda elujärje parandamisel rakendad!

RahaFoorum.ee tegemised jaanuaris

Mulle isiklikult tundus, et blogis oli kuu üsna vaikne, kuigi tagantjärele vaadates avastasin, et siiski õnnestus paar postitust kirjutada ka.

Põhirõhk läks ühisrahastuse investeerimisstrateegiate e-koolituse tegemise peale ja selle jaoks vajalike tehnoloogiate tundmaõppimisele. Päris üllatav, kui palju tööd võib mõne väljastpoolt väga lihtsa asja tegemiseks vaja minna. Eriti kui seda teha esimest korda elus. Sellegipoolest on juba üsna mitmed õpetused ja tabelid valmis ja uued valmimas.

Ühtlasi juhtus jaanuaris nii, et juhuse tahtel sain rohkem kui ühe Tony Robbinsi investeerimisraamatu ja otsustasin siis ühe mõnele RahaFoorumi lugejale ära kinkida. Selle postituse kirjutamise hetkel on 56 inimest ennast juba kirja pannud ja paar päeva on veel lõpuni aega.

Peale pikka töötlemist on lõpuks ka eelmise aasta lõpus Kristiga tehtud intervjuu vaikselt lõpusirgele jõudmas, mistõttu loodan, et saan selle teieni toimetada hiljemalt veebruari alguses. Jällegi tegin sellist asja esimest korda ja usun, et sain siit hea õppetunni, nii et loodetavasti õnnestub järgmisel korral kiiremini ja paremini juba teha.

Kui juba intervjuudest rääkima hakkasime, siis juhtus jaanuaris ka selline huvitav asi, et minuga võttis ühendust ajakirjanik Äripäevast, kes soovis minuga intervjuud teha algselt passiivsete tulude tekitamise võimaluste teemal, kuid lõpuks tuli sellest hoopis midagi persooniloo sarnast. Lugeda saab seda kõigi eelduste kohaselt millalgi järgmise nädala lõpus.

E-raamatute kohapealt panin katsetuseks lühiajaliselt üles ka võimaluse tasuda ühisrahastuse strateegiate e-raamatu eest sotsiaalse jagamisega, nii et saavad ka need võimaluse seda e-raamatut lugeda, kes mingil põhjusel ei saa või lihtsalt ei taha selle eest tasuda.

Selle kaudu inimesteni jõudnud raamatuid loendama ei hakanud, kuna mul pole päris täpset võimalust seda teha, kuigi nii palju tean öelda, et praeguse seisuga on peale tabelis olevate ostjate vähemalt 2 inimest ka seda võimalust kasutanud (puhtjuhuslikult sain nende kohta teavituse).

Eesmärgipärase investeerimise e-raamatut osteti seekord lausa 3x rohkem kui eelmistel kuudel, mis on igati positiivne ja pani mind juba mõtlema, et peaks kiiremini selle e-koolitusega ühelepoole jõudma, et saaks ka raamatu ära uuendada ja täiendusi teha. Loodetavasti jõuan lõpuks veebruaris ka sellele lõpuks pühenduda.

Kuu numbrites:
E-raamat “Eesmärgipärane investeerimine” uusi omanikke:13 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending” uusi omanikke:2 tk

RahaFoorumi külastatavus:

Nagu detsembris oli näha, siis pühad mõjutasid külastatavust omajagu ja seetõttu on ka jaanuari külastatavus tunduvalt suurem, kui detsembris. Külastuste arv ületas 11000 piiri.

RahaFoorumi blogi külastatavus

Jaanuari populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale ja oleksin tänulik, kui häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega jagaksid.

  1. Kui palju auto omamine aega kokku aitab hoida? (708 vaatamist)
    Tegin väikese tabeli, mille abil saad hinnata, kas sinu jaoks aitab auto siiski aega kokku hoida või pead hoopis sellepärast tööl rohkem rabeleda ja rohkem aega kulutama, et autot omada.
  2. Uued laenuintressid ja investeerimisprofiilid Bondoras (602 vaatamist)
    Uuest aastast on Bondoras riskipõhine laenude hinnastamine, mis tähendab, et laenajate intressid on korralikult muutunud ja käivitati uued investeerimisprofiilid. Tegin selle muudatuse kohta tol hetkel väikese ülevaate.
  3. Eesti kiirlaenuturu analüüs (402 vaatamist)
    Vaiko jagas RahaFoorumi facebooki grupis huvitavat uurimust kiirlaenuturu kohta ja tõin sealt välja paar huvitavamat ja olulisemat tähelepanekut.

Seekord jäid binaarsete optsioonide postitus napilt neljandaks ja tegelikult oli vaatamiste järgi kolmandal kohal üldsegi minu e-raamatu lehekülg, kuid see on siiski blogipostituste top 🙂

Kuna lugeja küsimused on siiski populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki suletud grupi näol. Liituda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja nende sõbrad/tuttavad ning loodan, et saame selle abil rohkem ja kiiremini nii mõnegi küsimuse vastatud, mis kellelgi rahafoorumlastest tekkida võiks.

Nii mõnigi neist on selline, mille puhul blogipostitust üksinda ei ole mõtet teha, kuna vastus on lühike, aga kuna vormi kaudu ei ole kõik oma meili jätnud, siis muud moodi ka neile küsimustele vastata ei saa. Seetõttu oleks see grupp ideaalne ka selliste küsimuste vastamiseks.

Juba üle 60 inimese on grupiga liitunud ja päris mitu lugeja küsimust ka seal nii minult kui teistelt liikmetelt vastuseid saanud.

Liitu grupiga siin.

PS! Muidugi on oodatud ka kõikvõimalikud muud arutelud ja mõttevahetused 😉

Bondora jaanuari kokkuvõte

Eriti lisaraha see kuu Bondorasse ei kandnud, mistõttu vanad isePakkujad on siiani üsna head tööd teinud ja kogu raha ilusti ära paigutada suutnud. Korraks isegi kartsin, et töötavad liiga hästi ja ei õnnestugi laenumakse ajaks kontole kuidagi raha jätta, aga sai siiski ka see tehtud 🙂

Tühistamisi oli see-eest jällegi täitsa arvestatav hulk ja taas ostsin kuu alguses järelturult täitsa arvestatava koguse laene, kuigi detsembri mahtudega võrreldes oli üsna vaikne kuu.

Lähiajal ilmselt jätkan samas võtmes ja eriti lisaraha juurde ei kanna, vaid keskendun portfelli hajutamisega teistesse instrumentidesse (kui häid võimalusi tekib) või suurendan positsiooni rahas, et saaks rohkem neid võimalusi õigel hetkel ära kasutada.

Intresside osas oli tavapärasest kõrgem kuu ja seda vähemalt osaliselt seetõttu, et osad detsembri lõpu laekumised lükati pühade tõttu jaanuarisse.

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega
(tagastatud laenud juba maha arvestatud)
€2037.88
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tühistatud ja enneaegselt tagastatud laene)
€753.53
Teenitud intress/viivis€215.51

Omaraha jaanuari kokkuvõte

Kandsin Omarahasse väikese summa juurde ja kuu lõpus peale korduvalt investeerimisseadistuste muutmist, läks lõpuks ka kontolt kõik raha välja. Intressid on võrreldes detsembriga allapoole tulnud ja vähemalt minul läks raha veidi aeglasemalt välja.

Võimalik, et panen ka järgmistel kuudel mingi väikese summa sinna juurde, kui tootlusenumbrid endiselt head on ja midagi halvemaks ei lähe.

Mulle endiselt ei meeldi nende juures see, et järelturgu ei ole, nii et soovi korral väljumine on võimatu ja viimaste foorumipostituste põhjal tundub, et see pole ka enam väga lähiaja plaanides siiski, nii et väga suureks sealset summat ajada ei plaani.

Kuu numbrites:
Välja antud laene€450.00
Tagasimakstud põhiosa€119.46
Teenitud intress/viivis€41.96

Estateguru jaanuari kokkuvõte

Pae tänava korteri tagatisel antud laen läks välja ja portaali tuli ka uus projekt Pärnu ridaelamute osas, millesse paigutasin oma teise €50 ja mille taotlus veel käib. Muud põnevat portaalis siiani toimunud pole.

Suuremaid summasid sinna lisama ei hakka, sest hetkel tasuvamaid kohti, aga pikas perspektiivis hoian just tagatisega laenude väljastamise võimaluse osas silma peal.

Kui soovid liituda ja ise järgi proovida, siis minu soovitaja koodiga liitudes teenid 0.5% oma esimesel aastal investeeritud summadele lisaks ja sama summa kantakse ka minule boonusena:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

Kuu numbrites:
Välja antud laene€50
Tagasimakstud põhiosa€0
Teenitud intress/viivis€0

Aktsiaportfell jaanuaris

8. jaanuaril ostsin 109 aktsiat Tallinna Vett hinnaga €13.1 ja mõtlesin, et alustan oma dividendiaktsiate portfelli ehitamist. Kui hind vahepeal 14.4-14.5 juures käis, oli kiusatus küll maha müüa, kuna tundus juba väga ülehinnatud, aga hoidsin siiski edasi, kuna pidin justkui pikaajalist portfelli ehitama hakkama.

Sellegipoolest tekkis kuu lõpus olukord, mistõttu mul on võimalik veebruari alguses oma Bondora laen enneaegselt ära tasuda ja seeläbi sisuliselt garanteeritud 12%+ tootlust teenida järgmise paari aasta jooksul säästetava summa arvelt.

Kuna ühe üleliigse kohustuse eemaldamine on ka psühholoogiliselt tunduvalt mõjusam, kui ülehinnatud TVEAT aktsia hoidmine antud hetkel, siis panin 30. jaanuaril siiski müüki ja läks 14.0 peal maha.

Niipea, kui veebruari esimestel päevadel raha kontole jõuab, teen ka laenu tagasimakse ära. Kuna aga hetkel on veel pangas kirjas, et minu kontol on 109 aktsiat, siis selline on see reaalne seis.

Kes püüab siin arvutama hakata, siis võin öelda, et mul jällegi ajastusega natukene vedas, nii et jäin selle tehinguga peale teenustasusid ka pisut üle €80 plussi.

Kuu numbrites:
TVEAT109 tk

50% klubi jaanuaris

Kui sa ei tea, mis 50% klubi on, siis sisuliselt tähendab 50% seda, et sa investeerid/säästad vähemalt poole oma sissetulekust oma parema finantsilise tuleviku nimel. Olgu selle eesmärgiks siis finantsiline vabadus, elamisväärne pension, lastele jäetav pärandus või hoopis mõne heategevusliku ettevõtmise jaoks fondi loomine.

Otsustasin 2014. aasta algusest 50% klubiga liituda ja oma edusamme/ebaedu selles osas jälgida. Varasemalt eriti sellele tähelepanu ei pööranud ja investeerisin ilma selletagi üsna suure osa oma sissetulekutest, isegi kui need olid väikesed. Samas tuleb tunnistada, et teadlikult selle jälgimine on aidanud siiski rohkem investeerida, kui ilma oleksin teinud.

Suur osa jaanuari summast läks hetkel rahana kõrvalepanekuks, et saaks veebruari alguses oma Bondora laenu ära tagastada, seega tuli investeeringute / säästmise reale üsna korralik summa kokku.

Ühtlasi tegin jaanuaris väikese eksperimendi ja katsetasin, kuidas see mõjutaks minu tarbimiskäitumist, kui kõik kulud krediitkaardi peale panna. Kuigi kasutasin krediitkaarti, mille intress on kuni järgmise kuu 10. kuupäevani 0% (st, maksin kõik ka nüüdseks ära, nii et lisakulu see ei tekitanud), tunduvad uurimused ja minu varasem kogemus siiski paika pidavat ja ei soovita seda kellelgi teha.

Nii mõnelgi kulureal tulid kulud märkamatult tavapärasest omajagu suuremad.

Kuu numbrites:
Investeeringute osakaal eelarvest68.19% (+31.88%)

Säästud/Reisiraha jaanuaris

Olen juba mõnda aega mõtelnud, et tahaks teha naisega ühe pikema sukeldumisreisi näiteks kuhugi Aasiasse. Kuna lennupiletid on ilmselt üsna kallid (see-eest ehk elamine jm odavam kui Euroopas), siis oleks tegemist üsna korraliku ühekordse kuluga.

Lihtne viis oleks laenu võtta ja siis seda igakuiselt pärast tagasi maksta, aga loodetavasti on nüüdseks juba kõigil lugejatel selge, mille jaoks laenu võtta tasub ja milleks mitte.

Iga võetud laen, kui see pole arukal eesmärgil võetud, kahjustab sinu finantsolukorda ja teeb sinu tarbitud asja/kogemuse tunduvalt kallimaks, kui see tegelikult on. Kui suudad pärast maksta laenumakseid, suudad ka praegu panna samas summas raha kõrvale ja saada see raha palju kiiremini kokku, kui laenu makstes (intressi ja lepingutasusid ei pea kogumisel tasuma).

Seetõttu otsustasin selle eesmärgi nimel igakuiselt panna väikse summa omale SEB digikassaga seotud kogumishoiusele. Lisaks panen sinna oma rahast €5 iga müüdud e-raamatu pealt, et motiveerida ennast ka sellega veidi rohkem tegelema, et see rohkemate inimesteni jõuaks.

Tähelepanelikumad märkasid, et otsustasin alates veebruarist hakata iga müüdud e-raamatu pealt €2 asemel €5 reisifondi lisama, et oleks veidi motiveerivam ja saaks raha kiiremini kokku. Ühtlasi vaatasime naisega üle oma eelarve ja jõudsime järeldusele, et võiksime edaspidi igakuiselt veidi suurema summa reisifondi lisada ja paari muu rea peal kulusid vähendada.

Säästude summa kasvas jaanuariga omajagu, kuna panin raha ajutiselt kõrvale, et oma Bondora laen veebruari alguses ära tasuda.

Kuu numbrites:
Säästude osakaal portfellis12.28% (+8.44%)
Reisiraha kogutud vajalikust summast26.30% (+5.89%)

Üleüldine portfelli ülevaade

Igakuiselt püüan anda põgusa ülevaate ka meie kogu portfelli hajutatusest ja seal toimuvast.

Portfelli jaotus

Nagu allolevalt graafikult näha, siis minu portfelli hajutatus on üsna madal ja seda suuresti teadlikult. Osaliselt on see tingitud sellest, et mu portfell on üsna väike, teisest küljest on naise investeeringud ainult ühisrahastuses (nagu vähemalt praegusel hetkel on ka kõige mõistlikum alustava investori jaoks) ja kolmandaks, on see instrument siiani suutnud pakkuda tunduvalt paremat tootlust, kui alternatiivid ja seda üsna väikese vaevaga.

Eeldan, et Bondoras lisatud krediidimudeli ja riskipõhise hinnastamise tõttu tuleb lähikuudega sealne tootlus märgatavalt allapoole, sest turult kaovad vähemalt mingil määral praegused ebaefektiivsused ära. Mõnes mõttes on see hea, sest sealne osakaal portfellist on juba üsna suur ja mõistlik oleks ka mujale hajutada rohkem ja see teeb selle omajagu lihtsamaks.

Sellest lähtuvalt jätsin küll oma vanad portfellihaldurid Bondoras tööle, aga eeldan, et need enam nii palju investeeringuid kätte ei saa, kui varem ning lähiajal sinna väga palju raha juurde ei kanna.

2015. aastal on plaanis veidi suurendada oma hajutatust ühisrahastuse siseselt, kuid peamine fookus on pigem teiste varaklasside osakaalu suurendamisel. Näiteks tahaks hakata vaikselt looma väikest aktsiaportfelli dividendiaktsiatest ning väikestviisi olen ka kinnisvara soetamise võimalusi uurima hakanud.

Samas on ka aktsiate ja kinnisvara osas kohati tunne, et mõlemad on justkui mulli tipus ja edaspidi võivad ainult allapoole tulla (a la 180 € kuus üür 5 ruutmeetrise korteri eest ei ole ju normaalne). Ühesõnaga, heade võimaluste leidmine on ilmselt raskem, kui ta kehvadel aegadel oleks, aga samas rahastuse osas on olukord jällegi parem, kui langusperioodidel. Kui leian hea võimaluse ja arvutused ka seda soosivad, siis loodan 2015. aastal oma esimese(d) kinnisvaratehingu(d) ära teha.

Muude investeeringute all kajastan teistlaadi investeeringuid, mis ei ole skaleeritavad või teistele kättesaadavad (a la erinevad projektipõhised investeeringud, laenud väljaspool portaale jmt).

Hetkel on veel tabelis kirjas aktsiad, mis tegelikult ootavad müügiorderi realiseerumist ja säästude osakaal on tavapärasest suurem, kuigi seda vaid lühiajaliselt, kuni see raha laenu katmiseks ära saab kasutatud.

RahaFoorumi 2015. jaanuari portfell

 

Ühisrahastuse tootlus

Kuna strateegiad erinevates portfellides on erinevad ja tegelikult oleks oluline näha ka erinevust erinevate platvormide vahel, siis otsustasin tootlused iga platvormi ja portfelli osas eraldi välja arvutada. Ühtlasi aitab see hästi illustreerida ka seda, et värskete portfellide (alla 1-2 aasta) tootluse arvutamine konservatiivse meetodiga annab üsna ebatäpseid tulemusi.

Nii mõnigi investor on kirvemeetodil löönud kokku teenitud intressi ja lahutanud sellest defaultinud summad ning esimese paari kuu põhjal jõudnud otsusele, et asi ei ole tulus. Samas on see umbes sama loogiline, kui esimestel kuudel peale üürikinnisvara ostmist lüüa kokku teenitud üüritulu ja lahutada maha tehtud remondikulud jmt ja selle põhjal otsustada projekti tulususe üle.

Ühesõnaga, loodetavasti aitab ülevaade erinevate portfellide tootluste osas natukene aimu saada ka sellest, milliseid tootlusnumbreid selle arvutuse abil võiks värskema portfelli puhul oodata.

Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Bondora, Omaraha ja Estateguru tootlus

Hetkel tundub Omaraha tootlus veidi parem, kui Bondoras, aga samas on sealne portfell üsna väike, tegin seal investeerimises päris pika pausi 2014. aastal ja ilmselt arvestatav osa sellest tootlusest tuli varasemast ajast, kui seal läksid laenud välja ulmeliselt kõrgete intressidega.

Ühesõnaga päris üks-ühele seda tootluse näitajat tuleviku osas plaanide tegemiseks võtta ei julgeks. Samas kui laenud välja lähevad, siis vähehaaval suurendan ehk ka sealset portfelli.

Samas on näha, et kõik tootlused on kukkunud. See on osaliselt tingitud selle arvutuse eripärast (nt Estategurus ei ole mingit tehingut toimunud ja kuna arvestan ainult reaalseid laekumisi, mitte akumuleerunud intresse, siis arvutuses on tootlus vähenenud, sest portfell on sama suur, kui see oli kuu aega tagasi) ja osaliselt kindlasti ka sellest, et nii Bondoras kui ka Omarahas on viivises ja 60+ päeva viivises laenude osakaalud veidi suurenenud.

Minu Bondora konto puhul on ilmselt osaliselt ka mängu see, et varasematel kuudel läks tootlus lakke peamiselt päris suure koguse järelturu müükide tõttu, nüüd aga müüke pole olnud, kuid oste (väikese juurdehindlusega) tegin siiski omajagu. Rääkimata sellest, et Bondoras on nüüd riskipõhine hinnastamine ehk madalama riskiga laenud on kõik madalama intressiga, kui minu senine tootlus.

 

RahaFoorumi e-raamatud

Olen väga tänulik kõigile, kes on usaldanud e-raamatu omale juba soetada. Tean, et seal on võimalik seda veel tublisti täiendada ja parandada ning saadan kindlasti ka kõigile senistele soetajatele uue versiooni, kui see valmis saab.

Tänu teile, varajastele ostjatele saan vajalikku tagasisidet, et alustavatel ja juba mõnevõrra kogenud investoritel on sellist käsiraamatut vaja ja sellest on kasu. Samuti saan just teie käest teada, mis töötas ja mis võiks paremini olla, et seda edukamalt täiendada.

Kui selliseid varajasi julgeid ostjaid ei oleks, siis ei tuleks ilmselt ka kunagi järgmist versiooni ja täiendusi, sest tunduks, et vajadust pole. Aitäh veelkord kõigile, kes on e-raamatu omale soetanud ja seal lehel või minule otse ka tagasisidet jätnud ning oma edusammudest rääkinud!

Jaanuaris oli viimase aja rekord ehk tervelt 13 ostjat, nii et omanike arv ületas ka sümboolse 100 inimese piiri. Kui ostjate arv samamoodi kasvamist jätkab, siis varsti olen sunnitud lihtsalt selle uuendamise ja täiendamise prioriteediks seadma, sest tean, et võiks seda veel tunduvalt paremaks teha 🙂

Raamatu omanike osas on hetkel seis selline:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine111 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending39 tk

 

Osta alustava investori käsiraamat

 

 

50% klubi

Nagu detsembris mainisin, siis jäi üks summa järele. Selle paigutasin ajutiselt aktsiatesse ja seetõttu tuli ka jaanuaris investeeringute osakaal täitsa arvestatavas suurusjärgus.

Lihtsuse mõttes alustasin uue tabeliga, aga jätsin esialgu ka eelmise aasta seisu siia alla.

50% klubi RahaFoorum

50% klubi tähendab, et investeerid vähemalt 50% oma sissetulekutest.

Tean, et päris paljud soovitavad elada väga minimaalsetes tingimustes, et saavutada finantsiline vabadus võimalikult ruttu jne ja ma olen üldiselt nõus, et ei ole mõtet raha raisata igasugu vidinate ja jama peale.

Teisest küljest aga olen seda meelt, et kui sa kulutad liiga palju energiat ja aega, et igat viimset senti kokku hoida, siis sul ei jää enam energiat ega aega selleks, et oma tulusid suurendada ega ka motivatsiooni seda edukalt teha, kui sa keelad omale kõik meeldivad tegevused. Elada võiks säästlikult (ka siis, kui rahaline seis seda ei nõua), kuid samas siiski ikkagi elada.

Selles valguses vaatasime siiski naisega oma eelarve üle ja otsustasime, et lööme reisifondi eraldi reale lahku, suurendame sinna kantavat igakuist summat ja vähendame oma kulusid natukene muu meelelahutuse ning maiustuste/väljas söömise arvelt.

 

Finantsiline vabadus

Minu suurem eesmärk on enne 35. sünnipäeva jõuda finantsilise vabaduseni ehk teenida passiivsete tulude pealt igakuiselt suurema summa, kui meie kulud.

Rikkuse 1. tase on passiivne sissetulek, mis kataks ära niiöelda minimaalsed kulud, millega elaksid ära. Enda puhul panin selle summa siiski natukene kõrgemaks, kui praegused minimaalsed kulud, sest tahaksin jätta ka väikese puhvri (tootlused kõiguvad kohati üsna palju jmt), et ei oleks sellist igakuist edasi-tagasi kõikumist, kus ühel kuul saavutan taseme ja teisel kuul jälle olen alla selle.

Rikkuse 2. tasemel on passiivne sissetulek piisavalt suurt, et võimaldada lahedalt ära elada. Minu puhul tähendab see ka seda, et saaksin ka sellest juba teatud osa tavaliselt investeeringuteks kõrvale panna ehk taas olen arvestanud sisse väikese puhvri.

Rikkuse 3. tasemel on passiivne sissetulek sisuliselt nii suur, et saad 50% sellest investeeringute alla paigutada ja seejuures ülejäänud 50% on piisav, et lahedalt ära elada. Olen ka siia väikese lisapuhvri lisanud.

Nagu ka eelnevalt juba mainisin, siis jaanuaris olid ühisrahastuse tulud tavapärasest suuremad, nii et olen päris kindel, et järgmisel kuul need numbrid vähenevad märgatavalt.

Passiivne sissetulek jaanuaris moodustas:
1. tasemest:64.78% (+10.32%)
2. tasemest:37.79% (+6.02%)
3. tasemest:18.14% (+2.89%)

PS! Siinkohal pean mainima, et arvestustes on lihtsuse mõttes tegemist maksueelse tuluga, mis tähendab, et tegelikkuses on see tulu veel maksustatav, nii et puhver peaks ehk isegi veidi suurem olema, kui praegu olen jätnud.

 

Veebruari fookus

Kuigi jaanuaris töötasin e-kursuse materjali loomise ja ülesseadmise kallal omajagu aega, ei jõudnud ma sellega siiski nii kaugele, kui lootsin, nii et ka veebruaris jääb see töö kõrvalt minu põhifookuseks.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

One reply on “Jaanuar 2015 kokkuvõte”

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: