Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Jaanuar 2016 kokkuvõte

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugeja. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et Sul on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks ma nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja nii põhjalikult uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on ikkagi suurem vastutus ja tahtmine asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks uurima vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et loetut reaalselt enda elujärje parandamisel rakendad! Kui tunned, et oled RahaFoorumist või RahaRaadiost edasiliikumiseks teadmisi või motivatsiooni saanud, siis võiksid mulle meilile kirjutada, millest kasu oli ja mis edusamme see teha aitas. Sedasi saan edaspidi ka paremini just keskenduda neile teemadele ja tegevustele, millest kõige enam lugejatel kasu on.

Olulised muudatused ülevaates

Sel korral on ülevaade tavapärasest teistsugune ehk võtsin selle asja ette ja tegin ta üsna suures osas täiesti ümber. Põhjuseid on üsna mitu, alates sellest, et 50% klubi osas ei ole mul enam suurt midagi näidata ja lõpetades sellest, et varasem viis teatud numbreid kuvada oli esiteks minu jaoks üsna suur ja tüütu töö ning teiseks praktilises mõttes alati mitte just väga sisukas.

Kõige suurem muudatus on selles, kuidas erinevaid investeeringuid ja muutusi ülevaates kuvame.

Kui ma kõigepealt nende kokkuvõtetega alustasin, siis kopeerisin sisuliselt sama infot, mida teised ja proovisin mõelda, mis huvitav oleks. Nüüd võtsin aja maha ja püüdsin teha nii, et need numbrid oleks sisukamad, kuvaks rohkem seda pilti, mida ma ka ise vaatan investeeringuid tehes ja arvestaks rohkem erinevate võimalike nüanssidega.

Näiteks ei kuva ma enam kuu sees tehtud investeeringute summat või laekunud intresse erinevatest portaalidest. Miks? Sest see tegelikult ei näita eriti midagi. Samuti tekitas see kohati mõnusa illusiooni rikkuse tasemete graafikusse.

Kui võtta näiteks olukord, kus mulle laekub portaalist €500 intresse ja samal ajal €2000 eest laene läheb lootusetult hapuks, siis eelmises kokkuvõttes oleks tundunud, nagu ma oleks mingit vägevat tulu teeninud. Tegelikkuses aga ei ole siin mingit tulu ja olukord on rikkuse saavutamisest üsna kaugel. Samamoodi ei arvestanud eelmine lähenemine mitte kuidagi võimalikke tulusid/kulusid järelturu tehingutega seoses, mis sageli näiteks intressitulu hoopis vähendasid.

Selle ülevaate raames:

 1. Kuvame oma varade bilanssi (investeeringud – erinevad kohustused) aasta alguse seisuga justkui fondiühiku algseisu ehk 100 punktina. Edaspidi liigub see väärtus üles-alla vastavalt sellele, kuidas bilansi seis muutub. See tähendab, et arvesse läheb nii see, kui me näiteks elame säästlikumalt, maksame kohustusi ära kui ka kõikvõimalikud investeeringute kasvud ja kahanemised. See on ühesõnaga see peamine number, mida mina isiklikult vaatan, et hinnata meie olukorda.
 2. Kuvame erinevate varaklasside investeeringute osakaalu bilansist. Kuna investeeringutest endist kohustusi jmt maha võetud pole, sest kohustused pole ka otseselt konkreetsete investeeringutega seotud, siis summad kokku tulevad üle 100.
 3. Ühisrahastusplatvormide osakaalu osas on näha iga platvormi osakaal ühisrahastuse investeeringutest, mille osas tootluseid oleme tabelis kuvanud ja nende muutus. Muutus arvestab jällegi kõiki liikumisi, sealhulgas sisse- ja väljamakseid, kapitalikasvu ja -kahanemist järelturu tehingute tõttu, intressitulusid ning ilma tagasiostugarantiita laenude puhul kanname maha ka punased laenud.
 4. Rikkuse astmed olen asendanud uue kontseptsiooniga, mis mulle kellegi teise blogist silma jäi kunagi (ei mäleta hetkel kahjuks, kelle). Selle asemel, et seda mingi staatilise numbri põhjal arvutada, võtame nüüd meie reaalsed kulutused (esialgu küll ainult eraisiku kulud) ja võrdleme seda tulemust bilansi muutusega. Rikkuse II aste oleks siis kusagil sealkandis, kus meie kulutused oleks väiksemad, kui portfelli kasv ehk olukord, kus teoreetiliselt võiks kõik kulud katta portfellist raha välja võttes, ilma et portfell väheneks.

Versioon 2 lähtuvalt siiani laekunud tagasisidest:

 1. Graafikutel kuvame €1000 meie portfellist, mis on ühtlaselt hajutatud kogu portfelli peale ja teeb kõik tõusud ja mõõnad ning tehingud täiel määral kaasa. Ühesõnaga, see kasvab siis, kui portfell kasvab ja kahaneb samamoodi. Ühtlasi sisaldab see endas ka kõiki otseseid kui ka kaudseid kohustusi, mida oleme siin käsitlenud kui võimendust jne.

See on niiöelda versioon 1, mis ma pika kaalumise ja isekeskis arutlemise käigus välja suutsin mõelda. Ootan huviga selle struktuuri osas tagasisidet ja mõtteid, kui seda saaks veel kuidagi paremaks/mugavaks muuta teie arvates. Samuti võib vabalt arvamust jagada, et mis meeldib ja mis ei meeldi sellise lähenemise juures.

Kui piisavalt tagasisidet koos ja ehk mingid head täiendused tehtud, siis teen ka väikese infolehe kuhugi suurematele entusiastidele, kus seletan iga graafiku pisut detailsemalt lahti koos näidetega, mida mingi number endas täpsemalt sisaldab jmt.

Ahjaa, nüüd on graafikud ka kõik google’st otse, nii et saab hiirega peale minna ja konkreetselt numbreid jõllitada ning uuenevad edaspidi ka vanades ülevaadetes, kui järgmise kuu ülevaade välja tuleb.

RahaFoorum.ee tegemised jaanuaris

Võtame suuremad sündmused lühidalt kokku:

 1. Investeerimisklubi tähistas Tartus külmakraade trotsides oma esimest sünnipäeva, kus mul oli ka au esineda. Minu arvates siiani üks parimaid investeerimisalaseid üritusi, kus osalenud olen ja investeerimisest otseselt ei rääkinud väga ükski esinejatest. Pikka iga ja samasuguseid vingeid üritusi ka edaspidi.
 2. Pärnu kutid Mihkel ja Joosep mõtlesid ühel päeval, et peaks korraldama investeerimisteemalise ürituse. Mõeldud-tehtud ja alustati üritustesarjaga Teekond Vabaduseni, mis 18. märtsil juba kolmanda üritusega inimesi tegudele julgustab.
  Jaanuari üritusele kutsuti ka mind esinema. Kuna kuulduste järgi pidi publikus olema palju täiesti alustajaid, siis püüdsin teha esitluse, mis teeks investeerimise esimesed sammud nii lihtsaks kui vähegi võimalik. Nagu sellest töötlemata esitluse lindistusest näha, siis ei olnud see ülesanne just kõige lihtsamate killast, aga vähemalt üks inimene ütles pärast, et tema sai elukaaslasega innustust juurde ja asusid tegudele.
 3. Jaanuaris tegime ka RahaFoorumi lugejatega selle aasta esimese kohtumise, kus kohal oli nii alustajaid kui ka edasijõudnumaid. Loodetavasti said osalejad inspiratsiooni ja mõtteid edasisteks tegudeks ning kindlasti on teretulnud ka igasugune tagasiside, kuidas neid kohtumisi nii teha, et teie sealt võimalikult palju väärtust kätte saaksite.
Kuu numbrites:
E-raamat “Eesmärgipärane investeerimine” uusi omanikke:1 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending” uusi omanikke:0 tk
Osta e-raamat siit

Jaanuari populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale ja jaga häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega.

 1. Detsember 2015 kokkuvõte (919 vaatamist)
  Detsembri kokkuvõte portfellist haaras omale esikoha.
 2. Sularahas maksmine odavam? (760 vaatamist)
  Üks lühike vanem postitus sularaha ja kaardiga maksmise psühholoogilisest poolest ja sellega seotud valutundest.
 3. Pisike börsile investeerimise eksperiment (759 vaatamist)
  Otsustasin huvi pärast katsetada kolme erinevat meetodi, kuidas koostada omale aktsiaportfelli eesmärgiga näha aasta lõpus, mis seis lõppkokkuvõttes tuleb ja milline lähenemistest kõige edukamaks osutub.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki suletud grupi näol. Liituda ja oma sõpru/tuttavaid juurde kutsuda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja RahaRaadio kuulajad ning loodan, et saame selle abil rohkem ja kiiremini nii mõnegi küsimuse vastatud, mis kellelgi rahafoorumlastest tekkida võiks.

Liitu grupiga siin.

RahaRaadio

RahaRaadio saated leiad nii iTunes-ist, niisama tavalise RSS voona kui ka lihtsalt ja mugavalt läbi mängija otse kodulehelt või alla laadides. Kui oled RahaRaadio saateid kuulanud, siis oleksin igati tänulik ka väikese ausa review eest iTunesis, et tulevased kuulajad saaksid ka kiiresti ülevaate, kas neil võiks selle kuulamisest abi olla või mitte.

Kuu populaarsemad saated:

 1. RR029 – Kas tasub €500 dividendiaktsiatesse investeerida? (658 kuulamist)
  Kuulaja küsimus selle kohta, kas oleks mõttekas igakuiselt €500 eest dividendiaktsiaid osta.
 2. RR028 – Kuidas investeerimiseks lisaraha leida? (546 kuulamist)
  Üks kiire võte, mille abil omale igakuiselt ühekordse tegevusega lisaraha tekitada, mida siis näiteks edaspidi investeerimiseks võiks kasutada.
 3. RR027 – Finantskirjaoskus RahaFoorumlaste ja Finantsvabaduse grupi näitel osa 2 (270 kuulamist)
  Teine osa finantstarkuse küsitluse tulemustest RahaFoorumi lugejate seas ja võrdlusest Eesti keskmisega.

Jäta meile oma ettepanek või tagasiside

Investeerimisportfell jaanuaris

Siin sektsioonis anname kiire ülevaate portfellis toimunust läbi numbrite.

€1000 portfellis

Võtab kokku portfellis oleva €1000 muutuse ajas.

Kõige suurem muutus jaanuaris oli tingitud sellest, et aktiivset tulu meil hetkel pole ja kõik kulud on tehtud sisuliselt investeeringutest väljavõetud/laekunud rahadest. Lühidalt öeldes võtsime investeeringutest natukene raha välja.

Varaklasside jaotus

Erinevate varaklasside liikumine portfellis.

Varaklasside osas on üsna võidukalt ülekaalus endiselt ühisrahastus, kus samal ajal aina suurem osakaal portfellist on tegelikult võimalikult likviidsetes positsioonides, et vajadusel saaks sealt küllaltki suure osa hiljemalt paarikuise viivitusega kätte. Ideaalis tahaks suure osa teistesse varaklassidesse paigutada heade võimaluste tekkides.

Aktsiaportfell tegi samuti väikese tõusu lisaostude tõttu ja raha ning muude investeeringute osakaal veidi vähenes.

Ühisrahastusplatvormide investeeringud

Investeeringud erinevates ühisrahastusplatvormides.

Bondorast võtsime mõlemad raha natuke välja. Mintosest sai ka ühel hetkel väike väljamakse tehtud, kui uusi investeeringuid kuidagi peale ei tulnud. Omarahasse ja Twinosse kandsime raha juurde. Neis toimus ka kõige suurem kasv intressitulu mõistes.

Tootlused

Tootluse arvutamiseks kasutan XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid (kui soovid õppida ühisrahastuses parema tootluse saavutamiseks vajalikke taktikaid ja strateegiaid ja usud, et see on seda investeeringut väärt, siis võta minuga meilitsi ühendust) ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

Bondora tootlus tegi ülespoole liikumise tänu punaste müügile järelturul, mis lühiajaliselt lõi tootluse ülespoole, sest raha sai punaste alt kätte ja see läks arvesse kui kiire taastumine.

 

Protsent kuludest kaetud investeeringutega

Näitab portfelli muutuse suhet meie igapäevaste ja RahaFoorumi/RahaRaadioga seotud kuludesse.

Eraisiku kulutused olid jaanuaris üsna suured, sealhulgas oli ka tavapärasest omajagu kõrgemad kommunaalid. Esimese kuu puhul on nii kuu kulud kui ka keskmiselt samas kohas.

Vähemalt mõned kuud veel võib eeldada, et see protsent jätkab samamoodi negatiivset seisu, aga isegi ilma aktiivsete tuludeta võiks seda väiksemaks saada küll, kui natukene vaeva näha.

Bondora jaanuari kokkuvõte

API väga midagi kätte ei saanud meie kriteeriumite järgi ja kuna see reageerib viimasena, siis tegelikult ei julgenud ka väga selle kaudu investeeringuid teha, sest isegi kui analüüs näitab, et sellised laenud on väga tulusad, siis kuidagi ei saa välistada, et ma API kaudu saan hoopis sealt grupist ainult selliseid laene, mis antud grupi puhul ei ole eriti tulusad.

Samuti ei ole võimalik ennustada, kui palju sa oma kriteeriumile vastavaid laene üldse saada võid näiteks kuu jooksul ehk sa ei tea, milline hajutatus API kaudu sinu valitud kriteeriumitega võimalik on, nii et sinu madala riskiga grupp võib lõppkokkuvõttes hoopis väga riskantseks muutuda, kuna saad investeerida ainult kahte laenu kuus.

Lisaks on veel Bondora Ratingu uus mudel üsna erinev eelnevast, nii et ma ei ole ka väga kindel, kas varasemate andmete põhjal tehtud analüüsid on enam väga vettpidavad ehk kas on võimalik teha järeldusi näiteks varasemate Eesti B laenude põhjal praeguse Eesti B laenu kohta või mitte. Kaldun arvama, et pigem ei saa.

Sellest lähtuvalt oleme ka pigem väljumas hetkel. Enda eraisiku konto püüan täielikult ära likvideerida, Alina omaga väljume rahulikumas tempos.

Omaraha jaanuari kokkuvõte

Omarahasse kandsime natukene raha juurde, aga ei lähe seal need laenud kõige edukamalt välja. Kuu keskel sai ka intresse veidi langetatud, aga nulli kontol olev raha siiski jõudnud pole kordagi.

Uue uudisena tõi Omaraha turule 7- ja 10-aastased laenud, mida jaanuaris veel ühtegi ei väljastatud. Isiklikult arvan, et need on ka pisut pikavõitu tarbimislaenu kohta. Kui sa ikka pead 10 aasta peale oma €1000 laenama, siis ehk ei peaks sa laenu võtma…

Ilma järelturuta sisaldab see endas ka ikka väga tublit portaaliriski ja kõike sellega kaasnevat, kui arvestada, et see on peaaegu 2x sama pikk aeg, kui Omaraha portaal üldse eksisteerinudki on.

Mina neid ei näpi ühesõnaga.

Estateguru jaanuaris

Korra või kaks logisin vist sisse ka, aga ükski pakutavatest projektidest väga ahvatlev ei tundunud, seega ühtegi investeeringut ka ei teinud.

Kui soovid liituda ja ise järgi proovida, siis minu soovitaja koodiga liitudes teenid alguses 0.5% investeeritud summadele lisaks ja sama summa kantakse ka minule boonusena:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

P.S. Ühtlasi avastasin, et kui selle lingi kaudu nende kodulehele minna, siis soovitajakood algselt on küll olemas, aga kui lehel ringi vaatad, kaob ära. Boonuse saamiseks veendu, et kood on seal ikka alles.

Mintos jaanuaris

Ei teinudki nagu midagi Mintoses peale automaatse investeerimise ja reinvesteerimise.

Twino jaanuaris

Kandsime raha juurde. Just eesmärgiga seda lühiajaliselt “hoiustada” hea intressi juures ja siis esimese hea võimaluse korral vähehaaval taas välja liigutada. Suurimaks eeliseks Twino puhul on just üsna suur likviidsus ehk 1-kuiseid laene on turul pidevalt küllaltki suurel hulgal saadaval.

Aktsiad jaanuaris

Olen pikalt rääkinud mitmetele inimestele, et tegelikult pikaajalisel investeerimisel ei ole absoluutselt vahet, millal ja millise hinna juurest sa investeerimist alustad. Eriti kui seda teha nii, et sa igakuiselt ostad ehk kasutad nö ostuhinna keskmistamise lähenemist.

Seega, võtsin julguse kokku, tegin omale LHV Kasvukonto ja võtsin selle kaudu omale natukene IVV-d (S&P500 indeksaktsia) eesmärgiga sama regulaarselt korrata.

IVV hind tegi omajagu langust, nii et võtsin lausa kahel korral väikeste summadega osakuid juurde ja tõin keskmist ostuhinda omajagu allapoole. Kuna turg on selline, nagu ta on, siis tundub, et see languse ajal ostmise ajastamine on praegu vähemalt olnud parem strateegia, kui igakuiselt täpselt samal ajal ostmine.

Eks näis, kas turg võtab mingi konkreetsema pikaajalisema suuna sisse ühel hetkel või mitte. Praegu igatahes jätkan sama lähenemisega.

RahaFoorumi e-raamatud ja videokoolitus

Olen väga tänulik kõigile, kes on usaldanud e-raamatu omale juba soetada. Tean, et seal on võimalik seda veel tublisti täiendada ja parandada ning saadan kindlasti ka kõigile senistele soetajatele uue versiooni, kui see valmis saab.

Tänu teile, varajastele ostjatele saan vajalikku tagasisidet, et alustavatel ja juba mõnevõrra kogenud investoritel on sellist käsiraamatut vaja ja sellest on kasu. Samuti saan just teie käest teada, mis töötas ja mis võiks paremini olla, et seda edukamalt täiendada.

Raamatu ja koolituse omanikke hetkel:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine208 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending166 tk
Ühisrahastusse investeerimise videokoolitus43 tk

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

4 replies on “Jaanuar 2016 kokkuvõte”

Hei. Tänan sind Rahafoorumi vedamise eest. Olen siit palju väärt infot saanud.

Kahjuks tundub, et hetkel on natuke liiga palju asju ette võetud – facebook, foorum, artiklid, raadiod, raamatud, stipendiumid jms.

Lõppkasutaja jaoks natuke hoomamatu ja oluline info võib kahe-silma vahele jääda. Foorum on juba kahjuks suhteliselt varjusurmas.

Soovitan portaali natuke lihtsustada ja keskenduda sisuloomele.

Edu toimetamisel!

Asjad aastate jooksul kipuvad kogunema jah. Tegelikult on plaanis seda ülesehitust millalgi selgemaks teha küll, aga see pigem selline üsna suuremahuline projekt.

Foorum on tõesti vaiksevõitu. Osaliselt seetõttu, et mingil hetkel Google otsustas ta täielikult indeksist välja visata mingil arusaamatul põhjusel. Teisalt aga lihtsalt inimesed tänapäeval rohkem sotsiaalmeediasse üle kolinud foorumitest mulle tundub.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: