Categories
Aktsiad, börs ja omakapital

Jesse Livermore: Maailma parim aktsiakaupleja

14-aastane poiss istus kaarikus ja sõitis Bostoni suunas. Tal puudus plaan, keegi teda seal ei oodanud ja taskus oli tal emalt saadud $5. See poiss oli Jesse Livermore ja aasta 1891.

Ta otsustas kodust lahkuda peale seda, kui isa ta 13-aastasena koolist ära võttis ja farmi tööle pani. Haridus olevat viimase sõnul mõttetu, mis sest et Jesse’l oli matemaatika peale annet.

Ta suutis peast lahendada erinevaid võrrandeid ja leida alternatiivseid lahendusi tunnis antud ülesannetele. Kord isegi esitas oma õpetajale väljakutse ning leidis keerulisele matemaatikaülesandele temast kiiremini lahenduse. Jesse’le ei tekitanud raskusi läbida 3 aasta aritmeetika kooliprogramm ühe aastaga.

Kuigi mingit reaalset tal plaani ei olnud, oli ta kindel, et suudab oma peaga raha teenida.

Jesse Livermore: World’s Greatest Stock Trader

Jesse Livermore Maailma Parim Aktsiakaupleja

Raamatu kohta lisainfot leiad siit

Minu investeerimisteekonnal on Jesse Livermore’i lugu olnud olulise tähtsusega. Ilmselt esimene investeerimisteemaline teos, mida lugesin, oligi tema elu baasil Edwin Lefevre poolt kirjutatud “Aktsiamänguri pihtimus”.

Täna ma seda esimeseks raamatuks ilmselt ei soovitaks. Võib liigset kauplemisisu tekitada. Silmaringi avardamiseks on aga endiselt hea raamat.

Richard Smitteni “Jesse Livermore: World’s Greatest Stock Trader” on aga otseselt Jesse elulooline raamat ja omajagu põhjalikum nii kauplemismõtete kui ka eraelu detailide poolest.

Olulised väärtused ja põhimõtted

Näiteks leiab raamatust päris mitmeid põhimõtteid, mida Jesse oma elus oluliseks pidas.

Sealhulgas oli ta tugevalt veendunud, et võlad tuleb alati tagasi maksta. Isegi kui ühel hetkel tuli välja kuulutada isiklik pankrot, maksis ta siiski oma võlad hiljem ära.

See on ka tõenäoliselt üks põhjus, miks talle oldi nõus täiesti põhjas olles korduvalt krediiti andma.

Võttis täieliku vastutuse oma tegude eest. Ta ei süüdistanud oma kehvades tulemustes teisi. Isegi kui tegemist oli otsese pettusega ja teda korralikult lohku tõmmati, otsis ta olukorrast seda, mis tema valesti oli teinud, et selline asi juhtuda sai.

Kuna ta oli veendunud, et suudab alati raha juurde teenida, siis oli ta helde oma eksabikaasade suhtes ja andis neile lahutuse käigus, mida nood tahtsid. Samuti külvas ta oma lapsed heldelt kingitustega üle. Mis tulemustega see lõppes, seda võid juba raamatust lugeda.

Investeerimisteekond ja õppetunnid

Kui tüüpiliselt edukate inimeste puhul nähakse lõpptulemust ja suurt edu, siis tasub lugeda ka nende inimeste elulugusid.

Lapsepõlve kohta ma artikli alguses väikese lõigu kirjutasin, aga raamatus on päris detailselt kirjeldatud erinevaid õppetunde ja tugevaid tagasilööke nii enne kui ka peale edu saavutamist. Pean tõdema, et kuna lugesin raamatut pisut pikema perioodi peale, siis mul läks arvestus sassi, mitu korda ta oma elu jooksul peaaegu kogu oma raha ära kaotas. Üsna mitu igaljuhul.

Iga kord aga kaasnes sellega nii mõnigi väärtuslik õppetund. Jesse ei kartnud teha vigu, aga ta kartis neid korrata. Sellised raamatud on seega hea võimalus need õppetunnid odava kooliraha eest teiste vigade baasil kätte saada.

Kuigi ta tegeles kauplemisega, siis paljud õppetunnid on seotud pigem psühholoogiaga ja samamoodi kasulikud ka investeerimise puhul.

Jesse Livermore’i kauplemisreeglid

Kontrolli oma emotsioone

Livermore oli veendunud, et turgu juhivad emotsioonid ja inimloomus, mitte majandus, poliitika ja uudised. Selleks, et edukalt kaubelda, pead seega suutma neist emotsioonidest aru saada, neid kontrollida ja koostama omale lahinguplaani, mis on üks aste eespool teiste turul osalejate käitumisest.

Just seetõttu on ka tema hinnangul võimatu kauplema õppida, ilma tehinguid tegemata. Sõdurite seas on levinud teadmine, et ükski plaan ei ela üle kontakti vaenlasega. Nii ka kauplemisel kasumlik strateegia muutub kahjumlikuks esimesel kontaktil oma emotsioonidega, kui sa ei suuda neid juhtida.

Oluline on leida lähenemine, mis sinu emotsioonidega töötab ja pidada meeles, et turul on alati õigus.

Sealjuures üks tugev mõjutaja võib olla teiste soovitused. Olgu siis mõne artikli näol meedias, ekspertide arvamus või midagi muud. Jesse’l oli kindel reegel, et ta ei taha mitte kellegi käest soovitusi ja vihjeid saada ega anna neid ise.

Kaitse oma raha

Selle õppetunni omandamiseks oli tarvis korduvalt oma raha ära kaotada. Sellest tulenevalt jõudis Jesse järeldusele, et riskida võiks maksimaalselt 10%-ga oma tehingusummast. Kui hind nii palju kukub, pane positsioon kinni.

Teise asjana on oluline alati hoida rahapuhvrit, et sa ei kukuks kunagi nulli. Jesse kasutas selleks algselt oma abikaasa rikkalikku ehtekogu, mida nii korduvalt tuli pandimajja viia, et uuesti alustamiseks kapitali saada.

Turu ajastamine

Kasumlikult kauplemise juures üks olulisemaid oskusi on teada, millal osta ja millal müüa. Siin oli tal kindel põhimõte, et ostab ainult siis, kui näeb selget trendi ja on selle arvamuse õigsust kontrollinud ehk jupphaaval aktsiaid ostnud, mis ka õiges suunas liiguvad.

Väljub aga alles siis, kui näeb kindlaid märke, mis viitavad, et trend hakkab pöörduma. Raamatus jagas ta ka oma konkreetseid märke, mida ta jälgis. Iseasi, kas need ka täna enam töötavad nii kindlalt.

Sarnaselt pokkerile, kus pole mõtet kõiki käsi mängida, pole ka börsil igal ajal vaja kaubelda. Kui börs liikus külgsuunas ja häid võimalusi ei paistnud, läks Livermore kuhugi puhkama. Põhiline raha teenitakse ikkagi suurte liikumiste pealt.

Kui ei mõista, ära näpi

Lisaks kauplemisele, proovis Jesse Livermore kätt muudes ärides. Näiteks osales ühes ambitsioonikas kinnisvaraprojektis. Need aga lõppesid reeglina kahjumlikult, mis andis talle õppetunni, et tasub siiski oma liistude juurde jääda ja tegeleda asjaga, millest sa aru saad.

Samuti piirdus ta igas sektoris pigem liidrite aktsiatele, mitte ei otsinud võimalusi väiksemate ja ebaolulisemate ettevõtete seast. Taaskord üks põhjustest just see, et nii paljude ettevõtete tegemistega ei jõua end piisavalt põhjalikult kursis hoida.

Raamatu põhisõnumid

Autor on raamatu alguses välja toonud neli põhisõnumit, mis tema arvates raamatust kõlama võiksid jääda:

  1. Inimloomus ei muutu kunagi ja inimloomus juhib turgu.
  2. Materiaalsete eesmärkide ja karjääriambitsioonide täitumine ei tee sind tingimata õnnelikuks.
  3. Tahtejõud on see, mis aitab meil oma eesmärke saavutada. Ainult andekusest ja vedamisest ei piisa.
  4. Indiviidid, mitte grupid, on tavaliselt suurte arenguhüpete taga tehnoloogias, poliitikas ja meditsiinis.

Minu jaoks oli üks mõjusamaid mõtteid just see osa, mis Jesse Livermore ohvriks tõi, et oma börsiedu ja rikkusi saavutada. Väga levinud on omale suurte eesmärkide ja uhkete ambitsioonide seadmine. Vähemlevinud on aga mõtlemine sellele, mida nende saavutamiseks ohvriks peame tooma.

See raamat on hea õppematerjal, kuidas mingis valdkonnas edukaks saada, sest selleks vajalikud mõtteviisid ja põhimõtted kumavad tekstist väga hästi läbi. Samal ajal on ta ka heaks hoiatuseks selle kohta, millised ohvrid võivad olla sellise edu saavutamiseks vajalikud.

Viimane on hea eelnevalt enda jaoks läbi mõelda, sest siis on võimalik ehk leida viise, kuidas oma suuri eesmärke saavutada ja samal ajal mitte nii suuri ohvreid tuua.

Lõpetuseks Jesse Livermore’i tsitaat raamatu lõpust:

“Börsil ja Wall Streetil ei ole mitte midagi uut. Mis on juhtunud minevikus, juhtub uuesti ja uuesti ja uuesti. See on sellepärast, et inimloomus ei muutu, ja emotsioonid jäävad alati intelligentsusele jalgu.”

Võimalik, et raamat äratas minus nostalgia vanade aegade ja esimeste tehingute suhtes, aga minupoolseks hindeks: 4/5

Kas oled seda lugenud? Mis mõtteid tekitas? Kui ei ole lugenud, kas võtad plaani või mitte?

Vaata ka minu teisi raamatute ülevaateid siit.

2 replies on “Jesse Livermore: Maailma parim aktsiakaupleja”

Olen lugenud ja raamat meeldis väga. Meeldis mõte, et kaotada ei tohiks üle 10%-i tehingusummast ja kaubelda tuleb kindlate reeglite järgi. Ning kui soov on kaotusi ruttu tasa teha, siis on targem kauplemise asemel puhkus võtta ja värske peaga turgudele naasta. Nagu ütles ühes hiljutises intervjuus investor Ivar Mägi: “Adrenaliinist värisevate kätega pikka raha ei tee.”

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.